Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενιαία είσπραξη εισφορών και φόρων


Engineer

Recommended Posts

Εχεις δίκιο που εξοργίζεσαι , αλλά δεν έχεις κατανοήσει τι συζητάμε .

 

Στον ιδιωτικό τομέα , σε κάθε αμοιβή που εισπράττεις αν είναι από άδεια κλπ , έχεις να βάλεις 10 % ΦΕΜ . Αν είναι από επαγγελματία έχεις παρακράτηση 20 % . 

 

Αυτά τα ποσά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΖΙΡΟΥ . Εχω τζίρο 40000 + 9200 ΦΠΑ που τον βγάζω από τον λογαριασμό .

 

Δηλαδή ειπράττω αμοιβές 40000 € . Πρέπει να προκαταβάλλω 4000 € αν είμαι στο ΦΕΜ η μου κρατάνε 8000 € .

Από αυτά τα 40000 πληρώνω ΣΗΜΕΡΑ 5500 εισφορές ασφαλιστικές , έχω 4000 ενοίκια και κοινόχρηστα γραφείου , 1000 τηλέφωνο , ρεύμα , νερό γραφείου και έξοδα αυτοκινήτου και κίνησης τα οποία ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΟΛΑ , ΜΟΝΟ 1200 € ενώ ξέρουμε ότι αυτό είναι το βασικότερο έξοδο . Μου μένουν λοιπόν 28000 € καθαρά . Σε αυτό θα υπολογιστεί φόρος 26 % , θα γίνει 29 % , δηλαδή 7280 και 8120 αντίστοιχα .

 

Πάνω σε αυτό θα βάλουν προκαταβολή 75 %  αντί για 55 % που είναι τώρα και θα αφαιρέσουν ότι έχω δώσει . Δηλαδή θα έχω για την πρώτη φορά , ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙ τον ίδιο τζίρο , οπότε θα μου έχουν πάρει το 55 % , θα έχω φόρο 7280 Χ 1,2 - 4000 , η 8000 , οπότε θα έχουμε επιπλέον φόρο 4746 η 736 αντίστοιχα και τέλος επιτηδεύματος 650 € , συνολικό δηλαδή φόρο 9386 .

 

Αρα κάποιος που έχει 49200 τζίρο με τον ΦΠΑ και 28000 καθαρό κέρδος προ φόρων , θα του μείνουν τελικά στην τσέπη 18614 δηλαδή το 35 % του τζίρου του . Από αυτό θα πρέπει να πληρώσει την διαβίωση του , τα τέλη κυκλοφορίας , τον ΕΝΦΙΑ , τα έξοδα του σπιτιού του και να ψάχνει να βρεί 4000 τον μήνα τζίρο . Ακόμα να πληρώσει έξοδα επαγγελματικά που κάνει , αλλά ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΆΣΕΙ ΟΙ ΑΙΣΧΡΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥΣ .

 

Για να κάνουμε  σύγκριση με έναν μισθωτό που παίρνει προ φόρων 28000 που δεν έχει έξοδα , που δεν ψάχνει για πελάτες , που δεν σκάει για ΦΠΑ και τέλη επιτηδεύματος και για εισφορές , θα πληρώσει 6460 φόρο Από αυτό θα αφαιρεθεί φόρος 1400 για τις αποδείξεις και ο τελικός φόρος θα είναι 5060  . Ποσοστιαία δηλαδή το 54 % του φόρου του ΕΕ .

 

Καταλαβαίνεις ότι όποιος δεν φοροαποφεύγει , απλά κάνει μάγκες τα λαμόγια τους πολιτικούς και τους κοπρίτες των υπουργείων που νομοθετούν με μόνο στόχο την επιβίωση των κομματικών στρατών και πληρώνει ΔΙΠΛΑΣΙΟ φόρο έναντι των μισθωτών .

