Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

αποθηκη και μπανιο στον ακαλυπτο απο γυψοσανιδες, μπορει να μπει και το μπανιο με μειωτικο?

Ακόμη και το λουτρό είναι χώρος Β.Χ που εξυπηρετεί την κατοικία, οπότε ναι στον μειωτικό με την προϋπόθεση ο συνολικός χώρος να μην ξεπερνά τα 50 τ.μ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας..

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Σε υπόγειο που έχει πραγματοποιηθεί αυθαίρετη προσθήκη (εκτός νομίμου περιγράμματος), την υπέρβαση αυτή τη ρυθμίζω και ως υπέρβαση δόμησης και ως κάλυψης? 

Τα τετραγωνικά της προσθήκης θα έχουν μειωτικό συντελεστή δεδομένου ότι έχω υπόγεια στάθμη. Τα τετραγωνικά αυτά τα προσθέτω με τις υπόλοιπες υπερβάσεις που υπάρχουν στην ιδιοκτησία μου, για να υπολογίσω σε ποια κατηγορία είμαι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

2οροφη οικοδομη εχει στην αδεια υπογειο το μισο της κάλυψής της.

Το υπογειο εχει υπερυψωση +1,50 και σταθμη δαπεδου στο -1,50.

Το αλλο μισο της καλυψης αναφερεται στην οα ως 'υποστυλος χωρος', ομοιως με υπερυψωση +1,50  και σταθμη δαπεδου στο +0,00.

Δλδη ειναι σαν pilotis (κολωνες, δοκαρια), μη προσβασιμη λογω του υψους.

Στην πραγματικοτητα ο 'υποστυλος χωρος' εγινε με σταθμη δαπεδου στο -1,50 και τα ανοιγματα αναμεσα στις κολωνες εκλεισαν με τζαμια.

Η σκεψη μου ειναι να βαλω τον 'υποστυλο χωρο' με αναλυτικο, ως εκχωματωση. (η σταθμη που κατεβηκε δλδ)

Καπου εχω δει σε ερ/απαντηση για παρομοια περιπτωση αυτη την αντιμετωπιση.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι καλησπερα

 

Υλοποιημένο υπογειο διαμέρισμα μεζονέττας τακτοποιείται επειδή η νόμιμη χρήση του ήταν αποθήκη

1. Τακτοποιώ χωρίς Αλλαγή Χρήσης, μόνο ώς Υπέρβαση Δόμησης, σωστα;

 

2. Βρίσκεται σε κατωφερές έδαφος, και εξέχει του εδάφους σε μια ποικιλία αποστάσεων (1.30-1.70 μ). 
Εξετάζω κατα ΝΟΚ αν θεωρείται υπόγειο ή όχι (1.20 μ) ή κατα τον ΓΟΚ με τον οποιο χτίστηκε; (εκτιμώ κατα ΝΟΚ, αυτη ειναι η πρόβλεψη του ν.4178)

 

3.Στην περίπτωση που εξεταζω κατα ΝΟΚ, μάλλον δεν παίρνει το μειωτικο συντελεστη,σωστα; (εκτιμώ πώς όχι, λόγω ύψους)

 

4. Δημιουργείται πρόβλημα υπέρβασης ύψους για τους υπερκείμενους ορόφους; Εκτιμω πως όχι (ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 4 ΑΡ.18.33.Β: "Επίσης δεν εφαρµόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νοµίµου υπογείου")

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Aν όλη η οικοδομή δεν έχει θεμελιωθεί ψηλότερα τότε δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους όπως σωστά αναφέρεις.

Ο νόμος αναφέρει ότι μειωτικο λαμβάνουν οι χώροι σε υπόγειες στάθμες. Η εγκ. 4 τα μπέρδεψε μιλώντας για νόμιμες στάθμες και το help desk έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του μπερδέματος βάζοντας και διατάξεις του ΓΟΚ.

Προσωπικά ακολουθώ το νόμο και στη δική σου περίπτωση θα έβαζα μειωτικό. 

Συνοπτικά έχεις υπέρβαση δόμησης με μειωτικό (όχι συντ. αλλαγής χρήσης) και μια λοιπή παράβαση εκχωμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το helpdesk που αναφερεις: Οταν πηγα στο ΤΕΕ και ρωτησα ποιό είναι το νομιμο ύψος υπογείου, μου ειπαν ορθα-κοφτα "κατα ΝΟΚ". Δηλαδή,ανεξάρτητα απο το έτος κατασκευης της οικοδομής, εφόσον υπάρχει παράβαση στον υπόγειο χώρο, μετράμε το αν ειναι υπογειο ΟΧΙ με το ΓΟΚ που ελαβε την αδεια, αλλα με τον μεταγενεστερο ΝΟΚ (1.20 μ).
 
Η λύση που δίνεις πάντως, ειναι το αυγο του κολόμβου: Κοιτάζω το ύψος θεμελίωσης (τομές;) και εφόσον έχει τηρηθεί, το ορίζω υπόγειο και δίνω μειωτικό συντελεστή, και αναλυτικό ξεμπαζώματος! 

Εφόσον δεν έχει τηρηθεί το ύψος θεμελίωσης, πρέπει να τακτοποιήσω ΟΛΟΥΣ τους υπερκείμενους ορόφους για υπέρβαση ύψους, εναν προς ενα;

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν νόμο πραγματικό "τσίρκο" σαφώς και θα υπάρξουν διαφορετικές απόψεις. 

Η άποψη κάποιου συναδέλφου από το ΤΕΕ ή το hd δεν έχει καμία διαφορετική βαρύτητα από αυτή που έχει μια απάντηση σε ένα φόρουμ συζήτησης.

 

Σε πολλές περιπτώσεις κατά την εφαρμογή του ν. 4178 (αλλά και του 4014) αναγκαστικά  "αυτοενεργούμε" διότι δεν γίνεται διαφορετικά.(για οικονομία χώρου και συζήτησης δεν θα αναπτύξω εδώ τις πολλές περιπτώσεις που υπάρχουν).

Στην προκειμένη περίπτωση, εφόσον, τόσο στο σώμα του νόμου, όσο και στο τροποποιημένο παράρτημα του νόμου (το οποίο σημειωτέον έχει λάβει ΦΕΚ) γίνεται αναφορά για μειωτικό συντελεστή χώρων σε υπόγειες στάθμες, κάθε άλλη ερμηνεία (εγκύκλιος, ΤΕΕ) κλπ αποτελεί απλώς μια γνώμη, η εφαρμογή της οποίας δεν σε δεσμεύει.

Αν το κτίριο έχει θεμελιωθεί ψηλότερα θα χρεώσεις Υ.Υ. Συνήθως τη χρεώνουμε στον τελευταίο όροφο με τη λογική ότι υπερβαίνει το εγκεκριμένο ύψος (χωράει μεγάλη συζήτηση το θέμα. Αν έχεις κουράγιο να διαβάσεις δες τις πολλές σελίδες συζήτησης στο αντίστοιχο νήμα).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.