Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

28 minutes ago, A M said:

Χωρίς την συσκευή (mini card reader … όπως λέει και παραπάνω ο συνάδελφος xenerables)

Έχει αναφερθεί εδώ και εδώ, από τις 5 Σεπτεμβρίου.

14 minutes ago, A M said:

Εχετε καταλάβει αν η πηγή e-commerce μας καλύπτει για τις απαιτήσεις της ΑΔΕΕ για τους ελεύθερους επαγγελματίες; δηλ. χωρίς τερματικό... έχω διαβάσει αρκετά και εδώ και αλλού αλλά δεν έχω καταλάβει με σιγουριά.

Αν δεν το χρησιμοποιείτε καθόλου και θέλετε απλώς να υπάρχει (για να καλυπτεστε από τον Νόμο), βάλτε viva wallet όπως όλος ο κόσμος.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

25 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Αν δεν το χρησιμοποιείτε καθόλου και θέλετε απλώς να υπάρχει (για να καλυπτεστε από τον Νόμο), βάλτε viva wallet όπως όλος ο κόσμος.

μα δεν μου δίνει το viva wallet τον αριθμό TID που ζητά η ΑΔΕΕ για να δηλωθεί αν δεν υπάρχει τερματικό. Επίσης μου είπαν από τη viva οτι το default e-commerce δεν το δηλώνουν πλέον στην ΑΔΕΕ:

Δηλώνονται και οι πηγές e-commerce, ωστόσο εσείς διαθέτετε την πηγή Default που υποδηλώνει τον λογαριασμό σας σε εμάς, η οποία πλέον δεν δηλώνεται απο εμάς.

Δηλώνεται το Quick Pay Link ή αν διαθέτετε κάποιο eshop, ωστόσο θα χρειαστεί να συμβουλευτείτε τον λογιστή σας για το αν αρκούν αυτά μόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giorgosv said:

Όλες οι τράπεζες (πλην της Εθνικής) πλέον χρεώνουν τους επαγγελματικούς λογαριασμούς.

Εμένα πάντως το virtual pos (e-commerce) της Εθνικής είναι ακόμα ενεργό απο το 2021 και δεν κάνω καθόλου συναλλαγές. Δεν ξέρω γιατί το κόψανε σε κάποιους και με ποια κριτήρια.

Όπως και να χει ψαχτείτε μόνοι σας, με ανύπαρκτο ΤΕΕ τι να περιμένει κανείς..

 

Εγω πάντως συνάδελφε στην εθνική και στην πειραιώς που έχω και τα δουλεύω δεν πληρώνω κάτι και δεν το γραφω για να σε διαψευσω ή να σου την πω, ειλικρινα. Για την eurobank που επισης εχω, θυμαμαι μια φορα ζητησαν να κανω εστω μια κινηση για να μη μου τον κοψουν (τον λογαριασμό μιλάμε πάντα, έτσι?Να ξηγούμαστε). Μετεφερα δηλαδη απο τον καταθετικο της eurobank στον επαγγελματικο και ολα κομπλε. Δεν τον χρησιμοποιω ομως καθολου. Τον εχω μηπως τον ζητησει κανενας πελατης γιατι δεν γουσταρω να μου κρατανε 4αευρα οι τραπεζες οταν μου στελνουν απο αλλη.

Όσο για το e-commerce και γω ειχα και μια μερα μου εστειλαν γραμμα οτι παπαλα. Νομιζω το ειχα βαλει το 2020. Αργα ή γρήγορα όλοι θα το λαβετε το γράμμα. Σας ερχεται και συστημένο αν δεν ειστε εκει να πατε να το παραλαβετε.

 

1 hour ago, xenerables said:

 

 

Edited by David Winston
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση η ιστοσελίδα της viva καθώς και το σύστημα ερωταπαντήσεων και η προθυμότητα της υπαλλήλου να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A M said:

Πάντως μου έχει κάνει πολύ καλή εντύπωση η ιστοσελίδα της viva καθώς και το σύστημα ερωταπαντήσεων και η προθυμότητα της υπαλλήλου να βοηθήσει...

