Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επιβλέποντα και άρνηση του παλιού να πληρώσει ΦΕΜ και να δωσει Α.Π.Υ.


Interim

Recommended Posts

Δεν καταθέτουμε τα συμφωνητικά για την έκδοση της άδειας δόμησης οπότε ορθώς δεν ήταν στον φάκελο

Πως δεν τα καταθέτουμε? Σε ποιά πολεοδομία δεν τα ζητάνε? Γιατί εγώ σε 3-4 στην Αττική και άλλες τόσες + επαρχία και όλες τα ζητάνε θεωρημένα και από ΚΕΠ ή Α.Τ...οι περισσότερες έχουν και ανακοινώσεις μπαίνοντας...

 

Σχετικά με το θέμα...συμφωνητικό για επίβλεψη μπορεί να υπάρχει, αλλά για να εκδοθεί η άδεια δεν απαιτούνται αμοιβές επιβλέψεων...το συμφωνητικό απλώς έγινε μία φορά και περιλαμβάνει όλες τις αμοιβές μελετων και επιβλέψεων...για να πάρει ρεύμα θα πληρώσει και τις αμοιβές επιβλέψεων που αναφέρονται στο συμφωνητικό.

 

Και να κάνω και το συνήγορο του διαβόλου...και επειδή μου έχει τύχει να το ζητήσουν, όπως και στους περισσότερους φαντάζομαι...μήπως συμφωνήσατε μια χαμηλότερη συνολικά αμοιβή με την προϋπόθεση να δηλώσει λιγότερα για να επωφεληθεί ο πελάτης το ΦΠΑ και ο μηχανικός να μη χάσει από την καθαρή αμοιβή?

 

Επίσης, τι έχει συμβεί με τα συμφωνητικά που πρέπει να έχουν την υπογραφή του εντολέα? Ποιός υπέγραψε ως πελάτης?

 

Δεν παίρνω το μέρος κάποιου, απλές απορίες εκφράζω για να βγει άκρη...

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο συμφωνητικο υπαρχει ξεχώριστα αμοιβη για μελετες και επιβλεψη και ξεχωριστα το φπα για το καθενα. Εφοσον εχει γραφτει ετσι προςδοκουςα οτι ετσι θα ειναι και οι πληρωμες για το κρατος. Σε αντιθεση κατεθεσε στην πολεπδομια αμοιβες υποπολλαπλασιες για να επωφέληθει το φπα και λιγοτερο φορο. Σημειωση εγω οληρωσα αμοιβες και ΦΠΑ συνολο.

 

Τα συμφωνητικα εχουν υπογραφη που δεν την εχω βάλει ουτε το ατομο που λειτουργουσε ως εντολεας μου με πληρεξουσιο. Τις βρηκα στον φακελο της πολεοδομιας και δεν αναγνωριζα ποιος υπεγραψε. Φυσικα ο μηχανικος το εκανε χωρις να μου το κοινοποιησει για να επωφεληθει τις χαμηλοτερες αμοιβες.

 

Ειχα κανει μια εξουσιοδοτησει στον μηχανικο να προβει σε ολες τις απαραιτητες ενεργειες για εκδοση αδειας. Ισως να "ειναι καλλυμενος" απο αυτο τελικα... Ομως δεν παυει στο να με εχει εξαπατησειμκαι σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι δύσκολη περίπτωση και δεν μπορεί να λυθεί από εδώ όπως είπα ξανά, ούτε να στηθεί λαϊκό δικαστήριο για ένα συνάδελφο χωρίς να γνωρίζουμε την "δική του οπτική γωνία"....

 

Γενικά θα πρέπει να αναφέρω ότι πολλές φορές οι ιδιοκτήτες "παρανοούν" τον ρόλο του μηχανικού σε σχέση πάντα με την αμοιβή που παίρνει και γίνονται παρεξηγήσεις.

Όταν π.χ. αμοίβεσαι 5000€για την επίβλεψη, μπορεί για τον ιδιοκτήτη να φαίνονται πολλά χρήματα (και είναι), όταν όμως υπάρχει η απαίτηση εκ μέρους του ιδιοκτήτη να υπάρχει αποκλειστική απασχόληση του μηχανικού για 2 χρόνια ή όσο διαρκεί η κατασκευή και ενώ στην πραγματικότητα τα 5000 είναι πολύ λιγότερα από τα μισά όταν αφαιρέσεις φόρους, ασφάλειες και λειτουργικά έξοδα, τότε...δεν φαίνονται και τόσο πολλά...

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω την συγκεκριμένη περίπτωση και η μόνη λύση είναι η ανάθεση του θέματος σε δικηγόρο με τεχνική πραγματογνωμοσύνη από ανεξάρτητο τεχνικό σύμβουλο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές.

