Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εταιρικές συμβάσεις και φορολόγηση μηχανικών με ΑΠΥ


Recommended Posts

Lakis Bidis σε ευχαριστούμε πολύ για τη σύμβαση και τις πληροφορίες σου

θα σου πρότεινα όταν ευκαιρίσεις να το αναβάσεις και εδώ

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=cat&id=44

όπου υπάρχουν και άλλες συμβάσεις έργου ή ιδωτικά συμφωνητικά

και να γράψεις και τις πληροφορίες για την κατάθεσή τους (για το ΙΚΑ και τις προθεσμίες γιατί πολλές φορές ούτε στην εφορία δε σου δίνουν σαφή και ορθή απάντηση)

------

επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει γιατί και με τη συμβαση έργου δεν φορολογείσαι πχ στο 38% και πας στο 60% αν έχεις ξεκαθαρίσει πως χρησιμοποιείται αποκλειστικά ο εξοπλισμός, η υποδομή και η οργανωση του ανεξάρτητου γραφείου του "ελέυθερου επαγγελματία" (όχι της εταιρίας)

 

έχει σημασία αν είναι μελέτη ή επίβλεψη;;

 

δε μιλώ για μόνιμη εγρασία (οιωνεί μισθωτό)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το άρθρο 49 παρ.5 του Ν.2238/1994 (όπως τροποποιήθηκε) αναφέρει σαφώς :

" 5. Κατ` εξαίρεση, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για τη

σύνταξη μελετών και σχεδίων οικοδομικών και λοιπών τεχνικών έργων, την έπιβλεψη της εκτέλεσής τους, τη διεύθυνση εκτέλεσης (διοίκηση του έργου) και την ενέργεια πραγματογνωμοσυνών και διαιτησιών σχετικών με αυτά τα έργα, το καθαρό εισάδημα εξευρίσκεται με τη χρήση συντελεστή στις ακαθάριστες νόμιμες αμοιβές τους, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι πάσης φύσεως τόκοι υπερημερίας λόγω καθυστέρησης στην καταβολή των πιο πάνω αμοιβών, ως εξής:....."

Αναφέρει αν είσαι ανάδοχος του έργου; αν είσαι πρώτος ή δεύτερος επιβλέπων; Ακόμα και αν είσαι "οιωνεί μισθωτός", πάλι με συντελεστή πηγαίνεις, μόνο που πηγαίνεις με το 60%. Το πνεύμα του νόμου και το γράμμα του νόμου είναι σαφές. Όποιον συνάδελφο και αν ρώτησα και όσους γνωρίζω ακολουθούν αυτό το σύστημα. Μόνο αν έχεις υπαλληλική σχέση δεν ισχύουν τα παραπάνω. Τότε όμως δεν κόβεις δελτίο παροχής υπηρεσιών και δεν προκαταβάλλεται φόρος 20%. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πηγαίνεις με συντελεστή. Ακόμα και σύμβαση αν δεν έχεις αφού κόψεις δελτίο και αναφέρεις την αιτιολογία πηγαίνεις με συντελεστή. Προφανώς αν έχεις και σύμβαση ακόμα καλύτερα. Να πω ένα παράδειγμα. Μου αναθέτει ένας εργολάβος να του κάνω τοπογρaφικές μετρήσεις στο εργοταξιό του. Απασχολούμαι δύο μήνες και του κόβω δελτίο 8000 . Θα πάω με συντελεστή 17%. Του κάνω επίβλεψη κτιριακών για 6 μήνες. Εχω αμοιβή 12000 . Πηγαίνω με συντελεστή 38%. Είμαι Ελεύθερος επαγγελματίας έχω γραφείο, εξοπλισμό, κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών, πως είναι δυνατον να φορολογηθώ ως να έχω υπαλληλική σχέση; Το άρθρο 49 για τους μηχανικούς για αυτό εντάχθηκε στον νόμο. Μέχρι τότε προσπαθούσαν όλοι να μην εμφανίζουν κέρδη, υπήρχε πρόβλημα με τις εφορίες κτλ. Θεωρείται ότι με τον συντελεστή μπαίνει μία τάξη. Μπορεί να φορολογήσαι με συντελεστή 38% και να θεωρείται ευνοικό αλλά δεν μπορείς να εμφανίσεις έξοδα 90% και να φορολογηθείς με συντελεστή 10%.

