Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

@erling γενικά έχει πολύ πλάκα όταν το ΤΕΕ θέλει να γίνει με το ζόρι υπουργός παιδείας. Η έννοια Ε.Ε. πέρασε έξω απο το ΤΕΕ, το βρήκε κλειστά κ έφυγε.

 

@Χάρης Φυσικά να έχουν όλα το ίδιο. Αν με το καλό πάρουν τα πολυτεχνεία το 2009 το master που τόσο πολύ θέλουν, όλοι οι απόφοιτοι μέχρι το 2008 δε θα το δικαιούνται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να χάσω κάτι που δεν έχω αγαπητέ Αρη. Άλλωστε, θεωρώ τον "συνομιλητή" (ΤΕΕ) ως εξ ορισμού ψεύτη και υποκριτή, οπότε τον αντιμετωπίζω ανάλογα. ... Δεν έχω τίποτα με τους διπλ. μηχανικούς που πολλοί εξ αυτών όπως έχω πει είναι αξαιρετικοί συνάδελφοι και επιστήμονες και καλοί συνεργάτες.

 

το TEE είναι οι εξαιρετικοί συνάδελφοι

'Ολοι οι αλλοι διπλωματούχοι έχουν αυτό που εσύ δεν έχεις. Δηλαδή τι έχουν;

Όταν θα πάρεις τα δικαιώματα που δεν έχεις σε τι πλαίσιο θα τα ασκήσεις;

Link to comment
Share on other sites

@erling γενικά έχει πολύ πλάκα όταν το ΤΕΕ θέλει να γίνει με το ζόρι υπουργός παιδείας. Η έννοια Ε.Ε. πέρασε έξω απο το ΤΕΕ, το βρήκε κλειστά κ έφυγε.

 

@Χάρης Φυσικά να έχουν όλα το ίδιο. Αν με το καλό πάρουν τα πολυτεχνεία το 2009 το master που τόσο πολύ θέλουν, όλοι οι απόφοιτοι μέχρι το 2008 δε θα το δικαιούνται;

 

Το Υπουργείο Παιδείας δίνει επαγγελματικά δικαιώματα; Με ποιά λογική;

 

Οι απόφοιτοι των πολυτεχνείων μέχρι το 2008 έχουν τις ίδιες σπουδές. Οι σπουδές στα 3ετή ΤΕΙ ήταν ίδιες με τα 4ετή ΑΤΕΙ; Για ΚΑΤΕ και ΚΑΤΕΕ ας μη μιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Α) Από το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια κ ΤΕΙ δεν φυτρώνουν αλλά τα ιδρύει το ΥΠΕΠΘ με κάποιο σκοπό. Δε μαζεύονται ετερόκλητοι καθηγητές κ από το μίγμα καταλαβαίνουμε τι τμήματα βγαίνουν...

 

Β)Ο απόφοιτος πχ Πολυτεχνείου Πάτρας του 2009, από τον απόφοιτο του 2003, από τον απόφοιτο του 1995, από τον... τον.... τον... διαφέρει (για να μη μιλήσουμε κ για διαφορές από ίδρυμα σε ίδρυμα κ χάσουμε τη μπάλα). Το είπα κ άλλη φορά αν σκεφτόμαστε έτσι θα ξεχωρίζουμε τους μηχανικούς σαν τα κρασιά, από τη χρονιά που βγήκαν...

Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι των πολυτεχνείων μέχρι το 2008 έχουν τις ίδιες σπουδές.

 

Κάνεις λάθος. Παλιά ήταν ηλεκτρολόγων-μηχανολόγων με απεριόριστα δικαιώματα σε μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά. Τώρα όμως που είναι 2 διαφορετικά τμήματα πάλι έχουν απεριόριστα δικαιώματα ο ένας στο πεδίο του άλλου...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι απεριόριστα δικαιώματα έχουν; Τι πάει να πεί απεριόριστα;

Απεριόριστες δυσκολίες έχουν όπως όλοι οι νέοι εργαζόμενοι. Ειδικά οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί μόνο προβλήματα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τα ίδια δικαιώματα χωρίς να δικαιολογείται από το πρόγραμμα σπουδών τους (αλλά και από το προφιλ των αποφοίτων τους πλεόν πχ μηχανικοί τηλεπικοινωνίων - λογισμικού κλπ_

έχω αναφερθεί αναλυτικά εδώ :

http://www.michanikos.gr/viewpost.php?p=32134

 

Παρόλα αυτά ΔΕΝ βλέπω που αυτό σου δίνει κάποιο επιχείρημα για να απαιτήσεις την εξίσωησ των 3ετων με 4ετών ΤΕΙ - παλιά ΚΑΤΕΕ

Αυτό που θα έπρεπε να απαιτήσεις κατα την γνώμη μου είναι να αλλάξει το καθεστώς των μηχανολόγων - ηλεκτρολόγων (και να έχει ο καθένας στον τομέα του ) αφού κάποιοι δεχόμαστε οτι είναι λάθος παρά η εξίσωση αποφοίτων 3ετων & 4ετών σπουδών

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να χάσω κάτι που δεν έχω αγαπητέ Αρη. Άλλωστε, θεωρώ τον "συνομιλητή" (ΤΕΕ) ως εξ ορισμού ψεύτη και υποκριτή, οπότε τον αντιμετωπίζω ανάλογα. ... Δεν έχω τίποτα με τους διπλ. μηχανικούς που πολλοί εξ αυτών όπως έχω πει είναι αξαιρετικοί συνάδελφοι και επιστήμονες και καλοί συνεργάτες.

