Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστικές Εισφορές Ελεύθερου Επαγγελματία


Minedigger

Recommended Posts

το ειδοποιητηριο το δικό μου αναφέρει οτι ειμαι στην 3η ασφαλιστική κατηγορία και καλούμαι να καταβάλω 2.998,50 ευρώ.

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 1997.

Φαντάζομαι ότι σαν και εμένα θα ειναι και πολλοί άλλοι,αρα αυτά που λες για τριετίες από το 2011 και μετά  πάνε περίπατο.

Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι........ Άραγε τι?

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι ολες οι κατηγοριες ξεκινουσαν απο το 2011 οταν ψηφιστηκε και ο νομος. Παω πασσο. Τι να πω δεν εχω ιδεα πως τις βγαζουν μετα

Link to comment
Share on other sites

N. 3986 - Α’ 152 - 1/7/2011 


 


15.α) Οι ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.) – Τομέας Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.), Τομέας Σύνταξης και Ασφάλισης Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.), Τομέας Ασφάλισης Νομικών (Τ.Α.Ν.) – που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο από 1.1.1993 και εφεξής, και ασφαλίζονται στους ανωτέρω Τομείς ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κατά την πρώτη υπαγωγή τους στην ασφάλιση των Τομέων κατατάσσονται στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία, όπως αυτή προβλέπεται από το π.δ. 124/1993 (Α’ 54) και την υποπερίπτωση αα’ της περίπτωσης β’ της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 3518/2006 (Α’ 272), το π.δ. 126/1993 (Α’ 54) και το π.δ. 125/1993 (Α’ 54), και μετατάσσονται στις επόμενες κατηγορίες ανά τριετία, και πάντα την 1η του έτους του επόμενου εκείνου στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία.


β) Για τα πρόσωπα της περίπτωσης α' που συμπληρώνουν μέχρι 30.6.2011 τουλάχιστον τρία (3) έτη ασφάλισης στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολουμένων (ΕΤΑΑ), ως ημερομηνία μετάταξης στην επόμενη ασφαλιστική κατηγορία ορίζεται η 1.7.2011. Κατά τα λοιπά έχουν εφαρμογή τα προβλεπόμενα στην περίπτωση α.


  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους συναδέλφους μου λιγο πριν τα 40 τους, ανήκουν στην Τρίτη κατηγορια. Φαντάζομαι οι μεγαλύτεροι θα ειναι παραπάνω κλάσης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Tolis άνηκα 3ης. Παρεπιπτόντως ένας της 3ης σε 6 χρόνια, τι θα γίνει?

5ης φυσικα ...

 

ολοι κατω απο την βαση και απο αυριο με τον κηδεμονα σας

 

απο το 2016 ερχεται η αναπτυξη και τελος στην μιζερια και την φτωχια ... εγω θα ζητησω να με γραψουν κατευθειαν στην 10 κλαση να τελειωνουμε ... ζουμε ενα ονειρο ...

Edited by george68
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι ολες οι κατηγοριες ξεκινουσαν απο το 2011 οταν ψηφιστηκε και ο νομος. Παω πασσο. Τι να πω δεν εχω ιδεα πως τις βγαζουν μετα

 

 

 

N. 3986 - Α’ 152 - 1/7/2011 

 

15.α) Οι ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.) – Τομέας Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.), Τομέας Σύνταξης και Ασφάλισης Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.), Τομέας Ασφάλισης Νομικών (Τ.Α.Ν.) – που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο από 1.1.1993 και εφεξής, και ασφαλίζονται στους ανωτέρω Τομείς ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κατά την πρώτη υπαγωγή τους στην ασφάλιση των Τομέων κατατάσσονται στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία, όπως αυτή προβλέπεται από το π.δ. 124/1993 (Α’ 54) και την υποπερίπτωση αα’ της περίπτωσης β’ της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 3518/2006 (Α’ 272), το π.δ. 126/1993 (Α’ 54) και το π.δ. 125/1993 (Α’ 54), και μετατάσσονται στις επόμενες κατηγορίες ανά τριετία, και πάντα την 1η του έτους του επόμενου εκείνου στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία.

β) Για τα πρόσωπα της περίπτωσης α' που συμπληρώνουν μέχρι 30.6.2011 τουλάχιστον τρία (3) έτη ασφάλισης στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολουμένων (ΕΤΑΑ), ως ημερομηνία μετάταξης στην επόμενη ασφαλιστική κατηγορία ορίζεται η 1.7.2011. Κατά τα λοιπά έχουν εφαρμογή τα προβλεπόμενα στην περίπτωση α.

 

 

 

Σε όλους τους συναδέλφους μου λιγο πριν τα 40 τους, ανήκουν στην Τρίτη κατηγορια. Φαντάζομαι οι μεγαλύτεροι θα ειναι παραπάνω κλάσης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αυτή τη στιγμή όλοι είναι στην 1η, 2η ή 3η. Για να είσαι σε μεγαλύτερη, σημαίνει ότι το ζήτησες εσύ (υπάρχει η δυνατότητα αυτή).

Οι περισσότεροι μπήκαν στην 2η στις 1/7/2011 (βλ. παραπάνω απόσπασμα από το νόμο) και στην 3η στις 1/1/2015. Κάποιοι ξανακατέβηκαν στην πρώτη με τη δυνατότητα που υπήρχε το καλοκαίρι.

 

Η απάντηση στο αρχικό ερώτημα είναι ότι όσο είσαι μισθωτός δεν ανεβαίνουν οι κατηγορίες (έχω μία επιφύλαξη για την ειδ. προσαύξηση), οπότε είσαι στην 1η και το Σύνολο είναι αυτό που έγραψε ο sdim: 345.92€/μήνα ήτοι 2,075.52€/εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση όμως που πάψεις να είσαι μισθωτός τι γίνεται? ξεκινάς από την πρώτη ή μεταπίπτεις στην κατηγορία που θα ήσουν αν δεν ήσουν μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κάποια στιγμή που το έψαχνα, σχετικά πρόσφατα πριν από 3-4 μήνες λόγω δυνατότητας που παρουσιάστηκε να εργαστώ σε εταιρεία ως μισθωτός, στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν το πρώτο, ότι ξαναξεκινάς δηλαδή από 1η κατηγορία μόλις λήξει η σχέση μισθωτής εργασίας. Μου φάνηκε αρκετά περίεργο αλλά δεν το έψαξα περισσότερο γιατί η συγκεκριμένη δουλειά έφαγε άκυρο για άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση όμως που πάψεις να είσαι μισθωτός τι γίνεται? ξεκινάς από την πρώτη ή μεταπίπτεις στην κατηγορία που θα ήσουν αν δεν ήσουν μισθωτός?

Το δεύτερο. Δεν μου φαίνεται παράλογο μιας και ολο το βάρος της εξόντωσης εχει πέσει στους ελεύθερους επαγγελματίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.