Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Μια εύκολη διαδικασία για κάγκελα από τζάμι που κάνω εγώ είναι :

 

- πάω στους τοίχους

-διαλέγω ύψος τοίχου 1,00 - 1,30 μ

-πάχος τοίχου 2-3 cm

-επιλέγω ως υλικό τοίχου τζάμι (διάφανο,μπλε,καθρέφτη)

και έτοιμος...

 

γενικά το χειρίζομαι ως τοίχο εύκολα κ ωραία.

 

*αργότερα,αν θες και στυλοβάτες ανα κάποια απόσταση και κάποια inox στοιχεία για να είναι ακόμα πιο ρεαλιστικό θα παίξεις με τα objects.

 

Σίγουρα φαντάζομαι θα υπάρχει και πιο ορθός τρόπος μέσω συγκεκριμένου object (κάγκελα) ,αλλά μιας και είσαι "βρέφος" δες μήπως σε βολέψει πιο εύκολα και πιο γρήγορα αυτό που σου πρότεινα.

Edited by Oddball
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ένας τρόπος είναι να το κάνεις με το εργαλείο στέγη 

(αφού κάνεις τις ρυθμίσεις του -α)αντί για κεραμίδια -χλόη

β)πάχος στέγης π.χ 1 μ γ)υλικό τομής δ)κλίση στέγης=κλίση εδάφους κλπ) 

 

Ένας άλλος να επιλέξεις από το εργαλείο "έδαφος"  εκείνο το υποεργαλείο 

από τα 3 που δίνεις τα ύψη στις 3 κορυφές 

(πάνε στη βοήθεια εδάφους)

 

Τον κεκλιμένο τοίχο τον κάνεις βάζοντας μια στέγη (με κατάλληλη κλίση)

και  αφού επιλέξεις και τον τοίχο και τη στέγη" να κάνεις "κοπή από στέγη" "άνω τμήμα" 

 

(για το πετύχεις ακριβή ύψη και ακριβείς κλίσεις -μπορείς βοηθητικά να βάλεις μια τομή κατά μήκος του τοίχου

και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες γρήγορης αλλαγής κλίσης (υψόμετρο κάτω παρυφής κλπ)

 

Στο τέλος σβήνεις τη βοηθ στέγη 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, έχω ένα μάλλον απλό ερώτημα. Θέλω να κάνω μία σκάλα πολύ απλή με δύο σκέλη και ενδιάμεσο πλατύσκαλο, αλλά θέλω να αντιστρέψω την γραμμή ανάβασης, δλδ να κατεβαίνει το πρώτο (αριστερό σκέλος). Πως το κάνω αυτό παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα μάλλον απλό ερώτημα. Θέλω να κάνω μία σκάλα πολύ απλή με δύο σκέλη και ενδιάμεσο πλατύσκαλο, αλλά θέλω να αντιστρέψω την γραμμή ανάβασης, δλδ να κατεβαίνει το πρώτο (αριστερό σκέλος). Πως το κάνω αυτό παιδιά?

δοκιμασε με mirror ή στις ειδικες ρυθμίσεις της σκαλας...ευκολο είναι. απλα δεν θυμαμαι την ακριβή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για δυνατούς λύτες!

 

Έχω φτιάξει πινακίδα για να βάλω: κάτοψη τομή και 3d.

Η πινακίδα (layout) έχει master layout με autotext την κλίμακα του σχεδίου (autotext drawing scale)

 

Εδώ είναι που εμφανίζεται το πρόβλημα....

Το view του 3d το διαβάζει σε κλίμακα και όταν το προσαρμόζω στην πινακίδα στην διάσταση που θέλω, το autotext εμφανίζει την κλίμακα του η οποία είναι 1:111,11 :shock: (μαζί με τις άλλες κλίμακες 1:100, 1:50)

 

Πως λοιπόν μπορώ να επιλέξω να μην εμφανίζεται η κλίμακα του 3d view? (αφού στην πραγματικότητα ένα 3d δεν έχει κλίμακα)

Μηπως έχει λυθεί το πρόβλημα στο ac15  ή ακόμα τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως έχει λυθεί το πρόβλημα στο ac15  ή ακόμα τα ιδια?

Καλημερα

 

Πηγαινε στη πινακιδα που σε ενδιαφερει διαλεξε μονο το σχεδιο του οποιου η κλιμακα θες να εμφανιζεται στο πινακακι, κανε δεξι κλικ και πατα ορισμος σαν αναφορα αυτοκειμενου. Τωρα πηγαινε στη γενικη πινακιδα της πινακιδας σου! και διαλεξε το αυτοκειμενο της κλιμακας και αλλαξε το απο "κλιμακα" σε "κλιμακα σχεδιου αναφορας" απο την κατηγορια αναφορα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα δεν εκατσα να το ψαξω ποτε, τελικα με ενα απλο google search βρηκα την απαντηση σε αυτο το λινκ :

 

http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=37910 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.