Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

έχει πολλές διαφορές το archicad 15 από το 14 ?

ειδα τα requirements και δεν έχουν μεγάλες διαφορές, αλλά αυτό μπορεί να διαφέρει στην πράξη.

 

επειδή έχω υπολογιστή 3τιας με 3 GB RAM και ίσως να σέρνεται το 15, να προτιμήσω το 14

ή τα εξτρα που πιθανόν να έχει το 15 σε σχέση με το 14 αξίζουν ?

Link to comment
Share on other sites

σε υπολογιστή 5-6 ετών με 4GB RAM και επεξεργαστή ΑΜD dual core στα 2,8 κάρτα γραφικών nvidia8800gts sli mode το Archicad16 δουλεύει μια χαρά! 'Άρα και το 15 στο δικό σου μηχάνημα μια χαρά νομίζω θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Το 15 και το 16 είναι βαρύτερα από το 14 ... όχι τόσο όμως ώστε να υπάρχει πρόβλημα.

Η καλύτερη λύση (για να πετάνε) είναι αλλαγή λειτουργικού σε σύστημα 64bit και επαύξηση μνήμης σε 8 GB και άνω.

Οι παλιότερες μνήμες είναι πάμφθηνες και το ArchiCAD θα πετάει.

Προσέχουμε λίγο και την κάρτα γραφικών ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα, στο 14, θέλω να φτιάξω ειδικό πορτάκι για ντουλαπικά κουζίνας. Το έφτιαξα με πλάκες (σε κάτοψη), παρακάτω? Το επιλέγω σε 2D και κάνω αποθήκευση εξαρτήματος (ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΝΕΛ ΤΠ φαντάζομαι) και ενώ το σώζει μετά δεν υπάρχει στα διαθέσιμα ειδικά πορτάκια όταν πάω στα ντουλάπια. Το ιδιο και αν το σωσω απο 3D. ??

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, έχω μία απορία πώς μπορώ να αλλάξω τα υλικά σε μία αψίδα και να μην είναι από τούβλο αλλά από ότι θέλω (πέτρα) ?

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

@gmazanakis,

εννοείς στην αψίδα αντικείμενο της βιβλιοθήκης ;

 

@STAVION,

λίγο καθυστερημένα αλλά ... όπως το κάνεις από το 2D και όταν θα είσαι στα διατιθέμενα πορτάκια επιλέγεις "ειδικό πάνελ" και από κάτω το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στην αψίδα που υπάρχει σαν επιλογή των ανοιγμάτων. Στις αψίδες των πορτών μπορείς να το αλλάξεις αλλά στον ανοιγμάτων όχι

Link to comment
Share on other sites

Την πάνω ή την κάτω πέτρα ; ... μάλλον την πάνω, οπότε κοίταξε τις παραμέτρους ...

post-68089-0-44332100-1355686602_thumb.jpg

post-68089-0-08197600-1355686931_thumb.jpg

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ δεν είχα δοκιμάσει να πατήσω πάνω στο κουμπάκι δεξιά της επιλογής αψίδα.

 

Κάτι άλλο μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να βάλω κυκλικούς κορμούς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.