Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

όπως τα λέει ο sdim είναι η διαδικασία και περιγράφεται στην προκήρυξη. Στην καλύτερη υλοποίηση από Αύγουστο-Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

-  Αν και δεν γνωριζω την τρεχουσα διαδικασια, δεν ειναι ευκολο να αξιολογηθουν τοσες χιλιαδες προτασεις. Οποτε, το 6μηνο ειναι ρεαλιστικοτατο. Μην ειμαστε υπερβολικοι και θελουμε αυριο το πρωι να βγουν τα αποτελεσματα.

 

- Σε αντιστοιχο ΕΣΠΑ, εγινε η αιτηση Μαη 2013 και τα τελικα αποτελεσματα βγηκαν Οκτωβριο 2013 (λογικοτατο και αυτο το διαστημα)

 

- Διαφωνω με τα οσα λεει ο sdim σχετικα με την καθυστερηση των πληρωμων (βγαζω εξω την επιδοτηταη για τους Εν. Επ. διοτι αυτο ηταν τραγελαφος απο την αρχη).

 

- Στο παραπανω προγραμμα που ανεφερα και εγκριθηκα, οι πληρωμες εγιναν το αργοτερο σε 2 μηνες απο την υποβολη αιτηματος. Για την τελικη πιστοποιηση, εκανα αιτημα 7/3/16 και την επομενη βδομαδα θα ερθουν για ελεγχο (εγω το καθυστερησα, θα μπορουσαν να ερθουν και νωριτερα). Χρονος αναμονης 2 μηνες.

 

Τα 50εκ Ευρω υπαρχουν. Θεωρητικα δεν μπορουν να τα πειραξουν. Λεω θεωρητικα, διοτι βρισκουν παραθυρα και μεταφερουν λεφτα για πληρωμες κτλ κτλ.

Αλλα γενικα με οσα ΕΣΠΑ εχω ασχοληθει, δεν ειχαν θεμα με τις πληρωμες. Το ΕΣΠΑ που αναφερει η sdim ετρεξε μεσω των Τραπεζων, γιαυτο και καθυστερησαν πολυ οι πληρωμες (βλ εξ'οικονομω κατ'οικον).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο συνάδελφος.

 

Να σημειώσω, πως εφόσον τελείωσε η προθεσμία, θα προκυρηχθεί η εκπαίδευση των ελεγκτών. Θα βγεί ο ανάδοχος, θα διοργανώσει τα σεμινάρια, όπου θα μετέχουν αυτοί που ΘΑ ελέγξουν τους φακέλους.

 

Τον καθε φακελο θα τον ελέγξουν 2. Οπότε μεχρι να γίνουν ολα αυτά, να μοιραστεί η πίτα κτλ κτλ... 

 

Εμένα το γραφείο που το ανέλαβε (που κάμποσες φορές ήταν και ελεγκτές) μου ειπε το Σεπτέμβριο το νωρίτερο...Τώρα αλήθεια-ψέμματα δε γνωρίζω.

 

 

Εντύπωση μου κάνει αυτό το κείμενο. Η αξιολόγηση δε γίνεται απο υπαλλήλους του φορέα που προκύρηξε τη πρόσκληση; Αναλαμβάνουν άλλοι αξιολογητές που βγαίνουν με τη σειρά τους απο διαγωνισμό; 

 

Τα γραφεία αυτά που θα κανουν τις αξιολογήσεις κάνανε το προηγούμενο καιρό και τις αιτήσεις!?!?!? 

 

Ελλας στο Μεγαλειο σου! Αυτό δεν ειναι ασυμβίβαστο; Πως μορείς το προηγούμενο διαστημα να ετοιμα΄ζεις φακέλους και μετα να είσαι και αξιολογητής. 

 

Συμφωνώ οτ τα γραφεία αυτά κανουν σωστά τη δουλειά τους αλλά το θεμα ειναι ηθικό. ΕΙναι θεμα ξεκάθαρο ασυμβίβαστου....

