Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Σαφώς και υπήρξε μια σειρά από βελτιώσεις σε όλα τα ΤΕΙ με πρόσθετες ώρες ,μαθήματα, προσόντα κλπ). Ομως τίποτα από αυτά δεν αναγνωρίζεται από το ΤΕΕ. Και ποτέ δεν αναγνωριζόταν. Επίσης, παρουσιάζεις το θέμα σαν τα ΤΕΙ πριν το 2001 να είχαν τις τρελές διαφορές με αυτά μετά. Η διαφορά είναι ότι υπήρξαν πρόσθετες βελτιώσεις κάποιες εκ των οποίων πολλά ΤΕΙ τις είχαν ήδη και πριν το 2001. π.χ. το τετραετές κύκλο σπουδών των είχαν κάποια τμήματα και πριν την ανωτατοποίηση. Η ανωτατοποίηση απλά καθιέρωσε τον 4ετη κύκλο παντού και επέφερε και νέα προγράμματα σπουδών μαζί με νέο προσοντολόγιο. Μην το παρουσιάζεις όμως σαν μέρα με τη νυχτα. Και τα πολυτεχνεία αλλάζουν το πρόγραμμα σπουδών τους, δεν νομίζω ότι οι απόφοιτοι του 80 επειδή δεν διδάχθηκαν μαθήματα που έκανα οι απόφοιτοι του 2008 υποβαθμίστηκαν.

 

 

Άντε πάλι. Αγαπητέ maximos75, θα ήθελα να μου πεις που ακριβώς το έχεις βρει αυτό και ποιός το λέει. Ποιός λέει ότι είμαστε εργοδηγοί ? Κάποιος Νόμος, κάτι άλλο ? Ο Αλαβάνος ? Είναι προσωπική σου άποψη ? πως ακριβώς το λες ?

Link to comment
Share on other sites

zavi είχα δίκιο για το θέμα της σφραγίδας? Δεν έπρεπε να τη στέλνει το TEE μαζί με τη ταυτότητα αντί να τρέχουμε να τη φτιάχνουμε έξω?

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS δεν είπα ότι το λέει κάποιος νόμος το λέει όμως η πραγματικότητα. Τα ΤΕΙ είναι τεχνικές-πρακτικές σχολές που σκοπό έχουν να συνδέσουν τη θεωρία με τη πράξη όπως πολύ σωστά είχε αναπτύξει ο συνάδελφος Χάρης εάν δεν κάνω λάθος σε προηγούμενο post και κάποιοι τoν ειρωνεύτηκαν. Και σαφώς εγώ βέβαια μπορώ να συννενοηθώ άνετα μαζί σου σε τεχνικά θέματα παρά με κάποιον εμπειροτέχνη. Εκεί νομίζω είναι όλη η ουσία της υπόθεσης.Κάνω λάθος ότι είσαστε πιο πρακτικές σχολές?

Link to comment
Share on other sites

zavi μια διευκρίνηση μόνο, δεν υπάρχουν πολιτικοί μηχανικοί ΤΕ μόνο δομικών έργων κ έργων υποδομής. Υπήρχαν ΚΑΠΟΤΕ κ ίσως για αυτό μπερδεύεσε. Φαίνεται έτσι κ πως τα έργα που μπορεί να αναλάβει 1 Πολιτικός Μηχανικός αντιστοιχούν σε 2 Μηχανικούς ΤΕ! Επίσης τα ΑΤΕΙ είναι ΑΕΙ, Πολυτεχνεία δε λέμε ότι είναι.

 

[s:d674adf37c]Αυτό για τους εργοδηγούς δε θα το σχολιάσω καθώς η ειρωνεία που χρειάζεται για την πρέπουσα απάντηση ξεφεύγει από κάθε κλίμακα.[/s:d674adf37c] edit: Το διαγράφω καθώς δε βλέπω τελικά δόλο στη δήλωση. Ειδικά μετά την διευκρίνηση του zavi ότι πολλοί ενημερώνονται μόνο από το ΤΕΕ.

