Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

υπάρχει τελικά κανείς που διαφωνεί στο οτι θα πρέπει όλοι όσοι τελειώνουμε κάποιες σχολές, (ακόμη και άν είναι τει) να έχουμε κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων? έγώ τελείωσα δομικών έργων, έχω διαβάσει και ακούσει διάφορα υποτιμικά σχόλια για το επίπεδο των σπουδών μου, και προσωπικά έχω βαρεθεί να απολογούμαι για το πτυχίο που πήρα και να προσπαθώ να αποδείξω πόσο κουράστηκα για να το αποκτήσω. γιατί δέν παραδέχεται κανείς ότι όλη η ουσία είναι πως όσο εγώ δέν έχω επαγγελματικά δικαιώματα δέν θα μπορώ να δουλέψω, και θα δουλέυεις εσύ που έχεις, γιατί τελείωσες αει. όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. το 30% των εγγεγραμένων μελών του τεε είναι μηχανικοί που πήραν τίτλους σπουδών στο εξωτερικό, και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν ποτέ και κανείς δέν ασχολήθηκε με την ποιότητα των σπουδών τους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μηχανικοί ΤΕ

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΟΙ.

 

Μπορεί να έχω πάρει κόκκινες και κίτρινες κάρτες για τα όσα έχω πει για το ρόλο του ΤΕΕ σε σχέση με τα ΤΕΙ αλλά νομίζω ότι σήμερα δικαιώνομαι πλήρως. Σας καλώ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΗ ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠ. ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ και να κρίνεται μόνοι σας ποιός είναι αυτός που αντιδρά σε κάθε προσπάθεια επίλυσης του σοβρού ζητήματος της επαγγελματικής μας κατοχύρωσης.

 

Μετά από αυτό το Δελτίο Τύπου του Τεχνκού Επιμελητηρίου νομίζω ότι όλοι οι συνάδελφοι μηχανικοί ΤΕ, μπορούν να δουν ξεκάθρα ποιος είναι Ο ΕΧΘΡΟΣ των ΤΕΙ, των πτυχίων μας και της επαγγελματικής μας κατοχύρωσης. Το δελτίο τύπου του ΤΕΕ δείχνει ξεκάθαρα ποιά είναι η στάση του απέναντί μας αφού δεν μπαίνει καν στο κόπο να πει στο τίτλο του "...τεχνολόγων μηχανικών" και σταματάει στο "τεχνολόγων". Εγώ δεν θα σχολιάσω γιατί ήδη δέχθηκα και άλλη κίτρινη κάρτα.

 

Διαβάστε μόνοι σας εδώ και ενημερωθείτε :

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PRESS/DELTIA_TYPOY/Tab/20081223epagelm.dikaiomata.doc

Link to comment
Share on other sites

Τις κίτρινες και κόκκινες τις πήρες και αν δεν συμμορφωθείς προς τους κανόνες συμμετοχής του forum θα τις ξαναπάρεις, όχι για τα όσα λες αλλά τον τρόπο που τα λες, τις προσβλητικές λέξεις που χρησιμοποιείς.

Πχ έγραψες πριν δυο μέρες "...Ψάξτε λίγο και θα βρείτε τα εξυπνοπούλια που ήταν στην επιτροπή που το εισηγήθηκε και σε ποιό φορέα ανήκουν... καλά μαντέψατε όμως.. Μέλος του ΤΕΕ το συνέταξε..."

Αν απέφευγες τη λέξη "εξυπνοπούλια" δεν θα έπαιρνες κίτρινη κάρτα.

Τόσο δύσκολο είναι τέλος πάντων να συμμορφωθείς σ' αυτούς τους κανόνες;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν θες την άποψή μου, η χρήση της λέξης "εξυπνοπούλια" δεν παραβιάζει κανέναν κανόνα (αυτό βεβαια είναι δικιά μου άποψη). Η ελαφρά ειρωνεία είναι αποδεκτή σε κάθε διάλογο στα forum πόσο μάλλον όταν δεν προσβάλει κανένα μέλος του. Δηλαδή αν έλεγα "τα εξυπνοπούλια της Ν.Δ. ή του ΠΑΣΟΚ ή του Χ υπουργείου" σε μια συζήτηση πάλι κίτρινη θα έπερνα ? ... anyway.

