Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

1 ώρα πριν, ppanag said:

θα σου πρότεινα viva wallet ... Το οποίο αν το συνδυάσεις με smartphone με NFC δεν χρειάζεται καν POS και το εχεις και πάντα μαζί σου. 

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω, το κακό είναι ότι το POS από την Alpha το είχα δωρεάν λόγω κάποιας παλαιότερης συνεργασίας με τη τράπεζα. Από ότι κατάλαβα τέρμα αυτά πλέον, αλλά αν τελικά υπάρχει θέμα με το ανανεργό POS (άσχετα αν πληρώνεις την συνδρομή) τότε θα πρέπει να πάω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να συμπληρώσω στο παραπάνω ποστ που έκανα, ότι με iOS δεν λειτουργεί ως τερματικό POS. Αν αντίθετα, κάποιος αγοράσει το τερματικό της viva που συνδέεται μέσω Bluetooth με το κινητό, τότε ναι, παίζει. Απλώς, θα πρέπει να επιβαρυνθεί το κόστος αγοράς του τερματικού αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σήμερα 27/9/2023 επικοινώνησα με το Τμήμα Εργασιακών Θεμάτων του ΤΕΕ. Ρώτησα σχετικά με το POS, μου είπαν ότι ήδη το ΤΕΕ έχει κάνει κουβέντα με την Εθνική για να επαναφέρει το σύστημα που είχαμε έως τώρα,το virtual, που δεν χρειαζόταν να αγοράσεις το "μαρκούτσι" ούτε πλήρωνες νταβατζιλήκι κάθε μήνα ακόμη και χωρίς να δουλεύεις το σύστημα. Περιμένουν απάντηση ακόμη, δεν έχουν νεα με ενημέρωσε η κοπέλα. Προσπάθησα να πάρω και στον σύλλογο μου ΑΤΜ, που μας αγαπά πολύ τα μέλη του, αλλα τζίφος. Εκεί λένε εξυπηρετούν μόνο μέσω email πλέον (για να μπορουν να μας γράφουν τα τεμπελόσκυλα στα π.... χωρίς ενοχές).

Πέρα απο αυτά, το Virtual POS της Viva Wallet είναι ακόμη αποδεκτό? Θέλω κάποιος που έχει ρωτήσει κάποιον λογιστή ή κάποιον από το ΤΕΕ, να μου απαντήσει με σιγουριά, γιατι στο ΤΕΕ μου ειπαν ότι δεν μπορούν να εκφράσουν άποψη για εμπορικά πακέτα, τρομάρα τους. Προσπάθησα πριν απο κανένα μήνα να το ανανεώσω, αλλά δεν δέχτηκαν την εγγραφή μου λόγω παλαιάς ταυτότητας (απο τότε που την πρωτοέβγαλα δεν την άλλαξα ποτέ). Για την εγγραφή ζητούν απλά μια επικαιροποιημένη "παλαιά", ξέρει κανείς ή θέλουν τις νέες ( "του Αντιχρίστου", όπως τις αποκαλώ ειρωνικά 😁)? Οι νέες έχουν αρχίσει να βγαίνουν? Έχει βγάλει κανείς να μας πει τι χαρτιά θέλει και που πρέπει να τρέξω για να ενημερώσω για την αλλαγή?

Y.Γ. Ό,τι νεα έχετε γενικά για το θέμα γράψ'τε τα εδώ να τα έχουμε μαζεμένα. Και κάποια στιγμή καλό θα ήταν και το Michanikos.gr όλοι μας ως μέλη με συλλογή υπογραφών, να αποφάσιζε να κάνει λίγο bullying τους γραφειοκράτες των συλλόγων και του ίδιου του ΤΕΕ για θέματα που μας καίνε και μας αγνοούν. Στο ΤΕΕ μου είπε αν θες να κάνεις παράπονα στείλε στον πρόεδρο μεηλ. Άλλο να στείλω εγω μόνος, άλλο ένα συλλογικό μεηλ. Με αυτη την έννοια λεω τα παραπάνω.

 

Edited by David Winston
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, David Winston said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σήμερα 27/9/2023 επικοινώνησα με το Τμήμα Εργασιακών Θεμάτων του ΤΕΕ. Ρώτησα σχετικά με το POS, μου είπαν ότι ήδη το ΤΕΕ έχει κάνει κουβέντα με την Εθνική για να επαναφέρει το σύστημα που είχαμε έως τώρα,το virtual, που δεν χρειαζόταν να αγοράσεις το "μαρκούτσι" ούτε πλήρωνες νταβατζιλήκι κάθε μήνα ακόμη και χωρίς να δουλεύεις το σύστημα. Περιμένουν απάντηση ακόμη, δεν έχουν νεα με ενημέρωσε η κοπέλα. Προσπάθησα να πάρω και στον σύλλογο μου ΑΤΜ, που μας αγαπά πολύ τα μέλη του, αλλα τζίφος. Εκεί λένε εξυπηρετούν μόνο μέσω email πλέον (για να μπορουν να μας γράφουν τα τεμπελόσκυλα στα π.... χωρίς ενοχές).