Link to comment
Share on other sites

@Myri

 

Lakis Bidis σε ευχαριστούμε πολύ για τη σύμβαση και τις πληροφορίες σου

θα σου πρότεινα όταν ευκαιρήσεις να το αναβάσεις και εδώ

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=cat&id=44

όπου υπάρχουν και άλλες συμβάσεις έργου ή ιδιωτικά συμφωνητικά

 

Το αρχείο ανέβηκε στο παρακάτω link:

 

http://michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=596

 

Η προθεσμία για κατάθεση στο ΙΚΑ είναι 10 εργάσιμες ημέρες (αν δεν κάνω λάθος, δεν είμαι 100% σίγουρος, θα το επιβεβαιώσω την ερχόμενη εβδομάδα γιατί αυτή την εβδομάδα βρίσκομαι σε επαγγελματικό ταξίδι εκτός Αττικής) από την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης. Οι τριμηνιαίες καταστάσεις υποβάλλονται στην εφορία μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα, δηλαδή αν π.χ. η σύμβαση υπογράφηκε εντός της τριμηνίας Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου-Μαρτίου, η τριμηνιαία υποβάλλεται έως τις 20 Απριλίου, ή την επόμενη εργάσιμη και περιλαμβάνει αναφορά στα βασικά στοιχεία όλων των συμβάσεων που συνήφθηκαν εντός αυτής της τριμηνίας.

 

Επίσης:

 

επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει γιατί και με τη συμβαση έργου δεν φορολογείσαι πχ στο 38% και πας στο 60% αν έχεις ξεκαθαρίσει πως χρησιμοποιείται αποκλειστικά ο εξοπλισμός, η υποδομή και η οργανωση του ανεξάρτητου γραφείου του "ελεύθερου επαγγελματία" (όχι της εταιρίας)

 

έχει σημασία αν είναι μελέτη ή επίβλεψη;;

 

δε μιλώ για μόνιμη εγρασία (οιωνεί μισθωτό)

 

Σαφώς έχεις δίκιο, αλλά το παράδειγμα του @Alexis L αφορά μόνιμη εργασία (οιωνεί μισθωτό) και με την εν λόγω σύμβαση καλύπτεται περισσότερο για να πάει στο 60%.

 

Όπως συμφωνώ απολύτως και με τα όσα αναφέρει ο συνάδελφος @2016, μόνο που αν ο οποιοσδήποτε συνάδελφος είναι οιωνεί μισθωτός, η σύμβαση αποτελεί ένα παραπάνω "χαρτί" απέναντι στον οποιονδήποτε εφοριακό, για να μην τον πάει στο 100%.

 

Στην πραγματικότητα, για τους οιωνεί μισθωτούς, η κατάσταση επαφίεται στον εκάστοτε εφοριακό που διενεργεί τον έλεγχο παραλαβής της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος και εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες (χρόνος από έναρξη επαγγέλματος, πάντοτε χρεωστική υποβολή ΦΠΑ, κλείσιμο ανέλεγκτων δηλώσεων 4ετίας, ή 5ετίας ή όποτε τέλος πάντων το ζητήσουν, κλπ.). Για παράδειγμα, έχω ακούσει ότι η πιο δύσκολη ΔΟΥ σε αυτά τα θέματα (πάντα για οιωνεί μισθωτούς) είναι η ΔΟΥ Αμαρουσίου, όπου για να δεχθούν το 60% (+20%) ζητούν διάφορα "τρελλά".

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες σου

αυτό με το ΙΚΑ (την κατάθεση στο ΙΚΑ) πρώτη φορά το ακούω

μια φορά μόνο κάποιος έλεγε για θεώρηση στην ΕΠιθεώρηση Εργασίας αλλά την εφορία μου δεν είχαν ιδέα

 

για την εφορία το είχα υπ'όψη μου (τριμηνιαίες καταστάσεις)

μόνο που κατα τη δική μου άποψη επειδή κάποια έργα είναι λίγο επίφοβα

δηλ κινδυνεύεις να μην πληρωθείς προτιμώ να τα θεωρώ αμέσως (όπως πχ τα μισθωτήρια) για να είναι πιο επίσημα σε περίπτωση αντιδικίας

 

"οιωνεί μισθωτούς" το βρίσκω υπερβολικό και άδικο από τη μεριά του κράτους να τους φορολογεί στο 100%

αντί δηλαδή να προστατευσει τον εργαζόμενο τον τιμωρεί;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

@Myri

 

αυτό με το ΙΚΑ (την κατάθεση στο ΙΚΑ) πρώτη φορά το ακούω

μια φορά μόνο κάποιος έλεγε για θεώρηση στην ΕΠιθεώρηση Εργασίας αλλά την εφορία μου δεν είχαν ιδέα

 

Περί αυτού πρόκειται, θεώρηση από την Επιθεώρηση Εργασίας. Συγγνώμη, αν με τα γραφόμενά μου σας μπέρδεψα, αλλά αυτό εννοούσα.