 

Μη μου πείτε οτι αυτο δεν ειναι ενα απο τα επιχειρήματα τους για να προσελκύσουν πελάτες... το γραφείο μα ςεχει τεράστια εμπιερία στο τομεα αυτο. στο παρελθον εχουμε υπάρξει και αξιολογητές... ελάτε να σας ετοιμάσουμε το φάκελο υποψηφιότητας...

 

οπου και να γυρίσεις πρόβλημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, απ'οσο κατάλαβα, τα γραφεία αυτά έχουν "συνεργάτες". Εννοείται πως το ιδιο το Χ γραφείο, δε μπορει να καταθέσει φάκελο και να'ναι ταυτόχρονα και αξιολογητής. 

 

Απλά μπορει στο Χ γραφείο να είναι συνεργάτης ο Μουστάκας Β. που δε φαίνεται πουθενά και αύριο μεθαύριο να΄ναι αξιολογητής. (αυτό κατάλαβα απ'τη κουβέντα). 

 

Στη περίπτωση μου, επουδενί δεν αναφέρθηκε αυτό ως προσόν για να με κλείσουν σα πελάτη. Αλλωστε αναφέρθηκε αφού υπέβαλα φάκελο.

 

Επίσης, μου τόνισαν πως δεν ειναι ολα τα προγράμματα ίδια. Απλώς μου ανέφεραν πως λειτουργούσαν παρόμοια προγράμματα! Αναμένω εξελίξεις και θα επανέλθω καποια στιγμή μολις μιλήσω μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

terry για τις πληρωμές δε διαφωνώ και γω με παλια εμπειρία σε μικρο προγραμμα το 2010 ηταν γρήγορη η διαδικασία.

Πέρυσι άκουσα πολλα παραπονα για μεγαλύτερα προγράμματα, αλλά ήταν και το θεμα "εντος/εκτός ευρώ" και οι τράπεζες ενα μπάχαλο με τα C.C. (άσε που κρατάω μικρο καλάθι στις γκρινιες πελατών που ακουω, γιατί όταν καταθέτεις αίτημα πληρωμής εν γνωσει σου με ελλείψεις σε χαρτια, ε μετά δε σου φταιει ο φορεας αμα δεν πιστοποιούνται με την πρωτη).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Kane

 

Δεν κανει την υποβολη της προτασης κανενα γραφειο.

Την κανει ο καθε ενδιαφερομενος.

Αυτος κανει το αιτημα, αυτος "φαινεται".

 

Πραγματι καποιοι αξιολογητες ειναι και συμβουλοι.

Αλλα σιγουρα δεν μπορουν να δουν τα στοιχεια αυτου που αξιολογουν.

Νομιζω στα προγραμματα που τρεχουν τωρα, δεν μπορουν να δουν και αλλες λεπτομερειες αυτου που αξιολογουν.

Φυσικα, αν τυχει στον αξιολογητη "δικη του" προταση, μαλλον θα το καταλαβει.

Αλλα, ειναι τετοιος ο τροπος βαθμολογησης, ωστε το υποκειμενικο στοιχειο, να εχει πολυ μικρη βαρυτητα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αλλα, ειναι τετοιος ο τροπος βαθμολογησης, ωστε το υποκειμενικο στοιχειο, να εχει πολυ μικρη βαρυτητα.

Μόνο 25%!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι 25%?

Προκυπτει απο καπου?

(δεν το ρωταω ειρωνικα)

 

Τουλαχιστον στο προγραμμα για τις ΜΜΕ, το οποιο εχω μελετησει, το ποσοστο αυτο ειναι πολυ χαμηλοτερο.

 

 

ΥΓ. Νομιζω οτι οι αξιολογητες για καθε προταση ειναι 2.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ακομα σε αυτο το μερος της βαθμολογησης, οι αξιολογητες εχουν καποιες οδηγιες.

Δεν ξερω ακριβως τη διαδικασια, αλλα μπορει να μην αξιολογουν προτασεις απο την περιφερεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.