Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση τοπογραφικού


Recommended Posts

Στην ερώτηση που έκανε ο συνάδελφος Leod οι περισσότεροι του δώσατε χρήσιμες πληροφορίες.

Αντιθέτως ο nbr ειρωνεύεται το συνάδελφο και απαντάει - αν απαντάει σε κάτι - με καθηγητικό στύλ.

Απλά απαράδεκτος.

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αρκετές φορές "συνάδελφοι" που έχουν κάποια χρόνια στη δουλειά, να απαντάνε με ένα ύφος "που πας ρε καραμήτρο που την είδες και μηχανικός" στον ερωτώντα. Λες και υπάρχει κάποιος που μόλις πήρε το πτυχίο ήξερε να κάνει τη δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημεία ελέγχου Εθνικού Κτηματολογίου

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/ShmeiaElegxou_Page.aspx

 

εννοείται, όπου υπάρχουν...

ωραιοτατα +1 

καλημερα

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον συνάδελφο που έχει (γεωδαιτικό) gps για να σου "κατεβάσει" δυο - τρία σημεία πολύ κοντά στο γήπεδο που θες να εργαστείς. [Αν είσαι σε περιοχή με κτηματολόγιο να κάνει διορθώσεις σύμφωνα με τα πλησιέστερα προσβάσιμα τριγωνομετρικά του κτηματολογίου. Μη μετρήσει απλά με την οποιαδήποτε εταιρεία παροχής δεδομένων, γιατί παρουσιάζουν μεταξύ τους (αλλά και με το κτηματολόγιο) αποκλίσεις.] Δε θα σου πρότεινα να κάνεις όδευση με το total από τριγωνομετρικά γιατί το σφάλμα που θα σου προκύψει θα είναι μεγάλο αν αυτά δεν είναι σχετικά κοντά, ή τουλάχιστον αρκετά μεγαλύτερο από το να "κατεβάσεις" με gps. Εκτός αν είσαι σε θέση και έχεις όρεξη να κάνεις μια ωραία μεγάλη όδευση από ένα τριγωνομετρικό σε άλλο που να περνάει δίπλα από το γήπεδο που σε ενδιαφέρει και να την επιλύσεις και μετά να κάνεις τις μετρήσεις σου. Αν είσαι σε αστική περιοχή δεν είναι πολύ εύκολο αυτό. Γενικότερα, αν είσαι στην αρχή της σταδιοδρομίας σου, βρες έναν σοβαρό επαγγελματία συνάδελφο και θήτευσε κοντά του για κάποιο διάστημα για να είσαι εντάξει και με τον εαυτό σου αλλά και με τους πελάτες σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α) Παίδες, ο φίλτατος nbr δεν ειρωνεύτηκε το συνάδελφο, απλά ο γραπτός του λόγος είναι λίγο χειμαρρώδης! (προδίδει και την ηλικία του). Τόσο καιρό στο φορουμ, βοηθάει όσο μπορεί, σε πάμπολλες περιπτώσεις...Απλά είναι λίγο ιδιαίτερος.

 

β)papalekos, αν δηλ ο άνθρωπος ρωτούσε οτ ίδιο πράγμα προ 15ετίας που δεν υπήρχαν τα GPS, και του εδινα 2 τριγωνομετρικά δε θα έκανε όδευση δηλαδή; 

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μααα ποτέ δεν ειρωνεύτηκα κανέναν! Θυμώνω όμως όταν εγώ απαντώ (ακόμη και με πολλά..  μήπως) γράφοντας π.χ. δέκα αράδες σε ερώτηση δύο αράδων. Θέλεις να ρωτήσεις κάτι τότε βάλε όλο το θέμα με σαφήνεια.

α) Δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω καθηγητής (αν και 6-7 συνφοιτητές μου είναι καθηγητές).  β) Αν δεν ήθελα να βοηθήσω, προπάντων όλους τους νέους, δεν θα έλεγα την γνώμη μου ( μπορεί να είναι και λάθος! τότε αγνοήστε την). γ) Αφού όλοι γράφουν με ψευδώνυμο γιατί να κάνω τον εξυπνάκια?? Δεν με ξέρετε δεν σας ξέρω! Αν μπορώ και θέλω να βοηθήσω θα το κάνω.  Θέλω όμως και ορισμένους να τους προφυλάξω. Όσοι το καταλαβαίνουν ...καλώς.   

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

β)papalekos, αν δηλ ο άνθρωπος ρωτούσε οτ ίδιο πράγμα προ 15ετίας που δεν υπήρχαν τα GPS, και του εδινα 2 τριγωνομετρικά δε θα έκανε όδευση δηλαδή; 

 

Πριν 15 χρόνια η όδευση θα ήταν μονόδρομος!  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη στον Thanasis3. Όταν φίλε θανάση πήγα για πρώτη - πρώτη φορά στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης (Θέμα "Πράξη τακτοποίησης") έφυγα πραγματικά μούσκεμα στον ιδρώτα και χωρίς να είμαι σίγουρος ..ότι τα κατάλαβα όλα όσα μου είπαν.  Αρα ??? Γράφω λοιπόν μπας και γλυτώσουν ορισμένοι  τον ιδρώτα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη στον Thanasis3. Όταν φίλε θανάση πήγα για πρώτη - πρώτη φορά στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης (Θέμα "Πράξη τακτοποίησης") έφυγα πραγματικά μούσκεμα στον ιδρώτα και χωρίς να είμαι σίγουρος ..ότι τα κατάλαβα όλα όσα μου είπαν.  Αρα ??? Γράφω λοιπόν μπας και γλυτώσουν ορισμένοι  τον ιδρώτα. 

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όταν κάποιος νέος συνάδελφος κάνει μια ερώτηση, συνήθως η απάντηση είναι "συνεργάσου με κάποιον έμπειρο μηχανικό". Δλδ τον αποθαρρύνουν. Κι επειδή το έχω ζήσει κι εγώ με ενοχλεί. Η άποψή μου είναι να κάνει την προσπάθειά του κι ας κάνει και λάθος. Πάντα όταν ξεκινάς μια προσπάθεια θα κάνεις και λάθη. Και θα προσπαθήσεις να τα διορθώσεις. Κάποιοι δεν έχουν την τύχη να έχουν συγγενή μηχανικό για να πάρουν μια άποψη. Τους τυχαίνει ένα τοπογραφικό, ένα αυθαίρετο όλο κι όλο. Να πληρώσουν κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο; Για μένα όχι. Να κάνουν την προσπάθειά τους κι όπου βγει.

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε είσαι λάθος.

Να κάνουν την προσπάθειά τους και όπου βγει.....ναι, αλλά αν τελικά δεν βγει ή εάν ακόμη χειρότερα βγει λάθος?

Το γνωρίζεις ότι η αρνητική φήμη στο κλάδο μας προχωρά με ρυθμούς formula 1, έτσι δεν είναι?

 

Άρα στις δύσκολες εργασίες (και ο καθένας μας ορίζει τι είναι εύκολο και τι δύσκολο για εκείνον), συνεργασία με πιο έμπειρο συνάδερφο και μόνο κερδισμένος θα βγεις (και οικονομικά στο μέλλον).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε είσαι λάθος.

Να κάνουν την προσπάθειά τους και όπου βγει.....ναι, αλλά αν τελικά δεν βγει ή εάν ακόμη χειρότερα βγει λάθος?

Το γνωρίζεις ότι η αρνητική φήμη στο κλάδο μας προχωρά με ρυθμούς formula 1, έτσι δεν είναι?

 

Άρα στις δύσκολες εργασίες (και ο καθένας μας ορίζει τι είναι εύκολο και τι δύσκολο για εκείνον), συνεργασία με πιο έμπειρο συνάδερφο και μόνο κερδισμένος θα βγεις (και οικονομικά στο μέλλον).

Δεν έχεις κάνει λάθος στη δουλειά σου ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.