Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Ναι την μόνωση στις δοκούς την προσθέτω στις τομές σχεδιαστικά. Δεν τοποθετώ την μόνωση εξωτερικά όπως εσύ, γιαυτό ο τοίχος μου ο οποίος καλύπτει το δοκάρι δεν έχει μόνωση στην τομή, την οποία προσθέτω σχεδιαστικά. Έτσι κι αλλιώς δεν το γλυτώνεις ένα κάποιο ρετουσάρισμα στις όψεις και τις τομές. Γραμμές πολλές δεν έχω, αν μπουν τα στοιχεία με προσοχή δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πως ανεβάζουμε εικόνες εδώ από το πρόγραμμα?

 

2 τροποι

 

1-στο archicad σωζεις σε jpeg και μετα ανοιγεις με paint επειτα κάνεις κανεις μια μικροεπεξεργασια (κοβεις πχ αν θες κατι να μην φαινεται) στο paint και ανεβαζεις

 

2-ctr+prtsc ->ctr+V στο paint κανεις μια μικροεπεξεργασια και ανεβαζεις

 

 

το capture του jbosdas δεν το ξερω

 

το ανεβασμα το γραφει απο κατω ο jbosdas

 

@ SIRADRAB

 

σημερα τσεκαρα στο archicad την μεθοδο σου για την τοιχοποια και τις μονωσεις κλπ

 

ο τροπος που προτεινεις βολευει πολυ (ειδικα στις περιπτωσεις YTONG)

 

μπραβο πολυ καλη δουλεια

 

αν μπορεις σηκωσε μερικες φωτο σου

 

ερωτησουλες:

 

1-τα δοκαρια πως τα διαχειρίζεσαι ετσι ωστε σε τομη να φαινονται λεπτομέρειες σοβα ή θερμομονωσης κλπ;

 

2-τους τοιχους σε σχεση με τις πλακες πως τους πας; ταβανι με ταβανι, πατωμα με πατωμα, πατωμα με ταβανι ή αλλιώς;

 

3-μετα τα παχη των τοιχων πχ σοβας 0,03(εξω) + ytong 0.20 + σοβας 0,02(εσω) = τοιχος 0,25 το βαζεις σε υπομνημα ή διαστασιολογεις πανω στην κατοψη;

 

4-εγω κατα 80%(μου εχουν τυχει ενδοδαπεδιες για παραδειγμα αλλιως θα ηταν100%) στις πλακες χρησιμοποιω το composite : concrete floor,insul+parquet

εσυ εχεις αλλαξει κατι για να το συνδυαζεις με τους τοιχους σου?

 

5-στην παρακατω φωτο κανουν Τ ενας τοιχος 0,03(εξω) + ytong 0.20 + σοβας 0,02(εσω) = τοιχος 0,25 (κελυφος) και 0,0125 + ytong 0.075 + σοβας 0,0125 = τοιχος 0,10 (εσωτερικος) αν δειτε ο σοβας περνα και χωριζει τα ΥΤΟNG ενω θα επρεπε να ακουμπουν και ο σοβας να`ναι γυρω τους

γιατι γινεται αυτο πως διορθωνεται;

 

detail1s.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά !!! εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει..

 

γιατί μόλις βάζω ποδιά στο παράθυρο

 

picture.php?albumid=168&pictureid=579

 

μου αφαιρεί την κάτω πλευρά τις επένδυσης

 

picture.php?albumid=168&pictureid=578

 

λέω όχι στην ποδιά εμφανίζεται η επένδυση (κορνίζα παραθύρου)

 

 

picture.php?albumid=168&pictureid=577

Link to comment
Share on other sites

@martinshtjefni

 

απο οτι καταλαβαινω πρεπει να ρυθμισεις καλυτερα τις ιδιοτητες του παραθυρου

παιξε με τα parameters και basic windows settings ->casing settings

μαλλον κατι δεν εχεις ορισει καλα και στην 3Δ προβολη ο τοιχος δεν κοβει καλα και μπαινει στο παραθυρο

 

 

εχεις το ελληνικο archicad και δεν μπορω να καταλαβω και ποια εκδοση και οπως εχει πει και ο achille παλιοτερα "τι τα θελετε τα ελληνικα ?" :)

Link to comment
Share on other sites

st2 απ'ότι έχω καταλάβει, γιατί είμαι νέος χρήστης του archicad (3-4 μέρες δηλαδή) πρέπει να ρυθμίσεις το skin priority. πχ ytong=12 σοβάς=8

Link to comment
Share on other sites

st2 απ'ότι έχω καταλάβει, γιατί είμαι νέος χρήστης του archicad (3-4 μέρες δηλαδή) πρέπει να ρυθμίσεις το skin priority. πχ ytong=12 σοβάς=8

 

 

σωστοτατος

 

νομιζα οτι δεν τα ειχα πειραξει αλλα ηταν πειραγμενα

 

ευχαριστω

 

καλως ηρθες στο Archicad!

