Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Τότε να κόψουν και το μπλοκάκι και να υποχρεώσουν τις εταιρείες ακόμη και σε συμβάσεις έργου να σε προσλαμβάνουν σαν μισθωτό. Σωστά τα λες πάντως και εγώ έτσι το κάνω δεν αναλαμβάνω ιδιώτες για να μην χάσω το προνόμιο να πληρώνει μέρος των εισφορών ο εργοδότης και φορολογικά.. Τώρα που κολλάει το pos σε περιπτώσεις σαν αυτή μυστήριο.. Και σε διασταύρωση ακόμη και σε έλεγχο δεν προκύπτει κάτι διαφορετικό

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε να κόψουν και το μπλοκάκι και να υποχρεώσουν τις εταιρείες ακόμη και σε συμβάσεις έργου να σε προσλαμβάνουν σαν μισθωτό. Σωστά τα λες πάντως και εγώ έτσι το κάνω δεν αναλαμβάνω ιδιώτες για να μην χάσω το προνόμιο να πληρώνει μέρος των εισφορών ο εργοδότης και φορολογικά.. Τώρα που κολλάει το pos σε περιπτώσεις σαν αυτή μυστήριο.. Και σε διασταύρωση ακόμη και σε έλεγχο δεν προκύπτει κάτι διαφορετικό

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

 

Η υποχρέωση  POS σε όλους κολλάει στο ότι αυτοί που γράφουν τους νόμους και αυτοί που τους ψηφίζουν  δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα ή δεν τους καίγεται καρφί στο ότι μπορεί να αδικήσουν και πολύ κόσμο. Το να βάζουν τα φωτοβολταϊκά να έχουν POS είναι εντελώς άσχετο.

Και εμείς έχουμε το ΤΕΕ να βλέπει τα νομοσχέδια να περνούν και να κοιμάται όρθιο. Αντί να ζητήσει κάποιες εξαιρέσεις έχει ανεβάσει στην πρώτη σελίδα τις προσφορές που πήρε από τις τράπεζες για τα POS. 

Edited by alex.p.p
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

GeorgeGaleos,

Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι υπάρχουν αρκετοί τρόποι ώστε να αποφύγει κάποιος το POS, ακόμα και χωρίς μετρητά (ηλεκτρονική μεταφορά ή μέσω τραπέζης σε "κάποιο" λογαριασμό). Το περιβόητο pos δεν αποτελεί πανάκεια δια πάσα νόσον, μην τρελαθούμε εντελώς.

Edited by Alexios
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλέξιε την καλησπέρα μου.

Στο συγκεκριμένο σου post θα με βρεις σύμφωνο.

Σε κάθε περίπτωση θα με ενδιέφερε πως θα αντιμετώπιζες --πρακτικά-- κάποιον τέτοιο πελάτη ο οποίος θα ήταν ανένδοτος.

Το ρωτάω γιατί προς το παρόν δεν έχω σκεφτεί κάτι και πραγματικά με προβληματίζει.

 

Καλό απόγευμα και καλό τριήμερο ...

Link to comment
Share on other sites

...Συγνώμη προσθέτω κείμενα αλλά βλέπω τα αντικείμενα αυτών που υποχρεούνται να βάλουν pos και γελάω. ''35.11 - Παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος'', δηλαδή αυτός που έχει βάλει φωτοβολταϊκά και πουλάει μόνο στον ΑΔΜHΕ (νομίζω) τι pos να βάλει; Θα πουλήσει σε ιδιώτη ρεύμα, τι είναι πατάτες

Πρέπει να είναι, επιεικώς, ηλίθιοι! Ο Λ.ΑΓ.Η.Ε. και ο Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. στους οποίους πωλούν ηλεκτρική ενέργεια οι ηλεκτροπαρωγωγοί δεν έχουν την ιδιότητα και ως πληρωτές προς αυτούς (τους παραγωγούς) δεν ενεργούν στο πλαίσιο της συναλλαγής με την ιδιότητα του καταναλωτή, όπως ορίζει το άρθρο 36 του ν. 4446/216, ότι: <<Οι διατάξεις του Τμήματος Α΄ εφαρμόζονται σε πράξεις πληρωμής με κάρτα και μέσα πληρωμής με κάρτα που έχουν εκδοθεί από τετραμερές σύστημα πληρωμής, καθώς και στις ηλεκτρονικές πληρωμές εν γένει, όταν ο πληρωτής ενεργεί στο πλαίσιο της συναλλαγής με την ιδιότητα του καταναλωτή>>.

