Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

zavi@tee θα συμφονίσω μαζί σου στο ότι μέσα απο το φόρουμ δεν θα βρεθούν οι λύσεις για επαγγελματικά μας δικαιώματα,το μόνο που καταφέρουμε είναι να υπάρχει μία σύνγχιση μεταξή συναδέλφων Πε και ΑΤΕΙ. Ομως εάν δεν αγωνιστούμε για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα,τότε δεν θα πιούμε νερό (γιατί μεχρι την πηγή φτασαμε σχεδόν)

 

λές>

Σταματήστε τις ανοησίες ΟΛΟΙ κ ας κοιτάξουμε να δούμε πώς θα πάμε ένα βηματάκι παραπέρα την κατάσταση για τα παιδιά μας,γιατί δυστυχώς ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

απάντηση>

αυτός ο αγώνας είναι αν θές και για το μέλλον τον παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί brikoudi να μη μπορούμε να βρούμε λύσεις για τα επαγγελματικά δικαιώματα μέσα από το φόρουμ αυτό αποκαλύπτεται όμως κάτι.Με λογοκρισίες και αφρικανικού τύπου νοοτροπίες δεν πάμε ένα βηματάκι μπροστά αλλά πολλά βήματα πίσω

 

Κίτρινη κάρτα για 6 μήνες λόγω των προσβλητικών σχολίων "αφρικανικού τύπου νοοτροπίες", Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Με λογοκρισίες και αφρικανικού τύπου νοοτροπίες δεν πάμε ένα βηματάκι μπροστά αλλά πολλά βήματα πίσω

το γνωρίζω αυτό αλέξανδρε!

συγκρούστικα αρκετές φορές με τούς συναδέλφους ΠΕ για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα έδω στο φόρουμ,η ουσία όμως είναι ότι οι άμμεσα εμπλεκόμενοι τίς υπόθεσης είναι ΤΕΕ-ΥΠΕΧΟΔΕ-Υπουργείο Παιδείας.Οι συνάδελφοι ΠΕ λογικό είναι να μην συνφωνούν με τις απόψεις μας επι του θέματος.

Κανένας Αρχιτέκτονας δεν θα διαμαρτυριθεί που οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν το δικαίωμα να κάνουν αρχιτεκτονικές μελέτες όμως τους πειράζει που οι Δομικοί Εργων έχουν το δικαίωμα.Βλέπεις την Λογική; Εγώ όχι!

όλοι λίγο πολύ προσπαθούμε να βγάλουμε το ψωμί μας.Εγω ξέρω εάν είσε καλός στην Δουλεία σου θα πας μπρωστά, ο φόβος τον Συναδελφων μας ΠΕ είναι οτί με το ΠΔ θα τούς πάρουμε το ψωμί! ε....! ναι Συνάδελφοι αν είμαι καλή γιατί όχι,το αξίζω, σπούδασα,εργάστικα και είχα την ίδια αντιμετώπηση με τους ΠΕ συναδέλφους στην Γερμανία και ζητάω αυτό να εφαρμοστή και έδω.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν ζω και εργάζομαι εκτός της αφρικανικής χώρας.Ελπίζω όταν θα γυρίσω να βρεθεί και για μένα ένα ρόπαλο του μπέιζμπολ,γιατί μέχρι τώρα βρίσκονται όλα στην κατοχή του κατεστημένου.

Link to comment
Share on other sites

zavi@tee

σου φένονται εξωπραγματικά αυτά που διατυπώνω, όμως ένα κράτος μέλος της ΕΕ οφήλει εκτός το να κάνει χρήση δικαιωμάτων όπως πχ. τα ευρωπαϊκα προγράμματα απο τα οποία τα χρήματα πηγένουν στις τζέπες άσχετων και μένουν απλήρωτοι για μήνες οι εργαζόμενοι (υπάλληλοι,αγρότες κλπ) έχει και υποχρεώσεις όπως πχ την υποχρέωσει να εφαρμώσει την οδηγεία 89/48/ΕΟΚ και να κάνει το ΠΔ ανάλογα.και όχι να συμορφώνεται κάθε φορά με την επέμβαση ευρωπαϊκού δικαστηρίου

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ [email protected]

 

Αντιλαμβάνομαι πλήρως τι λες και κυρίως την ουσία αυτού που λες και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Το φορουμ είναι πρωτίστως, κι έτσι πρέπει, ένας χώρος συζήτησης πάνω σε επιστημονικά, τεχνικά και επαγγελματικά ζητήματα που συναντάμε όλοι μας καθημερινά στη δουλειά. Είμαι ο πρώτος που πιστεύει στην άμεση παροχή και λήψη βοήθειας σε απορίες και ερωτήματα (και οχι μόνο) καθώτι, βαθύτατα πιστεύω πως μόνο με αυτό το τρόπο, της αλληλοβοήθειας, μπορούμε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι. Και το φορουμ ειναι ένας τρόπος προς αυτό, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα τεχνικά θέματα.

