Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

34 minutes ago, Gousgounis said:

Σύμφωνα με ΦΕΚ 824Β/17-2-23 η ισχύς των δελτίων ταυτότητας, ορίζεται από την ημερομηνία έκδοσής τους, έως και δέκα (10) έτη, για τα άτομα που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας τους.

Η διάρκεια ισχύος των αστυνομικών ταυτοτήτων, μέχρι πρότινος ήταν 15 έτη.

Νομίζω πως η Υ.Α. βασίστηκε σε ευρωπαϊκή νομοθεσία. Όσοι έχουν εμπειρία με διεθνείς υπηρεσίες όπως η revolut, το έχουν ήδη συναντήσει ως πρόβλημα.

Το περιεργο ειναι οτι τον αδερφό μου τον δέχτηκαν στη Viva που έκανε την προηγούμενη βδομάδα την ιδια διαδικασία μόνο με ταυτότητα παλαιά και αυτός. Στη Revolut εφτιαξα πριν απο 3 μήνες λογαριασμό με την παλιά ταυτότητα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Άρα τι διάολο, όποτε τους έρθει ενδιαφέρονται για την "Ευρωπαϊκή Νομοθεσία"? Αυτή η Ευρώπη μας έχει ταράξει στη βλακεία, η δική μας μόνο δεν μας έφτανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν καποιος έχει POS ΠΕΙΡΑΙΩΣ να τσεκάρει τον εμπορικό λογαριασμό του, καθώς η τράπεζα ενεργοποίησε υπηρεσία να πληρώνει Αργίες δωρεάν τον 3/2023, και τώρα άρχισε να το χρεώνει.

Πρεπει να πάρετε τηλέφωνο στο 210/3898954 να ακυρωθεί και να ζητήσετε αντιλογισμό της ή των χρεώσεων

image.png.bddd9626934b10f40ef3308a2a21010b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα.....λογω του voucher (150 ευρω) αγορας τερματικου POS είπα μήπως αγοράσω μια συσκευη μιας και μεχρι τωρα την βγαζω με το viva wallet pos και επαγγελματικο λογαριασμο viva.... Μέχρι στιγμης ολα αυτα τα χρονια δεν μου εχει τυχει ακομα πελατης να θελει να πληρωσει με καρτα.

Βλέπω οτι μπορω να παρω συσκευη της Viva αλλα κοιταζω και την Cardlink.....τι προτείνετε...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαθέτω εδώ και 5 έτη POS μέσω της Alpha Bank, το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πριν 2 εβδομάδες περίπου μου ήρθε μήνυμα ηλ. ταχυδρομείου από την εταιρία του POS ότι λόγω αχρηστίας την τελευταία 2ετία και για λόγους ασφαλείας, θα μου απενεργοποιήσουν το POS εντός 30 ημερών και ακολούθως να το στείλω πίσω. Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια συμπεριφορά, έχω κλείσει ραντεβού με την τράπεζα αύριο, θα τους παραπονεθώ γιατί μου φαίνεται τουλάχιστον απαράδεκτη η αντιμετώπιση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

...μου φαίνεται τουλάχιστον απαράδεκτη η αντιμετώπιση.

ότι γενικά οι τράπεζες είναι απαράδεκτες αυτό είναι το μόνο σίγουρο....

Δοκίμασε κι εσυ να κάνεις μόνος σου μια κατάθεση πληρωμής στον εαυτό σου 10€ οπότε να δει το σύστημα της τράπεζας ότι έκανες χρήση μπας και δεν χάνεις άλλο χρόνο μαζί τους ..... 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ευχαριστώ, θα δω και τι θα μου πουν από την τράπεζα αύριο βέβαια. Μου φαίνεται απλά περίεργο που "για λόγους ασφαλείας" θα το κόψουν γιατί ρώτησα και άλλους συναδέλφους που δεν έχουν κάνει ποτέ χρήση και δεν είχαν ποτέ τέτοιο θέμα, δεν ξέρω όμως αν είναι πολιτικής της συγκεκριμένης τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, διαθέτω εδώ και 5 έτη POS μέσω της Alpha Bank, το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Πριν 2 εβδομάδες περίπου μου ήρθε μήνυμα ηλ. ταχυδρομείου από την εταιρία του POS ότι λόγω αχρηστίας την τελευταία 2ετία και για λόγους ασφαλείας, θα μου απενεργοποιήσουν το POS εντός 30 ημερών και ακολούθως να το στείλω πίσω. Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια συμπεριφορά, έχω κλείσει ραντεβού με την τράπεζα αύριο, θα τους παραπονεθώ γιατί μου φαίνεται τουλάχιστον απαράδεκτη η αντιμετώπιση.

Eίχα της Πειραιώς κάποτε, το είχα πληρώσει γύρω στα 100-150 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αλλα με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχει μηνιαίο πάγιο καθώς δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Ε, μετά από λίγο καιρό, με χρέωναν μηνιαίως, επειδή δεν το χρησιμοποιούσα.

Τους το πήγα πίσω, δεν είχα ανοίξει καν την συσκευασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σχετικά με το θέμα που είχα με το POS της Alpha, ενημερώνω ότι λόγω αλλαγών στους όρους χρήσης, και λόγω αχρηστίας μου το κόβουν εντός των ημερών. Επίσης έχω γίνει έξαλλος με την τράπεζα γιατί ενώ είχε προηγηθεί τηλ. ραντεβού στις 25/8 και υποτίθεται ότι "θα το κοιτούσαν" με γράψανε κανονικά, το μήνυμα περί διακοπής του POS το έλαβα από την εταιρία που συνεργάζεται η Alpha.

Link to comment
Share on other sites

@akis73 θα σου πρότεινα viva wallet ... Το οποίο αν το συνδυάσεις με smartphone με NFC δεν χρειάζεται καν POS και το εχεις και πάντα μαζί σου. 

Συμπληρωματικά να σημειώσουμε ότι δεν έχει προμήθεια κατά την πληρωμή του πελάτη και δεν έχει και προμήθεια αν δαπανήσεις τα λεφτά σε ηλεκτρονικές αγορές μέσω της δωρεάν κάρτας που σου δίνουν π.χ.

Ελπίζω να βοήθησα το να απαλύνω τον πόνο σου 😄

Δυστυχώς οι τράπεζες βρήκαν ωραίους τρόπους να εισπράττουν αεριτζίδηκα λεφτά!!!

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ppanag said:

@akis73 θα σου πρότεινα viva wallet ... Το οποίο αν το συνδυάσεις με smartphone android με NFC δεν χρειάζεται καν POS και το εχεις και πάντα μαζί σου. 

 

(δυστυχώς σε iOS δεν παίζει, προς το παρόν. Εκτός και αν άλλαξε κάτι, πολύ πρόσφατα)

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.