Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

@Αλέξανδρος599

1) Η βάση για φέτος στο τμήμα πολιτικών δομικών στο ΤΕΙ Πειραιά ήταν 15361 μόρια, ενώ η βάση στο ΕΜΠ ήταν 19090 μόρια και στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας 18294. Η διαφορά των 2933 μορίων είναι τεράστια, ειδικά αν αναλογιστείς πόσοι είναι οι υποψήφιοι που παρεμβάλονται μεταξύ αυτών των δύο βαθμολογιών. Αναλογίσου επιπλέον ότι η στο ΤΕΙ Σερρών η βάση εισαγωγής ήταν 11208 μόρια, βαθμολογία εξαιρετικά χαμηλή.

 

2)Πιθανόν. Το επίπεδο των σπουδών σε περιφερειακά τμήματα είναι χαμηλό πάντως, όσο και αν αντιδράτε σε αυτό.

 

3)Δεν την ξέρω τη συγκεκριμένη μελέτη. Πάντως, σε γενικές γραμμές, η εισαγωγή στις πανελλήνιες είναι θέμα οργάνωσης, προγράμματος, προετοιμασίας και κόπου κυρίως. Άλλοι παράγοντες υπάρχουν (τύχη, οικονομική επιφάνεια κ.λπ.) είναι όμως δευτερεύοντες και παίζουν καθοριστικό ρόλο μόνο σε ακραίες περιπτώσεις. Εν πάση περιπτώσει, πρέπει να υπάρχει ένα σύστημα εισαγωγής στις σχολές οι οποίες δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα, και το σύστημα των πανελληνίων είναι για εμένα πολύ καλό σύστημα. Εάν επρόκειτο να υπάρχουν σχολές που θα δίνουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά οι βάσεις εισαγωγής θα διέφεραν τόσο πολύ, κανείς δεν θα προσπαθούσε να εισαχθεί στα πολυτεχνεία.

 

4) Συμφωνώ. Όταν όμως μιλάς για σχολές παρόμοιου γνωστικού αντικειμένου, και ειδικότερα στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι σχέση μεταξύ των βάσεων των δύο σχολών δεν έχει αλλάξει δραματικά ποτέ. Ποτέ δηλαδή οι βάσεις εισαγωγής των ΤΕΙ δεν ήταν ίδιες με αυτές των αντίστοιχων τμημάτων ΑΕΙ.

 

5) Τόσο μεγάλες διαφορές σε πολυτεχνικές σχολές (πολιτικοί, αρχιτέκτονες, τοπογράφοι, κ.λπ.) σπανίως υπάρχουν. Αντίθετα, στα ΤΕΙ, βλ. και (1), τέτοιες διαφορές υπάρχουν και για εμένα είναι ενδεικτικές των επιδιώξεων των εισακτέων.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ chitor. τον συνάδελφο σου διπλωματούχο μηχανικό που απέτυχε ίσως στις πανελλαδικές, ή επέλεξε τελοσπάντων να σπουδάσει στο εξωτερικό σε κάποια σχολή που για να την παρακολουθήσει δέν έπρεπε να περάσει απο κάποια βάση, τον αντιμετωπίζεις ισότιμα? τον πτυχιούχο τει που επίσης σπούδασε στο εξωτερικό, και εγγράφεται στο τεε, ασφαλίζεται στο τσμεδε και έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, τον αντιμετωπίζεις ισότιμα?

ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

KLEIO, γνώμη μου είναι οτι θέτεις το θέμα σε εντελώς λανθασμένη βάση. Τι σχέση έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα με τις πανελλαδικές εξετάσεις που δίνεις τελειώνοντας το λύκειο σε ηλικία 17 ετών?? Σκεφτείτε το λίγο και απαντήστε μου...

