Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

χαχαχαχαχ, μονο γέλιο προσφέρεις ********* noa,

Εγώ παρ΄ολο που είσαι τέτοιος ********* ********* θα σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου

ΟΧΙ δεν μπορούν οι οδοντοτεχνίτες να γίνουν οδοντίατροι, ούτε οι νοσηλευτές γιατροί γιατι πολυ απλά είναι διαφορετικές ειδικότητες , όπως ο φιλόλογος δεν μπορεί να γίνει δικηγόρος.

Οι μηχανικοί ΤΕΙ ναι είναι μηχανικοί όπως είναι αυτοί του πολυτεχνείου, όπως είναι και αυτοί του εξωτερικού, γιατι στο εξωτερικό μας αναγνωρίζουν σαν κανονικούς μηχανικούς, άσχετε!

ΘΑ σου κάνω κι εγω μια ερώτηση τώρα , -έχεις σπουδάσει κάτι? γιατι αν έχεις σπουδάσει σε πολυτεχνείο όπως αφήνεις να εννοηθεί τότε κάποιο κόμπλεξ κουβαλάς! ********* ********* ********* ********* ********* ********* ********* *********

Προς τους διαχειριστές : αν θέλετε να μιλάμε πιο κόσμια καλα θα κάνετε να κόβετε τέτοιες αηδίες, γιατι εγώ έτσι ξέρω να απαντάω σε τέτοια τυπάκια, δεν θα το παίξω ευγενικός όπως άλλοι συνάδελφοι μου.

Α και πού σαι noa , μπορείς να έρθεις να τα πουμε και στο δικό μας foroum : www.engineertech.gr

δεν έχουμε βλέπεις εκεί κανένα νούμερο σαν κι εσένα να σπάμε πλάκα.

 

οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί απαγορεύονται.

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

 

edit:Μετά μας κοροιδευουν οι ΑΤΕΙ για το επίπεδο σπουδών μας.......Ε,μα κ βέβαια,άδικο έχουν όταν μας εκπροσωπούν τέτοια φρούτα?

 

 

Ναι, και ακόμα ένα τέτοιο φρούτο είναι ο ανεκδιήγητος και παντελώς ανενημέρωτος, όπως φαίνεται από τα λεγόμενά του, πρύτανης κος Γρυσπολάκης ο οποίος λέει τι ? : πως "...τα ΤΕΙ έχουν ως στόχο την εκπαίδευση τεχνολόγων και τεχνιτών..." . Προφανώς ο εν λόγω κύριος, αγνοεί το Π.Δ. 388/89 το οποίο ορίζει ότι οι πτυχιούχοι ΤΕΙ είναι Μηχανικοί, αγνοεί ότι το πτυχίο των ΤΕΙ (επίσημο έγγραφο της πολιτείας) γράφει "Πτυχιούχος "Ειδικότητα" Μηχανικός Τ.Ε.", αγνοεί ότι οι μηχανικοί ΤΕΙ εντάσσονται στην κατηγορία "ΤΕ Μηχανικών", αγνοεί ότι έτσι αναγνωριζόμαστε σε όλη την Ευρώπη και επιμένει να μας λέει... "ΤΕΧΝΙΤΕΣ".

Γιατί να δείξουμε τον παραμικρό σεβασμό σε αυτές τις προσβλητικές απόψεις που που αγνοούν την πολιτεία, την κείμενη νομοθεσία, μας υποτιμούν ως ανθρώπους και επαγγελματίες και τελικά είναι εκτός τόπου και χρόνου ?

 

Και είναι πρύτανης έτσι ? Πρύτανης του Πολυτεχνείου Κρήτης. Και βγαίνει δημοσίως και λέει αυτά που λέει σαν να ζει σε άλλον πλανήτη και όχι στην Ευρώπη του 2010. Και το κάνει εσκεμμένα για να υποβαθμίσει όλους εμάς και τις σπουδές μας. Τι να σεβαστούμε λοιπόν από τέτοιους υποτιθέμενους υπερεπιστήμονες των πολυτεχνείων ? Την εκπληκτική ικανότητα που διδάχθηκαν στη συκοφάντηση όσων αποτελούν, κατ αυτούς, "εν δυνάμει κίνδυνο" ?

