Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάρτηση τοπογραφικού


Recommended Posts

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όταν κάποιος νέος συνάδελφος κάνει μια ερώτηση, συνήθως η απάντηση είναι "συνεργάσου με κάποιον έμπειρο μηχανικό". Δλδ τον αποθαρρύνουν. Κι επειδή το έχω ζήσει κι εγώ με ενοχλεί. Η άποψή μου είναι να κάνει την προσπάθειά του κι ας κάνει και λάθος. Πάντα όταν ξεκινάς μια προσπάθεια θα κάνεις και λάθη. Και θα προσπαθήσεις να τα διορθώσεις. Κάποιοι δεν έχουν την τύχη να έχουν συγγενή μηχανικό για να πάρουν μια άποψη. Τους τυχαίνει ένα τοπογραφικό, ένα αυθαίρετο όλο κι όλο. Να πληρώσουν κάποιον πιο έμπειρο συνάδελφο; Για μένα όχι. Να κάνουν την προσπάθειά τους κι όπου βγει.

 

Φιλικά :)

 

Θανάση, τι ναι αυτό που ξεστόμισες;;;;

 

Χωρις να είμαι υπερβολικός...δηλαδή θα σου ζητηθεί πχ μια οριοθέτηση σα 1η ή απ'τις πρωτες σου δουλειές και δε έχεις το ελαφρυντικό του "εκανα λαθος" ;  Δηλαδή αν ο πελάτης οικοδομήσει μια περίφραξη υπερπαραγωγή με 50 κυβικα σκυρόδεμα,σίδερα, μαστορικά, εμφανή και τσουπ καταλάβεις οτι εκανες λαθος κανα 2 μέτρα...τι θα πεις; "συγνώμη;"

 

Και ποιος θα πληρώσει τη νύφη;

 

Υ.Γ. οταν γράφω εσύ δεν εννοώ εσένα προσωπικά, και το παράδειγμα μου γραφικό, αλλά ρεαλιστικό...

 

Υ.Γ.2 γι'αυτο απο την εμπειρία μου, και θεωρώ πως θα με επιβςβαιώσουν οι παλαιότεροι, η δουλειά του "τοπογράφου" το πρώτο καιρό σε βάζει ΜΕΣΑ με τα τσαρούχια, που λέμε. Και αρχίζει να "πληρώνει" χρόνια μετά...

 

Μείς βέβαια, φτάσαμε σε αυτά τα "χρόνια" αλλά τώρα δε πληρώνεται τίποτα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edited by Kane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θανάση, τι ναι αυτό που ξεστόμισες;;;;

 

Χωρις να είμαι υπερβολικός...δηλαδή θα σου ζητηθεί πχ μια οριοθέτηση σα 1η ή απ'τις πρωτες σου δουλειές και δε έχεις το ελαφρυντικό του "εκανα λαθος" ;  Δηλαδή αν ο πελάτης οικοδομήσει μια περίφραξη υπερπαραγωγή με 50 κυβικα σκυρόδεμα,σίδερα, μαστορικά, εμφανή και τσουπ καταλάβεις οτι εκανες λαθος κανα 2 μέτρα...τι θα πεις; "συγνώμη;"

 

Και ποιος θα πληρώσει τη νύφη;

 

Υ.Γ. οταν γράφω εσύ δεν εννοώ εσένα προσωπικά, και το παράδειγμα μου γραφικό, αλλά ρεαλιστικό...

 

Υ.Γ.2 γι'αυτο απο την εμπειρία μου, και θεωρώ πως θα με επιβςβαιώσουν οι παλαιότεροι, η δουλειά του "τοπογράφου" το πρώτο καιρό σε βάζει ΜΕΣΑ με τα τσαρούχια, που λέμε. Και αρχίζει να "πληρώνει" χρόνια μετά...

 

Μείς βέβαια, φτάσαμε σε αυτά τα "χρόνια" αλλά τώρα δε πληρώνεται τίποτα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Δεν είπα "κάνε ότι σου κατέβει στο κεφάλι"... Είπα κάνε την προσπάθειά σου. Ψάξε, μάθε, ρώτα. Το michanikos.gr είναι ένα φόρουμ ακριβώς για αυτό το λόγο. Το "συνεργάσου με έναν έμπειρο μηχανικό" δλδ τι νόημα έχει; "Πήγαινε βρες έναν μηχανικό 20ετίας και τραβολόγησέ τον στο χωράφι να σου δείξει πως γίνεται το τοπογραφικό"; Είναι υποτιμητικό (και το βλέπω πολύ συχνά εδώ μέσα). Εσείς πως ξεκινήσατε το επάγγελμα; Τις πρώτες δουλειές τις μοιραστήκατε με έναν πιο έμπειρο μηχανικό; Ρωτήσατε, τρέξατε, ψάξατε. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει και μόνον αυτός.