Link to comment
Share on other sites

ST2, σ' ευχαριστώ για το ανέβασμα εικόνων από το πρόγραμμα, θα το δοκιμάσω.

 

Για τις ερωτήσεις σου σχετικά με την ''μεθοδολογία'' της εξωτ. τοιχ/ίας που έλεγα, και την λεπτομέρεια της εμφάνισης της θερμ/σης σωστά στις κατόψεις-όψεις-τομές, θα τα δεις στο πόστ μου #710 στην προηγούμενη σελίδα.

Επαναλαμβάνω όμως την περιγραφή υλικών της composite εξωτ. τοιχ/ίας από έξω προς τα μέσα. Το πάχος των στρώσεων-υλικών στο composite το καθορίζεις εσύ ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες σου, λαμβάνοντας υπ' όψη τους περιορισμούς των υλικών (πχ διαστάσεις Υτονγκ ανά 2,5 εκ σε πάχος).

 

1. Σοβάς

2. θερμ/κό υλικό

3.Υτόνγκ

4.Σοβάς.

 

Αυτή η τοιχοποιία λοιπόν είναι περιμετρική, από γωνία σε γωνία κτιρίου και αγκαλιάζει-ενσωματώνει και όλα τα υποστυλώματα και δοκούς (πλαίσια) που βρίσκονται στην εξωτερική περίμετρο του κτιρίου.

Επομένως η σχεδίαση υποστυλωμάτων-δοκών στην κάτοψη, και στη συνέχεια της πλάκας που συνδέει τα στοιχεία αυτά, υποχωρεί πρός το εσωτερικό της περιμέτρου του κτιρίου, κατά το πάχος των 2 πρώτων στρώσεων (σοβάς+θερμ/ση).

Το ύψος της εξωτ. τοιχ/ίας είναι από μπετό δαπέδου κάτω, μέχρι μπετό δαπέδου επάνω, (δαπέδου ορόφων δλδ).

Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνουμε τα ακόλουθα:

Πρώτα έχουμε ομοιογένεια υλικού, τον σοβά, σε όλο το κέλυφος του κτιρίου, οπότε δεν έχουμε τις παράξενες γραμμές στις όψεις από την διαφοροποίηση υλικών και οι τομές βγαίνουν ''τζάμι'', αφού ο composite εξωτ. τοίχος ανεβαίνει μέχρι την πάνω παρειά της πλάκας δαπέδου του υπερκείμενου ορόφου ή δώματος. Δλδ, η τομή μας θα κόψει την πλάκα και την δοκό και θα εμφανίζει στις εξωτ. παρειές τους τις δύο έξω στρώσεις (θερμ/ση-σοβάς) του composite εξωτ. τοίχου.

Μετά, έχουμε επιτύχει, με την εξωτ. θερμ/ση του κελύφους, την αποφυγή θερμογεφυρών και στις πλάκες (εκτός από τους προβόλους). Για τους εξώστες και τις εξωτ. πόρτες & μπαλκονόπορτες, απλά για την ώρα αποφεύγουμε να περνάμε την τομή από εκεί γιατί υπάρχει μπέρδεμα, μέχρι να δούμε τι θα γίνει αργότερα.

Αν έχεις δάπεδο-πλακάκι (που έχεις), πάνω από το δάπεδο-μπετό-πλάκα των ορόφων, αυτό το σχεδιάζεις και το τοποθετείς εσωτερικά της εξωτ. τοιχοποιίας, δλδ το περίγραμμά αυτού του δαπέδου-composite είναι πιο μέσα κατά το πάχος της εξωτ. τοιχ/ίας.

Το αρνητικό σε όλη αυτή την ιστορία της εξωτ. τοιχ/ίας είναι ότι, προκειμένου να αποφύγεις σχεδιαστικές ανωμαλίες με το πρόγραμμα, αναγκάζεσαι και βάζεις υλικό θερμομόνωσης εξωτερικά σε επαφή με το τούβλο Υτόνγκ που είναι από μόνο του ένα υλικό που έχει αρκετά καλές θερμομονωτικές ιδιότητες, όταν έχει το ανάλογο πάχος, και στην πράξη αυτό δεν θα γίνει ποτέ, εκτός κι αν έχουν κανένα βίτσιο οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.