Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο μηχάνημα που δείχνει η φωτογραφία είναι το SE 30. Αν θυμάμαι καλά κυκλοφόρησε αρκετά μετα τα 128k . Προσωπικά θυμάμαι το 86 ή το 87 να εχω Mac Plus με 1 Μb ram οταν τα pc αγωνιζόταν με πολλά τερτίπια να ξεπεράσουν τα 256k. Τό σχεδιαστικό που χρησιμοποιούσα τοτε λεγόταν Mac Draft και μικρή σχέση είχε με ότι ξέρομε σήμερα αλλά μπορούσες να κάνεις "μαγικά" όταν σε άλλα συστήματα η απλή γραμμή ήταν ακόμα πολυτέλεια. Αλλοι καιροί όμως τότε (αυτό το Μac plus κάπου υπάρχει ακόμα και δεν αποκλείεται και να δουλεύψει αν επιχειρήσω να το ανάψω... ).

Link to comment
Share on other sites

... μικρή σχέση είχε με ότι ξέρομε σήμερα αλλά μπορούσες να κάνεις "μαγικά" όταν σε άλλα συστήματα η απλή γραμμή ήταν ακόμα πολυτέλεια ...

 

Σχεδιασμένο με γραμμές το 1990 ... σε SE ... με MacDraft (δε θυμάμαι έκδοση) ... τυπωμένο σε Epson dot matrix ...

Από τα πρώτα σχέδια αποκατάστασης με ΗΥ που κατατέθηκαν στο ΥΠΠΟ ...

post-68089-0-53354100-1333488155_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατέβασα το interior wizard για ac 13 αλλά δεν μπορώ να δημιουργήσω 3D ZONE για να το χρησιμοποιήσω. Πως μπορώ να βάλω ψευδοροφή γυψοσανίδας σε ένα χώρο;

 

Πως αλλάζω το χρώμα των χώρων (zones) εκτός από τα προεπιλεγμένα?

 

Παρακαλώ μη κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείτε το πλήκτρο "Edit"

Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ένας απλός τρόπος είναι να το ανοίξεις απ' αυθείας με το archicad (και να το αποθηκεύσεις είτε σαν dwg είτε σαν plan ή pla)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, ένας φίλος με archicad 14 (εγώ χρησιμοποιώ 12) έχει ένα θέμα όταν τοποθετεί αντικείμενα, παράθυρα κτλ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζονται όταν πάει να τα τοποθετήσει. Όταν κάνεις κλικ εμφανίζεται το κρεβάτι πχ. Το τοποθετεί και μετά αναγκάζεται να το ξαναπάρει και να το βάλει ακριβώς εκεί που θέλει. Όμοια και με τα παράθυρα ή τις πόρτες. Δεν εμφανίζεται το περίγραμμά τους πάνω στον τοίχο ώστε να τα τοποθετήσει όπου θέλει. Κάνει κλίκ και μετά τα μετακινεί όπου θέλει.

Σε μένα όλα δουλεύουν out of the box από την αρχή της εγκατάστασης ..εδώ και χρόνια.

 

Υπάρχει κάπου επιλογή ή είναι πρόβλημα της εγκατάστασης??

 

Γεια σας,

 

κατ αρχήν απαντώ στην ερώτηση που είχα κάνει εδώ κι ένα χρόνο γιατί το βρήκε ο φίλος και μου το είπε και μένα, είναι επιλογή στο

 

Περιβάλλον Εργασίας -> Επιλογές για Οθόνη -> Εμφάνιση ορίων των αντικειμένων.

 

Τσεκάρετε και φαίνονται τα περιγράμματα των αντικειμένων όταν πάτε να τα τοποθετήσετε. (έτσι πρέπει να κάνει όποιος βρίσκει λύση στο πρόβλημά του. Απαντήσεις του στυλ ρωτήστε την top δεν χρειάζονται. Αν ήταν η λύση αυτή για ποιο λόγο υπάρχει το θέμα?)

 

Μια ερώτηση τώρα.

 

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει, αλλά στην μετάβασή μου στο 15, οι Γραμμές - Οδηγοί (Q) με χάλασαν πολύ. Καλή η μπάλα που βγαίνει και πατώντας την εμφανίζεται ο οδηγός, αλλά στο 14 και πίσω, όταν περίμενες σε ένα σημείο εμφανιζόταν οδηγός κάθετα και οριζόντια. Αυτό ήταν πολύ χρήσιμο όταν έφτιαχνες μια πλάκα ας πούμε και ήθελες να την γωνιάσεις, ή ένα τοπογραφικό.

Ξέρετε μήπως πως ενεργοποιείται αυτό αν υπάρχει ακόμη, γιατί αγόρασα 15 και σχεδιάζω με 14...

Link to comment
Share on other sites

bleo8onhs

 

για πάτα το κουμπι πανω απο το tab και πριν το 1

 

εχει ~ ως συμβολο

 

το χρησιμοποιω για βοηθητικες

 

 

af.civileng

 

από file-> merge

 

αλλα γνωμη μου ειναι οτι το archicad ειναι αρχιτεκτονικό προγραμμα θελει αρκετο σεταρισμα για να σε βολεψει για τοπογραφικο

οποτε για μενα τοπογραφικα στο autocad ή σε αντιστοιχα

και σε τοπογραφικα προγραμματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

bleo8onhs

 

για πάτα το κουμπι πανω απο το tab και πριν το 1

 

εχει ~ ως συμβολο

 

το χρησιμοποιω για βοηθητικες

 

 

af.civileng

 

από file-> merge

 

αλλα γνωμη μου ειναι οτι το archicad ειναι αρχιτεκτονικό προγραμμα θελει αρκετο σεταρισμα για να σε βολεψει για τοπογραφικο

οποτε για μενα τοπογραφικα στο autocad ή σε αντιστοιχα

και σε τοπογραφικα προγραμματα

 

Αρκετά καλό! Θα με βολέψει αν δεν βρω τελικά πως γίνεται. Ευχαριστώ!

 

Το archicad με το architerra το χρησιμοποιώ για τοπογραφικά από τότε που βγήκε το architerra και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα ...συχνά. Έχω φτιάξει και τα πρότυπά μου και δουλεύω ταχύτατα. Παίρνει και κατευθείαν τα στοιχεία από τον τοπογράφο. Ειδικά τώρα με τα υψόμετρα, για τεμάχια με πολλά επίπεδα ψαρώνει πολύ κόσμο. Με λιμνούλες και δρόμους μέσα σε λεπτά είναι πολύ καλό. Και με τα τοιχία του την έχω καταβρεί, ακόμη και τις πισίνες με αυτό τις κάνω. Μόνο προμετρήσεις για χωματουργικά δεν έχω κάνει. Δεν το εμπιστεύομαι τόσο.

Βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο (εκτός του Τέκτονα εδώ και αρκετά χρόνια) και δεν ξέρω αν κάποιο άλλο θα ήταν καταλληλότερο. Άσε που τα υπόλοιπα θα πατάνε στο autocad και ποιος έχει όρεξη για έξοδα τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.