Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Αγαπητέ Zavi

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Αν δεν μπορώ ΝΟΜΙΜΑ να ασκήσω το επάγγελμά μου, να υπογράψω μια στοιχειώδη μελέτη της ειδικότητάς μου, τότε τι "δικαίωμα στην αγορά" έχω ? Επίσης μην ξεχνάς και τους συναδέλφους μας στο Δημόσιο οι οποίοι εν όψη της πανεπιστημιακής αναγνώρισης των κολεγίων θα βρεθούν σε δυσμενέστερη θέση από αυτούς που τέλειωσαν καποιο τέτοιο κολέγιο. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Κάποιες φήμες πάντως λένε πως το ΤΕΕ, εκτάκτως, αρχίζει να σκέφτεται την καθιέρωση γραπτών εξετάσεων για ΟΛΟΥΣ. Είναι φήμες μέχρι στιγμής αλλά ακόμα κι αν είναι αλήθεια προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός (για να μην πω σίγουρος) πως μάλλον, θα πρόκεται για κάποια νέα έμπνευση που σίγουρα θα κινείτε σε βάρος των ΤΕΙ και των πτυχίων μας όπως άλλωστε όλες οι δράσεις του ΤΕΕ μέχρι σήμερα. Οψόμεθα.

Link to comment
Share on other sites

μπαίναμε και διαβάζαμε δύο πράγματα σωστά από κάποιους.επειδή ομως ητανε από την αποκεί μεριά έναν ένα τους βγάλατε έξω και αφηνετε τους αποδώ,ακόμη και όταν υποβαθμίζουν τη συζήτηση.Καλά ο ένας πρόσβαλε τους εκπροσώπους του ΤΕΕ [μεγάλο έγκλημα],ο άλλος ποιον πρόσβαλε :

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάποιος δεν έχει "ζήσει" κάποια πράγματα, τότε φυσικά δεν μπορεί να ξέρει τι γίνεται...

Και εγώ έχω συνεργαστεί (και συνεργάζομαι) με Διπλ. Μηχανικούς, και με Τεχνολόγους. Και ναί όλα γίνονται για τα λεφτά.......

Επισης επειδή κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω...Γιατί εγώ σαν απόφοιτος ΤΕΙ να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και όλες τις κρατήσεις στις οποίες δεν θα έχω κάποιο αντίκρυσμα?

Γιατί το ΤΕΕ με έβαλε μεν στο σύστημα των αμοιβών, αλλά με υποχρεώνει να πληρώσω? Γιατί το ΤΕΕ ελέγχει τις αμοιβές μου ? (Εφόσον δεν είμαι μέλος του και δεν είναι (νομίζω) θεσμοθετημένο όργανο του κράτους να κάνει κάτι τέτοιο? Αυτά και άλλα πολλά το μυαλό μου δεν μπορεί να τα κατανοήσει.

 

zavi@tee, έχεις δίκιο σε πολλά που γράφεις, και καλό θα ήταν να μην αποχωρήσεις απο την συζήτηση. Εξάλλου το θέμα είναι στην κατηγορία που πρέπει και επίσης ο διάλογος πάντα καλό έκανε.

Link to comment
Share on other sites

zavi, έχεις δίκιο να λές οτι κοιτάς τα του κλάδου σου.

 

Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε και εμείς. Να κοιτάξουμε κάτι και για το μέλλον μας. Οπότε κάνουμε όποιες ενέργειες μπορούμε απο την θέση που βρίσκεται ο καθένας μας. Και πιστεύω οτι ο διάλογος δεν είναι να λύσει αλλά να προβληματίσει.

Τελος πάντων, η απόφαση να μην ξαναεκφράσεις απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα είναι απολυτως σεβαστή (αυτό θα έλειπε να μην ήταν κιόλας!!!!).

Εμείς πρέπει επιτέλους να βρούμε την θέση μας. Και το να έχεις δικαιώματα στο επάγγελμά σου σε βοηθάει κάπως.

Θα δούμε τι θα γίνει ούτως η άλλως ....

