Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

22 minutes ago, ppanag said:

Εγώ άνοιξα viva λογαριασμό και pos στις 9/9/2023 με ταυτότητα του 2022. Το POS βλέπω ότι είναι πλέον δηλωμένο κανονικά στο μητρώο μου στην ΑΑΔΕ. Ήδη κατέθεσα και αίτημα στην ATTICA BANK ότι θέλω να διακόψω το δικό τους POS.

Σημείωση: Με τη viva έκανα virtual POS, χωρίς μηχάνημα (βλ. και εικόνα παρρακάτω)

Μάλλον σήμερα θα ανανεώσουν την εικόνα.... Βρήκαμε κι άλλη δουλειά, να ελέγχουμε τα POS 🤬

image.thumb.png.97258f980575dfd08cc17100f53117e6.png

Και POS και ηλεκτρονικές υπογραφές που λήγουν κάθε 3ετία και αναρτήσεις και ηλεκτρονικές άδειες και ταυτότητεςκαι όλα σοτυς μγχανικούς τα βάρη του εκσυγχρονισμου. Και δεν λεω χρησιμα ολα αυτα, αλλα αν σκεφτουμε οτι φτανουμε σε σημειο πολλες φορες να ανεβαζουμε μαγειρεμενα τοπογραφικα για να βγαινουν τα εμβαδα των οικοπεδων και των καθετων "ακριβως" (οπως χαριτωμενα και βλακωδως ζητουν οι συμβολαιογραφοι και οι της πολεοδομιας), τότε λες εκσυγχρονισμος απο τα LILD. Και λιγο πολυ αυτο συμωαινει σε ολα εοτε ειναι POS, ειτε My data ντλ. Ενας ατελειωτος αχταρμας ανοργανοτου εκσυγχρονισμου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Να το κάνετε. Η viva τα δίνει εδώ και μέρες, ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Στην περίπτωσή μου, είναι σωστά δηλωμενα από τη viva.

Τελικά δεν είναι απλό, μπήκα στο σύστημα και ζητάει ένα σωρό πληροφορίες που δεν μπορώ να τις ξέρω. Το αφήνω ως έχει, απ' ότι έμαθα δεν παίζουν πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδεφοι μολις μιλησα με εκπροσωπο της Eurobank για το δικο τους Vitrual POS που το λενε SmartPOS. Μου λεει οτι καταρχην για εγκατασταση απαιτει android v10 και πανω με NFC. Ειναι τζαμπα για τους πρωτους 6 μηνες. Στο εξαμηνο αν εχεις κανει κατω απο 600 συναλλαγες (αστεια πραγματα) σου βαζουν ενα παγιο 5 ευρω το μηνα. Απο καθε συναλλαγη κρατουβ νταβατζηλικι 1,25%.

Περιμενω να μιλησω με εκπροσωπι της Alphabank και ενημερωνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρίν από 4 ώρες μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από την Viva Wallet:

Αγαπητέ Πελάτη,

Σας ενημερώνουμε ότι πρόσφατα λάβαμε ερωτήσεις σχετικά με το Quick Pay και την Ειδοποίηση Πληρωμής και για αυτό το λόγο θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι οι λύσεις Quick Pay και Ειδοποίηση Πληρωμής, δεν αποτελούν τερματικά αποδοχής καρτών πληρωμών και λοιπών μέσων πληρωμών που χρησιμοποιούν οι υπόχρεες οντότητες, σύμφωνα με το ν. 4308/2014 (Α΄ 251).

Με εκτίμηση,

Η ομάδα της viva.com

 

Στην ΑΑΔΕ παρόλα αυτά εμφανίζεται αυτό:

image.thumb.jpeg.37894b8d87f8562a4974464be96b12cd.jpeg

 

Edited by xenerables
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι επικοινώνησα με την Alpha bank για το Virtual POS τους που το ονομάζουν Nexi SoftPOS. Μου είπαν ότι έχει ετήσιο πάγιο 29 ευρώ, δεν μου έδωσαν πληροφορίες για το νταβαννζηλίκι ανα συναλλαγή (κακως δεν ρωτησα).

