Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Μπορεί και να τη ρώτησε. Ρώτησε εμένα μήπως ξέρω, και εγώ ρώτησα εδώ. Αν βρήκε λύση θα την ποστάρω, μέχρι τότε, αν ξέρετε κάτι, πείτε το ελεύθερα. Δεν ξέρω ποιά έκδοση έχει, την αγγλική αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν φαντάζομαι να παίζει ρόλο. Εγώ νομίζω ότι κάτι δεν θα πάει καλά στην εγκατάσταση και του πρότεινα επανεγκατάσταση. Ούτε το κλειδί δεν νομίζω να φταίει. Ίσως οι drivers μα δεν νομίζω μιας και στο rotate πχ φαίνεται όπως έγραψα πριν.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Έχει αντιμετωπίσει κάνεις πρόβλημα με το τελευταίο Hotfix (Build 3862)

του archicad 14 ελληνικό σε mac και τις συντομεύσεις που πλέον δεν δουλεύουν!Έχει κάποιος λύσει το πρόβλημα ή είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Evan, η πιό σωστή τακτική σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η εξής:

- Ένα PLN για κάθε σπίτι, το οποίο θα έχει τις σωστές στάθμες για κάθε πλάκα, και:

- Ένα PLN με το έδαφος και τον περιβάλλοντα χώρο

 

Στο PLN του περ. χώρου θα κάνεις hotlink τα δύο άλλα PLN και έτσι θα έχεις και τις δύο κατόψεις σε μία πινακίδα με τα σωστά υψόμετρα.

 

 

έχω μια περίπου ίδια περίπτωση

 

το ερώτημα μου είναι πρέπει να συμφωνούν τα ύψη στα stories του .pln καθε σπιτιού με τα ύψη στα stories του .pln του περιβάλλοντα χώρου

 

ή δεν έχει σχέση??

 

στις εκτυπώσεις που θα κάνω στις όψεις θα φαίνονται ότι έχω βάλει στο αντιστοίχο .pln ?

 

και στις κατόψεις προβλεπω μπερδεμα αλλα ας δοκιμασω πρωτα και ξαναποσταρω για κατοψεις

Link to comment
Share on other sites

ας απαντήσω στο ερώτημα που έθεσα μόνος μου (γιάννης κερνάει γιάννης πίνει)

 

πρέπει να συμφωνούν τα ύψη στα stories του .pln καθε σπιτιού με τα ύψη στα stories του .pln του περιβάλλοντα χώρου

 

αλλιώς το πρόγραμμα θα μπερδευτεί και στο 3Δ θα φαίνεται το module λάθος

 

και αυτό διότι αν κάνεις εισαγωγή multi-store πρέπει να ορίσεις μόνο τον πρώτο όροφο και οι από πάνω θα μπερδευτούν...

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα

 

έχω 2 οροφους και έτσι όπως είναι το περιβάλλον έδαφος πρέπει να βάλω μια πόρτα που πατάει στην μέση του κάτω ορόφου και να τελειώνει στην μέση του πάνω ορόφου

 

το πρόβλημα είναι ότι το κομμάτι της πόρτας που είναι στον πάνω όροφο δεν τρυπάει τον τοίχο

υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.