Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα

είδα από την κουβέντα στο φόρουμ πως χρησιμοποιείτε το architerra.

Εχω ένα προβλημα. Προσπαθώ να κάνω τις ισουψείς. Τα βήματα που ακολουθώ είναι:

Κάνω εισαγωγή τα τρισδιάστατα σημεία (είτε από txt είτε από dxf). Κάνω ένα mesh απο το σχετικό tool του archicad. Πάω στο architerra και πατάω το terain. Μετά του ζητάω να μου βγαλει τις ισουψείς αλλά δεν τις εμφανίζει.

Τι φταίει?

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρε τα πενακια που χρησιμοποιησες και τα layers. Αν εχεις ομως σοβαρο θεμα στειλε αμεσως ερωτηση στην εταιρια απαντουν ταχυτατα. Αν σε βοηθαει το αντικειμενο των ισουψων ονομαζεται AT3_Cont. Πατα αναζητηση αντικειμενου και βαλε αυτο για ονομα για να διαπιστωσεις αν δε το δημιουργει η' απλα δε το εμφανιζει.

Εχω κι εγω ερωτησεις σημαντικες. Κανω τη πρωτη δουλεια στο ac14. Για καποιο περιεργο τροπο καθε φορα που σχεδιαζω τοιχο εμφανιζεται και εναν οροφο πιο κατω. Τι floor plan cut plane εχω ψαξει, τι ιδιοτητες τοιχου, εχω φρικαρει, χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο. Και επισης ενας επιπλεον που το χτυπαω ειναι πως σε κατοψη υπογειου, δε μου βγαζει το γυρω εδαφος κομμενο, με το hatch δηλαδη του εδαφους. Στις τομες εμφανιζεται κανονικα αλλα σε κατοψεις μονο προβολη του εδαφους ακομα κι αν το σηκωνω 10000 μετρα σε υψος. 4 ωρες με αυτα παλευω και δε βρισκω και τιποτα στο forum της graphisoft

Link to comment
Share on other sites

sunrize, το Archicad 14 έχει πλεον την δυνατότητα να εισάγει απ'ευθείας τα ψηφιακά δεδομένα απο το τοπογραφικό και να δημιουργεί 3d ανάγλυφο του εδάφους με ισοϋψείς.

 

που το βρισκω αυτο?????????

 

 

ακυρο το βρηκα

 

design ->place mesh from surveyors data και μετα διαλεγεις αν εχεις αρχειο txt ή xyz

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά είμαι αρχάριος στο archicad και θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το κατέβασμα αντικειμένων απο διαδύκτιο. Κατεβάζω τα αντεικείμενα τα αποθηκεύω τα ανεβάζω στο archicad μέσω 'διαχείριση βιβλιοθήκης' αλλα όταν τα τοποθετώ μου βγάζει μήνυμα 'το αντικείμενο δεν έχει μετατραπεί σωστά (ΑΝΤ-κάτι).μηπώς μπορεί κάποιος να βοηθήσει.γενικά πληροφορίες για το σωστο κατεβασμα αντικειμένων.:confused::(

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα αντικείμενα γράφουν με ποια έκδοση δουλεύουν.

δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εσύ λάθος, μπορεί να είναι λάθος γραμμένος ο κώδικας τους.

ποιο Archicad χρησιμοποιείς και από που κατεβάζεις αντικείμενα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. χρησιμοποιώ την έκδοση 13, προσπαθησα να κατεβάσω άπο το site της graphisoft. το κατεβάζω - winrar αποσυμπιέζω - αποθηκεύω σε ένα δικό μου φάκελο και μετα προσπαθω να το βάλω στο archicad αλλα στα περισότερα τζίφος.ένα άλλο μήνυμα που βγάζει είναι ότι 'δε βρίσκεται το Macro:bla bla bla' τα αντικείμενα πρέπει να είναι σε μορφή gsm σωστά??

Link to comment
Share on other sites

για ποια έκδοση λέει ότι είναι αυτό που κατέβασες?

μερικά είναι πολύ παλιά και δεν δουλεύουν με τις τελευταίες εκδόσεις.

 

Αν δεν βρίσκει το macro, σημαίνει ότι δεν το φόρτωσες σωστά.

 

Τι εννοείς να το "βάλεις στο archicad" ?

Κανονικά πρέπει να φορτώσεις όλο το folder και όχι το αντικείμενο μόνο του.

Για να μην μπλεκεις κάθε φορά, μπορείς να κάνεις το εξής :

Κανε ένα ξεχωριστό folder όπου σε βολεύει. Ονόμασε το πχ. Personal libraries. Κανε sub folders με τις κατηγορίες των αντικείμενων (chairs,tables, sofas κλπ.)

Ο,τι κατεβαζεις αποθήκευε το εκεί στο σωστό sub-folder για να το βρίσκεις εύκολα.

Σε κάθε καινούργια μελέτη φόρτωνε και το μητρικό personal libraries. Έτσι θα έχεις ήδη φορτωμένα όλα τα extra αντικείμενα σου με τα macro τους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ απο εμενα συγχαρητηρια για την ιστιοσελιδα πολυ ενημερωτικη , ειμαι σε αρχικο σταδιο στο archicad μπορει καποιος να μου υποδειιξει πως μπορω να φτιαξω σχηματα π,χ (SPLINE- circle, Lines ) σε μια πλακα κατι σαν κρυφο φωτισμο θελω να πετυχω. εχω την εκδοση 13 στα αγγλικα. π.χ (μια ιδεα μπακαλιστικη που χρησιμοποιω για μια πλακα συνολικου παχους 0,3 ) 1ον μια πλακα(slab παχους 0,2 υψους 3.20) κ μια 2η πλακα 0,10 παχους με πολλα σχηματακια πανω χρησιμοποιωντας την εντολη (trim ) σε υψος 3μ.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

κωνσταντινος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα,

Αν και ομολογώ πως δε κατάλαβα αυτό για τον κρυφό φωτισμό μπορώ να σου πω γενικά για τις πλάκες σε διάφορα σχήματα που θέλεις να κάνεις.

Ο πιο απλός και γρήγορος τρόπος είναι να σχεδιάσεις το επιθυμητό σου σχέδιο πλάκας πρώτα δισδιάστατα (με ένα από τα line, polyline, circle, spline) και φροντίζοντας το τελικό σου σχήμα να είναι κλειστό.

Έπειτα επιλέγεις το εργαλείο της πλάκας, πας τον κέρσορα σου μέσα στο κλειστό σχήμα που σχεδίασες και με πατημένο spacebar (εργαλείο magic wand) κάνεις κλικ.

Το magic wand είναι ένα χρήσιμο, γενικά, πολυεργαλείο που δουλεύει και για αφαίρεση ή προσθήκη κομματιών σε ήδη σχεδιασμένα αντικείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.