 

Αν τώρα πάμε με το νέο ασφαλιστικό και οι εισφορές πάνε 27 % επί του εισοδήματος , τότε λογικά χωρίς να υπολογίζουμε τι ακριβώς θα ισχύσει , με εισόδημα προ εισφορών 28000 + 5500 =33500 , τον επόμενο χρόνο θα έχω εισφορές 33500 Χ 0,27 = 9045 και το καθαρό εισόδημα θα είναι 24455 και πάνω σε αυτό θα έχουμε 29 % φόρο και το καθαρό ποσό μετά το τέλος επιτηδεύματος θα είναι 16713 δηλαδή μειωμένο κατά 2000 € και με την προϋπόθεση ότι θα έχεις ανάλογα εισοδήματα με τα περσινά , γιατί αν έχεις λιγότερα χάθηκες . 

 

Εδώ η διαφορά με τους μισθωτούς εκτοξεύεται αφού για το ίδιο εισόδημα των 24455 , ενώ ο ΕΕ πληρώνει 7742 φόρο , ο μισθωτός πληρώνει 3626 δηλαδή το  47 % του φόρου του ΕΕ !!!!!!!!!!!!!!!

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν χάνεις μεροκάματα για τις συναλλαγές σου με το δημόσιο , η ενόχληση σου είναι τεράστια .

 

Καλό θα είναι να κατανοήσεις ότι οι ΕΕ στην Ελλάδα , δεν φοροαποφεύγουν , απλά προσπαθούν να επιβιώσουν απέναντι σε έναν στρατό κατοχής .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν κάνω λάθος στις εισφορές που λές ότι είναι 27% (δηλ Κύρια Σύνταξη=20% + Κλάδος Υγείας=6,95%)

θα πρέπει να προσθέσουμε και Επικουρικό=7,5% + Εφάπαξ=4% οπότε πάμε σε συνολικο 38,45%.

 

Λέω κάτι λάθος ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@BAS εχεις δικιο σε αυτο που λες. 

σε χαμηλα εισοδηματα ο μισθωτος προφανως εχει χαμηλοτερα βαρη απο τον ε/ε ωστοσο αυτο τελειωνει καπου στα μεσαια εισοδηματα οπου ψηλοεξισωνονται ενω στα υψηλοτερα κλιμακια δηλαδη πανω απο 100000 μεικτα μισθωτου (κοστος εργοδοτη καπου 115000) μεχρι σημερα ο μισθωτος ειναι χορηγος του ελληνικου κρατους ενω ο ε/ε φορολογειται μεν αλλα πιο ελαφρα δε.

 

ωστοσο υπαρχει ενα αλλο λαθος. 

δεν νοειται ε/ε μηχανικος να δουλευει για 40Κ τζιρο. εφοσον η δουλεια ειναι τοσο μικρη σε ογκο δεν δικαιολογειται να ειναι αυτοαπασχολουμενος.

θα μου πεις τι να κανει , η θα πρεπει να συνεταιριστει με αλλους και να συστησουν τεχνικο γραφειο η να μεινει ανεργος. 

δεν ειναι ευκολη η κατασταση που ζουμε , αλλα αυτη τη στιγμη το βασικο μας προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν δουλειες και δευτερευοντως 

οτι αυτοι που μας διοικουν ειναι ηλιθιοι.

 

και οχι δεν ειναι ευθυνη μονο των ηλιθιων που μας κυβερνουν, το συστημα ηταν αρρωστο επι δεκαετιες , αλλα τα λεφτα ηταν καλα και δεν θελαμε να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στις εισφορές που λές ότι είναι 27% (δηλ Κύρια Σύνταξη=20% + Κλάδος Υγείας=6,95%)

θα πρέπει να προσθέσουμε και Επικουρικό=7,5% + Εφάπαξ=4% οπότε πάμε σε συνολικο 38,45%.

 

Λέω κάτι λάθος ?

μαλλον σωστα τα λες γιατι οι εισφορες μισθωτου ειναι 15,82% για τον εργαζομενο και 20,63 για τον εργοδοτη οποτε το αθροισμα τους ειναι κοντινο. (εκτος εισφορας σε χρημα ΙΚΑ που ειναι επιπλεον). 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στις εισφορές που λές ότι είναι 27% (δηλ Κύρια Σύνταξη=20% + Κλάδος Υγείας=6,95%)

θα πρέπει να προσθέσουμε και Επικουρικό=7,5% + Εφάπαξ=4% οπότε πάμε σε συνολικο 38,45%.