 

Έχω μια απορία. Κάποια τμήματα πολυτεχνείου σχετικά πρόσφατα απόκτησαν επ. δικαιώματα. Έχω στο μυαλό μου τους μηχανικούς παραγωγής κ διοίκησης. Οι παλιοί απόφοιτοι προτού αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος δεν έχουν πλέον επ. δικαιώματα ΜΜ ΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ maximos75 , h πραγματικότητα άλλα δείχνει. Εχει αποδείξει ότι οι πτυχιούχοι ΤΕΙ μπορούν και μελέτες να εκπονήσουν (άλλωστε σε πολλα τεχνικά γραφεία αυτοί τις βγάζουν) και μεταπτυχιακά να ολοκληρώσουν σε ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια και επιστημονικό λόγο να έχουν. Αυτό δείχνει η πραγματικότητα. Το ότι είναι πιο πρακτικές σχολές, όπως σωστά λες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι μηχανικοί. Αυτό είναι στρέβλωση. Οι μηχανικοί ΤΕΙ έχουν όλο το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο για να ασκήσουν το επάγγελμα της ειδικότητός τους. Και στη Γερμανία τα ισότιμα με τα ΤΕΙ πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών (Fachhohschule) με 3-4 έτη σπουδών, μηχανικούς βγάζουν όπως και τα εκεί αντίστοιχα πολυτεχνεία. Η ακαδημαϊκή διαφορά αφορά το γνωστικό επίπεδο του διπλωματούχου στην ανάπτυξη νέας γνώσης.

Εμείς όπως σωστά παρατήρησε ο Zavi ζητάμε επαγγελματική κατοχύρωση. Τα δικαιώματα που έχουν δηλ. οι ισότιμοι με τα ΤΕΙ μηχανικοί στην Ε.Ε. Τώρα αυτό το "εργοδηγοί" είναι τελείως αυθαίρετο και προσβλητικό για τα πτυχία και τα ιδρύματα. Όταν η πολιτεία μας δίνει πτυχίο που λέει "πτυχιούχος μηχανικος ...." όταν μας κατατάσσει στη κατηγορία "μηχανικών ΤΕ", όταν η Ε.Ε. και τα ξένα πανεπιστήμια μας δίνουν αντίστοιχα μεταπτυχιακά, όταν οι ευρωπαϊκοί σύλλογοι όπως το VDI, μας εγγράφουν ως μηχανικούς, ο χαρακτηρισμός "εργοδηγός" καταρρίπτεται και στην πράξη και στην ουσία. Γιαυτό λέμε ότι το ΤΕΕ διακατέχεται από εμπαθεια και εχθρότητα απέναντι στα ΤΕΙ και δεν εμπιστευόμαστε καμιά του δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Απορία:από ποιά σχολή βγαίνουν εργοδηγοί?Ή σταμάτησαν να βγαίνουν?Από τη ΣΕΛΕΤΕ τί βγαίνουν?Παιδιά από τη ΣΕΛΕΤΕ(αν υπάρχει ακόμα) μην με παρεξηγήσετε,ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.stayros επίσης απορία:ο όρος ''υπομηχανικός'' τί έγινε?Χωρίς παρεξήγηση φίλε,ρωτάω για να μάθω,μέχρι τώρα ελπίζω να έχεις πιάσει το πώς σκέφτομαι....

 

Αν σταμάτησαν να βγαίνουν,πάλι καλά,τώρα που πάγωσαν τα μεγάλα έργα τί θα κάνουν οι άνθρωποι?Κ εχουν και τον ανταγωνισμό όλων των παππούδων εργοδηγών-πρώην χειριστών μηχανημάτων με 20 χρόνια Αραβία στην πλάτη τους.......... :lol:

 

 

Για να πούμε την αλήθεια,maximos 75,δεν έχω δεί εργοδηγό να έχει τελειώσει κάποια σχολή.Τους αποφοίτους ΤΕΙ όλους τους έχω πετύχει είτε σε γραφείο,είτε σε κάποια θέση ανώτερη από εργοδηγούς.Τον εργοδηγό από την εμπειρία μου τον έχω συνδέσει με ένα τύπο με άσπρα μαλλιά,μούσια και κοιλιά που παλιότερα έπιανε wagondrill και του πέταγε τα μάτια έξω :lol: :lol:

Νομίζω ότι πλέον δεν υπάρχουν μορφωμένοι εργοδηγοί...Ποιον νέο άνθρωπο σπουδασμένο θα εμπιστευθείς να σου βγάλει γραμμή παραγωγής σε μεγάλο έργο,όπου είναι απαραίτητη η παρουσία τους?Τη θέση αυτή την κατέχουν πρώην επιστάτες με μεγάλη εμπειρία και είναι συνήθως κάνα χρονάκο πριν τη σύνταξη :lol: :lol:

 

Υπάρχει περίπτωση σε έργο που η μαλακία της στιγμής κοστίζει 50 και 100.000 ευρώ να εμπιστευθείς κάποιον πιτσιρικά με πτυχίο?Ή καταργείς τη θέση του εργοδηγού και βάζεις ένα μηχανικό τρελοκομπαρσία να σε ενημερώνει για το πως εξελίσσεται η παραγωγή,που στην ουσία τον κάνεις επιστάτη,ή προσλαμβάνεις ένα παππού με εμπειρία αποδεδειγμένη να σε βγάλει ασπροπρόσωπο...Τουλάχιστον έτσι γίνεται στον κλάδο της κατασκευής μέχρι τώρα.Προσοχή:Δεν λέω αν συμφωνώ με αυτό ή όχι,την πραγματική κατάσταση μεταφέρω....

