Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε αποθήκη


nikkoun

Recommended Posts

Δεν εξετάζεις τη χρήση της οικ. άδειας ... αλλά τη χρήση που υπάρχει (αν συμπίπτει να είναι ίδια με της οικ. άδειας) ή αυτή που ΘΑ γίνει !

Αφου σου είπε ο ιδιοκτήτης οτι θα νοικιαστεί σαν γραφείο εσυ θα κάνεις την αυτοψία για γραφείο και θα εκδώσεις το ΠΕΑ ως τέτοιο.

Σχετικα μεω το πανω.....

Εχω αποθηκη-γκαραζ (συμφωνα με οικοδομικη αδεια και συμφωνα με Ε9) το οποιο θέλει ο ιδιοκτητης να το νοικιασει.  Του ειπα οτι δεν χρειαζεται ΠΕΑ.

Μου λεει οτι θα το νοικιασει ως καταστημα (δεν ξερω τι ακριβως καταστημα, ίσως γραφειο - γενικα επαγγελματικο χωρο)....όποτε συμφωνα με το παραπανω του dib θα κανω αυτοψια και θα εκδοσω ΠΕΑ ως επαγγ.χωρο ανεξαρτητα τι χρηση εχει τωρα και ανεξαρτητα αν νομιμα ή οχι αλλαξει η χρηση του. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μέθοδος

Για φορολογικούς λόγους γίνεται αλλαγή έδρας, και νοικιάζεται κάποιος φτηνός χώρος (συνήθως τμήμα αποθήκης, ή εγκαταλελειμμένης βιοτεχνίας).

Και φτιάχνουν έναν υποτυπώδη χώρο, μόνο και μόνο για ξεκάρφωμα (ΔΟΥ).

Σε κανα-δυό περιπτώσεις που μου έτυχαν, τους είπα πως δεν το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

.......

Και να ξέρεις ότι η ΕΥΕΠΕΝ δέχεται το <<άλμα>> στις χρήσεις.

Π.χ. αν έχεις ένα χώρο που ήταν κατοικία και θα νοικιαστεί σαν γραφείο τότε θα το περάσεις με χρήση γραφεία.

Ασχετα αν σου θυμίσει το εσωτερικό κατά την ώρα της επιθεώρησης κατοικία ή ψιλογιαπί.

Σου συνιστούν όμως να βγάζεις φωτογραφίες ώστε να τεκμηριώνεις τις επιλογές σου κατά το χρόνο επιθεώρηση.

 

Μάλλον ναι, απ' ότι λέει ο admin. Δες αυτό.

Το "άλμα" δεν το κατάλαβα....

Δηλαδή εγώ που τώρα έχω αποθήκη-γκαράζ και ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι θα το νοικιάσει για κατάστημα...θα πρέπει να το βγάλω ΠΕΑ για κατάστημα;

και αν δεν το νοικιάσει τελικά (τα χαλάσουν στα χρήματα) θα έχει ΠΕΑ για ακίνητο που δεν χρειάζεται ΠΕΑ - γκαράζ;

 

Αυτα απο την μια...απο την αλλη αν το νοικιασει και παει να βγαλει αδεια λειτουργιας δεν θα εχει θεμα με την χρηση; Αλλο αποθηκη γκαραζ και αλλο καταστημα;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Το "άλμα" δεν το κατάλαβα....

Δηλαδή εγώ που τώρα έχω αποθήκη-γκαράζ και ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι θα το νοικιάσει για κατάστημα...θα πρέπει να το βγάλω ΠΕΑ για κατάστημα;

και αν δεν το νοικιάσει τελικά (τα χαλάσουν στα χρήματα) θα έχει ΠΕΑ για ακίνητο που δεν χρειάζεται ΠΕΑ - γκαράζ;

 

Αυτα απο την μια...απο την αλλη αν το νοικιασει και παει να βγαλει αδεια λειτουργιας δεν θα εχει θεμα με την χρηση; Αλλο αποθηκη γκαραζ και αλλο καταστημα;

Είμαι έτοιμος για το ΠΕΑ αλλά έχω ενδοιασμούς μεγάλους.

Πως θα κάνω ΠΕΑ και θα πω ότι ενώ είναι αποθήκη γκαράζ εγώ το κάνω ως επαγγελματικό χώρο;

Έχει γίνει αλλαγή χρήσης; Όχι

Ο ιδιοκτήτης θα έχει Ε9 που θα λέει αποθήκη-γκαράζ και ένα συμφωνητικό που θα λέει ενοικίαση ως επαγγ. χώρος. Αν γίνει διασταύρωση την πάτησε.

Επίσης όταν θα πάει να το νοικιάσει με το ΠΕΑ μου .... ο άλλος θα πάει να βγάλει άδεια λειτουργιάς....τι θα δει ..ότι είναι αποθήκη...και έτσι θα κολλήσει η διαδικασία.

Κάνω λάθος;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Ε, ας προχωρήσει πρώτα σε αλλαγή χρήσης ο ιδιοκτήτης και μετά το ΠΕΑ και το συμφωνητικό ενοικίασης. Άλλωστε αυτή είναι η πρέπουσα σειρά. Τους το λες κι αποφασίζουν, εσένα δεν σε νοιάζει σαν ενεργειακό επιθεωρητή. Και ένα μισθωτήριο με χρήση αποθήκης, πάλι δεν τον εξυπηρετεί τον ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.. Σε μια περιπτωση πεα σε μονοκατοικια που εχει αποθηκη  με ξυλοφουρνο, στα τετραγωνικα μου προσθέτω κια την επιφάνεια του ξυλόφουρνου?

Επίσης αν μεσα στην μονοκατοικια υπαρχει και αλλη αποθηκη που ομως συνορευει με τον θερμαινομενο χωρα με πορτα μπορω να την περασω κι αυτην σαν θερμαινομενο χωρο?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.. Σε μια περιπτωση πεα σε μονοκατοικια που εχει αποθηκη  με ξυλοφουρνο, στα τετραγωνικα μου προσθέτω κια την επιφάνεια του ξυλόφουρνου? Αν η αποθήκη με το ξυλόφουρνο εφάπτονται (ακουμπάνε) με τη θΖ την προσθέτεις στη Συνολική επιφάνεια και τον περιγράφεις εξ' ολοκληρου ως μθχ και βάζεις την διαχωριστική επιφάνεια με U ολόκληρο (όχι U/2) ... αν δεν εφάπτεται δεν ασχολείσαι καθολου μαζί της.

Επίσης αν μεσα στην μονοκατοικια υπαρχει και αλλη αποθηκη (βοηθητικός χώρος της μονοκατοικίας ?) που ομως συνορευει με τον θερμαινομενο χωρα με πορτα μπορω να την περασω κι αυτην σαν θερμαινομενο χωρο? Αν είναι αυτό που γράφω - ρωτώ ... ναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.