Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

ΖΗΤΑΕΙ με ωραίο τρόπο να είμαστε δέσμιοι για μια ακόμη φορά με τα Β.Δ.!!!προσπαθεί να φρενάρει τα δικαιώματα καμιά 30 ετία ακόμα!!!!

Είναι κάποια κολλημένα και βολεμένα μυαλά που έχουν κέρδος μέσα από αυτά τα Δελτία τύπου!!!το κακό είναι πως κολλημένα μυαλά είναι και συνάδελφοί μας από τα πολυτεχνία συνομήλικοι ή ακόμα και μικρότεροι που έπρεπε να βλέπουν πως δεν θα τους φάμε το ψωμί!αυτοί προσπαθούν να μας το κόψουν!σε εμάς και στις οικογένειές μας!!!Τι να πούμε???

Link to comment
Share on other sites

Απλώς σας θυμίζω ότι ορισμένοι από αυτούς που διαμαρτύρονται (δομικών έργων) έχουν επαγγελματικά δικαιώματα πλέον των γνώσεών τους πχ αρχιτεκτονικά.

 

Οι ίδιοι ζητούν αναβάθμιση των δικαιωμάτων τους όχι μόνο στα στατικά αλλά σε όλα τα οικοδομικά.

 

Επί του θέματος δε βλέπω κανένα σχόλιο.

Ούτε το προσχέδιο του ΠΔ αναφέρεται μόνο στα στατικά.

 

υγ αυτό με τους πολιτικούς δομικών έργων και έργων υποδομής το διόρθωσα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που επιζητεί ο απόφοιτος του κάθε ΑΤΕΙ είναι να ασκεί το επάγγελμα του ελεύθερα δίχως να εξαρτάται από κανένα κ να του αναγνωρίζεται η επαγγελματική του επάρκεια. Δηλαδή ο Έργων Υποδομής να μπορεί να κάνει τα έργα για τα οποία σπούδασε χωρίς περιορισμό αλλά βέβαια όχι των Δομικών Έργων κ το ανάποδο. Δύο απόφοιτοι ΑΕΙ 4ετούς εκπαίδευσης για να κάνουν τη δουλειά ενός απόφοιτου ΑΕΙ 5ετούς εκπαίδευσης δε νομίζω πως είναι υποτιμητικό για τον 2ο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σταύρο αλλά νομίζεις ότι όλοι μπορούν να κάνουν στατικές μελέτες.

Εδώ πάνω από τους μισούς περίπου πολιτικούς μηχανικούς δεν ασχολούνται γιατί τους φαίνεται δύσκολο.Άλλο επίβλεψη και άλλο μελέτη.

Τα στατικά τα θεωρώ τις πιο σοβαρές μελέτες γιατί δεν συγχωρούν λάθη.

Δεν είναι μόνο τα χρόνια και ο αριθμός των μαθημάτων αλλά είναι και ο όγκος των μαθημάτων.Το έχω ξαναπεί όταν έχεις μια τάξη με αριστούχους μαθητές θα βγάλεις πιο γρήγορα και περισσότερη ύλη από μια τάξη με μέτριους.Σύγκρινε ύλη μαθημάτων , θέματα εξετάσεων κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Τι επίχειρημα είναι αυτό βρε spy1551 ότι "Δεν ασχολούνται επειδή τους φαίνετα δύσκολο ?". Το δικαίωμα όμως το έχουν. Ε ας το έχουν και οι υπόλοιποι κι ας μην ασχοληθούν αν τους φαίνεται δύσκολο.

 

Επίσης, τι πάει να πεί Myri ότι "ορισμένοι από αυτούς που διαμαρτύρονται (δομικών έργων) έχουν επαγγελματικά δικαιώματα πλέον των γνώσεών τους πχ αρχιτεκτονικά. " ? Δηλαδή οι πολιτικοί μηχανικοί των πολυτεχνείων μηπως δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕΡΑΝ των γνώσεων τους ? οι μηχανολόγοι μηπως δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕΡΑΝ των γνώσεων τους ? όλοες τελικά οι τεχνικές ειδικότητες των πολυτεχνείων δεν έχουν επ. δικαίωματα ΠΕΡΑΝ των γνώσεων τους ? ".

 

Οι ΠΕΡΑΝ των γνώσεων τους λοιπόν κάτοχοι χαριστικών επ. δικαιωμάτων καλά θα κάνουν να μην φωνάζουν για τους υπόλοιπους που προσπαθούν 25 χρόνια να αποκτήσουν ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

 

Και φυσικά σε καμιά περίπτωση δεν εννοώ να δωθούν χαριστικά δικαιώματα. Δικαιώματα με βάση το χαρακτήρα των σπουδών και ότι ισχύει στη Κοινότητα για ισότιμες σχολές. Αλλά το να διαμαρτύρονται αυτοί που τους έχουν δοθεί χαριστικά άπειρα δικαιώματα σε αντικείμενα για τα οποία δεν έχουν ιδέα, εναντίον αυτών που διεκδικούν το θεμελιώδες δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματός τους είναι σχεδόν προκλητικό.

