Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

13 ώρες πριν, David Winston said:

Είχες κάνει παλαιουερα POS φιλε ή πρόσφατα και στο απενεργοποιησαν?

Τον επαγγελματικό λογαριασμό που απενεργοποίησαν τον έχω αρκετά χρόνια.
Δεν το έκαναν τώρα αλλά πριν κάποιους μήνες.
Στην ταυτοπροσωπία που έκανα με την βιντεοκλήση η κοπέλα (μια χαρά ελληνικά μιλούσε) δεν δεχόταν με τίποτα την ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδιωτική εταιρεία είναι, ό,τι θέλει κάνει. Σου λέει "αν θες. Αν δεν θες, αλλού".

Δεν τους υποχρεώνει κάποιος σε (υποχρεωτική) αποδοχή της παλιάς ταυτότητας άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mikegad said:

Τον επαγγελματικό λογαριασμό που απενεργοποίησαν τον έχω αρκετά χρόνια.
Δεν το έκαναν τώρα αλλά πριν κάποιους μήνες.
Στην ταυτοπροσωπία που έκανα με την βιντεοκλήση η κοπέλα (μια χαρά ελληνικά μιλούσε) δεν δεχόταν με τίποτα την ταυτότητα.

Συνάδελφε όπως ανέφερα και πριν και μένα την πρώτη φορά που πήγα να το κάνω καπου μέσα Οκτώβρη δεν το δέχτηκαν. Πάνω στα νεύρα μου μάλωσα μαζί τους και τους ζήτησα να διαγράψουν τους λογαριασμούς μου ετσι κι αλλιώς αδειοι ήταν απο χρόνια. Βέβαια μετά απο έβα μήβα, οταν πλέον είδα και απόειδα από την επικοινωνία με το ΤΕΕ και την γενικότερη αδιαφορία των μηχανικών, γύρισα σαν σκυλί με σκυμμένο το κεφάλι και τους ζήτησα να μου τους ξαναενεργοποιήσουν, μόνο και μόνο για να ξανακάνω μια ύστατη προσπάθεια. Τείκά στάθηκα τυχερός και με παλιά ταυτότητα με δέχτηκαν. Τον Οκτωβρη είχαν δεχθεί τον αδερφο μου μια χαρά με παλια ταυτότητα. Γι'αυτο ξαναφοκιμασα. Μη χάνεις λοιπόν το κουράγιο, τουλάχιστον για λίγο ακόμα καιρό, ξαναδοκίμασε. Κάθε δυο μέρες πχ και σε διαφορετική ώρα μήπως πέσεις σε άλλο υπάλληλο (δεν ξερω μηπως η κοπέλα με δέχτηκε εμένα λόγω άγνοιας ή αδιαφορίας για τις οδηγίες που της έδωσαν απο την εταιρεία χαχαχα)

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, JohnnyHoliday said:

Ιδιωτική εταιρεία είναι, ό,τι θέλει κάνει. Σου λέει "αν θες. Αν δεν θες, αλλού".

Δεν τους υποχρεώνει κάποιος σε (υποχρεωτική) αποδοχή της παλιάς ταυτότητας άλλωστε. ->

Απόφαση ΣτΕ 1602/2021 - Ισχύς Ταυτότητας μετά τη λήξη της θεωρείται κατά νόμον ισχυρή και οι δημόσιες υπηρεσίες οφείλουν να την δεχθούν [https://is.gd/7XO7Ir]


1) Υπάρχει κάποιος Συνάδελφος που ταυτοποίησε τον Επαγγελματικό Λογαριασμό Viva Wallet με διαφορετικό τρόπο από εκείνον του gov.gr κι αν ναι με ποιόν τρόπο ;

2) Αν δεν πραγματοποιηθεί η Ταυτοποίηση του Επαγγελματικού Λογαριασμού δεν είναι δυνατό να ενεργοποιηθεί και η εφαρμογή Terminal στο Android, σωστά ;

Μέχρι τώρα αν και κάνω είσοδο στην ιστοσελίδα του Επαγγελματικού Λογαριασμού με το κινητό και τον κωδικό που επέλεξα κατόπιν της σχετικής διαδικασίας, εντούτοις ούτε με τη μέθοδο sign-in από την εφαρμογή ( μου βγάζει μήνυμα ότι ο κωδικός είναι λάθος, που δεν είναι ) ούτε με τη μέθοδο του κωδικού μπορώ να την ενεργοποιήσω ( την εφαρμογή ) οπότε και υποπτεύομαι ότι συμβαίνει επειδή δεν έχει ταυτοποιηθεί ο Επαγγελματικός Λογαριασμός μέσω του gov.gr

Edited by Keyser Söze
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Ιδιωτική εταιρεία είναι, ό,τι θέλει κάνει. Σου λέει "αν θες. Αν δεν θες, αλλού".

