Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

διαφωνώ 2016,

 

1.

Και ο τελευταίος "φουκαράς" για δύο χρόνια δίνει 300 € το μήνα πηγαίνει το παιδί του φροντιστήριο, γράφει άριστα και πηγαίνει σε όποια σχολή θέλει.

 

δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα στην Αθήνα, έδω στην Επαρχία που Ζω, ένας Αγρότης πρέπει να ζήσει μέσο όρο με 400 € τον Μήνα με την Οικογένεια του, δεν του μένουν χρήματα για φροντηστήρια.

 

2.

δεκάδες τίτλοι προπαρασκευαστικών βιβλίων υπάρχουν.

και αυτά χρειάζονται χρήματα για να τα Αγοράσεις.

 

Ο μόνος τομέας (των πανελλήνιων εξετάσεων) στην Ελλάδα που δεν έχει μολυνθεί από τις πελατιακές σχέσεις, την αναξιοκρατία, το ρουσφέτι, το λάδωμα.

 

Σε αυτό σημφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο μέλλον θα σπουδάζουν μόνο οι προνομιούχοι όπως και παλιά (βλέπε κολέγια). Εξάλλου έτσι γινόταν και πριν 50 χρόνια. Αυτοί μπορούσαν να δίνουν χρήματα για τα φροντιστήρια των παιδιών τους και να τα στείλουν για σπουδές, ο φτωχός που δεν είχε στον ήλιο μοίρα έκανε τα παιδιά του αγρότες, εργάτες ή μετανάστες. Όσο για τις πανελλήνιες εξετάσεις και σε αυτές πριν 2 χρόνια είχαμε προβλήματα, όποιος θυμάται ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 1963 στα πανεπιστήμια υπήρχαν δίδακτρα. Και σε ποσό σεβαστό.

Στις σχολές που απαιτούσαν παρακολούθηση (ιατρική, πολυτεχνείο) ήταν αδύνατο να παρακολουθήσει παιδί από "φτωχή" οικογένεια.

Για αυτό και τα παιδιά από "φτωχές" οικογένειες προτιμούσαν τις παιδαγωγικές ακαδημίες. Δύο χρόνια και μετά διορισμός. Και τις καθηγητικές σχολές.

Και ζητούσαν και πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως ο Αλαβάνος και το ΤΕΕ έχουν μείνει πια μόνοι και τελείως έρημοι στις απαρχαιωμένες λογικές τους χωρίς καμιά υποστήριξη από πουθενά.

 

Η Αριστερά -εξαιρείται ένα μικρό τμήμα της που περιφέρεται πέριξ Αλαβάνων, κλπ- τόσο μέσα όσο και έξω απο το ΤΕΕ στηρίζει την ΕΝΙΑΙΑ ανώτατη πανεπιστημιακή εκπαίδευση χωρίς διαχωρισμούς ΑΕΙ - ΤΕΙ. Δείτε τη σχετική ανακοίνωση αριστερής παράταξης για το ρόλο του Αλαβάνου στο ΤΕΕ (link στα προηγούμενα).

 

Ο Υπουργός παιδείας (μέλος της κυβέρνησης της Ν.Δ.) έδειξε πρόσφατα, όχι μια, αλλά πολλές φορές, τον πραγματικό ένοχο για την έλλειψη επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων ΤΕΙ που δεν είναι άλλος απο το ΤΕΕ.

 

Ο Απ. Κακλαμάνης (του ΠΑΣΟΚ) στην επίκαιρη ερώτηση 18 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ είχε επίσης ονοματήσει δημόσια μέσα στο κοινοβούλιο το ΤΕΕ ως την συντεχνία εκείνη που αρνείται να λυθεί το πρόβλημα των χιλιάδων αποφοίτων ΤΕΙ.

 

Σήμερα, ο Ευάγγελος Βενιζέλος στην εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ δήλωσε :

 

" - Μπροστά σε αυτή την κατάσταση υπάρχει μία σειρά από πράγματα που πρέπει να γίνουν τόσο σε εθνικό όσο και σε κοινοτικό επίπεδο:

 

- Η συμμόρφωση της Ελλάδας στις οδηγίες για τα επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να είναι πλήρης. Πλήρης συμμόρφωση όμως σημαίνει και αυστηρή και σοβαρή χρήση των αντισταθμιστικών μέτρων που προβλέπουν οι οδηγίες με τη μορφή πρακτικής άσκησης ή εξετάσεων.

