Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κάποιες απορίες στην σχεδίαση στο archicad. Είδα και τα σχέδια που ανάρτησε πριν καιρό ο achille και έχω τις εξής απορίες ,

1. Κολώνες με μόνωση εξωτερική ή εσωτερική πως δημιουργούνται;

2. Επίσης, δοκάρι με μόνωση;

3. Πλάκα μπετού και δαπέδου με σοβά στο κάτω μέρος της , που έρχεται σε επαφή με δοκό , πως συνεχίζει ο σοβάς στο δοκάρι;

4. Πως εξάγεις σχέδια σε autocad και να είναι επεξεργάσιμα τα δομικά στοιχεία του σχεδίου, π.χ. τοίχος εσωτερική μόνωση , και όχι σε μορφή block ;

Link to comment
Share on other sites

να σου απαντήσω...

 

1)Δεν δημιουργούνται. Έχεις βέβαια την επιλογή να ακουληθείσει το επίχρισμα, η πλινθοδομή και η μόνωση, το υποστήλωμα, αλλά δυστυχώς η μόνωση πάντα θα είναι συνεχόμενη και θα "αγκαλιάζει την κολώνα". Για να πετύχω το αποτέλεσμα που είδες, έχω φτιάξει ένα composite που αποτελείται απο επίχρισμα και μόνωση και το οποίο περνάω στην έξω πλευρά της κολώνας.

 

2)Δεν δημιουργείται. Εκεί αναγκαστηκά προσθετώ μόνωση και επίχρισμα σχεδιαστικά στην τομή.

 

3) Το ίδιο, σχεδιαστικά στην τομή.

 

4) Με λίγη προσπάθεια φτιάχνεις το δικό σου translator που χρησιμοποιείς για να κάνεις publish της πινακίδες σου σε dwg.

Link to comment
Share on other sites

απορία το έχω τι γίνεται με τους μηχανολόγους που συνεργάζονται με αρχιτέκτονες που δουλεύουν archicad.

 

ο δικός μου πάντως τόσα χρόνια δεν μου διαμαρτυρήθηκε ποτέ.

έφτιαξα έναν translator όπως τον ζήτησε, και τελευταία του στέλνω και ένα ifc αν χρειαστεί κάτι επιπλέον.

 

ο λόγος που παραξενεύτηκα ήταν γιατί μίλησες για παρουσίαση, όχι για export σε dwg.

Link to comment
Share on other sites

Ότι διαμόρφωση και να κάνεις στο translator τα σχέδια που παράγει δεν είναι παρουσιάσιμα...Το πιο απλό να σου πω : όλες οι καμπύλες μετατρέπονται σε συνέχεια ακμών-ευθύγραμμα τμήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αποτελεί κριτήριο το πως εξάγει τα σχέδια σε dwg (γιατί είναι είναι κλειστό και proprietary format), η μετατροπή είναι πολύ καλή.

Έχω δει δικά μου σχέδια τυπωμένα απο άλλους μέσω autocad, και εκτός απο κάποιες λεπτομέρειες, ήταν άξογα.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση :

σε προσθηκη οροφου στις οψεις πως μπορω να βαλω διαγραμμιση στο υπαρχον κτιριο και θα γραψω με την ταδε Ο/Α?

με fill?

???

 

το βρηκα

με fill το εκανα

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις με ποια ρυθμιση μπορω να κανω καποια δοκαρια να φαινονται Home story and 2 stories up????

 

 

αν το εχω ψαξει καλα καπου προς την επιλογη all relevant stories θα πρεπει να παω

 

αλλα πως φτιαχνω relevant stories?

Link to comment
Share on other sites

Relevant stories σημαίνει ότι κάτι θα φαίνεται στους πάνω ή κάτω ορόφους, εαν τους διαπερνάει.

π.χ. έχουμε ύψος ισογείου 3 μέτρα, ένας τοίχος με ύψος 4 μέτρα τοποθετημένος στο ισόγειο, θα φαίνεται και στον α' όροφο με την επιλογή show on all relevant stories.

 

Τώρα για δεις τα δοκάρια πάνω ή κάτω, η μόνη επιλογή σου είναι απο το quickview να δώσεις εντολή να σου δείχνει κάποιους ορόφους πάνω ή κάτω

 

screenshot20100805at120.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για δεις τα δοκάρια πάνω ή κάτω, η μόνη επιλογή σου είναι απο το quickview να δώσεις εντολή να σου δείχνει κάποιους ορόφους πάνω ή κάτω

 

 

quickview=View Map (ολο το ξεχνας :) )

 

αν εχεις χρονο μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο περισσοτερο αυτο?

ποια εντολη χρειαζεται ?

στο floor plan cut plane εβαλα επιλογη 3 στο show up stories above

Link to comment
Share on other sites

quickview=View Map (ολο το ξεχνας :) )

 

είμαι αδιόρθωτος!!! :D

 

λοιπόν, απο το view που σε ενδιαφέρει, πηγαίνεις στα settings, floor cut plane settings, και επιλέγεις να σου δείχνει τόσους ορόφους πάνω ή κάτω, ανάλογα σε ποιόν όροφο είναι τα δοκάρια που θέλεις να φαίνονται.

 

π.χ. είσαι στον 3ο, και τα δοκάρια είναι στο ισογειο, show down to 3 stories below.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.