Εμένα μια χαρά δηλωμενο είναι πάντως στην ΑΑΔΕ (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ePOS).

2 hours ago, A M said:

μα δεν μου δίνει το viva wallet τον αριθμό TID που ζητά η ΑΔΕΕ για να δηλωθεί αν δεν υπάρχει τερματικό

Δηλαδή, όταν μπαίνετε εδώ, δεν βλέπετε το Terminal ID (TID) σας; Αυτό λέτε; Έχετε ενεργοποιήσει το terminal μέσω της εφαρμογής viva.com/ Terminal (μόνο για Android); 

 

 

 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, JohnnyHoliday said:

Δηλαδή, όταν μπαίνετε εδώ, δεν βλέπετε το Terminal ID (TID) σας; Αυτό λέτε; Έχετε ενεργοποιήσει το terminal μέσω της εφαρμογής viva.com/ Terminal (μόνο για Android); 

Εχω iphone, οπότε ενεργοποίησα το Quick Pay Linkκαι περιμένω μήπως δοθούν τα στοιχεία από τη viva στην εφορία, ειδάλλως θα αγοράσω το mini τερματικό μάλλον. Από οτι έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ άλλοι έχουν τα στοιχεία του e-commerce δηλωμένα στην ΑΑΔΕ και άλλοι όχι. Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ατροπός για να είμαστε νομότυποι... εκτός από το κόστος αγοράς τερματικού

Edited by A M
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, A M said:

Εχω iphone, οπότε ενεργοποίησα το Quick Pay Linkκαι περιμένω μήπως δοθούν τα στοιχεία από τη viva στην εφορία, ειδάλλως θα αγοράσω το mini τερματικό μάλλον.

Πάρτε μια παλιά android συσκευή και ενεργοποιήστε την εφαρμογή. Iphone έχω και εγώ και έτσι το έχω κάνει.

22 minutes ago, A M said:

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ατροπός για να είμαστε νομότυποι...

(Υ.Γ. αυτό με τη "συγκεκριμένη ατροπό", δεν το κατάλαβα)

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Πάρτε μια παλιά android συσκευή και ενεργοποιήστε την εφαρμογή. Iphone έχω και εγώ και έτσι το έχω κάνει.

Ευχαριστώ! φανταζόμουν πως θα ήθελαν τελευταίο μοντέλο... αλλά είμαι και άσχετος...

(Υ.Γ. αυτό με τη "συγκεκριμένη ατροπό", δεν το κατάλαβα)

Απλώς ο καθένας έχει βρει άλλο δρόμο, σε άλλον δηλώνεται το e-commerce στο σύστημα, σε άλλον όχι, άλλος πληρώσει επιπλέον στην Εθνική Τρ. ή στην Alpha άλλος όχι κλπκλπ...

Πάντως ευχαιστώ πολύ, μου δώσατε την οικονομικότερη λύση :-)

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, A M said:

Πάντως ευχαιστώ πολύ, μου δώσατε την οικονομικότερη λύση :-)

Να είστε καλά, χαίρομαι που σας βοήθησα να βρείτε την οικονομικότερη λύση και να μην μπείτε σε περαιτέρω έξοδα.

37 minutes ago, A M said:

Ευχαριστώ! φανταζόμουν πως θα ήθελαν τελευταίο μοντέλο... αλλά είμαι και άσχετος...

Όχι, δεν απαιτείται κάτι τέτοιο. Αρκεί να υποστηρίζει NFC.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

@A M @JohnnyHoliday Από 86 € (με το ΦΠΑ... 70 ευρώ χωρίς ΦΠΑ) έχεις android με NFC καινούριο, που καλύπτει viva wallet POS και μπαίνει και στα έξοδα... Μη γράψουμε μάρκα, την ξέρει και η γιαγιά μου... Μεγάλη Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.