 

Να μου πείς για πρόγραμμα σπουδών στη σχολή να το καταλάβω, να μου πεις για επίδοση στην σχολή να το καταλάβω, να μου πεις για ποιοτική διαφορά στο επίπεδο των σχολών να το καταλάβω..το να θέτεις σαν επιχείρημα πόσα μόρια έπιασες στις πανελλάδικες είναι το πιο ρηχό και απλό επιχείρημα που έχω ακούσει..και δυστυχώς το ακούω από πολλούς ΕΜΠ..

 

Δηλαδή κάποιος που τελείωσε ας πούμε στο Penn State, ή στο Tufts, ή στο Imperial ( και ποιος σου είπε ότι μπαίνεις χωρίς εξετάσεις??? τι είναι καφετέριες και καφενεία τα πανεπιστήμια της αλλοδαπής??) δεν τον αναγνωρίζεις επειδή δεν έχει κάνει 5 χρόνια σπουδές, ή επειδή δεν έγραψε καλά ή καθόλου στις πανελλήνιες?? Θα τρελαθουμε τελείως..

 

Ένα έχω να πώ πάνω στο θέμα..Πήγαινε να ζητήσεις δουλειά σε οποιοδήποτε κράτος του κόσμου, σε οποιαδήποτε παγκόσμια εταιρία κατασκευαστική..(είτε αυτό είναι Ασία, Μ. Ανατολή κλπ) με Αμερικανικό ή Βρετανικό δίπλωμα Μηχανικού και πήγαινε και με το Ελληνικό..ξέρετε σε τι υπόληψη είναι τα ελληνικά διπλώματα παγκοσμίως?..

 

Ανεξάρτητα με τις αδικαιολόγητα ελιτίστικες αντιλήψεις του ΕΜΠ ή του ΤΕΕ ή οποιουδήποτε άλλου ακρωνήμου, γεγονός είναι ότι οι εργοδότες κρίνουν το επίπεδο δουλείας και κατάρτισης που προσφέρουν πολλά (σίγουρα όχι όλα) τα πανεπιστημια της αλλοδαπής...Ούτε απεργίες, ούτε άσυλα, ούτε φοιτητικές νεολαίες - σαχλαμάρες, ούτε κομματικοποιημένοι καθηγητάδες, ούτε ρουσφέτια, ούτε ούτε ούτε...

 

Λοιπόν ας εγκαταλήψουν ορισμένοι την προπαγάνδα και την αντίληψη της αποκλειστικότητας της γνώσης..Επιτέλους..

Link to comment
Share on other sites

Eσύ agrafiot που τελείωσες? Γιατί και εγώ μπορώ να σου απαριθμήσω πλήθος Ελλήνων μηχανικών που γίνονται δεκτοί από κορυφαία πανεπιστήμια στο εξωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές με υποτροφία και πολλών ακόμα που διαπρέπουν είτε ως καθηγητές είτε ως επιστήμονες. Κομμένη επιτέλους λέω και εγώ με τη σειρά μου πλέον η σπέκουλα περί των αποφοίτων των ξένων πανεπιστημιών κτλ...Κανείς μας δεν είπε ποτε ότι μόνο εμείς είμαστε και άλλος κανείς. Και βέβαια υπάρχουν προβλήματα θα συμφωνήσω υποχρηματοδότησης , οργάνωσης, πρακτικής εκπαίδευσης,κακής κουλτούρας ακόμα και έτσι όμως ο έλληνας μηχανικός που σέβεται το τίτλο του και την επιστήμη του που έχει αγωνίες και προβληματισμούς και δεν κοιτάει να βολευτεί σε καμιά θεσούλα του δημοσίου και να το παίζει και κάποιος θέλω να πιστεύω ότι κρατάει το πήχυ ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

@Maximos Συνάδελφε, τελείωσα στο UMIST και έκανα το Μεταπτυχιακό μου στο Imperial το 2001. Στις πανελλήνιες δεν έγραψα καλά. Μήπως πρέπει να έχω λιγότερα δικαιώματα? ή μήπως δικαιολογείται το ΤΕΕ που με ταλαιπώρησε 3 χρόνια?