Αξίζει να αναφέρω το εξής που δεν γνώριζα. Για να αποκτήσρι κάποιος POS πρεπει να έχει προφανώς επαγγελματικό λογαριασμό στην Alpha. Επειδη εγω στη συγκεκριμενη δεν εχω ρωτησα και μου ειπαν οτι για τον επαγγελματικο πληρωνεις 5ευρω παγιο το μηνα και 12 ευρω το χρονο για ανανεωση καρτας. Στην εθνικη και στην πειραιως παντως τετοια νταβατζηλικια δεν εχω προσεξει μεχρι στιγμης. Και για την ανανεωση της καρτας πληρωνω 6 ευρω οταν ληγει και οχι καθε χρονο. Συμβαινει το ιδιο και σε σας? Τι διάολο είναι η Alpha Bank, τράπεζα Black Label όπως το Ουΐσκι? Για να ριξουν τα μουτρα τους λίγο λεω εγώ.

Και κατι τελευταιο, στην Εθνικη το Virtual POS μου ειπε το δινουν μονο σε δικηγορους (μαλλον γιατι εχουν συλλογο που νοιαζεται, δεν ειναι απλα να κονομαει 20αρικακια απο δω και απο κει). Στην Πειραιως με εστειλε να παρω αλλου να ενημερωθω, αλλα απ'οτι θυμαμαι στο παρελθον εχουν και αυτοι νοικι. Οποιος μαθει κατι περισσοτερο ας ποσταρει παρακαλω. Οσο περναει ο καιρος και ληγει το e-commerce που είχαμε κανει στην εθνικη και ειχαμε βολευτει, όλο και περισσοτεροι συνάδελφοι θα ενδιαφέρονται.

 

Edited by David Winston
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι τράπεζες (πλην της Εθνικής) πλέον χρεώνουν τους επαγγελματικούς λογαριασμούς.

Εμένα πάντως το virtual pos (e-commerce) της Εθνικής είναι ακόμα ενεργό απο το 2021 και δεν κάνω καθόλου συναλλαγές. Δεν ξέρω γιατί το κόψανε σε κάποιους και με ποια κριτήρια.

Όπως και να χει ψαχτείτε μόνοι σας, με ανύπαρκτο ΤΕΕ τι να περιμένει κανείς..

 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την Viva Wallet και μου είπαν ότι η πιο οικονομική λύση είναι το mini card reader το οποιό συνδυάζεται με μια εφαρμογή στο κινητό το οποίο και χρησιμοποιείται ως τερματικό. Το κόστος του είναι 50 ευρώ εφάπαξ. Ενδιαφέρον είναι πιστεύω το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περισσότερες από μια εταιρείες. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εμένα μόλις μου έγραψαν σήμερα τα εξής  από τη viva wallet:

Χωρίς την συσκευή (mini card reader … όπως λέει και παραπάνω ο συνάδελφος xenerables) δεν μπορείτε να περάσετε κάρτα του πελάτη σας απο το Iphone σας, οπότε δεν ενεργοποιείται δηλαδή το τερματικό.
 
Σας ενημερώνω ότι η συσκευή Android μπορεί να ενεργοποιηθεί ως τερματικό και χωρίς το mini card reader, αρκεί να πληρούντε κάποιες προϋποθέσεις.
 
Συγκεκριμένα χρειάζεται Έκδοση λογισμικού πάνω απο 8.1 και να διαθέτει λειτουργία NFC.
 
Δηλ. για iphones απαιτείται το mini iphone reader τουλάχιστον... και μου είπαν επίσης πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλης εταιρείας
Edited by A M
formating
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε καταλάβει αν η πηγή e-commerce μας καλύπτει για τις απαιτήσεις της ΑΔΕΕ για τους ελεύθερους επαγγελματίες; δηλ. χωρίς τερματικό... έχω διαβάσει αρκετά και εδώ και αλλού αλλά δεν έχω καταλάβει με σιγουριά.

Απαντώ στον εαυτό μου! Που είπαν τα παρακάτω που δοκίμασα και θα περιμένω έναν μήνα μέχρι να φανεί στην ΑΔΕΕ... εντωμεταξύ ίσως έρθει το πρόστιμο, ποιός ξέρει....

Δηλώνονται και οι πηγές e-commerce, ωστόσο εσείς διαθέτετε την πηγή Default που υποδηλώνει τον λογαριασμό σας σε εμάς, η οποία πλέον δεν δηλώνεται απο εμάς. Δηλώνεται το Quick Pay Link ή αν διαθέτετε κάποιο eshop, ωστόσο θα χρειαστεί να συμβουλευτείτε τον λογιστή σας για το αν αρκούν αυτά μόνο.

Edited by A M
απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.