Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

όχι δεν αλλάζει παραμένει το ίδιο

 

και έχω παίξει πολύ με την πόδια ,και την επένδυση ,δεν γίνετε τίποτα,στο archicad12,

 

αλλα μου κάνει το ίδιο,και στο archicad 13 το αγγλικό..

 

picture.php?albumid=168&pictureid=585

picture.php?albumid=168&pictureid=584

Link to comment
Share on other sites

Κακό αυτό έτσι??? Και να προσθέσω και μία ερώτηση - παρατήρηση?

Όταν βάλουμε ποδιά στο παράθυρο, στην κάτοψη εξακολουθεί να υπάρχει η γραμμή που είναι στην ευθεία του τοίχου! Γιατί γίνεται αυτό? Δεν φεύγει, ή εγώ δεν το έχω βρει ακόμα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατάλαβα... martinshtjefni αυτό το "Ποδιά" στην πραγματικότητα είναι το "Περβάζι", άλλη μια περίπτωση κακής μετάφρασης...

 

Περβάζι και κάτω κορνίζα για κάποιο λόγο δεν τα δέχεται ταυτοχρονα το Archicad... ή το ένα ή το άλλο...

 

 

 

 

πάντως επαναλαμβάνω: μην χρησιμοποιήτε ελληνικές version! Αποκόπτετε τον εαυτό σας από τους έμπειρους χρήστες του εξωτερικού!

Link to comment
Share on other sites

@artinshtjefni

στο 14 εχει την επιλογη basic windows settings απο οπου μπορεις να τα ρυθμισεις σχεδον ολα δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω

@stefanos zervos

λες στα ανοιγματα οτι στις κατοψεις εμφανιζει μια γραμμη στην περασια του τοιχου πιστευω οτι ετσι ειναι το σωστο

αν αλλαζει αυτο , τωρα που κοιταξα δεν ειδα κατι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να καταλάβετε.

 

1η περίπτωση, δεν βάζω να εξέχει η ποδιά (μαρμαράκι, sill). Η απεικόνιση είναι σωστή.

01-swsto.jpg

 

2η περίπτωση, βάζω να εξέχει η ποδιά. Εξακολουθεί να φαίνεται η προηγούμενη γραμμή προβολής, που όμως δεν ισχύει (δεν υπάρχει).

02-la8os.jpg

 

Κάνω κάτι λάθος, δεν το έχω βρει ακόμα, ή είναι πρόβλημα του archicad?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε απο την βιβλιοθήκη : 1,4 Κατασκευές --> Προσθετα τοίχων --> Κορνίζα. Πιστεύω οτι με τις σωστες ρυθμίσεις θα έχεις το τελικό αποτέλεσμα που ζητάς. Πρόσεχε πρέπει να προεξέχει έστω και λίγο απο τον τοίχο για να σου δώσει αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα με δοκιμές. Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο χωρίς να βρω αυτό που θέλω αποφάσισα να ρωτήσω (αν έχει ήδη συζητηθεί ας βοηθήσει κάποιος δείχνοντας το που… ). Δουλεύοντας ΑC-14 (64bit) με windows 7 (x64) , στην προσπάθειά μου να τυπώσω μεγάλα σχέδια με βγάζει εκτός μνήμης plotter. Ρυθμίζω την παράμετρο του plotter driver να πάει “…in computer” αλλά δεν έχω το ζητούμενο αποτέλεσμα (δείχνει να αγνοεί την ρύθμιση).

Η «λύση» μου είναι να αποθηκεύσω σαν pdf και να τυπώσω χωρίς πρόβλημα με την προηγούμενη ρύθμιση (“…in computer”) από το Acrobat Reader. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν μπορώ να τυπώσω σε plotter κατ’ ευθείαν από AC. Εχει κάποιος καμία πρόταση, ιδέα ή αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.