Link to comment
Share on other sites

myri δεν έχω άγνοια αρχιτεκτονικής μελέτης, όμως οι γνώσεις που έχω δεν είναι οι ίδιες με τους αρχιτέκτονες ούτε και ο πολιτικός μηχανικός ΠΕ δεν θα πρέπει να κάνει αρχιτεκτονικά ,οπότε κάλα θα ήτανε να αφήνουν αυτήν την μελέτη στους αρμόδιους δηλ. στους αρχιτέκτονες.

είναι η άποψη μου.

 

Όσον αφορά όμως την στατική μελέτη, στην Γερμανία δεν εξαρτιώμουνα απο την υπόγραφή του συναδέλφου ΠΕ. Οι γνώσεις μου πληρούν όλες τις προϊποθέσεις ώστε να μπορώ να αναλάβω μία μελέτη 100% και δεν τίθετε θέμα ότι οι κατασκεύες δεν θα είναι ασφαλές και πράσινα άλογα. Στους σεισμούς πχ.(καλαμάτα και Αθήνα)δεν κρίθηκαν μετά ,πολλές πολυκατοικίες ακατάληλες;ποιός έκανε μελέτες; οι πολιτικοί μηχανικοί ΠΕ δεν ήτανε;

Link to comment
Share on other sites

εγώ ένα δεν καταλαβαίνω!τα αντίστοιχα ΤΕΕ της ΕΕ μας δέχονται σαν μηχανικούς με τα αντίστοιχα δικαιώματα των χωρών τους???ΝΑΙ απαντώ! εδω γιατί????και ξανά απαντώ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ!!!!τα ωραία μου λεφτά το ΤΕΕ τα πήρε με ωραιότατο νόμιμο ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ με συνενοχή των εκάστοτε κυβερνήσεων!!!!αυτό που με θλίβει είναι οι απόψεις κάποιων εδώ μέσα!!!

 

Γιατί στην Γερμανία και στην Ισπανία που έχουμε πάνω κάτω το ίδιο καθεστώς εκπαίδευσης έχουμε ψιλό ίσα δικαιώματα???ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ!!!τι ξέρουν από στατικά , μηχανολογικά, αρχιτεκτονικά οι άχρηστοι Γερμανοί και λοιποί Ευρωπαίοι εταίροι που ότι χτίζουν τους πέφτει.ότι μηχανολογικό εφεύρουν τους τρέχει ή παίρνει φωτιά.

όσο για τα μηχανολογικά τι να πούμε για αυτούς τους ανίδεους???ακούς εκεί, εφηύραν το ενδοδαπέδιο, την θέρμανση στους τοίχους ανέπτυξαν και αυτοκινητοβιομηχανία.Οι άχρηστοι.ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΑ. Ήταν και από τα τεχνολογικά τους πανεπιστήμια.απλά ττους άφησαν να ανοίξουν φτερά προς το μέλλον!!!!

Ή μήπως κάποιοι φάσκουν και αντιφάσκουν???Ότι δλδ εκεί είναι καλό ενώ εδώ όχι???γιατί όχι???Α!ξέχασα!είμαστε τα μυάσματα της ΔΙΚΗΣ ΣΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ!!!όχι της δικής μας, διότι εμάς μας έχει στο περιθώριο.

Τι θα γίνει αν δεν συμορφωθούμε με την ΕΕ??? πάλι πρόστιμα?πάλι θα μας ανεβούν οι φοροι,?γιατί???για κολλημένα μυαλά!!!

συνάδελφοι είμαστε όλοι σε αυτό το επάγγελμα(άντε να δω αντιδράσεις).

Link to comment
Share on other sites

"Το έχω ξαναπεί όταν έχεις μια τάξη με αριστούχους μαθητές θα βγάλεις πιο γρήγορα και περισσότερη ύλη από μια τάξη με μέτριους" Δε γεννιέσαι καλός μαθητής, γίνεσαι.Ο καλός μαθητής έχει τις βάσεις, τις οποίες μπορεί να αποκτησει και ο μέτριος με προσπάθεια προκειμένου να ανταπεξέλθει.Τότε καθιστάται κι αυτός καλός μαθητής σωστά?Παρομοίως και για τους φοιτητές.Αν υποννοείς οτι το πρόγραμμα σπουδών μιας σχολής και η ύλη προσαρμόζεται στο επίπεδο των φοιτητών , τότε με το νέο σύστημα εξετασεων το Πολυτεχνείο θα πρέπει να έχει ρίξει αρκετά το επίπεδο καθώς ουκ ολίγοι έχουν περάσει από άλλο πεδίο εκτός του θετικού (θεωρητικό πεδίο π.χ).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.