Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Μην ειστε τοσο απαξιοτικοι απεναντι στους αποφοιτους ΤΕΙ...κι εγω απο ΑΕΙ προερχομαι και δεν εχω δει προκοπη...ουτε σημαινει πως επειδη πηρα το πτυχιο χερω και τη δουλεια......Ξυπνηστε παιδια ολοι οι αποφοιτοι το ιδιο ειμαστε...μαθητουδια που τελειωσαν και δεν χερουν που πανε τα 4...Στην πραξη και στην εμπειρια με τον καιρο φαινονται ολα!!!!!!Εγω ειμαι υπερ των ΤΕΙτζιδων γιατι τους χρειαζομαστε!!!!!Αντε....η γνωση μας δημιουργησε περισσοτερα κομπλεξ αντι να μας ανοιξει τα μυαλα!!!!

 

Προσπαθηστε να μην κολλατε στα τυπικα και την γραφειοκρατια οποτε σας συμφερει...το αν ο καθηγητης των τει εχει διδακτορικο η΄οχι δεν τον κανει λιγοτερο σημαντικο η' με λιγοτερες γνωσεις απο αυτον των αει.....δηλ ενταξι...πορει απλα να βαριεται η' να μην το βρισκει απαραιτητο το διδακτορικο...δν σημαινει οτι ειναι λιγοτερο εξυπνος η' ικανος αν διδαξει....εγω το ειπα και το ξαναλεω....εχουμε φτασει στο σημειο η γνωση να μας κομπλεξαρει αντι να μας ανοιγει τα μυαλα οπως πρεπει!!!!Εχω δει φαδαστικους καθηγητες με τρελα πτυχια και μεταπτυχιακα και διδακτορικα να διδασκουν και να ζητανε κρεβατι απο κοριτσακια για να τις περασοθν με 5 ....η' αλλους να σε κοβουν με 4,5 γιατι εχει μακρυ μαλλι και σκουλαρικι και την δικη σου ιδεολογια....και εχω δει και αλλους που διδασκον με το πτυχιο τους και καθονται οσος τους παρει γιανα σοθ εξηγησουν εκεινο το θεωρημα ποθ δεν μπορεις να καταλαβεις γιατι παλα θελουν να μαθεις και να σε περασουν!λοιπο τα ρασα δεν κανουν τον παπα (μας το απαεδειξαν οι παπαδες μας τελευταια αλλωστε!)Ας μαθπυμε να συνεργαζομαστε και οχι να ανταγωνιζομαστε!!!!Μαζι=δημιουγω χωρια-γκρεμιζω!!!

 

Παρατηρήσεις:

_ Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

_ Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Zavi,

 

Αυτή είναι νέα θέση του ΤΕΕ ? ή πάντα το ίδιο έλεγε (εννοώ 25 χρόνια τώρα) ? Ας υποθέσουμε πως είναι έτσι ότι δηλ. "τάσσεται υπέρ της κατοχύρωσης επ. δικαιωμάτων...κλπ κλπ". Εξήγησε μου σε παρακαλώ. Αφού τάσσεται υπερ, γιατί ΚΑΘΕ, μα ΚΑΘΕ φορά που τα καθ ύλην αρμόδια όργανα και επιτροπές της πολιτείας, παλιά το ΙΤΕ, το ΣΤΕ, σήμερα το ΣΑΤΕ βγάζουν ΟΜΟΦΩΝΑ αυτά τα έρμα σχέδια Π.Δ. για τα επ. δικαιώματα το ΤΕΕ ζητάει να αποσυρθούν όπως και τώρα για ακόμα μια φορά ? Πως τάσσεται δηλ. υπερ ? αυτό δεν το κατάλαβα. Εσυ μπορείς να το εξηγήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοεί το ΤΕΕ είναι να αποκτήσουν όλοι επ. δικαιώματα όπως τα θέλει αυτό. Δηλαδή οι απόφοιτοι ΑΤΕΙ να αλλάζουν λάμπες κ πολύ τους είναι. Αλλιώς δεν εξηγείται το ξαφνικό ενδιαφέρων τώρα όπου μετά από 25 χρόνια φαίνεται φως στο τούνελ για τους μηχανικούς ΤΕ. Επίσης το θέμα το θέτει πολύ άκομψα από τη στιγμή που κάθε προσπάθεια έκδοσης ΠΔ με επ. δικαιώματα για τους μηχανικούς ΤΕ από οποιαδήποτε κυβέρνηση, έβρισκε μόνιμη κ σταθερή αντίσταση από το ΤΕΕ. Μέχρι κ δημόσια έργα είχαν απειλήσει να σταματήσουν.