επιστήμονες σου λέει μετά. Πως να μην απαντήσουμε σε αυτά και τόσα άλλα και χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν καταλαβαίνω γιατί η αναβάθμιση των πολυτεχνείων γίνεται μόνο με υποβάθμιση των ΤΕΙ (βλ δηλώσεις Γρυσπολάκη). Όλα τα πανεπιστήμια εκτός Ελλάδος που έχουν αντίστοιχα ΤΕΙ στη χώρα τους ασχολούνται με τα του οίκου τους και τέλος. Δεν ασχολούνται με τις δυνατότητες άλλων τμημάτων. Εδώ γιατί;

 

Μία πρωτοβουλία πήρε ο... μουτζούρης και αυτό είναι όπως λέτε οι περισσότεροι ουσιαστικά υποβάθμιση των διπλωμάτων σας. Και όμως μόνο ο [email protected] ουσιαστικά διαμαρτύρεται. Όταν όμως ακουστεί πως θα ψηφιστούν τα ΠΔ των Μηχανικών ΤΕ τότε γίνετε επανάσταση...

 

Μήπως, λέω μήπως, η χειραγώγηση και των μεν και των δε από το "ιερατείο", που λέει και georges, πέφτει σύννεφο;

Link to comment
Share on other sites

 

Και είναι πρύτανης έτσι ? Πρύτανης του Πολυτεχνείου Κρήτης. Και βγαίνει δημοσίως και λέει αυτά που λέει σαν να ζει σε άλλον πλανήτη και όχι στην Ευρώπη του 2010. Και το κάνει εσκεμμένα για να υποβαθμίσει όλους εμάς και τις σπουδές μας. Τι να σεβαστούμε λοιπόν από τέτοιους υποτιθέμενους υπερεπιστήμονες των πολυτεχνείων ?

 

 

Νταξ βασικά δεν παίζει να υπάρχουν πάνω από 20 φοιτητές στο πολυτεχνείο κρήτης που να τον σέβονται οπότε μην σκας:P

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο και Γιώργο με όλο το θάρρος και χωρίς καμία διάθεση ειρωνική.....

 

είστε συνδικαλιστές στην ΕΕΤΕΜ ? Συνδικαλίζεστε ? τρέχετε για τα δικαιώματά σας ?

 

γιατί αν είστε με τόσο σθένος, όρεξη και μελέτη που κάνετε θα έπρεπε να είχατε προ καιρού εκθρονίσει τους ιερείς του ΤΕΕ που λέτε με τις μαζικές σας κινητοποιήσεις, διαμαρτυρίες, ψήφο, εκθέσεις κλπκλπ

 

Και μην πυροδοτήσετε κανείς τπτ.

 

Απλά απορώ πως γίνεται να είστε τέτοιοι μαχητές στο φόρουμ και να μην τους έχετε πάρει τα σώβρακα εκεί στο ΤΕΕ με τη μάχη σας.

 

Ειλικρινά μιλάω και δεν ειρωνευομαι.

 

απλά απορώ ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μονίμως το οποιοδήποτε θέμα πρέπει να γυρίζει σε κόντρα μεταξύ αποφοίτων ΑΕΙ-ΤΕΙ; Αδυνατώ να κατανόησω πραγματικά που εμπλέκεστε στην συγκεκριμένη ιστορία οι ΤΕ και γιατί διαμαρτύρεστε. Πήρε το ΕΜΠ την πρωτοβουλία να αλλάξει μια τυπική λεπτομέρεια προσπαθώντας να αποκαταστήσει το παράδοξο να αναγνωρίζεται σχεδόν παντού εκτός Έλλάδος, το δίπλωμά του σαν εμπεριέχον master εκτός από το (γελοίο) ελληνικό δημόσιο. Μπορεί να αποδειχθεί ανοησία, μπορεί να μην πετύχει ό,τι προσπαθεί, μπορεί και να αποκατασταθεί το θέμα όμως ανάλογα της τελικής υλοποίησης. Είναι εσωτερικό, δικό του θέμα τέλος πάντων, αυτό. Που είναι το πρόβλημα και που σας θίγει εσάς τους ΤΕ δε μπορώ να καταλάβω...