 

- Προέχει, βεβαίως, η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων όλων των τμημάτων των ελληνικών πανεπιστημίων και ΤΕΙ που ακόμη δεν έχουν αναγνωρισμένα δικαιώματα. Οποιαδήποτε καθυστέρηση είναι πλέον απαράδεκτη και προκλητική."

 

και συνεχίζει :

 

"...Το κρισιμότερο είναι όμως άλλο: Ολη αυτή η κατάσταση επιβάλλει να αντιμετωπίσουμε συστηματικά και με ριζοσπαστική διάθεση το συνολικό ζήτημα της ελληνικής δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης: Την οργάνωση και την αποστολή του λυκείου, τον τρόπο εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, τις διαθέσιμες θέσεις σε κάθε σχολή και κάθε τμήμα, το μέλλον των ΤΕΙ που πρέπει να μετατραπούν σε πανεπιστήμια ή να συνενωθούν με υφιστάμενα κ.ο.κ. "

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιάνω τι θες να πεις ? Τι έκανε η ΕΕΤΕΜ ?

 

Το θέμα με την ΕΕΤΕΜ συνάδελφε δεν είναι τι έκανε, αλλά τι δεν έκανε. Πως τα κολλέγια αναγνωρίζουν επαγγελματικά δικαιώματα, και οι Πτυχιούχοι μετά απο 25 χρόνια περιμένουν την καλή θέληση των κυβερνήσεων.

 

Η ΕΕΤΕΜ, στο θέμα των επαγγελματικών διακαιωμάτων, αποτελεί ξεχωριστό κεφάλαιο... Που πηγαίνουν οι ετήσιες συνδρομές τόσων μελών;

Μήπως το υποστηρικτικό έργο της πληρείται με τα 4 δεκαεξασέλιδα περιοδικά το χρόνο;

Ποια είναι η επιστημονική της συμβολή...; Σαν πτυχιούχος δεν έχω βοηθηθεί απο την ΕΕΤΕΜ ούτε στο ελάχιστο, δεν ενημερώνομαι καν πότε είναι οι εκλογές αφου το περιοδικό που μας ενημερώνει φτάνει 6 μήνες αργότερα... αν φτάσει.... Έχει βάση δεδομένων των μελών της; Οργάνωσε ποτέ κάποιο σεμινάριο; Συμμετείχε ως υποστηρικτής σε κάποια επιστημονική ημερίδα; Πρότεινε κάτι;

Γνωρίζει ότι το πρόβλημα των Πτυχιούχων ξεκινάει αρχικά από την εύρεση εργασίας; Γνωρίζει περί γραφείων διασύνδεσης; (έτσι ενημερωτικά, το ΑΤΕΙ Κρήτης από το οποίο πήρα πτυχίο διαθέτει τμήμα διασύνδεσης στο οποίο έκανα πριν πολλά χρόνια μια απλή αίτηση και ακόμα μου τηλεφωνούν για να μου υποδείξουν επαγγελματικές θέσεις...). Ενημέρωσε ποτέ κάποιον για μεταπτυχιακά προγράμματα πτυχιούχων;

Σε τι μπορεί να συγκριθεί με το ΤΕΕ;