 

Με μια πρόχειρη ανάγνωση, interim θα θελα να ρωτήσω. Είπες πως στο συμφωνητικό υπήρχαν Χ ποσά συμφωνηθέντα και οτι κατατέθηκαν αμοιβές υποπολλαπλάσια χαμηλότερες ή κατάλαβα λάθος;

 

Μήπως διάβασες την νόμιμη αμοιβή και τη συμφωνηθείσα;  διότι αυτό ειναι το νόημα του συμφωνητικού μετά την απελευθέρωση των αμοιβών.

 

Πχ μπορεί η "άδεια" (μελέτες/επίβλεψη) να κόστιζε στη περίπτωση σου ας πουμε 10.000ε (νόμιμη αμοιβή) και ο πρώην μηχανικός σου να εβαλε συμφωνηθείσα 1500ε (η οποία ειναι και η καταβλητέα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές.

 

Με μια πρόχειρη ανάγνωση, interim θα θελα να ρωτήσω. Είπες πως στο συμφωνητικό υπήρχαν Χ ποσά συμφωνηθέντα και οτι κατατέθηκαν αμοιβές υποπολλαπλάσια χαμηλότερες ή κατάλαβα λάθος;

 

Μήπως διάβασες την νόμιμη αμοιβή και τη συμφωνηθείσα; διότι αυτό ειναι το νόημα του συμφωνητικού μετά την απελευθέρωση των αμοιβών.

 

Πχ μπορεί η "άδεια" (μελέτες/επίβλεψη) να κόστιζε στη περίπτωση σου ας πουμε 10.000ε (νόμιμη αμοιβή) και ο πρώην μηχανικός σου να εβαλε συμφωνηθείσα 1500ε (η οποία ειναι και η καταβλητέα).

 

Καλημερα και χρονια πολλα. Παρακατω τα των αμοιβων για περαιτερω διευκρημηση.

 

Αμοιβη συμφωνα με ΤΕΕ 12000

Αμοιβη συμφωνητικο 8500

Κατατεθησα στην πολεοδομια 1600

 

Συμπερασμα?

Δυστυχώς είναι δύσκολη περίπτωση και δεν μπορεί να λυθεί από εδώ όπως είπα ξανά, ούτε να στηθεί λαϊκό δικαστήριο για ένα συνάδελφο χωρίς να γνωρίζουμε την "δική του οπτική γωνία"....

 

Γενικά θα πρέπει να αναφέρω ότι πολλές φορές οι ιδιοκτήτες "παρανοούν" τον ρόλο του μηχανικού σε σχέση πάντα με την αμοιβή που παίρνει και γίνονται παρεξηγήσεις.

Όταν π.χ. αμοίβεσαι 5000€για την επίβλεψη, μπορεί για τον ιδιοκτήτη να φαίνονται πολλά χρήματα (και είναι), όταν όμως υπάρχει η απαίτηση εκ μέρους του ιδιοκτήτη να υπάρχει αποκλειστική απασχόληση του μηχανικού για 2 χρόνια ή όσο διαρκεί η κατασκευή και ενώ στην πραγματικότητα τα 5000 είναι πολύ λιγότερα από τα μισά όταν αφαιρέσεις φόρους, ασφάλειες και λειτουργικά έξοδα, τότε...δεν φαίνονται και τόσο πολλά...

Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω και δεν μπορώ να κρίνω την συγκεκριμένη περίπτωση και η μόνη λύση είναι η ανάθεση του θέματος σε δικηγόρο με τεχνική πραγματογνωμοσύνη από ανεξάρτητο τεχνικό σύμβουλο.

 

Αυτο που προτεινεις εχει γινει. Και ελεγτης δομησης ηρθε επισης. Αυτος δεν συνεργαζεται να κλεισω το θεμα.

 

Το θεμα της αμοιβης δεν ειναι του ιδιοκτητη προβλημα πιστευω. Ολα αυτα πρεπει να γινουν priced in απο τον μηχανικο. Οταν καποιος κανει μια προσφορα και σου λεει αυτο ειναι το προιον για τοσα χρηματα δεν μπορεις μετα να πεις φερε το προιον πισω η μου δινεις περισσοτερα. Σκεψου οταν αγοραζεις αγαθα.

 

Η αμοιβη οντως ηταν σχετικα χαμηλη στο συμφωνητικο... Οταν τον ρωτησα ομως αν ειναι αρκετη μου ειπε παιρνω την εργολαβια της ανοδομης και σου κανω καλη τιμη στην αμοιβη επιβλεψης εργου. Το οτι αυτος δεν ειχε κατανοηςει την δυσκολια (το σπιτι ειναι πολυ απλο σαν σχεδιο η εφαρμογη ειναι δυςκολη) και την οργανωση που ηθελε το project αυτο το σπιτι ειναι αποκλειστικα υπευθυνος αυτος και δεν πρεπει να ταλαιπωρει τον ιδιοκτητη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να τα βάλουμε σε μία σειρά. Η άδεια έχει βγει. ΄Αρα η αμοιβή μελέτης όση ήταν έχει κατατεθεί και έχει πληρωθεί. Το συμφωνητικό γίνεται ξεχωριστά για την μελέτη και ξεχωριστά για την επίβλεψη. Εγώ έτσι το ξέρω. Και αν δεν είναι ξεχωριστό...θα πρέπει να γράφει αναλυτικά το συμφωνητικό πόσα είναι μελέτη και πόσα για επίβλεψη. 

