Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στους ελεγκτές δόμησης


ssouanis

Recommended Posts

Καλημέρα.

Επειδή είμαι ΕΔ αναρωτιέμαι...

Ο ΕΔ τι ελέγχει;

Θέση του κτιρίου στο οικόπεδο ή γήπεδο

Τελικές διαστάσεις του κτιρίου (τελικό περίγραμμα)

Πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου

Τελικό διαμορφωμένο ύψος κτιρίου

Εύρος αντισεισμικού αρμού 

Ύψος στέγης

Θέσεις των εξωστών

Διαστάσεις των εξωστών

Θέσεις των ημιυπαίθριων χώρων

................

Σε ποιο από τα παραπάνω θέλει ειδικές γνώσεις ΓΟΚ, ΝΟΚ ή ότι άλλο όταν όλα ελέγχονται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια και μόνο; 

Ελέγχει κάτι άλλο πλην των ανωτέρω;

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά όταν κάνω ελέγχους;

terry

κάνεις τα παραπάνω (που ρητά αναφέρονται  στο ΦΕΚ 57Δ )

και απαντάς  δες το παράρτημα του ΦΕΚ

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω αναφερόμενα, δηλώνω υπεύθυνα ότι μετά από τον έλεγχο που διενήργησα στο εν λόγω έργο:

α) Δεν διαπιστώθηκαν παραβάσεις.

β) Διαπιστώθηκαν αποκλίσεις, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην  παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.

γ) Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν μεταβάλλουν  το περίγραμμα της οικοδομής, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή όγκου, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα.

δ) Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν περιλαμβάνονται στις παραπάνω περιπτώσεις, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα.

 

αλλά φαίνεται ότι μερικοί συνάδελφοι (όπως και το ΤΕΕ)

 

την ιδιότητα Ε.Δ την θεώρησαν ειδικότητα Ε.Δ (και την πάσαραν και στην σφραγίδα του)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναπεί και στο αντίστοιχο θέμα των ΕΕ και στις εκεί εξετάσεις ...

 

Προν το παρόν ο νομοθέτης προσπαθεί να ρυθμίσει το διαθέσιμο αριθμό ελεγκτών.

Είναι πολλοί ενδιαφερόμενοι ; Εξετάσεις!  - Είναι λίγοι ενδιαφερόμενοι ; Όλοι μέσα !

Η διαβάθμιση της εμπειρίας βλέπω ότι έχει αντίκρυσμα μόνο στο πολύ μικρό ποσό της αποζημίωσης ... μόνο έμπειρος θα μπορούσε να το κάνει με τόσα λίγα ...

 

Τη δουλειά χωρίς έλεγχο μπορούν να την κάνουν όλοι, τη δουλειά με σωστούς ελέγχους θα πάνε να την κάνουν λίγοι και θα την κάνουν σωστά !

Εκτός από ΕΔ, ισχύει και για τους ΕΕ και για τις μελέτες και συνολικά για το επάγγελμα ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε για αλλη μια φορα μπερδευεσαι.

Εγραψα εγω καπου οτι πρεπει να ξερεις τον ΝΟΚ απεξω για να κανεις εναν ελεγγος δομησης?

 

Αυτο που εγραψα αφορουσε την οποια επαφη με το αντικειμενο.

Και ναι λοιπον, πρεπει να ξερεις, τι ειναι ΗΧ, τι στεγη, τι υπογειο, τι στεγαστρο, τι πλαγια σποσταση, τι εξωστης.

Σου λεω λοιπον, οτι ξερω πολλους μηχανικους, που δεν εχουν καμια επαφη με τα παραπανω.

Και δεν το λεω υποτιμητικα. Απλα ασχοληθηκαν με αλλο αντικειμενο (βλ. εργοταξια, ερευνητικα, στατικες μελετες κτλ).

 

Δεν εχω καταλαβει που ειναι η ενσταση σας.

Στις εξετασεις?

Τοσο τραγικο ειναι καποιος, ο οποιος θα κληθει να ελεγξει κατι, να εχει μια υποτυπωδη "πιστοποιηση". (πες το οπως αλλιως θες).

 

Να καταργησουμε και τις εξετασεις για την εγγραφη στο ΤΕΕ?

Τι λες?

 

Αν το προβλημα μας ειναι η θεματολογια των εξετασεων, ας το κουβεντιασουμε.

Αλλα οχι να τις καταργησουμε.

