Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Αντιλαμβάνομαι τα οφέλη του να έχεις τις σκάλες σε 3d. Είναι ένας από τους λόγους που έκανα την κίνηση να μεταβώ σε archicad...ΑΛΛΑ το εργαλείο του archicad με παιδεύει πάαααρα πολύ να πετύχω τη σκάλα όπως τη θέλω (πέρα από την απλή ευθύγραμμη με ένα κλάδο)...Σε περίπτωση που θέλω να έχει τοιχοπληρώσεις πλάγια, από το δάπεδο μέχρι τη γραμμή ανάβασης, πρέπει να παίξω με στερεά ε; Είχα δει και ένα ωραίο εργαλείο από cadimage, αλλά είχε κανα 500ευρω και είχε κάποια bugs στο demo...οπότε το απέφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ότι το Stairmaker είναι δύσχρηστο, είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο...

ωστόσο τελικά την δουλειά του την κάνει.

 

Υπάρχει και το ArchiStair της Cigraph που είναι φθηνότερο και κάνει αρκετά καλή δουλειά, αλλά και πάλι δεν το συνιστώ αν δεν εξαντλήσεις τα όρια του Stairmaker πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Το stairmaker θα έπρεπε να δουλεύει μόνο με ρίχτι, πάτημα (χωρίς περιορισμό 2ρ+π), περίγραμμα εφαρμογής, πρόσθεσε-αφαίρεσε κλάδο, πρόσθεσε αφαίρεσε κεφαλόσκαλο-στροφή. Όλα τα άλλα που έχει απλά σου δυσκολεύουν τη ζωή - ειδικά αφού λειτουργούν περιοριστικά για τις υπόλοιπες παραμέτρους. Επίσης, για κάποιο περίεργο λόγο, κάποιες φορές σχεδιάζει με ελαφρώς διαφορετικές τιμές από αυτές που έχει αποδεχτεί (π.χ πάτημα 20 cm αντί του 25 που δέχτηκε). Δεν επιτρέπει και αλλαγή κόμβων μοντέλου στην κάτοψη...Γενικώς είναι πονεμένη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι μια ερωτηση να κανω η οποια ξερω οτι εχει επαναληφθει αλλα δεν εβγαλα ακρη. προσπαθοντας να μεταφερω σχεδιο archicad σε autocad για να το δώσω στο στατικο και στο μηχανολογο ναι μεν το μεταφερω σε μορφη dwg με την σωστη κλιμακα αλλα χανονται ολες οι διαστασεις. Κατι κανω λαθος υποθετω ε?

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΛΛΑ το εργαλείο του archicad με παιδεύει πάαααρα πολύ να πετύχω τη σκάλα όπως τη θέλω (πέρα από την απλή ευθύγραμμη με ένα κλάδο)...Σε περίπτωση που θέλω να έχει τοιχοπληρώσεις πλάγια, από το δάπεδο μέχρι τη γραμμή ανάβασης, πρέπει να παίξω με στερεά ε;

 

εξάσκηση θέλει και να μην κάνεις σκάλες με 3 στροφές :smile:

όταν μιλάς για τοιχοπληρωσεις εννοείς αυτό?

post-24441-131887244622_thumb.jpg

post-24441-131887244652_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τις σκαλες επειδη τα εχω δοκιμασει και τα τρια το συμπερασμα μου ειναι το εξης

 

το stairmaker που υπαρχει στο archicad13 ειναι πολυ καλο και ευχρηστο για απλες σκαλες που χρησιμοποιουνται στα περισσοτερα κτιρια

 

το archistair (cigraph) δεν βρηκα κατι επιπλεον απο το stairmaker που να δικαιολογει την αγορα

 

το stair builder (cadimage tools) ειναι φοβερο σου δινει πολλες επιλογες και μπορεις να φτιαξεις οτι σκαλα σου κατεβει στο κεφαλι

αλλα

θελει διαβασμα και παρακολουθηση στα video tutorials για να το καταλαβεις πως γινεται

και κανει την βλακεια να σου βγαζει τα στοιχεια της σκαλας(αριθμος απο σκαλια, υψος σκαλας) που εφτιαξες στο πλαι κατι που δεν χρειαζεται οποτε μετα πρεπει να το σβησεις σε μια δευτερη επεξεργασια

 

 

 

 

@κωνσταντινα

 

τι εννοεις οτι χανονται οι διαστασεις δεν εμφανιζει καθολου διαστασιολογηση ή την βγαζει αλλα δεν εχει τους αριθμους?

αν δεν εμφανιζει τιποτα τοτε κατι εχεις κανει στραβα

εγω για να προωθησω κατοψεις παω στο layaout book ανοιγω την κατοψη που θελω και κανω save as ... dwg

με αυτο τον τροπο δεν εχω προβλημα

επειτα το σχεδιο θα ειναι ειτε στο αρχειο με το ονομα του ειτε μεσα στο φακελο xrefs

το μονο θεματακι ειναι οτι μπορει να σου βγαλει αλαμπουρνεζικα αν εχεις γραψει τιποτα με text στο σχεδιο σου λογω γραμματοσειρας

 

 

αν σου βγαζει τις γραμμες της διαστασιολογησης αλλα οχι τα νουμερα ( δεν μου εχει τυχει )

τοτε περα απο προβλημα γραμματοσειρας δεν μπορω να σκεφτω κατι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τον χρονο σου. Εννοω οτι οι διαστασεις εμφανιζονται σαν να μην εχουν αλλαξει κλιμακα, αρα εμφανιζοντε μηδενικες. επιπλεον επειδη ειμαι αρχαρια και δουλευω το ελληνικο archicad, το layout book τι ακριβως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

@ elpinor

 

Ναι, εννοώ αυτό που έχεις κάνει στην πρώτη εικόνα. Προσέθεσες τοίχο με πλήρες ύψος περιμετρικά και έκανες αφαίρεση προς τα πάνω με τελεστή τη σκάλα; Και πάλι όμως δε φτάνει μέχρι το πάτημα και φαίνεται σαν σε τομή...

 

Εμένα πάντως η εξαγωγή σε dgw δίνει άθλιο αποτέλεσμα για παρουσίαση...το χρησιμοποιώ μόνο για να τραβήξω συντεταγμένες για το στατικό...

Link to comment
Share on other sites

ναι.

αν του βάλεις ίδιο υλικό δεν θα υπάρχει διαφορά μέχρι το πάτημα, δεν είναι πρόβλημα.

επίτηδες του άφησα διαφορετικά υλικά για να φαίνεται η διαφορά.

 

για ποιον λόγο θέλεις να κάνεις παρουσίαση σε dwg?

Link to comment
Share on other sites

Για το λόγο ότι πάνω στα αρχιτεκτονικά πρέπει να σχεδιάσει και ο μηχανολόγος, και να εκτυπώσει με σωστό αρχιτεκτονικό υπόβαθρο...Και μιας και το archicad δεν έχει σοβαρές βιβλιοθήκες για μηχανολογικό και ούτε εξαγωγή κάνει της προκοπής σε άλλο format, ούτε με blocks από acad δουλεύει απροβλημάτιστα, απορία το έχω τι γίνεται με τους μηχανολόγους που συνεργάζονται με αρχιτέκτονες που δουλεύουν archicad.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.