Πέρα απο αυτά, το Virtual POS της Viva Wallet είναι ακόμη αποδεκτό? Θέλω κάποιος που έχει ρωτήσει κάποιον λογιστή ή κάποιον από το ΤΕΕ, να μου απαντήσει με σιγουριά, γιατι στο ΤΕΕ μου ειπαν ότι δεν μπορούν να εκφράσουν άποψη για εμπορικά πακέτα, τρομάρα τους. Προσπάθησα πριν απο κανένα μήνα να το ανανεώσω, αλλά δεν δέχτηκαν την εγγραφή μου λόγω παλαιάς ταυτότητας (απο τότε που την πρωτοέβγαλα δεν την άλλαξα ποτέ). Για την εγγραφή ζητούν απλά μια επικαιροποιημένη "παλαιά", ξέρει κανείς ή θέλουν τις νέες ( "του Αντιχρίστου", όπως τις αποκαλώ ειρωνικά 😁)? Οι νέες έχουν αρχίσει να βγαίνουν? Έχει βγάλει κανείς να μας πει τι χαρτιά θέλει και που πρέπει να τρέξω για να ενημερώσω για την αλλαγή?

Y.Γ. Ό,τι νεα έχετε γενικά για το θέμα γράψ'τε τα εδώ να τα έχουμε μαζεμένα. Και κάποια στιγμή καλό θα ήταν και το Michanikos.gr όλοι μας ως μέλη με συλλογή υπογραφών, να αποφάσιζε να κάνει λίγο bullying τους γραφειοκράτες των συλλόγων και του ίδιου του ΤΕΕ για θέματα που μας καίνε και μας αγνοούν. Στο ΤΕΕ μου είπε αν θες να κάνεις παράπονα στείλε στον πρόεδρο μεηλ. Άλλο να στείλω εγω μόνος, άλλο ένα συλλογικό μεηλ. Με αυτη την έννοια λεω τα παραπάνω.

 

Virtual POS της VIVA έχω ακόμα, με παλιά ταυτότητα (του 2001), δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, αλλά αυτό δηλώνω στην εφορία κτλ, και (χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου), είναι αποδεκτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Billy_Huge said:

Virtual POS της VIVA έχω ακόμα, με παλιά ταυτότητα (του 2001), δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, αλλά αυτό δηλώνω στην εφορία κτλ, και (χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου), είναι αποδεκτό.

Είχα και γω παλιά στη Viva POS και λογαριασμό, αλλά μου το έκοψαν λόγω αχρησίας όπως άλλωστε και της εθνικής το e-commerce. Πόσο καιρό το έχεις? Θα ξαναδοκιμάσω να ανολιξω λογαριασμό όταν βγάλω τη νεα ψηφιακή ταυτότητα. Αυτό ρε παιδί μου με τα μαρκούτσια που πρέπει να έχεις κςι τα νταβατζηλήκια με το πάγιο μηνιάτικο και το ροκάνισμα για κάθε συναλλαγή που κάνουν οι τράπεζες δεν το κατάλαβα ποτε. Για ποιο λογο εφ'όσον υπάρχει η τεχνολογία του virtual POS που έχει η Viva? Και καμμια αντίδραση απο το ΤΕΕ και τους συλλόγους. Λες και είναι μία νόμιμη μαφία τράπεζες, κράτος και ΤΕΕ όλοι μαζί...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έχουν ανεβάσει οι πάροχοι τα στοιχεία των ενεργών POS στο αντίστοιχο μητρώο που βλέπουμε στα στοιχεία επιχείρησης στην ΑΑΔΕ ( π.χ έχει ανεβάσει η εθνική αυτό το εικονικό e-commerce ; )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 2/10/2023 at 2:17 ΜΜ, dim salo said:

έχουν ανεβάσει οι πάροχοι τα στοιχεία των ενεργών POS στο αντίστοιχο μητρώο που βλέπουμε στα στοιχεία επιχείρησης στην ΑΑΔΕ ( π.χ έχει ανεβάσει η εθνική αυτό το εικονικό e-commerce ; )

Εγώ δήλωνα VIVA αν θυμάμαι σωστά.

Πλέον δε μου εμφανίζει τίποτα στο gov

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GregDel said:

Εγώ δήλωνα VIVA αν θυμάμαι σωστά.

Πλέον δε μου εμφανίζει τίποτα στο gov

Σε συνάδελφο με ακριβώς τα ίδια (freepos) του εμφανίζεται κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2023 at 1:19 ΜΜ, ppanag said:

@akis73 θα σου πρότεινα viva wallet ... Το οποίο αν το συνδυάσεις με smartphone με NFC δεν χρειάζεται καν POS και το εχεις και πάντα μαζί σου. 

Συμπληρωματικά να σημειώσουμε ότι δεν έχει προμήθεια κατά την πληρωμή του πελάτη και δεν έχει και προμήθεια αν δαπανήσεις τα λεφτά σε ηλεκτρονικές αγορές μέσω της δωρεάν κάρτας που σου δίνουν π.χ.

Ελπίζω να βοήθησα το να απαλύνω τον πόνο σου 😄

Δυστυχώς οι τράπεζες βρήκαν ωραίους τρόπους να εισπράττουν αεριτζίδηκα λεφτά!!!

Στην ΑΑΔΕ όμως τι δηλώνουμε; TID? MID?

 

Link to comment
Share on other sites

είχα τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα (με πολύ αναμονή κτλ) με το αρμόδιο τμήμα της εθνικής τράπεζας και με διαβεβαίωσαν οτι τα εικονικά POS δεν δηλώνονται στη ΑΑΔΕ (ούτε απο εμάς αλλά ούτε και απο αυτούς) , δηλώνονται μόνο τα φυσικά POS δηλ. τα μηχανήματα POS

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.