Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Ποια πορεία αλλάζω? Τα μόνα σχέδια Π.Δ. που έχω στα χέρια μου είναι για το Τμήμα Ανακαίνισης κλπ, το τμήμα φυσικών πόρων και περιβάλλοντος και το τμήμα τεχνολογίας πετρελαίου και φυσικού αερίου.

Αν είχα και για άλλα τμήματα θα τα κατέθετα.

 

Προσωπικά, και το έχω ξαναπεί εδώ μέσα, είμαι υπέρ των βαθμίδων και είμαι σύμφωνος με την πρόταση που έχει το ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

Η οποία αντιμετωπίζει και το θέμα των ΑΕΙ εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Εμ η όλη κουβέντα σε αυτό το thread ξεκίνησε για το προσχέδιο ΠΔ για τους τοπογράφους, δομικών έργων κ έργων υποδομής. Το ίδιο το προσχέδιο είναι σε link στα πρώτα posts.

Link to comment
Share on other sites

με το συμπάθιο erling, ως Πολιτικός μηχανικός δεν κάνεις και εσύ αρχιτεκτονική μελέτη;Όμως κανένας αρχιτέκτονας δεν αντιδρά, άλλα ούτε και οι πολιτικοί μηχανηκοί γιατί απλά τους βολεύει.

Οι ΑΕΙ μηχανικοί θα έλεγα είναι >τα παιδία για όλες τις δουλείες>οπότε όλοι οι ΑΕΙ μηχανικοί ανηξαρτήτως ειδικότητα έχουν λίγο πολύ επαγγελματικά δικαιώματα που δεν θα έπρεπε να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Η κοινωνία της επιστήμης μας έχει ήδη δεχθεί εδώ και χρόνια σε όλη την Ευρωπαική Ένωση. Επαγγελματικά μόνο στην ίδια μας τη χώρα παραμένουμε επαγγελματικά όμηροι εξαιτίας της γνωστής συντεχνίας.

 

Ομως αγαπητέ zavi μην αυταπατάσαι. Ακόμα κι αν αναγνωριστεί το 1 έτος παραπάνω σπουδών στο πολυτεχνείο ως master, ακόμα κι αν τα ΤΕΙ βάζαν κι άλλα εξάμηνα, ακόμα κι αν όλη η Ερυώπη μας αναγνωρίζει ισότιμες σχολές με τα πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών, ακόμα κι αν κάνουμε μεταπτυχιακά ή διδακτορικά, το ΤΕΕ ποτέ, μα ποτέ δεν θα μας δεχόταν. Οι άνθρωποι εκεί μέσα έχουν ψύχωση εναντίον των ΤΕΙ που κρατά χρόνια τώρα. ΘΑ προτιμήσουν να δεχθούν έναν απόφοιτο ΚΕΣ ή κάποιον που πήρε μ ένα μπουκάλι λάδι το πτυχίου του σε κάποια σχολή της Βουλγαρίας παρά εμάς.

Link to comment
Share on other sites

με το συμπάθιο erling, ως Πολιτικός μηχανικός δεν κάνεις και εσύ αρχιτεκτονική μελέτη;.

 

Αυτό είναι εσωτερικό θέμα των διπλωματούχων.Εσένα τι σε νοιάζει?!Είναι μία "μοιρασιά" που έχει γίνει μεταξύ των κλάδων για κάποιους ιδιαίτερους οικονομικούς και κοινωνικούς λόγους της χώρας.Αυτό δεν δικαιολογεί να γίνουν αρχιτέκτονες οι του συγκεκριμένου ΤΕΙ.Προφανώς το πρόβλημα είναι και οικονομικό αλλά δεν το καταλαβαίνετε...Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοια ΤΕΙ...Έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

@stayros: επειδή έχει 48 σελίδες, και έχει ξεκινήσει από το 2006, μου είναι δύσκολο να βρω το σχόλιο που λέει τα του προσχεδίου. Αν το έχεις πρόχειρο ασε μου το link σε παρακαλώ.

 

@brikoudi: νομίζεις ότι κανένας δεν αντιδρά. Προσωπικά έχω πολλές φορές ζητήσει να ξεκαθαρίσει το τοπίο και στο του οίκου μας (όπως το θέτεις)

 

Και αν παρατηρήσετε, από την αρχή αυτού του θέματος, η τοποθέτησή μου ήταν, και είναι, πως υπεύθυνοι για την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί δεν είμαστε ουτε εμείς, ούτε εσείς ούτε και το ΤΕΕ σαν θεσμός, αλλά οι καρεκλοκένταυροι που στον βωμό της ψηφοθηρίας τα έκαναν σαν τους εαυτούς τους.