 

Μάλλον το ΤΕΕ θεωρεί αναρμόδιο το ΥΠΕΠΘ κ θέλει να το αντικαταστήσει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zavi

 

κρατάω το "Μου αρέσει ο ήλιος και οι βόλτες για καφέ προς το παρόν περισσότερο από μια πραγματικά εντυπωσιακή καριέρα,διαφορετικά θα είχα εξαφανιστεί ήδη ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ" που μου άρεσε ιδιαίτερα ;)

 

Και οι δικοί μου συνεργάτες κατα το πλείστον είναι διπλωματούχοι, το κακό βέβαια είναι ότι καμιά φορά δουλεύουμε για να δουλεύουμε αλλά άλλη ιστορία αυτή..

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν αναζητούμε καμιά δικαίωση εδώ, κουβέντα γίνεται όπως για τόσα άλλα θέματα που επίσης δεν θα δικαιωθεί κανένας.

Συμφωνώ δε με την τοποθέτηση του Stayros παραπάνω, με κάλυψε απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

είπα να μη μιλήσω ,χρονιάρα μέρα,αλλά ας μην υποτιμαται η νοημοσύνη μας.προσέξτε την ιεραρχική τοποθέτηση τουΤΕΕ : ΙΕΚ,ΤΕΙ,Ανώτατη εκπαίδευση,που σημαίνει ότι τα ΤΕΙ δεν τα κατατάσσει στην ανώτατη εκπαίδευση ,αγνοώντας τους νόμους του 2001 και του 2007 που κατατάσσουν με σαφή και κατηγορηματικό τρόπο τα ΤΕΙ στην Ανώτατη εκπαίδευση.Επιμένουν στη βαθμίδα των εργοδηγών ,δηλαδή ανάμεσα στα ΙΕΚ και τα Ανώτατα ιδρύματα. Εύχομαι σ'όλους τους φίλους,πέρα από τις διαφορές μας,μια καλή χρονιά με υγεία και δημιουργικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ηλιος βόλτες καφές, ψάρεμα προτιμότερο απο καρίερα!!!!!!!!!!!(Στην χώρα της φαντασίας μου βέβαια!)

(Ξέρω off-topic!!!)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ javi@tee ,αν μας παρέθετες εκτός από το απόσπασμα της ανακοίνωσης τουΤΕΕ και τις ερμηνευτικές δηλώσεις του προέδρου του,θα έβλεπες ότι η ερμηνεία που ανέφερα δεν είναι δική μου αλλά αυτούσια τα λόγια του.Επομένως το σημαίνον ,δηλαδή οι λέξεις και η σειρά τους,δεν απέχουν από το σημαινόμενο,δηλαδή το νόημα.[Για να θυμηθούμε αυτά μας έλεγαν οι φιλόλογοι στο λύκειο].Και το νόημα των λέξεων:ΙΕΚ,ΤΕΙ,Ανώτατα ιδρύματα είναι ακριβώς αυτό που εξήγησε στη συνέχεια ο Αλαβάνος ,''ότι χρειαζόμαστε τον ενδιάμεσο ανάμεσα στον τεχνίτη και τον επιστήμονα.Το νόημα αυτό μας ενοχλεί και όχι οι λέξεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες επειδή δεν καταλαβαίνετε ή κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε σας ξαναλέω οτι η περίφημη δήλωση για μαιμού πτυχία πολύ πλά ΔΕΝ υπάρχει.

 

Στο κείμενο αναφέρονται οι θέσεις του προέδρου του ΤΕΕ που είναι οι γνωστές οτι δηλαδή πάνω κάτω δεν χρειάζονται και μηχανικοί από ανώτατα ΤΕΙ γιατί οι ρόλοι τους μπλέκουν με των ΠΕ κ.τ.λ.

 

Πουθενά στο κείμενο ο Αλαβάνος δεν αναφέρει τα πτυχία σας μαιμού!Έλεος..!

 

Πολύ απλά ο δημοσιογράφος αναφέρει μετά στο σχόλιο του "...αυτές οι βαριές εκφράσεις ανήκουν στον πρόεδρο του ΤΕΕ... " (αναφέρεται στις γνωστές θέσεις που προανέφερα και όχι σε βρισιές)

 

Στην συνέχεια γράφει "..σε άλλο σημείο αποκαλούνται και "μαιμού"..."

(αναφέρεται στα πτυχία σας και στα επαγγελματικά δικαιώματα μάλλον αλλά δεν λέει ποιος κάνει τη δήλωση και δεν κάνει τον κόπο να δείξει το απόσπασμα.Επομένως η αναφορά είναι άστοχη.)