Εκτός κι αν κάνω λάθος, και είναι καταναλωτές...

Link to comment
Share on other sites

George, καλημέρα.

Οντως ένας "τέτοιος πελάτης" θα αποτελούσε πρόβλημα (βέβαια πιστεύω οτι μπορείς να κάνεις έναρξη στο σύστημα pos όποτε θέλεις, οι προθεσμίες αφορούν τις καταγγελίες και επομένως τις παραβάσεις). Πιστεύω όμως οτι καθείς είναι σε θέση να "διαβάζει" τους πελάτες του, άλλωστε έχουν απομείνει τόσοι μα τόσοι λίγοι ή ελάχιστα θα έλεγα, οπότε όπερ έδει δείξαι.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο "διάβασμα" και στον Ευκλείδη.

Δεν υιοθετώ όπως έχεις καταλάβει τον τρόπο που διαβάζεις την υποχρεωτικότητα. Αλλά σε κάθε περίπτωση τον σέβομαι.

Αλλά πραγματικά απόλαυσα τη συζήτηση.

 

Τα λέμε ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να τους βρουν πολύ εύκολα διασταυρώνοντας το μητρώο των ΚΑΔ της εφορίας και τους καταλόγους κατόχων POS των τραπεζών.

 

Εκτιμώ ότι θέλουν να κάνουν ένα ξεκαθάρισμα των μηχανικών που ασκούν το επάγγελμα αποκλειστικά με τη μορφή τεχνικού γραφείου ανοιχτού στο κοινό (ΚΑΔ υπηρεσιών μηχανικού) και όσοι δουλεύουν σε εταιρείες ως μισθωτοί να μην έχουν τη δυνατότητα να υπογράψουν κάτι "έξω" (εκτός αν αντέχουν να συντηρούν ένα ολοκληρωμένο γραφείο εκτός σπιτιού).

Ας πουμε οτι αγοραζω pos, που θα αγοράσω αναγκαστικα. Θα μπορουσα να μην το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή (πιθανον να δημιουργει και προβληματα στο ρουτερ [ταχύτητα ιντερνετ ή διακοπές] ή στο τηλέφωνο που θα ειναι στην ιδια μπριζα) αλλά να το συνδέω στη γραμμή την στιγμη που θα χρειαστεί? π.χ αν πελάτης ζητήσει να πληρωσει με κάρτα (που προς το παρον δεν εχω τετοιους πελάτες-συνεργάτες). Η'υπάρχει τρόπος να σε τσεκαρουν αν είναι μόνιμα συνδεδεμένο? ούτε και χώρο εχω και ουτε θελω αισθητικα να τοποθετήσω ένα τέτοιο κολοκύθι στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τους αντιληφθω, θελουν να χρεωνουμε καρτες οκ εγω γουσταρω να το κανω με free pos,γιατι με αναγκαζουν να παρω μηχανακι?

Link to comment
Share on other sites

... και η απάντηση της viva στο παραπάνω ερώτημά μου σε αυτή.

 

 

Στο viva wallet (πρωην viva payments) μπορείς να στείλεις μέσω e-mail ειδοποίηση πληρωμής και να βάλει τα στοιχεία του ο πελάτης μόνος του

 

 

 

Δεν μπορω να τους αντιληφθω, θελουν να χρεωνουμε καρτες οκ εγω γουσταρω να το κανω με free pos,γιατι με αναγκαζουν να παρω μηχανακι?

 

απ'ότι φαίνεται μέχρι στιγμής το free pos είναι αποδεκτό, δες τα post πάνω από το δικό σου. Όπως λέει ο συνάδελφος παραπάνω στο viva wallet μπορεί ο πελάτης να περάσει μόνος του τα στοιχεία της κάρτας αν του στείλεις ειδοποίηση πληρωμής (το οποίο το θεωρώ πολύ σημαντικό). Άρα μέχρι στιγμής έχουμε το viva freepos (με αρκετούς περιορισμούς στο ποσό κατάθεσης) και το viva wallet. Δες επίσης και το epos από την Πειραιώς http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/collections-eisprakseis/e-shop, δεν ξέρω αν και άλλες τράπεζες έχουν κάτι αντίστοιχο, καθώς η Πειραιώς είναι η μόνη που δεν έχω λογαριασμό   :evil: , αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας ενημερώσει.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.