 

Και ξαναρωτάω: Κανένας δεν έχει κάνει λάθος στη δουλειά του εδώ μέσα;

Edited by thanasis3
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα "κάνε ότι σου κατέβει στο κεφάλι"... Είπα κάνε την προσπάθειά σου. Ψάξε, μάθε, ρώτα. Το michanikos.gr είναι ένα φόρουμ ακριβώς για αυτό το λόγο. Το "συνεργάσου με έναν έμπειρο μηχανικό" δλδ τι νόημα έχει; "Πήγαινε βρες έναν μηχανικό 20ετίας και τραβολόγησέ τον στο χωράφι να σου δείξει πως γίνεται το τοπογραφικό"; Είναι υποτιμητικό (και το βλέπω πολύ συχνά εδώ μέσα). Εσείς πως ξεκινήσατε το επάγγελμα; Τις πρώτες δουλειές τις μοιραστήκατε με έναν πιο έμπειρο μηχανικό; Ρωτήσατε, τρέξατε, ψάξατε. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει και μόνον αυτός.

 

Και ξαναρωτάω: Κανένας δεν έχει κάνει λάθος στη δουλειά του εδώ μέσα;

  Εγώ πάντως για να κάνω δική μου δουλειά με αποκλειστικά δική μου την ευθύνη , πέρασαν 10 χρόνια από την στιγμή που πήρα το δίπλωμα του ΕΜΠ Συμφωνώ ότι υπάρχει μεγάλη ευθύνη και υπευθυνότητα και χρειάζονται πολλά που πρέπει να γνωρίζει ένας ΑΤΜ κατά την εκτέλεση της εργασίας του σαν μηχανικός και το λάθος θα πρέπει να βρεθεί πριν είναι αργά για όλους Να σημειώσω ότι όποιος λέει ότι δεν κάνει ποτέ λάθη , έχει ήδη κάνει ένα λάθος ,  δηλαδή να πιστεύει ότι είναι αλάνθαστος Το θέμα είναι να το βρίσκει και να το λέει εγκαίρως πριν έρθουν καταστροφικές συνέπειες πάσης φύσης  

 

Παρά τα 10 χρόνια που έκανα για να αναλάβω δική μου αποκλειστικά εργασία ακόμα και τώρα τρέμω μην βρεθεί καμία εργασία μου πριν 15 χρόνια να έχει κανένα πρόβλημα όχι τεχνικό μετρήσεων αλλά κυρίως λόγο λόγω πολεοδομικής νομοθεσίας - διατάξεων - εγκυκλίων κλπ   (δόξα το θεό μέχρι στιγμή δεν έχει γίνει)  Το θετικό είναι ότι τώρα υπάρχει το φόρουμ και γενικά το δίκτυο με μεγάλο όγκο πληροφορίας που εγώ πριν 25 χρόνια δεν είχα Ίσως τώρα τα 10 χρόνια τα δικά μου να είναι πολλά 

 

Εγώ και εδώ ήταν το θετικό όταν ήρθα στα μέρη μου , είχα την αμέριστη συμπαράσταση των παλαιότερων συνάδελφων μου σε ότι χρειάστηκα και φυσικά το ίδιο κάνω εγώ τώρα για τους νέους Επίσης ποτέ δεν έπαψα να συνεργάζομαι και να ανταλλάσσω απόψεις και στοιχεία με τους συναδέλφους μου και εδώ (κυρίως ) αλλά και από αλλού αν χρειαστούν κάτι στα μέρη μου 

 

 Εβαλα και κατα λάθος +

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αθανάσιε3 και Αλέξη από την Πάτρα που σημαίνει δεν θα σε συναντήσω ποτέ και χαίρομαι γι’ αυτό.  Έχω την εντύπωση πως από την συζήτηση δεν πήρατε τ ί π ο τ α  απολύτως! Τοπογραφία στα δικά μας τα μέρη σημαίνει πάνω απ’ όλα ανταλλαγή στοιχείων. Όταν θα έρθει ο «νέος» ή και ο παλιός συνάδελφος να ζητήσει στοιχεία και πληροφορίες για μια περιοχή θα τις έχει σίγουρα! Πιστεύει κάποιος εδώ στο Φόρουμ ότι θα τον ζητήσω .. ποσοστά(?) Αν ναι τότε δεν καταλάβατε τίποτα (το ξαναλέω). Πάντως η Θεσσαλονίκη δεν λειτουργεί έτσι. Υπάρχει φίλος (εργοδηγός από Ευκλείδη παρακαλώ) τοπογράφος με ένα αρχείο τεράστιο που εγώ προσωπικά δεν ξεκινούσα να κάνω κάτι σε κάποια περιοχή αν δεν τον έπαιρνα πρώτα  τηλέφωνο για πληροφορίες. Η σωστή πληροφορία σε βγάζει από πολλούς μπελάδες. Αυτά που είπε παραπάνω ο Kane είναι πέρα για πέρα σωστά και έχουν συμβεί πολλές φορές. Εύχομαι να μη σας τύχουν. Πάμε για άλλα. Καληνύχτα.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (προγραφόντες-sic) συναδέλφους...

 

Οπως ακριβώς δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ προ 10ετίας, σήμερα υπάρχει. Και αποτελεί ένα σημαντικό αρχείο γνώσεων, αλλά και "γνωριμιών" έστω και απρόσωπων.  Δε μπορείς να καταλάβεις τι γνώση και πόσα στοιχεία έχουν κυκλοφορήσει εδώ μέσα.

