Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Σωστα! και δεν είναι θέμα απόφασης, ούτε επιλογής.

 

Ενίοτε είναι και θέμα επιλογής (όταν έγκαιρα , επιλέξεις και φροντίσεις και για τη συνδρομή των κατάλληλων προυποθέσεων ). 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή εγώ που έχω έναν εργοδότη με σύμβαση έργου με μπλοκάκι και εισόδημα από υπηρεσίες μηχανικού όποτε λάχει πώς θα φορολογηθώ? Με βάση το Ν.4387/16(ΦΕΚ85Α') είναι 22%. Οπότε είναι 22% για το σύνολο του εισοδήματος? Έχω έδρα σπίτι και άγαμος. Ή σαν ελεύθερος επ. με 22% και αφορολόγητο για τα της σύμβασης ή δεν ισχύει το αφορολόγητο?. Διευκρινίζω πως δεν έχω οποιοδήποτε εισόδημα από άλλες πηγές. Ευχαριστώ. Πέρισυ δεν ίσχυε αφορολόγητο 9.550€ από μισθωτές υπηρεσίες με μπλοκάκι? Σε ποιο νόμο ήταν αυτό? Έχει αλλάξει?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε καλησπέρα,

επειδή από τις πληροφορίες που δίνεις θεωρώ ότι λείπουν κάποια στοιχεία, οι προϋποθέσεις του νόμου που πρέπει να συντρεχουν προκειμένου να εμπίπτεις στην περ.στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 (ΚΦΕ) θεωρώ επίσης ότι είναι ξεκάθαρες.... τουλάχιστον μέχρι σήμερα  :???:
 
Πρέπει δηλαδή:
Η παροχή υπηρεσίας προς τους πελάτες σου (φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες) στην ημεδαπή, να είναι υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις οι οποίες πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά:
 
α) να έχεις έγγραφη σύμβαση με τους πελάτες σου οι οποίοι λαμβάνουν τις υπηρεσίες σας, και
 
β) οι πελάτες σου οι οποίοι λαμβάνουν τις υπηρεσίες σου να μην υπερβαίνουν τους τρεις, ή εφόσον υπερβαίνουν τους τρεις, ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματός σου από επιχειρηματική δραστηριότητα να προέρχεται από έναν από τους πελάτες σου οι οποίοι λαμβάνουν τις υπηρεσίες σου, και
 
γ) να μην έχεις την εμπορική ιδιότητα και
 
δ) η επαγγελματική σου έδρα να είναι ίδια με την κατοικία σου.
 
Link to comment
Share on other sites

Τι από όλα αυτά δεν γράφω. Μάλλον είχε καθυστέρηση η τροποποίηση της ανάρτησής μου στην οθόνη σου?

Η έδρα δεν είναι σπίτι, είναι σπίτι η οποία αποτελεί κύρια κατοικία. Η σύμβαση είναι έγγραφη. Λέω από έναν εργοδότη/πελάτη. Καμία άλλη πηγή εισοδήματος.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Το αφορολογητο, απο οτι γραφεται και παραπανω, δεν καταργηθηκε αρα ισχυει.

 

Ισχυει ομως εφοσον φορολογησαι σαν μισθωτος (αν πληρεις ολες τις προυποθεσεις).

 

Σε τετοια περιπτωση ισχυει σε ολο το εισοδημα και οχι μονο στη συμβαση.

 

Αν δεν πληρεις ολες τις προυποθεσεις, δεν εχεις κανενα αφορολογητο. ( φορολογησαι σαν ΕΕ)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε,

τελικά έχεις "έναν εργοδότη/πελάτη" ή και "εισόδημα από υπηρεσίες μηχανικού όποτε λάχει" όπως αναφέρεις? (Δεν είσαι ξεκάθαρος)

 

Η ουσία είναι ότι αν συντρέχουν τα εντός παρένθεσης παρακάτω τότε εμπίπτεις στην περ.στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 (ΚΦΕ). Αν κάποιο, έστω και ένα, δεν ισχύει δεν εμπίπτεις.

 

1) Ειναι όλοι στην ημεδαπή? (ΝΑΙ)

2) Εχεις έγγραφες συμβάσεις με όλους(ΝΑΙ)

3) Ειναι μέχρι τρεις οι εργοδότες σου ? (ΝΑΙ άρα δεν ενδιαφέρει το επόμενο ή ΟΧΙ άρα ενδιαφέρει το επόμενο)

4) Υπερβαίνουν τους τρεις αλλά ο ένας είναι με ποσοστό μεγαλύτερο ή ίσο του 75% του ακαθάριστου εισοδήματος σου?  (ΝΑΙ)

5) Εχεις εμπορική ιδιότητα?  (ΟΧΙ)

6) Η έδρα που έχεις δηλώσει στην εφορία ταυτίζεται με την κύρια κατοικία όπως δηλώνεται στο Ε1?  (ΝΑΙ)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Γιώργο σύμφωνα με αυτά που παρέθεσες, έχω το 75% και πλέον του εισοδήματος από έναν εργοδότη και κάνω αραιά και που κανα ΠΕΑ (σίγουρα πάνω από 3), έδρα το σπίτι μου άρα θα φορολογηθώ σαν μισθωτός και εκτός των άλλων γλιτώνω το 100% προκαταβολή φόρου;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.