Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

sunrize, το Archicad 14 έχει πλεον την δυνατότητα να εισάγει απ'ευθείας τα ψηφιακά δεδομένα απο το τοπογραφικό και να δημιουργεί 3d ανάγλυφο του εδάφους με ισοϋψείς.

Link to comment
Share on other sites

@achille

το ξερω αυτο αλλα εγω ετσι και αλλιως χρησιμοποιω το architerra που ειναι σαφως ανωτερο απο την εισαγωγη σημειων του archicad 14.

 

Το προβλημα που εχω ειναι οτι εχω ενα τοπογραφικο σε χαρτι περιπου Α3 μεγεθος και ηθελα να το ψηφιοποιησω μεσω του digitizer που εχω(wacom intuos4 XL) το προβλημα που εχω ειναι οτι το archicad δεν συνεργαζεται(?) σωστα με το tablet που εχω(πχ εαν κανω zoom out ή pan κατα τι διαρκεια τις φηφιοποιησης μετα το ιδιο σημειο στο χαρτι δεν συμπιπτει με το σημειο στο archicad που ειχε ψηφιοποιηθει προηγουμενως!οποτε ετσι πρεπει να δουλευω τμηματικα κατι οχι ιδιαιτερα βολικο,δεν ξερω ισως ετσι δουλευει το archicad αλλα μου φαινεται λιγο περιεργο, ξερω επισης οτι στο autocad δεν υφισταται τετοιο θεμα οπως επισης και θεμα κλιμακας αν πρωτα ειχες καλιμπραρι το ταμπλετ!

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ταμπλετ...

αλλά αφού λες ότι με το autocad δεν έχεις πρόβλημα, γιατί δεν το ψηφιοποιείς εκεί, και μετά να ανοίξεις το dwg στο archicad?

Link to comment
Share on other sites

Με ψηφιοποιηση απο τοπογραφικο δε θα εχεις αποκλιση? Ψηφιοποιησε τον καναβο για να δεις οτι το σφαλμα ειναι σημαντικο. Και φυσικα μιλαω για κλιμακες 1:500 ή 1:1000. Για πιο μεγαλες ειναι κακουργημα.

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχουν οι σκαλες αν ειναι μεσα ή εξω??

 

εκτος αν θες σκαλα που δεν ειναι οπλισμενου σκυροδεματος

νομιζω οτι εχει το προγραμμα καποιες μεταλλικες (ψαξε στa stair settings)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, είμαι νέα μηχανικός και ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Archicad. Ήθελα να ρωτήσω 1. μπορεί να αντικαταστήσει το Autocad σε σχεδίαση τοπογραφικών και 2. γίνεται τα αρχιτεκτονικών σχεδίων που έχουν δημιουργηθεί σε Archcad να χρησιμοποιηθούν ως υπόβαθρο σε στατικά προγράμματα?? Γιατί αν απαιτείται η αγορά και των δυο προγραμμάτων ανεβαίνει πολύ το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

@sιlvi

1 το archicad ειναι αρχιτεκτονικο προγραμμα οχι τοπογραφικο

μπορεις να εισαγεις τοπογραφικα στοιχεια αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο στην συνταξη τοποτγραφικου

 

2 αυτο το θεμα με ενδιαφερει και εμενα

 

το Archicad εχει την δυνατοτητα του IFC , BIM η οποια εξυπηρετει αυτον τον σκοπο την συνδεση μεταξυ των αρχιτεκτονικων και στατικων προγραμματων

 

εμενα το προβλημα μου ειναι πιο συγκεκριμενο και αφορα το fespa (ποσταρα αντιστοιχα και στο νημα του fespa)

 

ενας συναδελφος μου ζητησε τα αρχεια καποιων αρχιτεκτονικων σχεδιων για να τα δουλεψει αυτος με το FESPA

εγω χρησιμοποιω το ArchiCAD για να βγαζω τα αρχιτεκτοικα

του εδωσα λοιπον σε dxf (archicad βγαζει dxf) κατοψεις οψεις τομες αλλα μου ειπε οτι δεν μπορουσε να τα δουλεψει γιατι το archicad δημιουργουσε πολλα blocks που δεν τον βοηθουσαν καθολου

 

 

τι αρχειο ifc , bim (δεν ξερω καθολου πως λεγεται ουτε πως γινεται )

πρεπει να εξαγω απο το archicad ετσι ωστε να παρακαμψω το autocad ??

χρειαζομαι καποιο add-on ??

 

οποια βοηθεια δεκτη γιατι αλλιως πρεπει να κατσω να κανω επεξεργασια αρχειων στο autocad πραγμα ατελειωτα βαρετο και απιστευτο χασιμο χρονου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί να μου πει κάποιος τα τηλέφωνα επικοινωνίας της εταιρείας για το Archicad? Αυτά που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του προγράμματος δεν λειτουργούν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.