 

το TEE είναι οι εξαιρετικοί συνάδελφοι

'Ολοι οι αλλοι διπλωματούχοι έχουν αυτό που εσύ δεν έχεις. Δηλαδή τι έχουν;

Όταν θα πάρεις τα δικαιώματα που δεν έχεις σε τι πλαίσιο θα τα ασκήσεις;

 

Μέγα λάθος. Οι εξαιρετικοί συνάδελφοι που αναφέρομαι είναι αυτοί που δουλεύουν και εργάζονται κάθε μέρα στα εργοτάξια και στα γραφεία. Αυτοί που δεν κάνουν διακρίσεις και αντιμετωπίζουν ισότιμα και με σεβασμό τους επίσης σκληρά εργαζόμενους μηχανικούς των ΤΕΙ και συνεργάζονται μαζί τους, ανταλλάσουν απόψεις και είναι απαλλαγμένοι από τα κόμπλεξ ανωτερότητας.

Τους υποκριτές και τη γραβατοφορεμένη κουστωδία της διοικούσας του ΤΕΕ των δημοσίων σχέσεων και της μίζας, με το ψευτοαριστερίστικο προσωπείο και τις φασίζουζες συντεχνιακές νοοτροπίες δεν τους συγκαταλέγω ανάμεσα σε αυτούς.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς "σε τι πλαίσιο" θα τα ασκήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

...@Χάρης Φυσικά να έχουν όλα το ίδιο. Αν με το καλό πάρουν τα πολυτεχνεία το 2009 το master που τόσο πολύ θέλουν, όλοι οι απόφοιτοι μέχρι το 2008 δε θα το δικαιούνται;

 

...Β)Ο απόφοιτος πχ Πολυτεχνείου Πάτρας του 2009, από τον απόφοιτο του 2003, από τον απόφοιτο του 1995, από τον... τον.... τον... διαφέρει (για να μη μιλήσουμε κ για διαφορές από ίδρυμα σε ίδρυμα κ χάσουμε τη μπάλα). Το είπα κ άλλη φορά αν σκεφτόμαστε έτσι θα ξεχωρίζουμε τους μηχανικούς σαν τα κρασιά, από τη χρονιά που βγήκαν...

 

Θα το δικαιούνται όλοι όσοι έχουν κάνει πενταετείς σπουδές. 15 χρόνια πριν που πήρα το δίπλωμα μου, πάλι 5 χρόνια ήταν οι σπουδές στους Πολιτικούς Μηχανικούς του ΑΠΘ, με τους ίδιους καθηγητές, ίδιο πλήθος μαθημάτων, διπλωματικές και γενικά επίπεδο σπουδών. Το ίδιο και 35 χρόνια πριν το 1973. Οι προηγούμενοι έχουν πάρει σύνταξη. :D.

Δεν ισχύει το ίδιο για τους πτυχιούχους των ΤΕΙ. Εσείς οι ίδιοι λέτε πόσο έχουν αναβαθμιστεί οι σπουδές στα ΤΕΙ από 3 σε 4 χρόνια, το πρόγραμμα σπουδών που έχει βελτιωθεί κατά πάρα πολύ και να μη συγκρίνουμε τον απόφοιτο του 1973 ή 1983 με τον απόφοιτο του 2003.

Δεν συγκρίνω ιδρύματα του ίδιου επιπέδου, πανεπιστήμιο με πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ με ΤΕΙ. Συγκρίνω ΑΤΕΙ (4 χρόνια σπουδές - ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα - καθηγητές με διδακτορικό) με ΤΕΙ (3 χρόνια σπουδές - ανώτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα - καθηγητές χωρίς απαραιτήτως διδακτορικό) και ακόμα χειρότερα ήταν τα ΚΑΤΕΕ.

 

Αν σ' όλους τους διπλωματούχους μηχανικούς πολυτεχνείων και πολυτεχνικών σχολών αναγνωριστεί το δίπλωμά τους ως master δεν θα αδικηθεί κανένας ούτε είδα να διαμαρτύρεται κανένας.

 

Αν σ' όλους τους πτυχιούχους των ΚΑΤΕΕ, ΤΕΙ και ΑΤΕΙ αναγνωριστούν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, οι πρώτοι που θα αδικηθούν είστε εσείς τα νέα παιδιά που τελειώσατε ΑΤΕΙ, 4 χρόνια αντί 3 και ανώτερο επίπεδο σπουδών σε σχέση με τα παλιά ΤΕΙ και ΚΑΤΕΕ όπως οι ίδιοι ισχυρίζεστε σ' αυτό το θέμα εδώ και πάνω από 20 σελίδες!!!

Αυτό που δεν βλέπετε είναι ότι ήδη αδικείστε έχοντας τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τα παλιά ΤΕΙ και ΚΑΤΕΕ. Αν θέλετε να διεκδικήσετε περισσότερα δεν μπορείτε να το κάνετε ως μια ομάδα. Πρέπει να γίνει διάκριση μεταξύ όσων έχουν τελειώσει ΑΝΩΤΑΤΑ ΤΕΙ απ' όσους έχουν τελειώσει ΑΝΩΤΕΡΑ ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.