 

Ομως ο χώρος αυτός, όπως και όλα τα φορουμ, φιλοξενεί και περιοχές άλλων συζητήσεων, πέραν των αμιγώς τεχνικών ζητημάτων, μια εξ αυτών και η παρούσα.

Η συζήτηση για τα ΤΕΙ δεν είναι ανευ ουσίας. Κάθε άλλο. Αποκαλύπτει το πραγματικά μεγάλο πρόβλημα που έχουμε με την άσκηση του επαγγέλματος όλοι οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕΙ. Αποκαλύπτει το πρόβλημα που ο γνωστός φορέας προσπαθεί χρόνια να αποκρύψει μαζί με την ενοχή και την ευθύνη του. Αυτό συζητάμε. Είμαι βεβαιος πως πολλοί συνάδελφοι διπλωματούχοι αγνοούσαν το μέγεθος της έντασης του προβλήματος αφού αφενός μεν δεν το βιώναν αφετέρου δεν τους αφορούσε. Η μεγάλη συμμετοχή και η σχεδόν εξεγερτικη ( με συνέπεια τις κίτρινες, κόκκινες κάρτες και παρατηρήσεις) στάση αποκαλύπτει αφενός μεν το μέγεθος του ζητήματος αφετέρου αν θες και κάτι πολύ θλιβερότερο. Την διχόνοια που έχει καλλιεργηθεί στον τεχνικό κόσμο. Και άποψή μου είναι ότι αυτή η διχόνοια καλλιεργήθηκε, διατηρήθηκε και γιγαντώθηκε από την προσβλητική στάση του ΤΕΕ απέναντί μας όπως αποδεικνύεται και με την τελευταία του ανακοίνωση. Μια ανακοίνωση που προέρχεται από επίσημο φορέα μηχανικών και ΔΕΝ μπορούμε να μην την σχολιάσουμε αφού μας αφορά άμεσα.

 

Ειδικά τώρα που το όλο θέμα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ μετά την έκδοση των σχεδίων Π.Δ. για τις ειδικότητές μας. Οπως σωστά σημειώνεις στην Ελλάδα ζούμε. Και στην Ελλάδα συχνά χρειάζεται να έχεις ένα χαρτί αναγνωρισμένο και με αξία για να κάνεις κάποια πράγματα ασχέτως αν είσαι καλός ή όχι.

 

Συζητάμε και φέρνουμε στο προσκήνιο λοιπόν το αίτημά μας για δικαίωμα στην εργασία. Αυτό ζητούμε από την πολιτεία. Να μας δώσει το δικαίωμα αν είμαστε καλοί στη δουλειά μας να μπορούμε να ασκήσουμε το επάγγελμα που σπουδάσαμε.

 

Είναι μια συζήτηση για τα κακώς κείμενα, μια συζήτηση πάνω στο μεγαλύτερο πρόβλημα όλων των μηχανικών ΤΕΙ και δεν θα μπορούσε να μην υπάρχει σε ένα φορουμ για μηχανικούς.

 

Σίγουρα δημιουργεί εντάσεις και όλοι επαναλαμβανόμαστε. Αυτός όμως είναι ο διάλογος, λέμε και ξαναλέμε αλλά κάποια στιγμή με τον καιρό όσα ειπώθηκαν επανεκτιμώνται στο σύνολό τους από τον καθένα μας και βλέπουμε πια όλη την εικόνα του προβλήματος, τα δίκαια και τα άδικα, μέσα από τις απόψεις όλων όσων εκφράστηκαν όπως εκφράστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

zavi

"Τί θέλετε επί τέλους?Να γίνουμε Ευρωπαίοι?Αφού δεν έχουμε υποδομές πουθενά.....Να ευχαριστούμε και τους Θεούς που έχουμε το μεσημέρι να φάμε!Κ πάλι καλά..."

