Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

προς sakistsalikis,

Σε καμια περιπτωση δεν εχουν ολοι τις ιδιες πιθανοτητες να παρουν μια δουλεια. Αλλες πιθανοτητες εχει ο αποφοιτος του ΜΙΤ, αλλες του Ελληνικου πολυτεχνειου, αλλες του πανεπιστημιου της Ρουμανιας. Ειναι ΨΕΥΔΕΣ οτι εχουν ολοι τις ιδιες. Εχεις τελειωσει σχολη ΜΕ @ΡΧΙΔΙ@ - εχεις πιθανοτητες μεγαλες να παρεις τη δουλεια, εχεις τελειωσει @ΡΧΙΔΙ@ σχολη - ξεχνα τη δουλεια.

 

κοίταξε αυτην την ελληνική νοοτροπία δεν μου αρέσει, και στο κάτω κάτω

πόσο εξύπνος μπορεί να είναι ο καλός μαθητής που να περνάει σε πολυτεχνείο με την βοήθεια φροντιστηρίου;και εάν ανατρέξεις στις δηλώσεις μου θα δείς ότι λέω, οτί με το απολυτήριο Λύκείου μπορούσα να περάσω και σε ΠΕ ή πολυτεχνείο αν θες, αλλά δεν ήθελα να περιμένω.Οπότε αν υστερεί η βασική εκπαίδευση στην Ελλάδα ή εάν φέτος περνάει με 12 και του χρόνου με 17 σε ΑΤΕΙ. Δεν μπορείς να κρίνεις και να λές οτί σε καμία περίπτωση δεν έχουν όλοι την ίδια πιθανότητα δουλειάς στο εξωτερικό.Μην ξεχνάς οτι τα ΑΤΕΙ εχουν αναβαθμιστή στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά sakistsalikis μπορεί να ζεις στην Ζιμπάμπουε κ να τα λες αυτά, επίσης κ στο Τατζικιστάν αλλά όχι σε μία χώρα της ΕΕ. Για να μην πιάσουμε βαθιά ανάλυση για πανελλήνιες/προγράμματα σπουδών/επαγγελματικές δυνατότητες το ζουμί είναι το εξής. Στην ΕΕ πτυχίο ιδρύματος 3βάθμιας εκπαίδευσης = πλήρη δικαιώματα μηχανικού, Για αυτό κ δικαιώθηκαν οι απόφοιτοι fachhochschule (brikoudi το γράφω καλά; :)) κ γίνονται απευθείας μέλη του ΤΕΕ. Αυτό είναι ιστορία. Το μόνο που ζητάμε είναι αυτό που ισχύει σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη για εμάς, να ισχύει κ στην Ελλάδα. Τώρα για το ΜΙΤ κτλ που λες, στις ΗΠΑ δεν υπάρχει κανένας νόμος που να λέει οι απόφοιτοι ΜΙΤ είναι πανεπιστήμονες κ υπερτερούν από κάθε άλλο απόφοιτο. Την αίγλη την έχουν πετύχει οι απόφοιτοι με την αξία τους κ οι εργοδότες τους θέλουν όχι επειδή αυτοί μπορεί να υπογράφουν αλλά επειδή είναι όντως πολύ καλοί. Αυτό το μοντέλο γιατί δεν μπορεί να ισχύει για το ΕΜΠ δηλαδή, κ πρέπει οι απόφοιτοι του να κρύβονται πίσω από μια σφραγίδα για να αποδεικνύουν κάθε φορά την αξία τους;

 

Το σχέδιο ΠΔ που δημοσίευσε ο erling μου φάνηκε πολύ καλό αν κ πρέπει να το κρίνει καλύτερα ένας απόφοιτος του...

Link to comment
Share on other sites

Ο sakistsalikis δεν έχει τελείως άδικο σε αυτά που λέει. Ίσως να τον παρεξηγήσατε. Αυτό που λέει είναι ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων των αντίστοιχων ΤΕΙ υπάρχουν και είναι ολοκληρωμένα επειδή οι απόφοιτοι αυτοί πληρούν κάποια κριτήρια. Προφανώς δεν πιστεύει ότι κάτι τέτοιο ισχύει στην Ελλάδα και επομένως θεωρεί άδικη τη σύγκριση εξωτερικού με ό,τι γίνεται εδώ. Δεν λέω ότι συμφωνώ. Δεν λέω ότι διαφωνώ. Δεν μπαίνω στη λογική αυτή, απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω κάτι που μου φαίνεται ότι λέει ο sakistsalikis.