Ποτέ στο μύνημα μου δεν μίλησα για ανωτερότητα των αποφοίτων των ξένων αποφοίτων. Μίλησα για μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα σε όλον τον υπόλοιπο κοσμο και δεν νομίζω να το αρνηθείς αυτό.

 

Επίσης, έχεις δίκιο στο ότι όχι όλοι οι ΕΜΠ θεωρούν τους "ξένους" χειρότερης ποιότητας μηχανικούς ή χαμηλότερης κατάρτισης. Το κακό είναι ότι τους θεωρεί η Ελληνική Πολιτεία έτσι και ο επιστημονικός - τεχνικός φορέας της. . Ένας φορέας που δημιουργεί κωλύματα στην άσκηση του επάγγέλματος μου, που αδιαφορεί για την ισχύουσα νομοθεσία, που αδιαφορεί για διαφυγόντα κέρδη, σε αναγκάζει να τρέχεις σε δικηγόρους, να άγχεσαι και γενικά να μου φέρεται εχθρικά..βεβαίως όμως να ζητά την συνδρομη μου και την συνδικαλιστική στήριξη μου..

 

Διαφωνείς σε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

maximos75 κ εγώ απορρίπτω τέτοιες επαγγελματικές πρακτικές αλλά κ τι έγινε με αυτό; Αλλάζει η πραγματικότητα γύρω μου; Όλο ακούω παράπονα για τη κατάντια του επαγγέλματος του μηχανικού ΑΛΛΑ οι μηχανικοί ΤΕ είναι που θα φέρουν τη καταστροφή. Μάλλον οι μηχανικοί ΠΕ τα καταφέρνουν μια χαρά κ μόνοι τους.

 

Επίσης δείτε αυτό:

 

"Ναι ρε Καλις έχεις πάρα πολύ δίκιο και συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εγώ που ήμουν τηλεπικοινωνιακός ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;;;;;; Η μόνη λύση είναι να πάω να δουλέψω κάπου για λίγο καιρό (και ποιος θα με πάρει μόνο για να μάθω και μετά να φύγω;) και η άλλη είναι κάτι σε στυλ σεμιναρίου από κάποιο φορέα (μακάρι να έκανε το ΤΕΕ). Εξάλλου κακά τα ψέματα, οι Η/Μ μελέτες (για μικρές κατασκευές όπως σπίτια) είναι εύκολες. Κυρίως διαδικασία είναι. Άλλα κάποιος πρέπει να στην δείξει..."

 

Από τη σελίδα http://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=2546.75

forum των ΗΜΜΥ στις 12/04/08, (άρα δεν έχει σχέση με τη συζήτηση εδώ αυτή τη στιγμή). Μιλάνε για σεμινάρια εκπόνησης Η/Μ μελετών κ ο άνθρωπος δηλώνει ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΓΝΟΙΑ στο αντικείμενο επειδή είναι τηλεπικοινωνιακός! Κ πρέπει από σεμινάρια να μάθει ή μέσα από τη δουλειά. Αυτή είναι η αβίαστη αλήθεια. Ο άνθρωπος δεν ξέρει κ προσπαθεί μέσα από σεμινάρια να μάθει επειδή η ροή που διάλεξε δεν ήταν ενεργειακή. Από τη φυσικότητα που το λέει φαίνεται πως όλοι όσοι δεν είναι ενεργειακοί πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση είναι. Αυτοί έχουν ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ δικαιώματα σε ηλεκτρομηχανολογικες μελέτες ενώ ο ηλ/γος μηχανικός ΤΕ που ξέρει που του παν τα τέσσερα τουλάχιστον, δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 100kW! Τι άλλο χρειάζεται να πεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

προς τον zavi@tee. Ο φίλος μου ο αλέξανδρος599 επειδή οι διαχειριστές τον έχουν αποκλείσει αδικαιολόγητα με εξιουσιοδότησε να σ'ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια και να σου μεταφέρω τις ευχές του για το καλύτερο . Προς τους διαχειριστές: θα ερευνήσει με νομικούς την περίπτωση του συστηματικού αποκλεισμού από τη σύνδεση σ'ένα υποτίθεται ελεύθερο και δημοκρατικό φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε zavi, στον Αλαβάνο, τον πρόεδρο του ΤΕΕ, με τα 3.5 έτη σπουδών να αναγνωρίσουν MSc ή εκεί όχι ?