 

Λέω κάτι λάθος ?

 

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ 26,95 % .

Link to comment
Share on other sites

Το επικουρικό και το εφ άπαξ δεν είναι για όλους.

50000 τζίρος είναι μικρή επιχείρηση για ΕΕ ; Δεν νομίζω. Για 100000 καθαρά θέλεις πάνω από 300000 τζίρο. Είσαι εταιρεία πλέον.

Link to comment
Share on other sites

ωστοσο υπαρχει ενα αλλο λαθος. 

δεν νοειται ε/ε μηχανικος να δουλευει για 40Κ τζιρο. εφοσον η δουλεια ειναι τοσο μικρη σε ογκο δεν δικαιολογειται να ειναι αυτοαπασχολουμενος.

θα μου πεις τι να κανει , η θα πρεπει να συνεταιριστει με αλλους και να συστησουν τεχνικο γραφειο η να μεινει ανεργος. 

δεν ειναι ευκολη η κατασταση που ζουμε , αλλα αυτη τη στιγμη το βασικο μας προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν δουλειες και δευτερευοντως 

οτι αυτοι που μας διοικουν ειναι ηλιθιοι.

 

Δεν σε κατάλαβα τι εννοείς ως "δεν νοείται"; Οτι δεν πρέπει να εργαστεί κάποιος μηχανικός ως Ελ.Επ και να βγάζει τόσα χρήματα ή οτι δεν συμφέρει τον μηχανικό να εργαστεί ως Ελ.Επ και με τέτοιο εισόδημα με βάση την φορολογική επιβάρυνση και θα έπρεπε να ψάξει άλλες εταιρικές μορφές για να μειωθεί το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεί , λάθος του βέβαια ότι είναι μικρός ο τζίρος . Εγώ απέδειξα ότι οι ΕΕ πληρώνουμε για μηνιαίους τζίρους 4500 € τον διπλάσιο φόρο από τους μισθωτούς .

 

Αν είναι να βγάζεις 100.000 καθαρό κέρδος , τότε ο τζίρος της επιχείρησης θα είναι όχι μόνο 300.000 που έγραψα πιό πάνω , αλλά ίσως και πάνω από 500.000 γιατί θα έχεις προσωπικό .

 

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι η μισθωτή εργασία , επειδή ΤΥΠΙΚΑ και μόνο δεν φοροδιαφεύγει , ενώ καταναλώνει θέση εργασίας , έχει καλύτερη φορολογική μεταχείριση από τον επιχειρηματία που δημιουργεί θέσεις εργασίας και σε όλο τον κόσμο τον έχουν σε προστασία . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω ειναι οτι το να προσπαθεις να δουλεψεις σαν ε/ε με τζιρους 40κ το χρονο ειναι σα να θελεις να ανοιξεις βενζιναδικο σε οικισμο 50 κατοικων 30 χλμ απο το κοντινοτερο χωριο. δεν βγαινεις. 

 

δεν βγαινεις οχι γιατι το κακο κρατος σε ληστευει (που ισχυει) αλλα επειδη απλα δεν προκειται να υπαρξει δουλεια που να σου βγαλει τα εξοδα.

 

δε ειναι κατακριτεο απλα δεν φταιει μονο το κακο κρατος. 

φταινε και αλλα πραμματα. 

 

στο παραδειγμα του bas ο μισθωτος απο τα 49000 κοστους μισθοδοσιας θα λαβει καπου 22000 στο χερι - δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα και οσο ανεβαινεις μειωνεται.

 

μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι κοστος εργοδοτη 150000 αντιστοιχει σε λιγοτερο απο 64000 στον εργαζομενο.

 

το προβλημα με την μισθωτη εργασια ειναι οτι δημιουργει πολυ μεγαλο κοστος στον εργοδοτη και κατεπεκταση ειναι αντιαναπτυξιακος ο τροπος φορολογησης. 

 

στη γερμανια συναδελφος μισθωτος καταφερνεις και παιρνει στο χερι το 52% του κοστους του εμεις που ειμαστε και κακα παιδια λιγοτερο απο 43%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.