Και δε θα περιαυτολογήσω για το τι έχω μοιραστεί. ΚΑι μπορεί να έχω λίγα χρόνια στη δουλειά, αλλά οι τοίχοι που συνάντησα απο συναδέλφους ήταν τεράστιοι (και λόγω ειδικότητας που το κατανοώ ώς ενα σημείο). Γι'αυτό μιλάω και μιλάω και μιλάω για αλληλεγγύη.

Γι'αυτό οι συνάδελφοι σου προτείνουν στις π΄ρωτες δουλειές, σε μια ξένη περιοχή σε σε σε, να συνεργαστείς με κάποιον εμπειρότερο. Δε σου πε κανείς, στείλτου τη δουλειά και πάρε 50ε ή να πείς δε μπορώ να τη κάνω.

 

Αλλά για να τη κάνεις σωστά, μπορεί να ξοδέψεις τόσες εργατοώρες, που στις μέρες μας κοστίζουν...

 

Υ.Γ. και το να ζητήσεις απο έναν παλαιότερο στοιχεία, είναι μια μορφή "συνεργασίας". Μη κολλάς στις λέξεις!

 

Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, αλλά κάπου χαθηκαμε ολοι στη μετάφραση.

 

Υ.Γ.1 επίσης @thanasis, να σημειώσω κάτι άλλο. Αλλο ένα "λάθος" σε ένα τοπογραφικό,μια οριοθέτηση κτλ κτλ κτλ, κι άλλο ένα λάθος του τύπου "είμαι νέος μηχανικός πεταξα τα αρχιτεκτονικά στο τέκτωνα, τα έλυσε ολα, τύπωσε τα στατικά κι εβγαλε 15 τόνους σίδερα".

Ενώ εσύ ο ίδιος μετά απο 5-10-15 άδειες, μολις πας και στο γιαπί θα δείς οτι οι 2 τόνοι δε μπαίνουν, είναι άχρηστοι, ήταν υπερβολή, το οπλίζω καλύτερα ετσι , α εδώ ήταν υπερβολή αυτά τα κυβικά, θα διαλέξω τη νεπομενη φορά αυτή τη διατομή, το εκείνο καλουπώνεται δύσκολα, κτλ κτλ κτλ.

 

Αλλο το ένα λάθος και άλλο το άνωθεν λάθος (που'ναι λάθος ως προς το κόστος, κακό δε θα κάνει).

 

Αν με πιάνεις.

Edited by Kane
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γηράσκω αεί διδασκόμενος (επαγγελματικά), επί 35ετία

Και δεν ντρέπομαι, ακόμη και σήμερα, να ζητώ τη βοήθεια εμπειρότερων συναδέλφων, ή ακόμη και να κάνω πάσα δουλειές σε πιο ειδικούς, αν δεν είμαι σε θέση να τις κάνω εγώ.

Κι αυτό που, ενδεχομένως, μας κάνει να "κοιτάμε αφ' υψηλού" τους νεότερους, είναι ΜΟΝΟ η σωρευμένη εμπειρία μας. 

Και το αυστηρό, κι ενίοτε δασκαλίστικο, ύφος μας δεν υποκρύπτει κακία, αλλά σήμα κινδύνου.

Άλλωστε, εδώ κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει κάποιον για υστεροβουλία, αφού είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας.

Δυστυχώς, ο νέος μηχανικός σήμερα, έχει ελάχιστα ή μηδενικά περιθώρια για σοβαρά λάθη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ nbr κατ' αρχήν δεν σου ζήτησε κανείς συνάντηση οπότε μπορείς να χαίρεσαι απεριόριστα. Συνεχίζεις όμως τις ειρωνείες στο κείμενό σου αν και προσποιείσαι το αντίθετο συνειδητά ή μη.

 

Υ.Γ. Δεν ετέθη ποτέ και από κανένα το θέμα άρνησης βοήθειας σε νεότερους συναδέλφους. Απορώ πως το συνδύασες.

  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το θέμα τράβηξε εις μάκρος. Ας τελειώνει κάπου εδώ.

 

Αναμένουμε τον τοπικ στάρτερ να μας πεί πως θα πράξει απο εδώ και μπρός.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Διακρίνω τεράστια ένταση...Ας χαλαρώσουμε όλοι..

 

Το πρόβλημε εν Ελλάδι είναι όλοι κανουν τα πάντα και κανένας τίποτα...

 

Ας σπαταλήσουμε την οργή μας σε αυτούς που μας κατάντησαν σε αυτό το χάλι...

 

Επί του προκειμένου ο συνάδελφος nbr, μπορεί να τα λέει τσεκουράτα (με ότι συναπέγεται) αλλά δεν το κάνει από σνομπισμό. Μιλάω εκ πείρας.

 

Φίλε εσύ που έκανες την ερώτηση, φυσικά και δικαιολογείσαι ως νέος, αλλά η ερώτηση ήταν πολύ πολύ γενική...

 

Να είστε καλά άπαντες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.