Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Τα υπόλοιπα τεχνικά επαγγέλματα (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, οικοδόμοι κλπ) έκαναν καμία κίνηση για να πάρουν POS με χαμηλή προμήθεια? κι αν ναι τα κατάφεραν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό έχει να κάνει με την εισπραξιμότητα και φύση επαγγέλματος κάθε κλάδου... Πχ δεν είναι το ίδιο οι μηχανικοί που οι λιγότεροι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες άλλοι επίσης χωρίς γραφείο, λιγοστή πελατεία κτλ με τον ιατρικό πχ κλάδο που οι περισσότεροι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες με συνεχής πελατεία κτλ... Οπότε αντίστοιχα και μία συλλογική κίνηση έχει διαφορετικό αντίκρισμα 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι πλειοψηφία των μηχανικών είναι μισθωτοί ή ελ. επ.; Διάβασα κάπου ότι το 71% των μηχανικών είναι ελ. επ., πράγμα που μου φάνηκε αναξιόπιστο, μιας και οι περισσότεροι παλιοί συμφοιτητές μου και γνωστοί μου μηχανικοί είναι υπάλληλοι σε εταιρείες (ή κάποιοι άνεργοι, λόγω απόλυσης).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο την παρέα μου γνωρίζω λιγότερους ελεπ παρα μισθωτούς. Εν παση περιπτωση ελεύθεροι επαγγελματίες που να εργάζονται εις γνώση τους με αυτη τη μορφή και όχι αναγκαστικά (με πιάνεις) δεν ειναι ούτε 30% μπορει να λεω και πολυ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι στις εταιρείες  είναι συνήθως με μπλοκάκι, άρα μετρούνται ως ελεύθεροι επαγγελματίες και λογικά έτσι προκύπτει το 71%.

Μόλις απολυθούν εξακολουθούν και πάλι να θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτούς δεν τους ενδιαφέρει να βάλουν POS... Πληρώνονται με ΤΠΥ.. Και εγώ έτσι είμαι στην εταιρεία μου, δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο σύστημα για 1-2 αποδείξεις το μήνα σε ιδιώτες. Εκεί πάει η συλλογική κίνηση που λέγαμε. Οι καθαρά ελεπ (χωρίς στάνταρ μισθό εταιρείας άσχετα αν είναι με μπλοκάκι) που κάνουν μόνο αυτό και συνειδητά είναι λιγότεροι...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καθομαστε 7 σελιδες και ψειριζουμε την μαιμου. Επρεπε ο συλλογος μας -ναι αυτο το ρημαδι τεε που ενδιαφερεται για την εισπραξη των συνδρομων και το χαρατσι στα μελετητικα και εργοληπτικα- να ασχοληθει με το θεμα, και στο ονομα των ελ επ μηχανικων να ζητησει προσφορες απο τις τραπεζες. Ανυπαρκτοι και αχρηστοι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση εννοείται πως αφορά αυτούς τους λίγους.

Και για να δούμε αν όντως τους αφορά πρέπει να έχουμε μια κατανομή των ποσών που εισπράττουν.

Αν δεν υπάρχουν πολλά μικροποσά, νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το βάλουν.

 

 

Ας μην είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι τράπεζες θα έδιναν κάποια καλύτερη προσφορά. Αν τις συνέφερε κάτ τέτοιο θα είχαν σπεύσει από μόνες τους να βρουν το σύλλογο (ή και απευθείας τους επαγγελματίες) και να την προτείνουν.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι τράπεζες θα έδιναν κάποια καλύτερη προσφορά. Αν τις συνέφερε κάτ τέτοιο θα είχαν σπεύσει από μόνες τους να βρουν το σύλλογο (ή και απευθείας τους επαγγελματίες) και να την προτείνουν.

Έχεις δει κάνα 'παζάρι' να το ξεκινάει ο πωλητής;

Στο κάτω κάτω, εμείς βρεθήκαμε στην ανάγκη τους.

(Μέχρι ένα σημείο βέβαια, γιατί όπως διαβάζουμε και παραπάνω από συναδέλφους... λύσεις υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει κάνα 'παζάρι' να το ξεκινάει ο πωλητής;

 

τόσες προσφορές που γίνονται γύρω μας τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.