Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

δεν μπορω να κανω αυτο που θελω :(

 

ας πω λιγο πιο αναλυτικα το προβλημα

 

εχω ενα 5οροφο με ρετιρε (οταν λεω ρετιρε εννοω οτι ο 1ος και 2ος οροφος εχουν τις ιδιες κατοψεις ενω ο 3ος εχει την πλευρα προς τον δρομο 1μετρο προς τα μεσα απο τον απο κατω 2ο οροφο , ο 4ος με την σειρα του ειναι 1μετρο προς τα μεσα απο τον απο κατω 3ο οροφο και ο 5 ειναι το δωμα)

 

σε αυτα τα μπασιματα εχουν μπει δοκαρακια (οχι σε ολο το μηκος) για να μπει περγκολα - τεντα - σκιαστρο

στον 3ο οροφο εχουν μπει αριστερα και στον 4ο εχουν μπει δεξια

 

 

αυτα τα δοκαρακια του 3ου και μονο αυτα απο τον 3ο θελω με καποιον τροπο να φαινονται στην κατοψη 5ου οροφου (του δωματος)

 

με τα δοκαρακια του 4ου δεν εχω προβλημα παω beam settings->floor plan display->show on stories : home story & one above

 

βλεποντας την επιλογη all relevant stories σκεφτηκα οτι το κολπο ειναι να ορισω το 5ο οροφο ως relevant story αλλα δεν ειναι αυτο η λυση

 

 

με το floor plan cut plane settings κανω το εξης

 

παω στο view map ->floor plan->5ος οροφος ->δεξι κλικ εκει μετα επιλεγω view settings ->floor plan cut plane settings->εκει βαζω τις ρυθμισεις του achille και βγαινει ενα χαλια σχεδιο με δοκαρια που δεν θελω

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εψαχνα ολο το σ/κ να βρω κατι αλλα δεν ...

 

οποτε το εκανα με γραμμες

 

ο προβληματισμος παραμενει οποτε οποιος εχει καποια ιδεα θα ηθελα πολυ να την ακουσω

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έπιασες ένα αδύναμο σημείο του προγράμματος.

Δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημά σου.

Μόνο να ξανασχεδιάσεις τα δοκάρια με γραμμές (αυτό που έκανες δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!!!!

θα κάνω μια ερώτηση που ίσως σας φανεί χαζή.... αλλά με έχει παιδευψει αρκετα!!!Έχω κατεβάσει την demo εκδοση του archicad 13...κ το προβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να κάνω αποθήκευση :(.......

Μήπως μπορεί κάποιος από σας να μου πει τι να κάνω??????

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα , στην DEMO έκδοση, να είναι απενεργοποιημένη η αποθήκευση.

 

Συνήθως , σε δοκιμαστικές εκδόσεις, "κόβουν" χρήσιμες λειτουργίες από το πλήρες πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση:

Εχει χρησιμοποιησει κανεις digitizer για ψηφιοποιηση τοπογραφικου στο archicad?αν καποιος το εχει κανει και εχει βρει μια μεθοδολογια που να δουλευει σωστα θα μπορουσε να δωσει καποιες συμβουλες, γιατι στο google δεν βρηκα κατι που να βοηθαει

Link to comment
Share on other sites

αρκο με ενα googlαρισμα βρηκα αυτο

 

 

http://www.archiradar.it/index.php?option=com_rokdownloads&view=folder&Itemid=92&id=1284:furniture-arredi

 

κατι εχει

 

sunrize αυτο που λες δεν το ξερω αλλα αν μπορεις γραψε μερικες λεπτομερειες ακομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.