 

Τα 1600 επομένως που έχουν κατατεθεί αφορούν την μελέτη μόνο...και πόσα μένουν για την επίβλεψη ? Επίσης το ΦΕΜ των 1600 θα έχει κατατεθεί.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν βγαίνει έτσι άκρη. Πρέπει να μας πεις πιο αναλυτικά τι και πως. 

 

Ο συνάδελφος μπορεί να σου έκανε πολύ καλή τιμή στην άδεια (μελέτη) και να ήθελε να πληρωθεί καλά από την επίβλεψη, Τώρα εσείς τσακωθήκατε και μπορεί να έχει θέμα. 

 

Αν θες ανέβασε το ή τα συμφωνητικά με κρυμμένα όλα τα στοιχεία πλην των ποσών μπας και καταλάβουμε τίποτα. 

 

Επίσης έχει κάνει αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος. Ο νέος μηχανικός τι σου λέει ?

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν τα καταθέτουμε? Σε ποιά πολεοδομία δεν τα ζητάνε? Γιατί εγώ σε 3-4 στην Αττική και άλλες τόσες + επαρχία και όλες τα ζητάνε θεωρημένα και από ΚΕΠ ή Α.Τ...οι περισσότερες έχουν και ανακοινώσεις μπαίνοντας...

 

Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ τετοια υποχρεωση.

Οποιος το ζηταει ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ.

Το συμφωνητικο ειναι ΙΔΙΩΤΙΚΟ.

Κανεις δεν εχεις δικαωμα να γνωριζει το συνολικο του περιεχομενο, περαν απο τους συμβαλλομενους.

Ακομα και στη ΔΟΥ, δεν κατατίθεται το συμφωνητικο, αυτο καθε αυτο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Το μόνο στοιχείο διασταύρωσης της συμφωνηθείσας αμοιβής είναι από το τεύχος αμοιβών του ΤΕΕ, εκεί πλέον φαίνεται το ποσό αμοιβής που έχει συμφωνηθεί και βάσει αυτού διαυσταυρώνουν το ΦΕΜ στον έλεγχο των φορολογικών.

Το ιδιωτικό συμφωνητικό ποτέ δεν μου το ζήτησαν και δεν έχουν λόγο να το ζητήσουν.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Που δε σας το ζητάνε; Όλες Ανατολικής Αττικης 100% το ζητάνε, 2 βόρειων προςατιων και 2-3 επαρχιακές που ξέρω εγω. Όχι να λέμε 100% δεν το ζητάνε...πιθανον να υπάρχουν κάποιες που δεν αςχολουνται...άλλο δεν υπάρχει υποχρέωση, που δε διαφωνούμε κάπου και άλλο δεν το ζητάνε...ούτε καταθεςη αμοιβών ΕΤΕ έχουμε υποχρέωση, παρά μόνο ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και φεμ, αλλά βγάλτε άδεια χωρίς κατάθεση ΕΤΕ...

 

Τέλοσπαντων, μην μπερδεύουμε το θέμα του ανθρώπου που θέλει να βγάλει μια άκρη, αν και δεν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος να γίνει αυτό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Όλοι δίκαιο έχετε. 

 

Η συμφωνηθείσα αμοιβή όντως φαίνεται στο έντυπο αμοιβών του συστήματος. Όσο όμως το έχεις σε προσωρινή υπαγωγή μπορείς όποτε γουστάρεις να αλλάξεις την συμφωνηθείσα. Όπως μπορείς και να πας να κόψεις μία ΑΠΥ παραπάνω όποτε γουστάρεις.

 

Για αυτό οι ΥΔΟΜ σου λένε : 

 

1) ή πας τις αμοιβές σε τελική υπαγωγή και δεν φέρνεις συμφωνητικό

 

2) ή τις έχεις σε ενδιάμεση υπαγωγή και φέρνεις συμωνητικό.

 

Τώρα για το αν είναι ιδιωτικό έγγραφο το συμφωνητικό....δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Και εξάλλου υποβάλλεται η κατάσταση τους κάθε τρίμηνο στο τάξυς....οπότε γιατί το κάνετε τόσο θέμα ?! Από ποιον κρύβεστε ? Από τον πελάτη σας ή από την πολεοδομία ή από κάποιον τρίτο που θέλει να μάθει την αμοιβή σας ? Αφού αν ψαχουλέψει κάποιος..."κακός" τα φορολογικά της άδειας θα δει τις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.