Όσο γι ατις πανελλήνιες και το όλο σύστημα εισαγωγής, έχει οπωσδήποτε τα αρνητικά του. Είναι όμως το ίδιο για όλους. Ούτε στερείται εξυπνάδας ο μαθητής που περνάει έχοντας πάει φροντιστήριο. Και δεν περνάνε όλοι χάρη στα φροντιστήρια. Σε κάθε περίπτωση κάπως πρέπει να γίνει η επιλογή των εισακτέων στις σχολές. Προσωπικά θεωρώ το παλαιό σύστημα των πανελληνίων πολύ καλό (δεν έχω εμπειρία του καινούργιου συστήματος και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που θεωρεί κατάλληλους φοιτητές σε τμήματα πληροφορικής άτομα που δεν έχουν αγγίξει pc (παλιότερα ήταν πιο έντονο το φαινόμενο) ή Ηλ. Μηχ/κους επειδή ήταν καλύτεροι στη χημεία δεν είναι σωστό ούτε αντικειμενικό. Οι πανελλήνιες είναι (σχεδόν) ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ κ αυτό είναι το μόνο προσόν τους, που (δυστυχώς) στην Ελλάδα θεωρείται κ το πιο σημαντικό.

 

Τώρα αν στα ΑΤΕΙ Ελλάδας δε γίνονται σωστά τα μαθήματα αφήστε να το κρίνουν άλλοι πιο αρμόδιοι. Με τις φήμες, το "έτσι μου είπανε" κ το "έτσι πιστεύω" δεν μπορείς να έχεις γνώμη. Σημειωτέων ξεκίνησε η αξιολόγηση στα ΑΤΕΙ κ δεν άνοιξε ρουθούνι, για να δούμε κ στα πανεπιστήμια/πολτεχνεία τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

chihor το να θεωρεί άδικη τη σύγκριση με το εξωτερικό ο sakistsalikis είναι δικαίωμα του, όμως το να γράφεις οτί είναι ψευδές οτί έχουν την ίδια πιθανότητα δουλείας στο εξωτερικό,θα έπρεπε να ήταν πολύ σίγουρος για την δήλωση του κάτι που αποφάνεικε ότι έχει άγνοια επι του θέματος (γιατί για την δική μου δήλωση χτύπησε το καμπανάκι).

Δεν θέλω να επεκταθώ για την εκπαίδευση/εισαγωγή Πε και ΑΤΕΙ γιατί θα είναι εκτος θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Kάτσε ρε Σταύρο με τις δέσμες έδινες Μαθηματικά ,Φυσική , Χημεία και Έκθεση.Όλοι πηγαίναν φροντιστήριο την τελευταία χρονιά.Όσοι είχαν την πολυτέλεια , τα λεφτά δηλαδή , έκαναν και ιδιαίτερα.

Φυσική και Χημεία ήταν 50% θεωρία και 50% ασκήσεις.Πρακτικά μαθήματα έδινες και όχι θεωρητικά.

Επιτέλους δεχτείτε ότι υπάρχει η περίπτωση για να γράψει κάποιος άλλος καλύτερα πρέπει να είναι ικανότερος είτε γιατί ήταν εξυπνότερος είτε γιατί ήταν καλύτερα προετοιμασμένος.Επίσης είχες δικαίωμα να δώσεις άλλες δύο φορές.

Ίσως το μοναδικό μειονέκτημα τους να ήταν ότι μπορούσες να κρατήσεις μαθήματα και αυτό γιατί μπορεί την μία χρονιά να έβαζαν εύκολα στα Μαθηματικά και την άλλη παλούκια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν ξεφύγω απο το θέμα,αλλά αυτό τροπάριο με τα φροντηστήρια δεν το καταλαβαίνω,ας μου εξηγήσει κάποιος.1)όλοι οι νην και πρόην μαθητές λίγο πολύ θα κάνουν ή έκαναν φροντηστήρια.Η κρατική εκπαύδευση δεν σας καλύπτει; 2) η ύλη για τις πανελλήνιες δεν είναι πάνω κάτω ίδια με αυτά που διδάσκεστε;ρωτάω γιατι απο το φόρουμ οι δηλώσεις που γείνονται επάνω στο θέμα αυτό μου δίνει να καταλάβω ότι σας είναι απαραίτητο όσο και ο αέρας που ανπνέουμε.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω, σχολείο τελείωσες στη Γερμανία;;;;

 

γιατί διαφορετικά δε γίνεται να κάνεις αυτήν την ερώτηση

1)όχι, αφού τις μισές ημέρες έχει κατάληψη

2)η ύλη του σχολείου βγαίνει στο φροντιστήριο

άμα θες να σπουδάσεις όπως το λες

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.