Link to comment
Share on other sites

οι ιδιοκτήτες των Ιδιωτικών κολεγίων και οι απόφοιτοί τους δικαιώθηκαν με επαγγελματικά δικαιώματα (και με συναίνεση του ΤΕΕ).ΟΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ παιδείας απόφοιτοι ΑΤΕΙ να μην δικαιωθούν ποτέ!!!!ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ!!!τίποτα άλλο!!!δεν πειράζει!!!αφού το ΤΕΕ δρά ως ο Αγ.Γεώργιος ο Καβαλάρης που σκοτώνει τον "κακό δράκο(=απόφοιτοι ΑΤΕΙ)" και όλοι μας κάνουμε τουμπεκί και τα δεχόμαστε όλα αμαχητί, καλά να μας κάνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σηγνώμη .....!!! :???:

αν δεν κάνω λάθος διάβασα (δελτίο τύπου ΤΕΕ)οτί το <ΠΔ δεν διαμορφώθικε ως προϊον διαλόγου....< :shock:

μα το μόνο πράγμα που κάνει το ΤΕΕ είναι μονόλογος,αυτό κόβει και ράβει,δεν τους αρέσει το περιεχόμενο, το απορήπτει.κοντός ψαλμός αλληλούηα. :evil:

το υπουργείο πότε θα πατήσει πόδι;το υπουργείο πότε θα καταλάβει επιτέλους οτί πρέπει να σταματήσει αυτό το κοροϊδηστικο πέρα δόθε;

τελος πάντων μόνο στήν Ελλάδα φαίνετε ένα Επημελητήριο να έχει τόση επιροή στην οποιαδήποτε κυβέρνηση και ξέρετε έτσι όπως πάει το πράγμα στα ευρωπαϊκα δικαστήρια μας βλέπω πάλι :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

brikoudi

Με συγχωρείς αλλά ως πολιτικός μηχανικός ΤΕ (δομικών έργων) έχεις πλήρη δικαιώματα για οικοδομικά έργα μέχρι στατικά 3όροφων.

Μεταξύ των όποιων και για αρχιτεκτονικά. Δηλαδή έχεις δικαίωμα υπογραφής και για αντικείμενο το οποίο δεν το σπούδασες.

 

Παρόλα αυτά διαμαρτύρεσαι για τα επαγγελματικά σου δικαιώματα!!!!!

Καλά να φωνάζουν οι ηλεκτρολόγοι ή έργων υποδομής ΤΕ αλλά οι πολιτικοί ΤΕ (δομικών έργων) είναι υπερβολικό!!!!!!

και δεν ζητούν μόνο τα περί στατικών άλλα και τα περί αρχιτεκτονικών.

Αλλά εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα με την ελληνική νομοθεσία. Ούτε θα διευκρινίστει στο ευρωπαϊκό δικαστήριο!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, myri αλλα περι δικαιωμάτων έως 3 ορόφων, σε ποιό διάταγμα το έχεις διαβάσει? σε πληροφορώ οτι στην πιερία το δικαίωμα είναι μέχρι 2 όροφοι και μάλιστα στα στατικά με συνυπογραφή πολιτικού μηχανικού με αμοιβή στο 80% στην μελέτη και την επίβλεψη γιατί απαιτείται αντισεισμικός. μήπως δέν σπουδάσαμε ούτε και αυτό? η κάθε πολεοδομία αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα δικαιώματα που μας αναλογούν, ακριβώς επειδή δέν είναι κατοχυρωμένα. επιπλέον δέν έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ δομικών έργων τ.ε και πολιτικών τ.ε. τί εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν ξέρω "πολιτικό μηχανικό ΤΕ". Μόνο δομικών έργων κ έργων υποδομής. Η μόνη περίπτωση πολιτικών μηχανικών ΤΕ είναι κάτι παλιοί απόφοιτοι του μικρού πολυτεχνείου αν θυμάμαι καλά.

 

Όσο για 3όροφα κ άλλους περιορισμούς στους μηχανικούς ΤΕ το θέμα θα λυθεί με ΠΔ (αγάντα Στυλλιανίδη!) ή μέσω Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, το οποίο είναι καθόλα αρμόδιο να δικάσει ένα κράτος που συμπεριφέρεται με διακρίσεις απέναντι σε πολίτες της ΕΕ. Μη ξεχνάμε πως έτσι δικαιώθηκαν τα ΚΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

myri,

δεν διαμαρτύρομαι για τα δικά μου επαγγελματικά δικαιώματα μόνο, διαμαρτύρομαι για την όλη στάση του ΤΕΕ που εδώ και χρόνια έχει το επάνω χέρι. Θεωρείς λογικό και δίκαιο να γράφει στο δελτίο τύπου οτι το ΠΔ δεν διαμορφόθικε ως προϊον διαλόγου.Σηγνώμη αλλά το ΤΕΕ είναι και θα είναι αρνητικό προς τους ΑΤΕΙ οπότε ουτες και αλίως διάλογος δεν θα υπάρχει,τι διάλογο αναζητά;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.