Link to comment
Share on other sites

οφείλω μια εξήγηση προς τους διαχειριστές για την παρανόηση στα λεγόμενά μου με αφορμή την τοποθέτηση του javi@tee.Η λέξη''λογοκρισίες''αφορούσε τη συμβουλή του προς τον georgeS να προσέχει τα λόγια του για να μη δεχθεί κάρτα.Η φράση ''αφρικανικού τύπου νοοτροπίες συνόψιζε όσα με ωμό ρεαλισμό περιέγραφε ο javi@tee για την κατάσταση στη χώρα μας και δεν είχαν προσωπικούς αποδέκτες.Για να πάμε τώρα και στην ουσία όσων έθεσε ο javi.Δεν συζητάς για τεχνικά-επιστημονικά θέματα μόνο σαν να μη συμβαίνει τίποτα,σαν να μην άκουσες όσα εκστομίζουν σε βάρος σου οι εκπρόσωποι του ΤΕΕ.Το ζήτημα των δικαιωμάτων είναι κορυφαίο και επικαιρο και είναι υποκριτικό να το ξεπερνάμε με ευκολία.Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για πρωτοφανές κοινωνικό φαινόμενο που συνιστά μια οξύτατη επαγγελματική αντίθεση με μεγάλη σφοδρότητα σε απίστευτα μακρά περίοδο,μισόν αιώνα, που δεν έχει προηγούμενο στα παγκόσμια επαγγελματικά χρονικά και έχει πάρει χαρακτηριστικά ταξικής σύγκρουσης ,αν συμπεράνει κανείς από τις πολεμικές δηλώσεις του προέδρου του ΤΕΕ.Σ'αυτό το φόρουμ γίνονται κάποιες προσπάθειες συνεννόησης και από τις δύο πλευρές με μεγάλη ,ομως,δυσκολία,γιατί γενιές γαλουχήθηκαν με το αίσθημα υπεροχής από τη μια και γενιές με το αίσθημα της αδικίας από την άλλη.Για ναρθω τώρα στην πρόκληση του javi για τα κολέγια .Συμφωνούμε δε συμφωνούμε είναι τετελεσμένο γεγονός.πρόκειται για αποφάσεις αμετάκλητες του ευρωπαϊκού δικαστηρίου και αποφάσεις της ευρωπαϊκής ένωσης που θα εφαρμοστούν, μας αρέσουν δε μας αρέσουν.Η απόφαση βέβαια για τα κολέγια είναι το τίμημα για τη δικαίωση και των μηχανικών των ΑΤΕΙ,τον εκσυγχρονισμό της εκπαίδευσης και το γκρέμισμα των συντεχνιακών νοοτροπιών που αποτελούν τροχοπέδη για την επστημονική και τεχνολογική ανάπτυξη στη χώρα μας,ώστε να πέσουν τα σύνορα και για τους απέξω τόσο αυτούς που βρίσκονται μέσα ,όσο αυτούς που βρίσκονται στην αλλοδαπή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρετε συνέχεια τη δήλωση του Αλαβάνου περί πτυχίων μαϊμού, βάλτε μια παραπομπή στη συγκεκριμένη δήλωση να τη διαβάσουμε όλοι. Γιατί αν όντως χαρκτηρίζει μαϊμού όλα τα πτυχία από τα ΤΕΙ, σίγουρα πρόκειται για άστοχη και εντελώς άδικη δήλωση. Αν από την άλλη μιλάει για μερίδα των ΤΕΙ, τότε το θέμα αλλάζει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το googlε de μου έδωσε αποτελέσματα αλλά βρήκα αυτό στο server του ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ:

 

Ο κ. Νίνος, σχολιάζοντας τις απόψεις του προέδρου του ΤΕΕ, που δημοσιεύτηκαν στις 15 Νοεμβρίου, αναφέρει μεταξύ άλλων: «Υπερβαίνοντας τα εσκαμμένα, ο κύριος πρόεδρος του ΤΕΕ δεν διστάζει να αποκαλέσει "επικίνδυνους για τη δημόσια ασφάλεια" τους αποφοίτους των ΤΕΙ, "μαϊμού" τα πτυχία τους και "εθνικό μειοδότη" τον υπουργό Παιδείας και όλα αυτά για την προάσπιση των συντεχνιακών διεκδικήσεων των μελών του ΤΕΕ, ενόψει χορηγήσεως επαγγελματικών δικαιωμάτων στους αποφοίτους των ΤΕΙ, υποχρέωση που η Πολιτεία ήλθε μετά από πολύχρονη απουσία της να καλύψει».

 

ΕΘΝΟΣ

 

http://zeus.teiath.gr/news/arthro.asp?id=1000

 

Πιστεύω να σε καλύπτει ότι έγιναν αυτές οι δηλώσεις, εκτός κ δεν θεωρείς τον Πρόεδρο του ΤΕΙ Αθηνών κ. Νίνο αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Από τις τρεις φράσεις του Προέδρου του ΤΕΕ την τρίτη την είπε σε συνέντευξη στις 11-11-2008 ο ανιπρύτανης του ΕΜΠ

"...Διαβλέπουμε μια εσκεμμένη υποβάθμιση των σπουδών στη χώρα μας, κάτι που ισοδυναμεί κατά την άποψή μας με εθνική μειοδοσία."

 

Για τις δύο πρώτες "επικίνδυνους για τη δημόσια ασφάλεια" τους αποφοίτους των ΤΕΙ, "μαϊμού" τα πτυχία τους γίνονται έρευνες αλλά ακόμα δεν έχει βρεθεί τίποτα.

 

Υπάρχει από την ίδια συνέντευξη η εξής τοποθέτηση η οποία βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες φράσεις.

 

"Δεν μπορούν, σε καμιά περίπτωση, να προσδιορισθούν επαγγελματικά δικαιώματα, που σχετίζονται άμεσα με την ασφάλεια των κατασκευών και των παρεχόμενων υπηρεσιών, με βάση τις σπουδές σε ΤΕΙ που δεν υπάρχουν παρά μόνο στα χαρτιά και αυτά να δοθούν αναδρομικά σε όλους όσους έχουν αποφοιτήσει από ΤΕΙ ανώτερης εκπαίδευσης, από ΚΑΤΕΕ, από ΚΑΤΕ, από μέσες σχολές που έχουν ισοτιμηθεί με αυτά."

 

Διαβάστε και τη συνέντευξη στις 11-11-2008.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δεν με καλύπτει η δήλωση του κ Νίνου. Όχι επειδή δεν τον θεωρώ αξιόπιστο, δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο, αλλά επειδή τα όσα αναφέρει θα μπορούσαν να είναι ερμηνεία των δηλώσεων του προέδρου του ΤΕΕ. Εξάλλου, η αναφορά του ότι οι δηλώσεις του προέδρου του ΤΕΕ γίνονται μόνο για την προάσπιση των συντεχνιακών συμφερόντων, μάλλον προς τα εκεί οδηγεί.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αποκλείω ότι ο Αλαβάνος έχει κάνει τέτοιες δηλώσεις. Απλώς τις θέλω αυτούσιες, και όχι μόνο μια συγκεκριμένη πρόταση, ώστε να κρίνω μόνος μου το τί έχει πει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.