Link to comment
Share on other sites

προς τον zavi@tee. Ο φίλος μου ο αλέξανδρος599 επειδή οι διαχειριστές τον έχουν αποκλείσει αδικαιολόγητα με εξιουσιοδότησε να σ'ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια και να σου μεταφέρω τις ευχές του για το καλύτερο . Προς τους διαχειριστές: θα ερευνήσει με νομικούς την περίπτωση του συστηματικού αποκλεισμού από τη σύνδεση σ'ένα υποτίθεται ελεύθερο και δημοκρατικό φόρουμ.

 

Α δεν πάμε καλά εδώ μεσά ...παντού βλέπετε εχθρούς ΕΛΕΟΣ

1ον ο συγκεκριμένος χρήστης δεν έχει αποκλειστεί

2ον αν οι αρμόδιοι συντονιστές κρίνουν οτι παραβιάζει τους κανόνες θα αποκλειστεί όπως και οι υπόλοιποι χρήστες και ας προσφύγει όπου θέλει

 

Συμφωνώ απόλυτα με το ποστ του συνάδελφου acnt εδώ :

http://www.michanikos.gr/viewpost.php?p=50634

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Τα φορουμ είναι και έτσι πρέπει να είναι, ηλεκτρονικοί "χώροι" όπου μαζεύονται άνθρωποι με κοινά ενδιαφέροντα, διαφωνούν, συμφωνούν, αντιπαρατίθονται, συζητούν, σχολιάζουν, καταγγέλουν, γίνονται καυστικοί, ανταλλάσουν απόψεις, και εκφράζουν ελεύθερα τις απόψεις τους χωρίς φόβο ακριβώς επειδή τα προσωπικά τους στοιχεία διασφαλίζονται και πρέπει να διασφαλίζονται και να μένουν απόρρητα σε ΚΑΘΕ περίπτωση. Αυτή είναι και η έννοια του φορουμ.

Εγώ προσωπικά, όπως ξέρετε, έχω διαφωνήσει δημοσίως σχεδόν με όλες τις κίτρινες και κόκκινες κάρτες των διαχειριστών οι οποίες θεωρώ ότι πρέπει να δίνονται ΜΟΝΟ σε εξαιρετικές περιπτώσεις ειδάλως δημιουργούν κλίμα φοβίας και ερωτηματικά.

 

Ομως τώρα τι είναι αυτά τα νομικά και τα δικαστήρια βρε συνάδελφε juan ? Στο internet βρισκόμαστε, όχι στην Ευελπίδων. Προσωπικά, και αυτό δεν έχει να κάνει με το φορουμ, είμαι οριζοντίως και καθέτως αντίθετος σε οποιαδήποτε άποψη περί "ποινικοποίησης" ηλεκτρονικών τόπων όπου διακινούνται και συζητώνται ιδέες και απόψεις όπως βεβαίως και σε οποιαδήποτε προσπάθεια φίμωσης αντίθετων απόψεων, είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν με τις δικές μου.

 

To post του acnt αγαπητέ ZaXoYs καλά τα λέει αλλά δεν νομίζω ότι ούτε ο Αλέξανδρος599 (ο οποίος έχει τοποθετηθεί με τεκμηριωμένα επιχειρήματα), ούτε εγώ το κάναμε "λιμάνι", anyway κουβέντα άσχετη με το θέμα της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.