Δεν τους υποχρεώνει κάποιος σε (υποχρεωτική) αποδοχή της παλιάς ταυτότητας άλλωστε.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα στοιχεία που πρέπει να κρατούν και να επικαιροποιούν τα Ελληνικά τραπεζικά ιδρύματα είναι συγκεκριμένα και τα ορίζει η ΤτΕ. Τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει από άλλη τράπεζα, όταν τους ρώτησα την την θέλουν κάθε τόσο την επικαιροποίηση των στοιχείων.  Γιαυτό μου κάνει εντύπωση Ελληνικό τραπεζικό ίδρυμα να μην δέχεται ταυτότητα με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα...ιδιωτική εταιρία είναι αν δεν σε θέλουν πελάτη δικαίωμα τους

59 λεπτά πριν, David Winston said:

Γι'αυτο ξαναφοκιμασα. Μη χάνεις λοιπόν το κουράγιο, τουλάχιστον για λίγο ακόμα καιρό, ξαναδοκίμασε.

Ναι, θα ξαναπροσπαθήσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

41 λεπτά πριν, Keyser Söze said:

2) Αν δεν πραγματοποιηθεί η Ταυτοποίηση του Επαγγελματικού Λογαριασμού δεν είναι δυνατό να ενεργοποιηθεί και η εφαρμογή Terminal στο Android, σωστά ;

σωστά

λειτουργεί μόνο σε κατάσταση demo

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγω τα έχω πάρει με τη Viva Wallet για το θέμα της ταυτότητας, δοκίμασα 3 φορές σε διαφορετικούς υπαλλήλους και όλοι αρνήθηκαν να δεχτούν τη παλιά ταυτοτητα.

Βρήκα στο διαδίκτυο αυτή τη συσκευή... 48€ (με ΦΠΑ)... χωρίς μηνιαίες χρεώσεις..και με χρέωση μόνο σε συναλλαγή.

Το θέμα είναι καλύπτει τις απαιτήσεις της ΑΑΔΕ με τους κωδικούς που ζητάει στη φωτο 2?  (με κόκκινο)

 

Αν καλύπτει τις απαιτήσεις της ΑΑΔΕ ... δεν γ@#$%ται... δίνεις 50€ και ξεμπερδεύεις!

Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσω ποτέ... όλους τους πελάτες τους αναγκάζω να κάνουν τις συναλλαγές μέσω τραπεζικού λογαριασμού....όποιος δεν θέλει μέσω τραπέζης ας χάσω τη δουλειά και να πάει σε άλλο μηχανικό... στα πα#$%ια μου!

 

Συνεπώς το κρίσιμο ερώτημα είναι αν πληροί την ΑΑΔΕ.... ξέρει κάποιος γνώστης του αντικειμένου να δώσει απάντηση? (δεν έχω μιλήσει με την εταιρεία ακόμη).

 

 

Σημ.

Έχω σβήσει τη μάρκα για αποφυγή διαφήμησης... όποιος ενδιαφέρεται, να στείλει pm να του στείλω.

 

myPOS Go 2 - 48€.jpg

ΑΑΔΕ - 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Keyser Söze Η απόφαση αναφέρεται σε δημόσιες υπηρεσίες, το γράφει ξεκάθαρα....

Προφανώς και δεν έχει την ίδια βαρύτητα η άρνηση έκδοσης διαβατηρίου και το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού...

@mikegad Σωστά, αλλά μόνο ως προς την επικαιροποίηση στοιχείων.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ομάδα καλησπέρα και καλή χρονιά.

Είμαι αυτοαπασχολούμενος με μπλοκάκι και μου είπε και εμένα ο λογιστής μου πως θα πρέπει να έχω POS οπότε προσπαθώ να φτιάξω επαγγελματικό λογαριασμό VIVA. Μου ζητάει όμως αριθμό ΓΕΜΗ στα στοιχεία επιχείρησης, κάτι που δεν έχω. Θα μπορούσε ο ΑΦΜ να τον αντικαταστήσει;

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, xenokratis said:

Ομάδα καλησπέρα και καλή χρονιά.

Είμαι αυτοαπασχολούμενος με μπλοκάκι και μου είπε και εμένα ο λογιστής μου πως θα πρέπει να έχω POS οπότε προσπαθώ να φτιάξω επαγγελματικό λογαριασμό VIVA. Μου ζητάει όμως αριθμό ΓΕΜΗ στα στοιχεία επιχείρησης, κάτι που δεν έχω. Θα μπορούσε ο ΑΦΜ να τον αντικαταστήσει;

Νομίζω ότι αν δεν κόβεις ΑΠΥ εξαιρείσαι

"Η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα. Με άλλα λόγια η συγκεκριμένη κατηγορία επαγγελματιών εξαιρείται."

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GregDel said:

Νομίζω ότι αν δεν κόβεις ΑΠΥ εξαιρείσαι

"Η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα. Με άλλα λόγια η συγκεκριμένη κατηγορία επαγγελματιών εξαιρείται."

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και του την προώθησα.

Μου απάντησε πως η απόφαση αυτή είναι του 2017 και έχει αντικατασταθεί με αυτή:

https://www.taxheaven.gr/news/65850/sto-fek-h-apofash-gia-thn-epektash-ths-xrhshs-pos

 

Που όμως έχει θέματα ερμηνευτικής. Θα το ψάξει εκτενέστερα όμως και θα μου πει νεώτερα την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.