Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος που είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα του συγκεκριμένου τμήματος αλλιώς θα κλειδωθεί

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αντιδράτε όμως προς λάθος κατεύθυνση. Δεν νομοθετεί το ΤΕΕ. Μπορεί να έχει τις απόψεις του και να θέλει να τις επιβάλλει. Η ΕΕΤΕΜ έχει τις δικές της και θέλει κι αυτή να τις επιβάλλει.

 

Τελικά όμως οι νόμοι συντάσσονται και ψηφίζονται από κυβερνήσεις.

 

Εαν οι κυβερνήσεις αδρανούν , ή ψηφίζουν νόμους οι οποίοι καταρρίπτονται εν όλω ή εν μέρει ως αντισυνταγματικοί , δεν είναι ευθύνη του ΤΕΕ

 

 

 

το τεε δέν νομοθετεί, παίζει όμως πρωταγωνιστικό ρόλο στο άν θα νομοθετηθεί ή όχι οτιδήποτε μπορεί να "βλάψει" τα συμφέροντα των μελών του - πολλά εκ των οποίων είναι στις εκάστοτε κυβερνήσεις σε θέσες "κλειδιά".

αλλιώς γιατί δέν υπογράφηκαν ακόμη τα π.δ. των μηχανικών τει? επειδή δέν τα πήρε το μάτι του Σουφλιά? κουφός είναι - όχι στραβός!

Link to comment
Share on other sites

Τα επαγγελματικά δικαιώματα του εν λόγω ιδρύματος, έχουν άμεση σχέση με τα επ. δικαιώματα όλων των σχολών ΤΕΙ

επομένως δεν είμαστε εκτός τόπου επειδή συζητάμε και για τις άλλες σχολές.

Αλλοι μιλούν για βάσεις εισαγωγής και επίπεδα που δεν έχει καμία σχέση λες και το κάνουν επίτηδες για να κλειδωθεί το θέμα όπως τα άλλα.

Και μια και ρώτησε ο Χάρης θα του απαντήσω ότι προφανώς θα θέλει να εργαστεί πάνω σε αυτό που σπούδασε χωρίς περιορισμούς και φραγές (ιδιωτική ή δημόσιο) με τα ίδια δικαιώματα που ισχύουν για όλους τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς τίτλους, άλλωστε το είπε και μόνη της.

και σιγά-σιγά με την εμπειρία θα μπορεί να επεκτείνει τις δραστηριότητές της.

Μηχανικος είναι.

Πιστεύεις ότι υπάρχει πρόβλημα εδώ ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι παρακολουθώ μέρες την ''κόντρα'' και αν μου επιτρέπετε να πω μερικές σκέψεις μου.Όταν πέρασα μηχανολόγος στο ΑΠΘ πριν 13 χρόνια γνώριζα πως τελειώνοντας θα είχα κάποια επαγγελματικά δικαιώματα που λίγα χρόνια αργότερα αποδείχτηκε ότι τα απέκτησαν και αποφοιτοι άλλων σχολών άσχετα αν χρειαζόταν πολυ λιγότερη προσπάθεια για να μπουνε στη σχολή τους(υπήρχαν ΤΕΙ μηχανολογίας που έμπαινες με βαθμό πανελληνίων λίγο πάνω από το 10).Υπήρξε μια σχεδόν ισοπέδωση που για τους διπλωματούχους μηχανικούς ήταν προς τα κάτω(ακόμα και ο τίτλος μηχανικός για κάποιους είχε σημασία-όχι για μένα πάντως ειλικρινά).Τότε η φοίτηση στα ΤΕΙ ήταν αν θυμάμαι ήταν 3ετής.

Κύλησε πολύ νερό από τότε, όλοι βρεθήκαμε στην ίδια αγορά εργασίας με τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες ευκαιρίες ασχετα αν κάποιοι τελείωσαν δυο χρόνια πριν από μένα.Αν εξαιρέσει κανείς το ΠΕ και ΤΕ στην ταμπέλα (που σπάνια πρόσεχε κάποιος ιδιώτης-αν υπήρχε κιόλας) δεν υπήρχε κάποια διαφοροποίηση που να δείχνει το όποιο επίπεδο σπουδών είχε ο καθένας.Και βρέθηκα σε μια επαρχιακή πόλη που στις αρχές του 90 είχε λίγους μηχανολόγους τώρα να είναι κορεσμένη με συναδέλφους που έχουν ΟΛΟΙ τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.Αυτό όμως πέρασε και πλέον δεν έχουμε δικαίωμα να μας ξενίζει άσχετα αν δίπλα υπάρχει συνάδελφος ΤΕ που έμεινε δυο χρονιές στο γυμνάσιο(είμασταν συμμαθητές-σεν είμαι ρατσιστής απλά για να δείξω την κατάσταση).

Όσον αφορά το θέμα του Μαστερ και όλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω ότι και να περάσει σύντομα θα θεωρείται ότι εφόσον στα 5 χρόνια παίρνεις Μάστερ ,στα 4 παίρνεις όλη τη βασική κατάρτιση του μηχανικού(κάθε ειδικότητας εννοείται)οπότε 4ετής σχολές θα έχουν τα πλήρη δικαιώματα των αποφοίτων πολυτεχνείου(σε κάποιες ειδικότητες υπάρχουν ακόμα διαφορές στα δικαιώματα)οπότε θα γίνει πλήρη εξομοίωση.Γιαυτό θέλει ιδιαίτερη προσέγγιση το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το εθεσες με νεα βαση...νομιζω κανεις πριν απο σενα δεν το ειχε προσεγγισει ετσι.... Θες να πεις οτι αντι να χαιρομαστε οσοι τελοσπαντων ονομαστουμε Μeng, Msc ή οπως αλλιως, θα πρεπει να σκεφτουμε οτι αυτο ισως να ΜΗΝ ειναι υπερ μας.... Σωστα καταλαβα??

