Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Με συγχωρείτε για τον αλεξιπτωτισμό στο φόρουμ σας, αλλά οπως σε πολλους συμπολιτες μας, μου χτυπησε και μενα την πορτα η (πλεον μακροχρονη) αναδουλεια ,και υπαρχει ανάγκη για προσαρμογή .

 

Μην σας τα πολυλογώ ,είμαι σε μετριοτατη οικονομική κατάσταση και πρέπει να αφήσουμε το (ούτε καν ακριβο ) σπίτι που μένουμε.

Έχω μια αποθήκη 70τ.μ. κληρονομια απο τον πάτερα μου.

Αυτή ειναι σε ισόγειο πολυκατοικίας, απο τη μια μεριά της πολυκατοικίας εχει σπίτι, απο την άλλη την αποθήκη.

Κάποτε είχε χρησιμοποιηθεί (στη ζούλα φαντάζομαι ) και σαν κατοικια,οποτε υπαρχει η αναλογη υποδομη (φως ,νερο κλπ) ,μετα τη νοίκιαζε ένας αλουμινας.

Τώρα ειναι άδεια εδω και χρόνια .

 

Μπορώ να μείνω μέσα νομίμως (προτιμότερο ) ,νομότυπα η έστω χωρίς κανένα απο τα παραπάνω ;

 

Προτιμώ να δωσω κάποιες τελευταίες οικονομίες που έχουμε σαν οικογένεια ώστε να εξασφαλίσω μια κατοικία χωρίς ενοίκιο .

Ειναι πολυ ακριβή υπόθεση να γίνει η αλλαγή χρήσης, έστω με κανένα παραθυράκι ;

η ολη διαδικασία ειναι δουλειά πολιτικού μηχανικού ;

Και παλι με συγχωρείτε που η πρώτη μου δημοσίευση όλο ρωτάει .

(Είμαι τεχνικός υπολογιστών ,ότι θέλετε στα "δικα μου" φόρουμ χαλί να γίνω: p )

 

Υ.γ.

Ξέχασα να πω μιλάμε για πολυκατοικία εντός Αθήνας, κτισμένη περίπου το 1980

Edited by Vangelis PinkLlama
Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα πιθανόν να μην μπορείς να κάνεις αλλαγή χρήσης.

Ισως όμως να μπορείς να ενταχθείς στο νόμο των αυθαιρέτων.

Θα πρέπει να έχει κανείς αρκετά στοιχεία για να σου απαντήσει , όπως σχέδια οικοδομικής άδειας , τίτλους , Ε9 κλπ.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να  πας σε έναν μηχανικό που ασχολείται με άδειες οικοδομών και αυθαίρετα για να το συζητήσετε. Αρχιτέκτων ή  Πολιτικός Μηχανικός κατά κανόνα , σπανιότερα Τοπογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση .

Γιατί αυθαίρετο ;

Ειναι κανονικά στο σχέδιο της πολυκατοικίας, στην απεναντι πλευρά του κτιρίου εχει ολόιδιο αλλά ειναι χαρακτηρισμένο κατοικία.

Ο χώρος εχει εξαρχής δωμάτια τουαλέτα κλπ.

Σορυ για τις απανωτές ερωτήσεις, απλά βιωνω ένα μινι έμφραγμα αυτή τη στιγμή με την πιθανότητα να μη γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

... απο τη μια μεριά της πολυκατοικίας εχει σπίτι, απο την άλλη την αποθήκη....

Εσένα ιδιοκτησία σου είναι μόνο η αποθήκη ? ή έχεις και τμήμα από οικία?

 

 

 

 

και μη φοβού ... γίνεται

(μη έχουμε και εμφράγματα δηλαδή)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το εξέφρασα σωστα.

Στη μεση ειναι η είσοδος της πολυκατοικίας .

Αριστερά εχει ένα ισόγειο σπίτι, σχεδον ιδιο με το δικο μου με πόρτα μέσα στην πολυκατοικία.

Δεξιά, ειναι το δικο μου με ανεξάρτητη είσοδο εξω απο την πολυκατοικία .

Οπότε θέλω να πω, δε νομίζω ότι θα εχει πρόβλημα απο πλευράς δομικού συντελεστή και τετοια .

Καθαρα δικές μου εικασίες .

Εχει χτιστεί τέλη των 70s και απο ότι βλέπω, ήταν μια σχεδόν συνηθισμένη λαμογια να ξεκινάνε για μαγαζί/αποθήκη και στην πορεία να φυτρώνει σπίτι .

 

Για τον φιλο που ρωτησε γιατί δε μένω ως εχει, επειδή έχουν δει ΠΑΡΑ πολλά τα μάτια μου,δε θέλω να πέσει καμια καρφωτη και να έχω καταγγελία στην πλάτη .

Έχω επίσης την καταραμένη αρρώστια της συνείδησής.

Σιχαίνομαι την ελληνική λαμογια και προσπαθώ να βαζω το λιθαράκι μου στο να γίνουμε καλύτεροί.