 

Και τώρα για αντιπαράθεση μη μου πείτε τί γίνεται στο Ντουμπάι ή στην Ιταλία ή στην Ολλανδία,για Ελλάδα μιλάμε... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Zavi, ούτε η ΣΕΛΕΤΕ υφίσταται σήμερα. Έχει μετονομαστεί σε ΑΣΠΑΙΤΕ (Ανωτάτη Σχολή Παιδαγωγικής & Τεχνολογικής Εκπαίδευσης). Οι πτυχιούχοι αυτής της σχολής που νομίζω είναι 4ετής ή 5ετής είναι ισότιμοι των ΤΕΙ, δεν φέρουν όμως τον τίτλο "μηχανικός" (πρέπει νομίζω να κάνουν ένα χρόνο στα ΤΕΙ για να τον αποκτήσουν επειδή διδάσκονται αρκετά παιδαγωγικά) αφού βασικά προορίζονται για καθηγητές στη Δευτεροβαθμια και μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση κυρίως σε ΤΕΕ, ΙΕΚ και παλιότερα σε πολυκλαδικά ή άλλα λύκεια και σχολές με τεχνικά αντικείμενα.

 

Είναι εντυπωσιακό αυτό που είπες ότι αρκετοί ενημερώνονται για το θέμα μόνο μέσα από to Δελτίο του ΤΕΕ. Σε αυτό το Δελτίο όμως τα πράγματα παρουσιάζονται όπως τα θέλουν αυτοί που τα γράφουν. Και χαίρομαι που εδώ δίνεται η ευκαιρία να ακούσετε και την άλλη άποψη. Δεν σου κάνει εντύπωση το πόσος κόσμος καταγγέλει το ΤΕΕ για τη συμπεριφορά του απέναντι στους αποφοίτους ΤΕΙ ? (δες παλαιότερα post) από Προέδρους ιδρυμάτων, βουλευτές, Υπουργούς, χιλιάδες αποφοίτους ΤΕΙ , ακόμα και παρατάξεις μέσα σπο το ΤΕΕ.

 