 

και (μάλλον βγαίνω off topic, αλλά):

 

για την εφορία το είχα υπ'όψη μου (τριμηνιαίες καταστάσεις)

μόνο που κατα τη δική μου άποψη επειδή κάποια έργα είναι λίγο επίφοβα

δηλ κινδυνεύεις να μην πληρωθείς προτιμώ να τα θεωρώ αμέσως (όπως πχ τα μισθωτήρια) για να είναι πιο επίσημα σε περίπτωση αντιδικίας

 

Υπάρχει και διάταξη (μην με ρωτήσεις για ΦΕΚ, δεν ξέρω, αλλά το έχω ακούσει και δει και σε ανεξάρτητους λογιστές, εφοριακούς σε ΔΟΥ και από λογιστές τεχνικών εταιρειών ΑΕ & ΕΠΕ), η οποία αναφέρει ότι σε περιπτώσεις "υπεργολαβίας" αν το οικονομικό αντικείμενο είναι άνω των €6.000 (προ ΦΠΑ), εκτός από τις τριμηνιαίες, απαιτείται η κατάθεσή και θεώρηση του υπογεγραμμένου-σφραγισμένου συμφωνητικού στην αρμόδια ΔΟΥ (του αναθέτοντος) εντός 10 ημερών από την ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού (η οποία είναι συνήθως ίδια με την ημερομηνία έναρξης των εργασιών).

 

Επίσης:

 

"οιωνεί μισθωτούς" το βρίσκω υπερβολικό και άδικο από τη μεριά του κράτους να τους φορολογεί στο 100%

αντί δηλαδή να προστατευσει τον εργαζόμενο τον τιμωρεί;;;;;;

 

Δυστυχώς είναι έτσι, γι' αυτό και το 90% των "οιωνεί μισθωτών" που έχουν δηλώσει 60% (+20%) ή 38% (+20%) τρέχουν να κλείσουν με €500/έτος (φετεινή τιμή) τις ανέλεγκτες χρήσεις (4ετία, ή 5ετία, κλπ.) όταν βγάζει "φιρμάνι" η εφορία. Πάντως στην πλειονότητα των ΔΟΥ, περνάει το 60% (+20%) για τους "οιωνεί μισθωτούς", εκτός εξαιρέσεων (π.χ. ΔΟΥ Αμαρουσίου).

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είμαι ο ίδιος. Την τελευταία 10ετία, αναγκάστηκα να "απενεργοποιήσω" εντελώς το "προσωπικό" γραφείο λόγω προηγούμενων μεγάλων οικονομικών φεσιών από πελάτες και ατυχούς επιλογής "φεσατζήδων" συνεργατών και συνεταίρων. Συνεργάζομαι λοιπόν μόνιμα ως ωρομίσθιος με όμιλο εταιρείων που κάνουν μελέτη-επίβλεψη-κατασκευή-διαχείριση (project management)-συντήρηση. Κόβω ΑΠΥ σε όλες τις εταιρείες του ομίλου και λόγω της χρέωσης των ωρών κανένα ΑΠΥ δεν είναι ίδιο με ένα άλλο, και στο σύνολο του έτους υπάρχουν πάντοτε πάνω από 12 ΑΠΥ στο σύνολο των εταιρείων του ομίλου, φτάνοντας μέχρι και 20-22 ΑΠΥ το χρόνο (συνήθως 14-16). Παράλληλα έχω συμβάσεις έργων με κάθε εταιρεία του ομίλου ξεχωριστά. Παρόλα τα παραπάνω, που οδηγούν σε "σχεδόν ανεξάρτητες" υπηρεσίες έναν οποιονδήποτε εφοριακό, σχεδόν ποτέ (εκτός από 2 χρήσεις) δεν κατάφερα να πάω στο 38% (+20% πάντα), ενώ αρκετές φορές ζήτησαν να ελέγξουν τα ΑΠΥ και τις συμβάσεις στον έλεγχο της υποβολής της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, για να δεχτούν το 60% (+20%).

 

Αυτά. Όποτε μπορώ να βοηθήσω, στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και διάταξη (μην με ρωτήσεις για ΦΕΚ, δεν ξέρω, αλλά το έχω ακούσει και δει και σε ανεξάρτητους λογιστές, εφοριακούς σε ΔΟΥ και από λογιστές τεχνικών εταιρειών ΑΕ & ΕΠΕ), η οποία αναφέρει ότι σε περιπτώσεις "υπεργολαβίας" αν το οικονομικό αντικείμενο είναι άνω των €6.000 (προ ΦΠΑ), εκτός από τις τριμηνιαίες, απαιτείται η κατάθεσή και θεώρηση του υπογεγραμμένου-σφραγισμένου συμφωνητικού στην αρμόδια ΔΟΥ (του αναθέτοντος) εντός 10 ημερών από την ημερομηνία υπογραφής του συμφωνητικού (η οποία είναι συνήθως ίδια με την ημερομηνία έναρξης των εργασιών).