 

Το 1914 έγιναν τα σχολεία εργοδηγών και γεωμετρών προσαρτημένα στην ανώτατη σχολή Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ. Επίσης ιδρύεται, Σχολείο Εργοδηγών-Μηχανουργών και Σχολείου Εργοδηγών Χημικής και Μεταλλευτικής Βιομηχανίας, προσαρτημένων στην Ανώτατη Σχολή των Μηχανολόγων του ΕΜΠ. Τέλος, ιδρύεται Σχολείο Τηλεγραφητών, προσαρτημένο στην Ανώτατη Σχολή Ηλεκτρολόγων και Τηλεγραφομηχανικών του ΕΜΠ. Η διάρκεια των σπουδών στις Ανώτατες Σχολές ορίζεται 4ετής και στα προσαρτημένα ειδικά Σχολεία 2ετής.

Μετά έγινε η Ανωτέρα Σχολή Υπομηχανικών Αθηνών του ΕΜΠ διάρκειας σπουδών 4 ετών.

Μετά πολλαπλσιάστηκαν, ανεξαρτητοποιήθηκαν και γίναν αυτόνομες από ΕΜΠ και πολυτεχνεία αλλά με μειωμένα δικαιώματα σε σχέση με το ΕΜΠ και τις λοιπές πολυτεχνικές σχολές..

Μετά έγινα τα ΚΑΤΕ και ΚΑΤΕΕ που ήταν υποβαθμισμένα αλλά με τα ίδια δικαιώματα.

Μετά έγιναν τα ΤΕΙ αναβαθμισμένα αλλά πάλι με τα ίδια δικαιώματα.

Και τέλος το 2001 έγινε η ανωτατοποίηση και αυτών......

 

 

Και ρωτάω εγώ ο έρμος.

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ?

1. Για ψήφους

2. Για να μην γίνουν πολλοί καθηγητές πανεπιστημίων (η γνωστή κλίκα)

 

 

Και επανέρχομαι.

Μόνο μια πυραμιδικού τύπου διαβάθμιση είναι αυτή που θα σταματήσει το ποτάμι εδώ που έχουμε φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι εσωτερικό θέμα των διπλωματούχων.Εσένα τι σε νοιάζει?!Είναι μία "μοιρασιά" που έχει γίνει μεταξύ των κλάδων για κάποιους ιδιαίτερους οικονομικούς και κοινωνικούς λόγους της χώρας.

 

Εσωτερικό θέμα ?!?!?!? Τι πάει να πει "εσωτερικό θέμα"?!?!?! Τα επ. δικαιώματα είναι εσωτερικό θέμα της συντεχνίας του ΤΕΕ ? μαζευόμαστε δηλαδή μια παρέα και αρχίζουμε τη "μοιρασιά" από τα λάφυρα των επ. δικαιωμάτων ? Έτσι αντιλαμβάνεστε ότι πρέπει να γίνεται η απονομή των επ. δικαιωμάτων ? Οι οικονομικοί και κοινωνικοί λόγοι της χώρας είναι "εσωτερικό" θέμα των διπλωματούχων ?!?!?! τι λέτε ρε παιδιά. Αυτά σας λένε στο ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που κάποιος λέει τα πράγματα με το όνομα του. Τα επ. δικαιώματα των μηχανικών είναι μια "μοιρασιά" κ τίποτα άλλο. Ούτε έχει σχέση το επίπεδο κ προφανώς ούτε καν με το πρόγραμμα σπουδών. Απλά εμείς οι μηχανικοι ΤΕ χαλάμε τη μοιρασιά κ όχι τη (παρα)"βαση". Όμως αυτή η μοιρασιά έγινε με τους μηχανικούς ΤΕ απόντες κ τώρα που με την ΕΕ μπορούμε επιτέλους, έστω κ σε βάθος χρόνου, να βρούμε το δίκιο μας θα το πράξουμε. Το να σας δυσαρεστεί οικονομικά το καταλαβαίνω. Το να με εμφανίζει το ΤΕΕ ως επικίνδυνο που σπούδασα μόνο στα χαρτιά δε το καταλαβαίνω με τίποτα κ ούτε πρόκειται να το δεχτώ.

 

@erling http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/%D0%D1%CF%D3%D7%C5%C4%C9%CF%20%D0%D1%CF%C5%C4%D1%C9%CA%CF%D5%20%C4%C9%C1T%C1%C3%CC%C1%D4%CF%D3

 

Ορίστε το λινκ. Αν είναι κοντα στο αντικείμενο σου θα ήθελα τη γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρώσω:

 

ι) στην μελέτη και δημιουργία πυρηνικού αντιδραστήρα

κ) Στην μελέτη και δημιουργία ενέργειας από Πυρηνική σύντηξη

λ) Στην μελέτη και δημιουργία νέων μορφών ζωής.

εάν δεν υπάρχει έγκυρη πηγή του συγκεκριμένου σχεδίου Π.Δ Τμήματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων δεν νομίζω πως κανένας σοβαρός άνθρωπος θα το πάρει και υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stayros

 

Πιάσε και την περίπτωσή μου που με δυσαρεστεί ακαδημαικά :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Γιατί δηλαδή,οι μουρλοί αντιρρησίες εξαιρούνται?

 

Επικίνδυνος είσαι φίλε αν μου δώσεις προσφορά για ηλ/κά και με πιάσει η καρδιά μου! :lol: :lol: Αλλιώς δεν νομίζω ότι είσαι..... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.