Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Εάν δεν εξυπηρετηθείς να τους ζητήσεις έγγραφη βεβαίωση υποβολής αιτήματος για νέο τερματικό POS ή ενεργοποίησης του παλιού, όπου θα αναγράφεται ο λόγος που θα καθυστερήσει η χορήγηση του τερματικού.
Έτσι θα είσαι καλυμμένος αφού θα φαίνεται ότι η αίτηση έγινε πριν την παρέλευση της προθεσμίας.

Edited by Σερίφης
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή ιδεά και σε ευχαριστώ και πάλι, επίσης το παλιό φαίνεται από το 2017 δηλωμένο αλλά δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό πλέον αφού καταργήθηκε από τέλη Νοεμβρίου.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Tim22 said:

Επίσης εάν το POS αναφέρει ότι είναι σε κατάσταση "προς αναβάθμιση" γνωρίζει κανείς τι σημαίνει και εάν πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια από εμάς;

έχω αυτό το ερώτημα κι εγώ για το Viva POS, αν γνωρίζει την απάντηση κάποιος

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Σερίφης said:

Εάν δεν εξυπηρετηθείς να τους ζητήσεις έγγραφη βεβαίωση υποβολής αιτήματος για νέο τερματικό POS ή ενεργοποίησης του παλιού, όπου θα αναγράφεται ο λόγος που θα καθυστερήσει η χορήγηση του τερματικού.
Έτσι θα είσαι καλυμμένος αφού θα φαίνεται ότι η αίτηση έγινε πριν την παρέλευση της προθεσμίας.

Καλημέρα. τελικά δεν γίνεται επανενεργοποίηση του παλιού POS, το ακύρωσε η εταιρία η οποία είναι εξωτερική. Μου πρότειναν την αγορά νέου με κόστος 200+ (!) ευρώ, με προαπαιτούμενο την αγορά κάποιου επενδυτικού (!) προϊόντος. Μιλάμε για καθαρή αλητεία, το κοιτάω ήδη για άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς αν είμαστε καλυμμένοι όσοι έχουμε το virtual pos της Εθνικής;

Στην ΑΑΔΕ εμφανίζει το pos αλλά όχι στα κανονικά αλλά παρακάτω που έχει στοιχεία συμβάσεων που δεν έχουν διασταυρωθεί με τερματικά.

 

Screenshot 2024-01-24 130416.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, giorgosv said:

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς αν είμαστε καλυμμένοι όσοι έχουμε το virtual pos της Εθνικής;

Στην ΑΑΔΕ εμφανίζει το pos αλλά όχι στα κανονικά αλλά παρακάτω που έχει στοιχεία συμβάσεων που δεν έχουν διασταυρωθεί με τερματικά.

 

Screenshot 2024-01-24 130416.jpg

Το vpos της Εθνικής έχει καταργηθεί, πρέπει να αποκτήσεις νέο pos

 

Ερώτηση δική μου:

αγόρασα το mypos το οποίο μου ήρθε κανονικά με MID και TID. Επίσης το mypos υπάρχει στη λίστα παρόχων της ΑΑΔΕ (Link) ως Κ300.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ήρθε από Βουλγαρία και ο λογαριασμός ο συνδεδεμένος είναι της μορφής ΙΕ (όχι GR).

Τον ΙΕ λογαριασμό δεν μπορώ να τον βάλω στους επαγγελματικούς λογαριασμούς της ΑΑΔΕ (μου βγάζει μήνυμα ότι είναι του εξωτερικού). Επίσης δεν μπορώ να συνδέσω GR με το Mypos.

Στη viva πως είναι με ΙΕ ή GR;

 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, ioakeim85 said:

Το vpos της Εθνικής έχει καταργηθεί, πρέπει να αποκτήσεις νέο pos

 

Ερώτηση δική μου:

αγόρασα το mypos το οποίο μου ήρθε κανονικά με MID και TID. Επίσης το mypos υπάρχει στη λίστα παρόχων της ΑΑΔΕ (Link) ως Κ300.

Το πρόβλημα μου είναι ότι ήρθε από Βουλγαρία και ο λογαριασμός ο συνδεδεμένος είναι της μορφής ΙΕ (όχι GR).

Τον ΙΕ λογαριασμό δεν μπορώ να τον βάλω στους επαγγελματικούς λογαριασμούς της ΑΑΔΕ (μου βγάζει μήνυμα ότι είναι του εξωτερικού). Επίσης δεν μπορώ να συνδέσω GR με το Mypos.

Στη viva πως είναι με ΙΕ ή GR;

 

Πως έχει καταργηθεί; Έχω ρωτήσει την τράπεζα και είναι σε ισχύ και μπαίνω κανονικά και στη σελίδα που γίνονται οι συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, ioakeim85 said:

Το πρόβλημα μου είναι ότι ήρθε από Βουλγαρία και ο λογαριασμός ο συνδεδεμένος είναι της μορφής ΙΕ (όχι GR).

... Στη viva πως είναι με ΙΕ ή GR;

Στη viva το ΙΒΑΝ του λογαριασμού είναι GR, αφού είναι ελληνικός λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η Alpha έχει ένα POS μέσω Android, γνωρίζει κανείς αν αυτό πληροί τις προδιαγραφές για την εφορία ή υπάρχει κάποιο θέμα;

edit: Τελικά ενημερώνω ότι υποστηρίζεται κανονικά.

Edited by akis73
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.