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τόσο νέα η βάση, για δες τον αλαβανο τον president τι έχει πει στο παρελθόν

 

"να γραφτούν όλοι στο ΤΕΕ", πως θα γίνει αλλιώς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Λευτέρη

Αν και προσπαθώ να μην απαντώ επί προσωπικού για τέτοια θέματα, επί του παρόντος το μεγαλύτερο κείμενό σας δεν αναφέρετε στην ουσία του θέματος αλλά στην αξία των συναδέλφων σας ΤΕ.

Στα γρήγορα μια απάντηση στα όσα λάθος γνωρίζετε

Η φοίτηση στις σχολές ΤΕΙ ήταν 3,5 και τώρα 4

Τα επ. δικαιώματά μας ποτέ δεν ψηφίστηκαν

Τα ίδια δικαιώματα έχετε με τους "ξένους" 3-4 ετής φοίτησης και όχι με τα δικά μας.

Το επιμελητήριό σας έχει γράψει στα μητρώα του πολλούς από αυτούς που λες ότι είχαν μείνει τάξεις αλλά όχι εμάς.

Και στην δική μου επαρχία λίγοι ήταν οι μηχανολόγοι και παραμένουν αλλά περισσεύουν οι Πολ.Μ., ΗΜΜΥ κλπ. και δεν περισσεύει σάλιο για εμάς γι αυτό έγινα Δ.Υ.

Και τέλος σε ξενίζει ότι παρόλο που θα πάρεις master με 5 χρόνια σπουδών εγώ δεν πρέπει να έχω ούτε Bsc

 

Τα συγχαρητήριά μου, προσφέραμε άλλη μία επικοδομητική συζήτηση στο θέμα.

αν νομίζουν οι διαχειριστές ότι χρειάζετε "σκούπα" ας το πετάξουν

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα αντιδρω και με τους εισαγωμενους συναδελφους....δεν τους εξισωνω με μας (και θα επαναλαβω οτι δεν εννοω αυτους που ηταν επιλογη τους ενα καλο πανεπιστημιο στο εξωτερικο αλλα αυτους που πηγαν εξω επειδη δεν περασαν σε καμια σχολη εδω στο Ελλαντα....)

Link to comment
Share on other sites

@Ραπτης Θέλω να σου υπενθυμίσω ότι οι mods κλείδωσαν το θέμα ήδη μια φορά για τέτοια posts. Δεν έχω όρεξη να σου δώσω τη ξεγυρισμένη απάντηση που σου χρειάζεται γιατί θα γίνει ο γνωστός μύλος. Απλά για ακόμα μία φορά αποδεικνύεις πως η έλλειψη επιπέδου δεν είναι γνώρισμα των ΤΕ τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον fraafr και Stayros. Η τοποθέτηση σου συναδέλφε Λευτέρη Ράπτη φαίνεται να αποσκοπεί στη δημιουργία εντυπώσεων. Το γεγονός ότι επιλέγεις να αναφερθείς επιλεκτικά σε κάποιους μεμονωμένους 1-2 γνωστούς σου που είχανε μείνει σε μια τάξη στο Γυμνάσιο το κάνει ξεκάθαρο και δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα. Ξέρουμε και εμείς να αναφερθούμε αν θες, όχι σε 1 ή 2 αλλά σε πολλούς περισσότερους διπλωματούχους που αν και απολαμβάνουν απεριορίστων επ. δικαιωμάτων είναι παντελώς άσχετοι, ανεπαρκείς και ενίοτε επικίνδυνοι. Δεν είναι αυτός όμως ο σκοπός της συζήτησης. Τέτοια παραδείγματα βρίσκεις παντού. Επίσης, αγνοείς ότι δεν είχαμε ΠΟΤΕ΄ τα ίδια δικαιώματα, αγνοείς ότι οι σχολές των ΤΕΙ ήταν 3.5 έτη και μερικές 4 από τα μέσα του 90, αγνοείς ακόμα πως ο διπλωματούχος Μηχανολόγος δεν έχει "κάποια επαγγελματικά δικαιώματα που λίγα χρόνια αργότερα αποδείχτηκε ότι τα απέκτησαν και απόφοιτοι άλλων σχολών" όπως εσφαλμένα λες, αλλά απεριόριστα δικαιώματα σε κάθε τομέα της μηχανολογίας αλλά και της ηλεκτρολογίας και άλλων ειδικοτήτων ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ούτε στο ελάχιστον κανένας μηχανικός ΤΕΙ. Η προσπάθεια δημιουργίας γενικών εντυπώσεων με επιχειρήματα του στυλ, "ο διπλανός μου στο θρανίο που αντέγραφε όταν ήμασταν στο Δημοτικό πέρασε ΤΕΙ" αποτελεί προσβολή της νοημοσύνης μας.

 

Τέλος, σε ότι αφορά τις "προς τα κάτω" ισοπεδώσεις που λες, σημειώνω ότι, δεδομένου πως οι μηχανικοί ΤΕΙ δεν έχουν ακόμα επ. δικαιώματα -αφού τα σχετικά Π.Δ. δεν έχουν εκδοθεί-, η μόνη ισοπέδωση που μέχρι στιγμής υφίσταται είναι μόνο μία. Ποια ? Τα απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα που καταχρηστικά και χωρίς καμιά επιστημονική αξιολόγηση έχει η δική σου ειδικότητα από το 1930 και τα οποία περιλαμβάνουν δικαιώματα υπογραφής σε πράγματα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ διδαχθήκατε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.