 

Δεν γυρίζει σε κόντρα πολυτεχνείων ΤΕΙ. Μπορεί να σου μοιάζει ή να φαίνεται έτσι, αλλά στη πραγματικότητα απαντάμε στις προσβολές που εκτοξεύονται. Και έχουμε χρέος να το κάνουμε όσοι σεβόμαστε τους κόπους και τη δουλειά που κάνουμε κάθε μέρα. Το ΕΜΠ και οι πρυτάνεις αν ασχολούνταν μόνο με τα του οίκου τους δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Νομίζεις ότι εμάς μας αρέσει αυτή η κατάσταση ? Σε αμέσως προηγούμενο μήνυμα αναφέρθηκα στις προσβλητικές δηλώσεις του πρύτανη κ. Γρυσπολάκη. Στη σύνοδο των πρυτάνεων ένα από τα θέματα ήταν και η αναγνώριση του διπλώματος του πολυτεχνείου ως master. Τι δουλειά είχε ο κος Γρυσπολάκης να κάνει τέτοιους είδους δηλώσεις και να μας λέει δημοσίως "τεχνίτες" ? Γιατί δεν περιορίστηκε σε ότι αφορά τα θέματα των Πολυτεχνικών σχολών και το δίπλωμα του πολυτεχνείου ? Για πιο λόγο κάθε τρείς και λίγο μας ανακατεύει ? Είδες ποτέ στις συνόδους των προέδρων ΤΕΙ να αναφερθούν σε ζητήματα που αφορούν τα πολυτεχνεία ? Ακόμα και προχθές, τη Παρασκευή, που τέλειωσε η σύνοδος των Προέδρων ΤΕΙ, ούτε μια νύξη δεν έγινε για το master των πολυτεχνείων. Επίσης συνάδελφε, το θέμα δεν είναι απλά τυπική λεπτομέρεια. Κι όπως βλέπεις δεν διαφωνώ ούτε εγώ ούτε και άλλοι πιστεύω επί της αρχής στο να αναγνωριστεί το δίπλωμα ως μεταπτυχιακό εφόσον αυτό ισχύει στην Ευρώπη. Αυτή η εναρμόνιση με την Κοινότητα όμως δεν μπορεί να εξαιρεί και τα ΤΕΙ που ούτε επ. δικαιώματα δεν έχουμε ακόμα.

 

 

Εμπλεκόμαστε λοιπόν ως εξής. Το πολυτεχνείο και το ΤΕΕ ζητούν αναγνώριση με master του διπλώματος, δηλαδή εναρμόνιση με το Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι, αλλά ταυτόχρονα με αυτό αρνούνται να γίνει το ίδιο με τα ΤΕΙ και παρεμβαίνουν ενίοτε με αισχρό και προσβλητικό τρόπο και δηλώσεις ώστε να συνεχίσουμε να βρισκόμαστε στην αβεβαιότητα. Δηλαδή η όποια εναρμόνιση για γίνει μόνο για τους μεν αλλά όχι για τους δε. Το θέμα λοιπόν του master των πολυτεχνείων είναι άμεσα συνδεδεμένο με τα ΤΕΙ υπό το προφανές πρίσμα ότι πρόκειται για δύο σχολές μηχανικών, αναμφίβολα διαφορετικές μεταξύ τους, εκ των οποίων η μια ζητά την αναβάθμιση του πτυχίου της σε master βάση της Ευρωπαϊκής πραγματικότητας παρεμβαίνοντας όμως και ζητώντας ταυτόχρονα να μην γίνει το ίδιο και για την άλλη. Αντιθέτως, εν όψη των ιδιωτικών πανεπιστημίων/κολεγίων, αντί οι πρυτάνεις να στηρίξουν και να κατοχυρώσουν τα Ελληνικά ΔΗΜΟΣΙΑ Ιδρύματα επιτίθενται στα ΤΕΙ ως σαν να θέλουν να μας βάλουν κάτω από τα κολέγια. Και όσο κάτι Γρυσπολάκηδες βγαίνουν και λένε ότι τα ΤΕΙ "βγάζουν" τεχνίτες και μας συκοφαντούν δημόσια στον κόσμο, υποστηρίζοντας έμμεσα πως "καλύτερα πηγαίνετε σε κανά κολέγιο τα παιδιά σας γιατί τα ΤΕΙ βγάζουν...τεχνίτες" φυσικά και θα το σχολιάσουμε γιατί μας προσβάλλει και μας αφορά και δεν το ανεχόμαστε.

