Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Χωρίς να έχω την εμπειρία (δουλεύω AC14-32b/XP-32b) περισσότερο πρόβλημα driver του plotter μου φαίνεται. Ίσως θα έπρεπε να αναζητήσεις παρόμοιο πρόβλημα σε forum του plotter ή εδώ : http://archicad-talk.graphisoft.com/.

Για ποιον plotter μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Elpinor, ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν πρέπει να είναι καθαρό πρόβλημα driver. Αφού, όπως είπα, τυπώνω απο Reader και απο Autocad (όπως δεν είπα) με τις ίδιες ρυθμίσεις. Κάποια ασυμβατότητα φαίνεται να υπάρχει (ή μια ρύθμιση λάθος;;; ) που ψάχνω να την βρώ. Τα plotters είναι HP 250c & 450c που δουλεύουν με τον ίδιο driver όμως που χάρη στην HP παραμένει αρκετά παλιός (πάλι καλά που υπάρχει !). Oταν αναβάθμισα - προσφατα - σε windows7 και έψαξα για νέους drivers εκείνο που βρήκα στο site της HP ήταν μιά σύσταση: να αλλάξω plotter !!! Αφού δουλεύεις όμως XP, είχα τό ίδιο πρόβλημα και με τα XP. Απλά τώρα λόγω γενικής αναδιάταξης είπα να το ψάξω... Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε χρειάστηκε να τυπώσω από Archicad ή Photoshop σε HP κάποιο πρόβλημα είχα :smile:

Δεν ξέρω τι κάνει το Autocad (δεν το έχω δουλέψει ποτέ) αλλά ο reader έχει άλλη διαδικασία και το μέγεθος του αρχείου που στέλνει είναι σημαντικά μικρότερο.

 

Το “…in computer” το δηλώνεις στην βασική καρτέλα του plotter ή μέσα από το Archicad? Δοκίμασε να το δηλώσεις από τους Printers σαν default (αφού κλείσεις το Archicad αλλιώς δεν θα το "δει").

 

Όσο για την σύσταση της HP είναι συνηθισμένη πολιτική, μόνο που κάποια προβλήματα δεν λύνονται ούτε στα νεώτερα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι αυτό έγινε. Χωρίς αποτέλεσμα. Εχω πει ότι ειδικά σε ότι αφορά εκτυπωτές δεν θα ξανακάνω το λάθος της αγοράς HP ever again !! Για τους plotter κρατώ μια επιφύλαξη αφού κατέχουν τεράστιο ποσοστό της αγοράς και υπάρχει σχετική τεχνογνωσία σε service αλλά και υποστήριξη σε αναλώσιμα κ.α. Ευχαριστώ για την βοήθεια όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω τρέλες! Τα HP πλότερ είναι τα καλύτερα της αγοράς!

Το πρόβλημα έγκειται όπως πάντα στην πχοιότητα των winblows που δεν είναι ικανά να υποστηρίξουν αξιοπρεπώς τα περιφερειακά.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τις τρέλες αλλά έχω μια αποψη που βασίζεται σε 25 χρόνια χρήσης σχεδιαστικών εργαλείων. Βέβαια δεν σχολίασα την ποιότητα των plotters της HP αλλα την διαχρονικότητα της υποστήριξής τους απο την μαμα-εταιρεία και φυσικά τα εκτυπωτικά της (τα μικρά Α3, Α4 ). Για το πρόβλημα τώρα το έλυσα τελικά και δεν ήταν θέμα HP. Μια ρυθμιση ήταν όλο κι όλο. Οπως το φανταζόμουν αλλα δεν μπορούσα να φανταστώ ποιά ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντος εγώ (στα 10 χρόνια χρήσης) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με HP εκτυπωτές (A3, A4), είτε ήταν δικός μου είτε σε εταιρία που δούλευα είτε κάποιου συνεργάτη μου..

Καλά για τους plotters δεν το συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι αστείο και να το συζητάμε για τους plotters της HP. Μιλάμε για κορυφαία ποιότητα εκτύπωσης και αντοχή στο χρόνο. Ο 1055 με 10 χρόνια υπηρεσίας είναι σκυλί του πολέμου και τυπώνει όπως την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος πώς βρίσκουμε το εμβαδόν ενός δωματίου ή ακόμα και το εμβαδόν ορόφου στο Archicad? Μου ζητείται από μηχανικό να κάνω ένα σχέδιο για την πολεοδομία και είναι ζητούμενο και το εμβαδόν. Επείδη γνωρίζω το Archicad γιατί κάνω φωτορεαλισμούς θέλω να αποφύγω το Autocad και να το κάνω στο Archicad.

 

και θα ηθελα να προσθεσω οτι θελω να χρησιμοποιησω το Archicad επειδή μου βγάζει τις τομές και τις οψεις με τη μια

Link to comment
Share on other sites

O πιο "απλος" τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο ράστερ έχοντας τσεκάρει το τετραγωνάκι για την εμφάνιση του εμβαδού. Εννοείται οτι με το εργαλείο αυτό περιγράφεις τον χώρο που θέλεις να εμβαδομετρήσεις. Το εμβαδόν προκύπτει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.