Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι επιτρέπεται σε ένα ισόγειο κλειστό χώρο στάθμευσης;


adadim

Recommended Posts

1. Ναι αν είναι μόνο στεγασμένος, μετράει και στον σ.δ. αν είναι και κλειστός

2. Τον δηλώνει από την αρχή, στην άδεια.

3. Ισχύει όπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

Έχω δει ισόγειο χώρο στάθμευσης ύψους 6.0 μ, μάλιστα σε συνέχεια του ορόφου της κατοικίας.

καλό ε.. ισχύει ή απογορεύεται;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι engant, πάλι δεν μετράει στην δόμηση, άσχετα αν το υπόλοιπο είναι ή δεν είναι pilotis.

Το αν συνεχίζει να είναι pilotis έχει να κάνει με το αν μετράει στην δόμηση αυτός ο χώρος (εκτός της θέσης στάθμευσης)

Παράδειγμα, σε 2/όροφη μονοκατοικία, ένα τμήμα του ισογείου είναι θέση στάθμευσης. Αυτός ο χώρος στάμθευσης δεν μετράει στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό που μένει μετά την αφαίρεση από την επιφάνεια που καταλαμβάνει το κτίριο, του στεγασμένου χώρου και του κλιμακοστασίου, είναι >=50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο, τότε δεν μετράει τίποτα στην δόμηση.

 

Τώρα όσον αφορά το 3x13.5, δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα επειδή μπορούν να παρκάρουν μόνο 2 οχήματα (ένα από κάθε πλευρά), το τμήμα του 3x3 στο κέντρο αν αφαιρεθουν τα 2 parking 3x5, σου το περάσουν από την πολεοδομία. Εγώ είχα πρόβλημα σε μια πολεοδομία διότι είχα κάνει τον χώρο 4x5 γιατί ο ιδιοκτήτης είχε και μηχανάκι.

Τελικά το πέρασα διότι ο νόμος λέει πως οι ελάχιστες εσωτερικές διαστάσεις είναι 2.60x5.00.

Υπάρχει βέβαια και η παρ. γ του άρθρου 4 της απόφασης 98728/7722/93, που λέει πως είναι δυνατόν να διατάσσονται θέσεις στάθμευσης, πέραν των υποχρεωτικών όμως, χωρίς άμεση προσπέλαση από τον διάδρομο κυκλοφορίας, αν η όμορη θέση είναι του ίδιου ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

έχω βγάλει πρόσφατα οικ. άδεια στην οποία δέσμευσα 3 χώρους στάθμευσης στο ισόγειο εμβ 5.20*3.00 η καθεμία (όχι σε πυλωτή) - οι θέσεις δέν ήταν υποχρεωτικές - και δέν μου μέτρησαν τα τ.μ. στη δόμηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.