 

Διάβασα και τη δήλωση του κ.Νίνου αλλά και αυτή δεν με καλύπτει γιατί ούτε εκεί υπάρχει απόσπασμα.Το "μαιμού" δεν ξέρουμε αν το είπε και πως το είπε.

 

Για να τελειώνουμε.Οι θέσεις του ΤΕΕ είναι γνωστές και όποιος ενδιαφέρεται υπάρχουν με κάθε επίσημο τρόπο στο tee.gr http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME

 

Φτάνει με την μαιμουλογία πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα είναι ότι εγώ κολλάω στις λέξεις και σύ σ'ένα γράμμα.πάμε για καμία μπύρα τώρα,όπως είπες.είναι καλύτερα,γιατί βλέπω δύσκολη τη συνεννόηση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει παρεξηγηθεί από πολλούς το νόημα της συζήτησης. Εγώ πως το βλέπω: Δεν ζητάμε από κανένα να μας δώσει τα επ. δικαιώματα εδώ μέσα. Δε περιμένω τον zavi ή το Χάρη να μου δώσουν ένα χαρτί που να λέει πως με παραδέχονται κ είμαι μηχανικός με τα όλα μου. Εγώ θέλω να απαλειφθεί αυτή η νοοτροπία "και εγώ που τελείωσα πολυτεχνείο μ@@@@@ς ήμουν" που φαίνεται πως διακατέχει πολλούς. Βγάζουμε το καπέλο σε όσους κατάφεραν να μπουν στο Πολυτεχνείο κ αναγνωρίζουμε πως υπάρχουν δουλειές που η βαθύτερη γνώση των μαθηματικών χρειάζεται. Όμως δε μπορεί να απαξιώνονται τελείως 4 χρόνια σπουδών κ ενώ το ΥΠΕΠΘ μετά από επιτροπές κ γνωμοδοτήσεις αποφασίζει ότι πρέπει να έχουμε κάποια επ. δικαιώματα, να ωρύονται ορισμένοι "συνάδελφοι" κ να σκίζουν τα ιμάτια τους. Όταν διάβασα την απάντηση κάποιου μετά την ανακοίνωση ότι βγήκαν επιτέλους τα προσχέδια για όλα τα ΤΕΙ μου άναψαν τα λαμπάκια. Τέτοια αντιπαλότητα έχει ρίζες κ δεν έγινε μέσα σε 1-2 χρόνια. Αυτές οι ρίζες κ οι δημιουργοί τους με ενοχλούν κ αυτές θέλω να εξαλειφθούν μέσα από τη συζήτηση. Μπορεί να μη συμφωνήσουμε ποτέ, δε με πειράζει. Φτάνει η ασυμφωνία να είναι προϊόν σκέψης κ κρίσης κ όχι προπαγάνδας. Περισσότερο θα με πειράξει αν κάποιος λόγο της αντιπαλότητας αυτής ενώ μέσω του forum θα μπορούσε να με βοηθήσει κάπου, δε το κάνει.

 

Όσο για το ΤΕΕ κ τον Αλάβανο έχουν χάσει κάθε εγκυρότητα να εκφέρουν γνώμη για τους Μηχανικούς ΤΕ. Τι και αν είπαν τα πτυχία μας εικονικά κ όχι μαϊμού; Το θέμα είναι ότι δε μας αναγνωρίζουν. Σε ανακοινώσεις κ στο site τους αναφερόμαστε ως "τεχνολόγοι" όχι μηχανικοί. Σε κάθε ευκαιρία προσπαθούν να εμποδίσουν την έκδοση ΠΔ με επ. δικαιώματα των απόφοιτων ΑΤΕΙ. Κ επί ΠΑΣΟΚ τα ίδια έγιναν μέχρι που από τη πολύ κωλυσιεργία άλλαξε κυβέρνηση κ θάφτηκαν τα ΠΔ. Τώρα επιθυμεί να επαναλάβει την πετυχημένη συνταγή καλώντας σε διάλογο μέχρι το 2999. Όταν λοιπόν το ΥΠΕΠΘ εγκρίνει επ. δικαιώματα για τους μηχανικούς ΤΕ καλά θα κάνουμε να μην λαμβάνουμε υπόψη ούτε ανακοινώσεις του ΤΕΕ ούτε του κ. Αλάβανου κ ας το ψάξει ο καθένας όπως μπορεί. Κ μην ξεχνάμε ότι το κράτος έδωσε τα επ. δικαιώματα στους μηχανικούς πολυτεχνείου. Όταν το κράτος δίνει επ. δικαιώματα κ στους μηχανικους ΤΕ ξαφνικά γίνετε κακό κ δε ξέρει τι κάνει;

 

edit: Η ΕΕΤΕΜ είναι πονεμένη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.