Δεν ζητήθηκε ποτέ από τους αποφοίτους ΤΕΙ να χάσουν οι διπλωματούχοι ούτε ένα από τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν παρά το γεγονός ότι αντικειμενικά κάποιοι έχουν πολύ παραπάνω απ όσα ίσως θα πρεπε και κάποιοι όχι. Ούτε ανακατευτήκαμε ποτέ στα του οίκου των πολυτεχνείων. Ζητάμε από τη πολιτεια το αυτονόητο που έχουν όλοι οι πτυχιούχοι στην Ευρώπη για να μην πω στον κόσμο. Το δικαίωμα να ασκήσουμε αξιοπρεπώς το επάγγελμά μας. Και το ΤΕΕ στέκεται συνεχώς εμπόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση να μειώσω κανέναν και με καλή προαίρεση θάλεγα ότι αν ένας αντικειμενικός κριτής διάβαζε τα γραφόμενα θα κατέληγε στο συμπέρασμα ότι με βάση την επιχειρηματολογία,την έκφραση και την ευγένεια από την πλευρά των επίστημόνων βρίσκονται ο georgeS,o Σταύρος [ενδεικτικά αναφέρομαι σ'αυτούς] και όσοι γράφουν περί εργοδηγών από την πλευρά των πραγματικών εργοδηγών.Ως προς την άποψη ότι τα ΤΕΙ είναι πιο πρακτικά,ενώ τα πολυτεχνεία πιο θεωρητικά,δεν λαβαίνετε υπόψη τις σύγχρονες παγκόσμιες εκπαιδευτικές εξελίξεις που θεωρούν ως καλύτερη γνώση,τη βιωμένη γνώση και όχι τη στείρα θεωρητική που δεν παράγει,ούτε καινοτομεί.Τα ΑΤΕΙ ανταποκρίνονται,παρ'όλες τις ελλείψεις τους ελέω χρηματοδότησης,σ'αυτή τη σύγχρονη πραγματικότητα.40 έως 45 θεωρητικά μαθήματα και 27 εργαστηριακά υποχρεωτικής παρακολούθησης,για την εμπέδωση και πρακτική άσκηση της θεωρητικής γνώσης[Όταν στις περισσότερες σχολές πανεπιστημιακές μη πολυτεχνικές ο αριθμός των μαθημάτων είναι 35-40] δεν μπορούν να υποβαθμίζονται στο επίπεδο του εργοδηγού.Αλλά το ποιο ίδρυμα ή σχολή είναι καλύτερη ή χειρότερη δεν θα κριθεί από τις αυθαίρετες και προκατειλημμένες εκτιμήσεις αλλά από τους ξένους αξιολογητές, που σύμφωνα με το νόμο έχουν αρχίσει το έργο τους.Και η πληροφορία-ΒΟΜΒΑ,το λέω με κάθε επιφύλαξη,ότι από τα τμήματα που έχουν μέχρι τώρα αξιολογηθεί μερικά τμήματα των ΑΤΕΙ είναι πιο πάνω από κάποια πανεπιστημιακά ή πολυτεχνικά.Όσοι,όμως εκτιμούν υπερβολικά το πτυχίο τους ή τη σχολή τους μένουν συνήθως ημιμαθείς,γιατί υποβαθμίζουν τη συνεχή εκπαίδευση και επιμόρφωση,την εμπειρία, τα σεμινάρια και κυρίως την προσωπικότητα ,που αναγνωρίζονται διεθνώς πιο σημαντικά κριτήρια.Η σφραγίδα και η ζεστή αγκαλιά του κράτους τελειώνει.Μπαίνομε πια όλοι στη θάλασσα για ψάρεμα,όπως λέει και ο Zavi Το ποιος είναι ο καλός ψαράς μένει ν'αποδειχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ GeorgeS έχω μαθει στη ζωή μου να τιμώ και να σέβομαι όλους τους συναδέλφους και μάλλον παρεξήγησες τα λεγόμενα μου. Το σχόλιο μου ως εργοδηγός αφορούσε καθαρά και μόνο το πρακτικό του πράγματος. Μάλλον ο όρος είναι ατυχής διότι εννοούσα το συνδετικό κρίκο θεωρίας-εφαρμογής. Ίσως υπομηχανικοί είναι ο πιό δόκιμος όρος χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο. Όπως είπα και σε προηγούμενο post το ΤΕΕ έπρεπε να ξεκαθαρίσει τη κατάσταση εδώ και χρόνια. Και όταν λέμε μελέτες που πολύ εύκολα το πετάμε και κάνουν όλοι, να καθοριστεί τέλος πάντων το επίπεδο αυτών.Και για να μην παρεξηγούμαι στο μητρώο μελών του ΤΕΕ υπάρχουν απόφοιτοι Πανεπιστημίων-Ινστιτούτων από διάφορες χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ που δεν ξέρουμε εάν υφίσταται ακόμα και τι διπλώματα-πτυχία παρείχαν και είναι καταχωρημένοι ως Πολιτικοί μηχανικοί. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι επιστήμονες που έχουν και αυτοί κοπιάσει να σπουδάσουν και μακάρι να ανεβαίνει συνεχώς το επίπεδο όπως λές GeorgeS διότι η Ελλάδα θεωρώ ότι διαθέτει πολυ καλούς μηχανικούς είτε ΑΕΙ είτε ΤΕ. Παντογνώστες να μην είμαστε μόνο. Κατά τη γνώμη μου από την ώρα που αποφοιτείς στο χέρι σου είναι να γίνεις όσο καλύτερος μπορείς καθώς χρειάζεται συνεχές διάβασμα , ψάξιμο και προβληματισμός και σε αυτό το τομέα δεν σε σώζει κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Εκεί πρέπει να επικεντρωθεί κατά την αποψή μου ο μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕ, ειδάλλως μένεις στάσιμος επιστημονικά, είσαι ικανοποιημένος με μελέτες facon και ζητάς βέβαια να κατοχυρωθείς και επαγγελματικά. Αντί όμως να κάνεις ένα βήμα μπροστά κάνεις χίλια πίσω και συνεχίζουμε πάλι όλοι να φωνάζουμε για τα κακώς κέιμενα του Ελλαδιστάν....ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΠΛΗΝ ΗΜΩΝ....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.