Με αυτή τη νοοτροπία Βαλκάνια θα μείνουμε νομίζω και θα μας αξίζει.

 

Εγώ θα χαρώ να δω και 150 σελίδες εδώ στο φόρουμ.Το να μη γίνεται καθόλου διάλογος είναι ανησυχητικό όπως και η φράση σου "Σταματήστε τις ανούσιες διαμαρτυρίες". Ανούσιες? Η δύναμη της "λάσπης" πηγάζει δυστυχώς από τη δύναμη της αδιαφορίας...άλλωστε η αδιαφορία και η σιωπή μας έφτασε εδώ που είμαστε.Και σε ένα τόσο αξιόλογο φόρουμ με τέτοια επισκεψιμότητα στη λάσπη θα αντιδράσω.Σαφώς και θα απαντήσω όταν πέσουν στην αντίληψή μου δηλώσεις ατόμων που επιμένουν να δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις.

 

"Σταματήστε τις ανοησίες ΟΛΟΙ κ ας κοιτάξουμε να δούμε πώς θα πάμε ένα βηματάκι παραπέρα την κατάσταση για τα παιδιά μας,γιατί δυστυχώς ΜΟΝΟ ΤΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ. " Συμφωνώ απόλυτα. Για αρχή προτείνω οργάνωση και πιέσεις τουλάχιστον στην ΕΕΤΕΜ..αυτή με τη σειρά της στην κυβέρνηση και αυτή με τη σειρά της στο ΤΕΕ.Ας μεταφέρουμε τις όποιες ανησυχίες και διεκδικήσεις ΚΑΙ εκεί, συλλογικά όπου τουλάχιστον έχουμε το ρόλο του μέλους.

Link to comment
Share on other sites

Α και μια υποσημείωση...ίντριγκες δημιουργούν μερικοί από αυτούς που πιστεύουν οτι έχουν να χάσουν κάτι από το ΠΔ και αυτοί είναι που υποτιμούν πλήρως και τη νοημοσύνη μας και το υπόβαθρό μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς zavi η κατάσταση άλλαξε άρδην κ αυτό τρέχουμε να προλάβουμε. Η υπογραφή σε τιμή ευκαιρίας δεν μπορεί να καλύψει το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί όταν το κάθε ΚΕΣ πετάει αβέρτα μηχανικούς ΠΕ στα 3 χρόνια. Πρέπει να κατοχυρώσουμε τα επ. δικαιώματα του μηχανικού ΤΕ νομικά αλλιώς θα εξαφανιστούμε. Δυστυχώς όμως κάποιοι χαίρονται που θα εξαφανιστούμε. Όχι άτομα σαν κ εσένα που κρίνουν τον άλλο από τις δυνατότητες του, αλλά από άτομα που ξεχωρίζουν το κόσμο σε "δικούς μου" κ "δικούς τους" σαν να ήταν πρόβατα κ τίποτα παραπάνω.

 

Το θέμα είναι ο σύμβουλος του κράτους για τεχνικά θέματα γιατί θέλει ντε κ καλά να γίνει σύμβουλος του ΥΠΕΠΘ. Γιατί ο Στυλλιανίδης, μετά από επιτροπές, επιτροπών, Ω επιτροπές, έβγαλε ΠΔ με επ. δικαιώματα για όλους (να αγιάσει το χέρι του) κ αντί να τρέξουμε κ να τον συγχαρούμε που διόρθωσε επιτέλους μια αδικία 25 ετών κ αποσαφήνισε τα όρια μεταξύ μηχανικών ΠΕ κ ΤΕ, πάμε να τον φάμε; Ποιος θέλουμε να κρίνει τα επ. δικαιώματα των μηχανικών ΤΕ επιτέλους; Εγώ; Ο Παναγιώτης; Ο Θανάσης της κυρά-Μαρίκας που έχει το φούρνο απέναντι; Το ΤΕΕ; Ή το ΥΠΕΠΘ;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στα λεγόμενα σου απλά μια διευκρίνηση, δε πιστεύω ότι η αγορά μας αντιμετωπίζει άδικα. Ίσα ίσα που αυτή μας έχει στηρίξει τόσα χρόνια. Το κράτος μας δημιουργεί πρόβλημα. Ή το παρακράτος κατά μία έννοια...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.