Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Πώς χρησιμοποιούμε την καρτέλα Χάρτης Απόψεων και Βιβλίο πινακίδων, ώστε να οργανώσουμε τη μελέτη σε σειρές σχεδίων (κατόψεις, όψεις, τομές και προοπτικά), για κάθε ειδικότητα; Πχ στην κάτοψη, άλλα πράγματα θέλει να δει ο πελάτης, άλλα ο Στατικός, άλλα ο μηχανολόγος, άλλα η Πολεοδομία κτλ.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με παραπέμψετε κάπου σε κάποιο video ή αρθρο ή να μου δώσετε μια σύντομη εξήγηση;

Ευχαριστώ.

Ας ενώσει κάποιος τις δυο διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι

θέλω ένα τοίχο από πετρα

εχω φτιαξει τον τοιχο μου με το composite ετσι όπως το θέλω για τις τομέςτην κατοψη

στο 3Δ παραθυρο φαινεται ωραια γιατι έχω επιλέξει στο wall selection settings->model->Stn-Ledgestone

 

αλλα στο elevation (στις όψεις) δεν φαινεται !

μπορώ να πάω να δουλέψω στο παραθυρο του elevation με fill αλλα δεν βολευει σε καθε αλλαγη να πρεπει να πειραζω μετα το fill

 

δεν με ενδιαφερει να φαινονται πολυγωνα στο 3Δ αλλα να φαινεται στην οψη οτι ο τοιχος εχει την υφη της πετρας

 

το εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη

Link to comment
Share on other sites

1.Options/Element Attributes/Fill Types

Βρίσκεις το Fieldstone (1 ή 2) , και στο use with τσεκάρεις και την επιλογή Cut Fills

2.Options/Element Attributes/Composites

Πας στον τοίχο σου και αλλάζεις την επιλογή του Fill στο πέτρινο κομμάτι σε Fieldstone.

Έτοιμος!

Αν θέλεις να κρατήσεις & το αρχικό composite, το κάνεις duplicate και το σώζεις με διαφορετικό όνομα.

Αν το Fieldstone δεν σε καλύπτει, φτιάχνεις ένα δικό σου με duplicate, το σώζεις και το χρησιμοποιείς, ακολουθώντας τα παραπάνω βήματα.

Link to comment
Share on other sites

elpinor ολα αυτα τα έχω κάνει και με αυτή την διαδικασία στην κάτοψη φαίνεται ότι ο τοίχος μου είναι πέτρινος

και στο 3Δ παλι φαινεται οτι ειναι πετρινος οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου

 

 

στις οψεις δεν μπορω να το δειξω !

 

μηπως πρεπει να πειραξω κατι στα elevation settings????????

Link to comment
Share on other sites

το Stn-Ledgestone λες material

 

και απο options/element attributes/materials...

εχει vectorial hatching επιλεγμενο Fieldstone 01

 

(ελπιζω κοιταξα στο σωστο μερος)

 

 

Vectorial 3D Hatching το εχω τσεκαρει elevation settings

 

-----------------------------

 

δεν ξερω πως αλλα πλεον δουλευει!

σε μια αλλαγη αναμεσα στις οψεις και κατοψεις και πισω στις οψεις το εβγαλε !

 

αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποια ρυθμιση ηταν εκεινη που ηταν απαραιτητη για να λειτουργησει!

 

(elpinor σε ευχαριστω παρα πολυ)

Link to comment
Share on other sites

το vectorial 3D hatching.

 

πρέπει να έχει όμως fill το υλικό σου.

 

στην εικόνα το επιλεγμένο υλικό το πρώτο εικονίδιο υποδηλώνει hatch και το δεύτερο texture.

 

screenshot20110831at917.png

 

το ακριβώς από πάνω δεν έχει ούτε hatch ούτε texture

Link to comment
Share on other sites

οκ achille καταλαβα

αλλα και παλι το Stn-Ledgestone έχει και hatch και texture

 

δεν μπορω να καταλαβω που το έχανε !

θα κανω και άλλες δοκιμες

 

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχουμε ένα πρόβλημα στο γραφείο. Όταν κάνουμε export ένα μοντέλο απο το ArchiCAD στο Artlantis και επιλέξουμε να αντικαταστήσουμε ένα υλικό πχ ενός τοίχου, τότε όλα τα αντικείμενα με το ίδιο αρχικό υλικό θα αντικατασταθούν με το νέο υλικό, ενώ θέλουμε μόνο ο συγκεκριμένος τοίχος να αλλάξει. Πώς μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό;

Δεν χρησιμοποιώ εγώ το Artlantis, αλλά κάθομαι και περνάω 500 διαφορετικά υλικά στη βιβλιοθήκη του ArchiCAD και για κάθε στοιχείο που σχεδιάζω χρησιμοποιώ διαφορετικό υλικό ώστε να μπορεί αυτός που χρησιμοποιεί το Artlantis να αλλάζει υλικό κάπου χωρίς αυτή η αλλαγή να επηρεάζει άλλα αντικείμενα. Όπως καταλαβαίνετε αυτό μου τρώει πολλές ώρες. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.