 

 

edit : TheoTDM δυστυχώς δεν αρκεί ούτε το σθένος, ούτε η μελέτη, ούτε η όρεξη. Στο Ελλαδιστάν δεν μετράνε πολύ αυτά τα πράγματα. Άλλα μετράνε. Όσο για την ΕΕΤΕΜ μην νομίζεις ότι είναι και τόσο μαχητική. Σε ότι αφορά εμάς και όλους τους πτυχιούχους ΤΕΙ νομιζω ότι αυτό που μας ενοχλεί περισσότερο είναι οι προσβολές και οι συκοφαντίες του ΤΕΕ σε βάρος μας και όχι ο διακριτός ρόλος των ιδρυμάτων. Γιαυτό και φωνάζουμε.. αλλά στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα λέει η παροιμία...

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να έχω την διάθεση να κάνω τον συνήγορο του κ. Γρυσπολάκη , νομίζω ότι η έκφραση τεχνολόγοι και τεχνίτες δεν είναι μειωτική διότι πχ

 

ΤΕΙ δομικών έργων , τοπογραφίας --> Τεχνολόγοι μηχανικοί

ΤΕΙ μουσικών οργάνων , οδοντοτεχνικής ---> τεχνίτες

 

ή κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος Γρυσπολάκης λειτουργεί συνειρμικά ……. δηλαδή

 

Οδοντοτεχνίτης ------------» = τεχνίτης

 

Στην επόμενη έξοδο από το καβούκι του θα μας ενημερώσει σχετικά

 

Πολυτεχνείο πολυτεχνίτης ------------» ερημοσπίτης

Link to comment
Share on other sites

@TheoTDM900 έχω μάθει όταν έχω δίκιο να ψάχνω να το βρω και όχι να περιμένω σε ένα καναπέ να μου το φέρουν στο πιάτο.

 

edit: αφαίρεσα ένα κομμάτι του post γιατί θυμίζει πολύ Μάρθα Βούρτση.

 

Το μόνο που ελπίζω από όλα τα σχόλια μου είναι να συνειδητοποιήσουμε όλοι πως σε ένα κράτος που έχει αυθαίρετους κανόνες και νόμους σχεδόν όλοι αδικούνται. Απλά εμένα και τους συνάδελφους Μηχανικούς ΤΕ μας αδικούν κατάφορα ενώ άλλοι απλά ενοχλούνται. Επιμένω λοιπόν σε εξορθολογισμό του συστήματος και κάθε κατεργάρης (ΠΕ-ΤΕ) στον πάγκο του...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζεις την απάντηση, τότε πως γνωρίζεις ότι είναι τυπική λεπτομέρεια;

Όσο για την άποψη σου για τις σχολές πληροφορικής δεν χρειάζεται καν να σχολιάσω...