... στις αντιλήψεις που εκφράζει το ΤΕΕ, στη στάση του απέναντι μας και στις συνεχείς απαράδεκτες δηλώσεις του προέδρου του... τις οποίες θα πρέπει να καταδικάσουν όλοι οι μηχανικοί που έχουν επαγγελματική εμπειρία στο χώρο.... μεγάλη συμβολή έχει και η ΕΕΤΕΜ με τη χρόνια απραξία της, τη γραφειακή της αντίληψη και τη μηδενική επιστημονική της συμβολή.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω γράψει πολλά post, και ουτε πρόκειται, είναι κρίμα να μαλώνουμε μεταξύ μας για το πόσο μηχανικοί είναι μερικοί έναντι των άλλων. Είμαι Μηχανολόγος ΤΕ, και στα μέχρι τώρα (λίγα , περίπου 5) αυτόνομης επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας είναι αλήθεια οτι συνάντησα πολλά προβλήματα τόσο ασφαλιστικά, όσο και επαγγελματικά (οχι από διπλ. μηχανικούς τους οποίους θεωρώ και με θεωρούν συνάδερφο στην αγορά εργασίας) Οι εργασίες μου είναι αυτές που κάνει και ένας μέσος διπλ.μηχανικός (κάτι το οποίο δεν γνωρίζω, και δεν μπορώ να πραγματοποιήσω, απλά κοιτάω να το μάθω πάντα σε συνεργασία) Είναι πραγματικά κατάντια να μαλώνουμε μεταξύ μας. Απλά πιστεύω οτι πρέπει να δούμε και εμείς κάποτε επαγγ. δικαιώματα όπως και όλοι στην Ευρώπη στην οποία θέλουμε να είμαστε.

Οσον αφορά το ΤΕΕ και την ΕΕΤΕΜ, θέλω να πω οτι τα ποσά που εισπράττει το ΤΕΕ (ακόμα και απο εμένα που δεν είμαι μέλος) είναι κατα πολύ μεγαλύτερα απο οτι η ΕΕΤΕΜ και αυτό του δίνει την δυνατότηνα να υπερασπίζεται (και καλά κάνει) τα δικαιώματα των μελών του. Θα ήθελα όμως να μήν πληρώνω εγώ για κάτι που μου στρέφεται εναντίον μου. Χωρίς να θέλω να εμπλακώ σε οποιαδήποτε διένεξη απλά ήθελα να πώ την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

@brikoudi,

Η παρακολούθηση φροντιστηρίων για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια δε σημαίνει ότι δεν περνάς με τις ικανότητές σου. Είναι πολλοί αυτοί που παρακολουθούν φροντιστήρια και πολύ λιγότεροι αυτοί που επιτυγχάνουν σε κάποια σχολή. Επίσης, επειδή και εγώ από επαρχία είμαι, είναι πολύ λίγοι αυτοί που δε διαθέτουν από το υστέρημά τους για να στείλουν τα παιδιά τους φροντιστήριο. Και πολλά από τα παιδιά που δεν παρακολουθούν φροντιστήριο καταφέρνουν στο τέλος να επιτύχουν στις εξετάσεις με δική τους υπερπροσπάθεια. Τέλος, ειδικά για τους αποφοίτους πανεπιστημίων εξωτερικού, δεν πιστεύω ότι είναι πολλοί αυτοί που έχουν τη δυνατότητα να σπουδάσουν το παιδί τους στο εξωτερικό και όχι να το στείλουν σε φροντιστήριο στο λύκειο. Η διαφορά στα οικονομικά μεγέθη είναι τεράστια.

@GeorgeS,

Αυτό που λέει ο Βενιζέλος είναι το αυτονόητο. Η διαφωνία βρίσκεται στην έκταση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων ΤΕΙ. Και η άποψη ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα ΤΕΙ και ΑΕΙ πρέπει να είναι σχεδόν τα ίδια και ότι τα ΑΕΙ πρέπει να εκσυγχρονιστούν προς την κατεύθυνση των ΤΕΙ παραείναι τραβηγμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει πραγματικά διαφωνία με τα επ. δικαιώματα που πρέπει να δωθούν στους μηχανικούς ΤΕ. Όλοι ξέρουν ποια πρέπει να είναι κ για αυτό το ΤΕΕ έχει αμολύσει τον Αλαβάνο να υβρίζει τα ΑΤΕΙ κ τους απόφοιτους τους σε κάθε ευκαιρία. Αν ήταν να είναι σαν τα σημερινα πρώτο το ΤΕΕ θα βιάζοταν να κλείσει την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγμάτων και αφού το ΤΕΕ έχει "αμολύσει" τον Αλαβάνο, προφανώς υπάρχει διαφωνία με τα επαγγελματικά που πρέπει να δοθούν στους αποφοίτους ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.