 

Δηλαδή έχω και ουτοπικές παραισθήσεις, το ξέρω αλλά δεν θέλω να αλλάξω οσο τα καταφέρνω.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να  πας σε έναν μηχανικό που ασχολείται με άδειες οικοδομών και αυθαίρετα για να το συζητήσετε. Αρχιτέκτων ή  Πολιτικός Μηχανικός κατά κανόνα , σπανιότερα Τοπογράφος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάτε σε ένα μηχανικό ο οποίος αφού ελέγξει τα σχέδια της οικοδομικής αδείας θα σας πει αν πρέπει να προβείτε σε κάποια νομιμοποίηση αλλαγής χρήσης ή άδεια αλλαγής χρήσης.

Πιθανόν η άδεια να το προέβλεπε ως κατοικία και να μη χρειαστεί τίποτα. Ή πάλι ή όποια αλλαγή χρήσης χώρου που μετρούσε στο συντελεστή δόμησης να συντελέστηκε  αποδεδειγμένα πριν το 1985 οπότε δεν συνιστά παράβαση.

Ρωτήστε κάποιο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Μην σας τα πολυλογώ ,είμαι σε μετριοτατη οικονομική κατάσταση ...

...

 

Μπορώ να μείνω μέσα νομίμως (προτιμότερο ) ,νομότυπα η έστω χωρίς κανένα απο τα παραπάνω ;

 

Προτιμώ να δωσω κάποιες τελευταίες οικονομίες που έχουμε σαν οικογένεια ώστε να εξασφαλίσω μια κατοικία χωρίς ενοίκιο .

Ειναι πολυ ακριβή υπόθεση να γίνει η αλλαγή χρήσης, έστω με κανένα παραθυράκι ;

η ολη διαδικασία ειναι δουλειά πολιτικού μηχανικού ;

....

 

1ον και σημαντικότερο μη υποτιμήσεις τις συμβουλές των συναδέρφων που σου είπαν πιο καλά απ όλα να πας σε Μηχανικό με τα σχέδια κλπ να σου πει) και Πολιτικοί κάνουν και Αρχιτέκτονες. Οπότε εύκολο μεν εξοδάκι δε.

 

2ον Αν μπορείς (με τον μηχανικό που θα επιλέξεις) να νομιμοποιήσεις την χρήση αποθήκης σε οικία τότε αποκτάς ένα ακίνητο με ας το πούμε καλύτερη εμπορική αξία. Τα καλά νέα είναι αυτά τα κακά νέα είναι ότι θα έχεις κι αλλα έξοδα. Πρόστιμο ένταξης στον 4178 αμοιβές μηχανικού. Πόσο μη ρωτήσεις δεν βγαίνει ετσι και θα σου τα πουν όταν τα δουν.

 

Δεν είναι όμως 50€ ούτε και εκατομμύρια. Επίσης κάτι περισσότερο θα σε χρεώσουν και στα ΕΜΦΙΑ αν κάνεις αλλαγή χρήσης. Αλλά μη ξεχνάς θα είναι και πολεοδομικά επίσημα οικία κι όχι αποθήκη.

 

Αλλά επειδή αυτό το μετριότατη οικονομική κατάσταση σε συνδυασμό με το «έμφραγμα» με άγχωσε υπαρχει και 3η λύση, τσάμπα όλα.

 

Μπορείς να μείνεις στο ακίνητο σου κι ας έχει πολεοδομική χρήση αποθήκης. Δεν υπαρχει πολεοδομική απαγόρευση για αυτό.

Δεν μπορείς να το κάνεις κατάστημα Υγειονομικού ενδιαφέροντος κι άλλες χρήσεις αλλα δεν απαγορεύεται πουθενά να μένεις με την οικογένεια σου σε αποθήκες, σε γκαράζ σε καταστήματα…. (αρκεί να έχεις νερό και αποχέτευση φυσικά).

Άρα μένεις νόμιμα (όσο αφορά την πολεοδομία)

Θα πρέπει όμως να δεις με προσοχή τον κανονισμό της πολ/κίας και τι χιλιοστά συμμετοχής στα έξοδα κλπ έχεις ως αποθήκη μπας και είναι μειωμένα ενώ σαν οικία θα πρέπει να είχες κάποια διαφορά στη συμμετοχή όποτε να έχεις προβλήματα με τους συνιδιοκτήτες.

Αν λύσεις αυτό είσαι οκ.

 

Αν μπορέσεις να βρεις κάποια χρήματα να το εντάξεις στον 4178/11 για αλλαγή χρήσης θα είσαι στο μέλλον κερδισμένος. Στο παρόν όμως κάποια έξοδα θα υπάρξουν.

 

‘Όλα αυτά όμως με κάθε επιφύλαξη διότι από μακριά η γνωμάτευση πάντα πάσχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμότατα για τις συμβουλές σας,βοηθάνε .θα τις λάβω υπόψη μου και θα προχωρήσω, γνωρίζοντας πλέον κάποιες μεταβλητές της εξίσωσης .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.