 

Τυπική λεπτομέρεια είναι το αν θα θεωρηθεί ότι εμπεριέχει master ή όχι το δίπλωμα του ΕΜΠ (ουσιαστικά στο Δημόσιο). Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που εμπλέκονται πανεπιστημιακές σχολές, ΤΕΙ κλπ. Είναι 5ετούς φοίτησης οι πολυτεχνικές σχολές. Τον 1+ χρόνο επιπλέον των άλλων τον κάνουν ό,τι θέλουν επιτέλους. Τρώγεστε με τα ρούχα σας από την εποχή που ήμουν φοιτητής το 1996 και ποτέ δεν κατάλαβα τι ζητάτε ακριβώς! Απόλυτη και ανευ όρων εξίσωση των πάντων; Λυπάμαι αλλά είναι παράλογο αυτό! Το 3,5 ή το 4 δεν ισούται με το 5 σε καμία περίπτωση. Το ότι μπορώ βγαίνοντας από το πολυτεχνείο να πάω να διδάξω σε ΤΕΙ, καθιστά αυτονόητο ότι δε μπορεί ο απόφοιτος του ΤΕΙ να είναι άμεσα ισότιμος με εμένα. Όταν λέτε "επαγγελματικά δικαιώματα" (γιατί αν δεν κάνω λάθος μια χαρά υπογράφουν και στατικά οι Δομικών Έργων και τα περισσότερα τοπογραφικά οι Τοπογραφίας-μέχρι και φωτοερμηνευτική έκθεση έχω συναντήσει από Πολ. Μηχανικό ΤΕ (αν είναι δυνατόν!) με συνυπογραφή από κάποιον ΑΤΜ), εννοείτε αποκλειστικό μερίδιο από την "πίτα"; Ε ούτε αυτό γίνεται συνάδελφοι! Λυπάμαι. Ακόμα και στο στρατό υπάρχουν αξιωματικοί και υπαξιωματικοί. Όταν υπάρχει λοχαγός στο στρατόπεδο, χρέη διοικητή κάνει ο λοχαγός και όχι ο ανθυπασπιστής! Αν λείψει ο λοχαγός είναι διοικητής ο ανθυπασπιστής. Δεν θυμάμαι να άκουσα ποτέ παράπονα γιατί οι υπαξιωματικοί της ΣΜΥ δεν φτάνουν στο βαθμό του στρατηγού όσα "σχολεία" και να κάνουν, όσες ασκήσεις και να κάνουν στην καριέρα τους. Και αυτοί μάλιστα δεν έχουν τη δυνατότητα να μπούν στο 3ο έτος της Ευελπίδων με κατατακτήριες όπως έχετε εσείς των ΤΕΙ! Ακόμα και ο στρατός αυτά τα θέματα τα έχει λύσει προ πολλού!

Αν νομίζετε ότι τέλος πάντων θα λυθούν τα πάντα και θα γίνει η απόλυτη εξίσωση των πάντων σύντομα, δεν έχουμε λόγο να κάνουμε αυτή την κουβέντα (που μόνιμα τελικά καταλήγει στο ίδιο σημείο). Συνεχίστε να το πιστεύετε.

Ζητώ συγνώμη από τους υπολοίπους για το off topic ίσως (αν και το θέμα ήδη βγήκε offtopic εδώ και μέρες). Αν κρίνουν οι συντονιστές ότι πρέπει θα παρακαλούσα να μετακινήσουν το ποστ μου σε άλλο πιο σχετικό νήμα.

 

Υ.Γ. Μπορεί να ακούγεται αφελής ο προβληματισμός μου σε όσους αφορά το θέμα, αλλά προφανώς δε με απασχόλησε ποτέ ιδιαίτερα το ζήτημα. Μια μόνιμη και αόριστη γκρίνια μου έχει εντυπωθεί μόνο από κάποιους όλα αυτά τα χρόνια. Άλλα είναι τα προβλήματα πιστεύω και των "ΤΕ" και των "ΠΕ" που θα έπρεπε να μας καίνε όλους μαζί. Η υφαρπαγή αντικειμένου και το "σκότωμα" των τιμών και της αγοράς, από "εμπειροτέχνες", από δημοσίους υπαλλήλους, από απατεώνες, από τον οποιοδήποτε "είναι ό,τι δηλώσει" σε αυτό το γελοίο κράτος, μεταξύ αυτών...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.