Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

'Οταν αποθηκεύω ενα 3d ή μία εικόνα φωτορεαλισμού σε μορφή jpg πως μπορώ να καθορίσω την ανάλυση. Γιάτι μετά όταν το ανοίγω σε ένα πρόγραμμα προβολής photo δεν έχει καθόλου καλή ανάλυση.και αν π.χ θέλω να εκτυπώσω την εικόνα σε Α3 δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συναδελφε για τις οδηγίες απλά έχω στα αγγλικά το Archicad 13 64bit και πάλι ενώ εσύ μου είπες πώς να το κάνω πάλι δεν μπορώ να το βρω..έχεις κάποια εναλλακτική πρόταση για την έκδοση στα αγγλικά?

Link to comment
Share on other sites

chriefth : Φοβαμαι πως οχι. Για να βοηθήσω πρέπει να εγκαταστήσω και την αγγλική έκδοση με την οποία δεν εχω και τόση εξοικίωση. Αν ξέρεις αγγλικούλια θα βγάλεις ακρη μεταφράζοντας στο περίπου. Αν οχι κάποιος άλλος ας βοηθησει

 

 

Koufake : Με την εντολή "ρυθμίσεις φωτορεαλισμού" το εχεις ψάξει;;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τελικά το βρήκα,επειδη στο laptop μου έχω ελληνική έκδοση.Όμως χρησιμοποιώ το παράθυρο Π1 Γαλλικό 12 και τα παντζούρια που βγάζει είναι να ανοίγουν προς τα έξω.εγώ θέλω να είναι σε στυλ ρολά που κατεβαίνουν κάτω...άρα εδώ τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως θα το εμφανίσω:confused:

 

το εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν τα καταφερνω:(

 

screenshot20110320at927.png

 

st2, δες την εικόνα. Επιλέγεις το μενού Calculate και το προσθέτεις. Θυμήσου να σώσεις το Work Environment για να μη το χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά με το email της top-software τι γίνεται;

Έκανα αίτηση για ανανέωση student liscense και ακομη περιμένω. Τους έστειλα email αλλά απέτυχε η αποστολή. Έχουν δεύτερο email;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Έχω μια απορία σχετικά με την δημιουργία του μοντέλου κτιρίου στο Archicad και θα ήθελα τη γνώμη οποιουδήποτε μπορεί να με βοηθήσει.

Όταν έχουμε κατασκευάσει υποστυλώματα και δοκάρια σε έναν όροφο μέχρι κάποιο ύψος (ας πούμε η ανώτερη στάθμη τους είναι 3μ) και έρθει η ώρα κατσκευής της πλάκας τότε την τοποθετείτε στο ίδιο ύψος (άνω στάθμη 3.00μ κάτω στάθμη πλάκας 2.80μ) ? Δηλαδή ενσωματώνονται τα άνω τμήματα των δοκών και των υποστυλωμάτων στο πάχος της πλάκας? ή μήπως είναι καλύτερα η πλάκα να αρχίζει ακριβώς εκεί που τελειώνουν τα υποστυλώματα και οι δοκοί?

Ρωτώ γιατί:

1ον διαπίστωσα διαφορετικές τιμές στις προμετρήσεις και

2ον υπάρχουν διαφορές στο μοντέλο που παράγεται κατα την εισαγωγή του στο πρόγραμμα Energy Building της Civiltech μέσω αρχείου *.ifcxml

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις τις πλάκες στην εσωτερική παρειά από τα δοκάρια;

Εν τω μεταξύ εγώ έχω πρόβλημα μετά την εγκατάσταση του archicad 14 σε windows 7. Το πρόγραμμα πάει να τρέξει και μετά μου βγάζει μήνυμα (το κατάλαβα από τα συμφραζόμενα γιατί μου τα βγάζει κινέζικα) ότι κάποια add-on λείπουν. Ένας τύπος στο archicad-talk φαίνεται ότι έχει το ίδιο πρόβλαμα (http://archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?t=35309) αλλά μόνο με το ΜΕP modeler.

Δοκίμασα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση, τα ίδια και ως administrator, με εγκατεστημένα τα java και quick time player, γενικά δεν έβγαλα άκρη.

post-15642-131887267689_thumb.jpg

post-15642-131887267698_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.