 

Ισχύει. Επίσης προ της ενάρξεως των εργασιών εννοείται.

N. 2954/2001, άρθρο 2

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω τον συλλογισμο μου....

τι κάνει με την εκτίμηση ενας μηχανικός? δεν κανει τεχνικο έλεγχο(πολεοδομικά χαρακτηριστικά) ?....είναι μέσα στα πλαίσια ασκησης του επαγγέλματος του?...δεν εκδίδει ΑΠΥ??? γιατί να πάει έσοδα-έξοδα???

τέλος σε ποιον ΚΑΔ θα αντιστοιχούσε αυτό που ισχυρίζονται και που σε βγάζει έξω απο τον τεκμαρτό τρόπο? γιατί δεν θα έμπαινε στον ΚΑΔ των μηχανικών σίγουρα αφου βασει νομου πανε μονο τεκμαρτά.

π.χ τεχνικός ασφαλείας...ΤΠΥ...αλλος ΚΑΔ...

ακούω γνώμες μηχανικών και όχι λογιστών...εφοριακών...κλπ

να βγάλουμε μια άκρη...ετσι για την τιμή των μηχανικών...

 

Και εγώ είχα ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα, έχω όμως γραπτή απάντηση από το υπουργείο οικονομικών επί του θέματος (την οποία παραθέτω), και η οποία συμφωνεί απολύτως με την προφορική που έλαβα από τη διευθύντρια της ΔΟΥ μου. Έσοδα-έξοδα κατηγορηματικά οι εκτιμήσεις.

Όσο για τον ΚΑΔ, μέχρι πρόσφατα (πριν την αλλαγή του 2008 ) δεν προβλεπόταν. Εγώ προσωπικά δούλευα με τον γενικό ΚΑΔ 74200000 με τον οποίο έχω κάνει την έναρξή μου και δεν με είχε ενοχλήσει κανείς. Στους νέους ΚΑΔ όμως από όσο είδα, προβλέπεται ειδικός ΚΑΔ πλέον (68.31.16.00-"ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΑΜΟΙΒΗΣ Ή ΒΑΣΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ") ο οποίος προφανώς δεν είναι ΚΑΔ μηχανικών και άρα μάλλον (δεν το έψαξα ακόμα) δεν έχει σχετικό Σ.Κ.Κ. και πάλι, αλλά σκοπεύω να τον δηλώσω σαν επέκταση δραστηριοτήτων για να είμαι καλυμένος από εδώ και στο εξής. Ο εν λόγω ΚΑΔ είναι στην ίδια κατηγορία με τα περί μεσιτών ακινήτων άρα για το Υπ.ΟΙΚ. δεν αποτελεί αντικείμενο μηχανικού η συγκεκριμένη δραστηριότητα...

 

http://www.2shared.com/file/5762784/8b674587/apanthsh.html (Η απάντηση που είχά λάβει μια και δε μπορώ να το ανεβάσω σαν επισυναπτόμενο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
..........

"Υστερα από τα παραπάνω και δεδομένου ότι στην προκειμένη περίπτωση η ανάθεση της διεύθυνσης εκτέλεσης του έργου αυτού γίνεται από τον ανάδοχο του έργου για την παρακολούθηση της εκτέλεσης για λογαριασμό του αναδόχου και όχι από τον εργοδότη του έργου, προκειμένου να προσδιοριστεί το καθαρό σας εσόδημα από τη δραστηριότητα αυτή δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 49 του ν.2238/1994, αλλά της παραγράφου 1 του ίδιου άρθρου."

 

Επίσης απαίτησε η υπάλληλος της εφορίας να δει το ΦΕΜ για το κάθε εισόδημα μου που κατέταξα στην κατηγορία του 38%.

 

Και έτσι κατέληξα να το δηλώσω ολόκληρο ως καθαρό εισόδημα.

 

Έχει διαφορά αν παρέχεις υπηρεσίες για τον εργοδότη?

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά αν παρέχεις υπηρεσίες για τον εργοδότη?

 

Ναι έχει και μάλιστα μεγάλη, γιατί τότε πας σίγουρα με τον ανάλογο ΣΚΚ 38% ή 26% ή άλλον (πάντα +20%).

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει και μάλιστα μεγάλη, γιατί τότε πας σίγουρα με τον ανάλογο ΣΚΚ 38% ή 26% ή άλλον (πάντα +20%).

 

Επίβλεψη εργασιών (όχι εργοταξιάρχης, γιατί τέτοιος υπάρχει - κάτι σαν βοηθός μηχανικός του εργοταξιάρχη) σε Κατασκευαστική, σε ποιον συντελεστή εμπίπτει ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.