 

Δλδ εσυ θεωρεις οτι με τις εξετασεις κοβει καποιος δικαιωματα απο τους μηχανικους? (και μιλαω παντα για τις εξετασεις των ΕΔ).

Απο που και ως που?

Ειχε κανεις το δικαιωμα να ειναι ΕΔ με τη ληψη του πτυχιου του?

Ή μηπως πρεπει ολοι να εναι και ΕΔ.

 

ΥΓ. Δεν καταλαβαινω σε ποιον αναφερεσαι, σχετικα με την ειδικοτητα του ΕΔ, αλλα εγω προσωπικα ειμαι Διπλ. Πολιτικος Μηχανικος ΕΜΠ και αυτη ειναι η ειδικοτητα μου.

Παραπανω μαλιστα εγραψα για την "ιδιοτητα" του ΕΔ.

Και αφου μιλαμε για ιδιοτητα, ας δωσει, οποιος θελει να γινει, τις υποτυπωδεις εξετασεις. Δεν θα παθει τιποτα, ουτε θα του πεσει το "τουπε".

 

ΥΓ2. Σου απαντησε ηδη ο Καν62. Ειλικρινα, απο συναδελφους οπως εσενα και τον ΒΑΣ, που ξερετε οτι σας εκτιμω και σας σεβομαι και εχετε τεραστια εμπειρια, δε θα περιμενα τετοια αντιδραση, για κατι νεο, με τα οποια στραβα εχει.

Δεν μας αρεσει? Αντι να το βελτιωσουμε, ας γινουν ολοι ΕΔ, να δουμε τι θα καταλαβουμε.

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κουβέντα έχει πάρει χαζή τροπή. Προφανώς και δεν θα ελέγξεις ΝΟΚ στην αυτοψία αν και άμα διαπιστώσεις ότι η άδεια είναι μαϊμού το λογικό είναι να το αναφέρεις. Ο λόγος για τις εξετάσεις είναι για να περιορίσουνε τον αριθμό τον ΕΔ για να μπορούν να ελεγχθουνε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κουβέντα έχει πάρει χαζή τροπή. Προφανώς και δεν θα ελέγξεις ΝΟΚ στην αυτοψία αν και άμα διαπιστώσεις ότι η άδεια είναι μαϊμού το λογικό είναι να το αναφέρεις. Ο λόγος για τις εξετάσεις είναι για να περιορίσουνε τον αριθμό τον ΕΔ για να μπορούν να ελεγχθουνε.

τι εννοείς!  πως ελέγχονται? 

ας υποθέσουμε (πάνω στη χαζή κουβέντα) 

 

ότι έχουμε  για έλεγχο 1000 κατασκευές 

α' περίπτωση

 Ε.Δ όσοι όλοι οι  μηχανικοί (περίπου 120,000)

β' περίπτωση

 Ε.Δ μόνο οι 600 ή 2800 

που είναι η διαφορά για σένα

 των Ε.Δ  που θα ελεγχθούν?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματική ευσυνειδησία δεν είπαμε. Τους 600 είναι πιο εύκολο να τους περιορίσεις από 120.000. Μια δυο τρεις θα βάλουνε μυαλό και θα κάνουν πιο αυστηρό έλεγχο. Άμα έχεις να κάνεις με κάθε καρυδιάς καρύδι δεν θα βγάλεις άκρη. Μην παίρνεις την επαγγελματική ευσυνειδησία δεδομένη δεν υπάρχει θα πρέπει να δημιουργηθεί από το μηδέν (μην πω μείον).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφού η ΕΥΕΔ τρώει τις αρνήσεις με το τσουβάλι, λογικό είναι να ζητά την αύξηση των ελεγκτών.

 

μετά την πρώτη φούρια το '12, είδαν οι μη ελεγκτές, ότι οι ελεγκτές κληρώνονται μια φορά το χρόνο για δυο καταστορικα 50 χιλιόμετρα μακριά,

όποτε έχασαν κάθε ενδιαφέρον για εξετάσεις και μπούρδες τύπου πόθεν έσχες για πενταροδεκαρες

 

τώρα χωρίς εξετάσεις και με πόθεν έσχες για πάνω από 1000 μ2, θα λυθεί το πρόβλημα των αρνήσεων, στο τέλος θα βρίσκεται ο πιο δυστυχής να κάνει την αγγαρεία 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ με το θέμα των εξετάσεων γενικά . Εχω και το θέμα των εκτιμήσεων που ανέβασα κάτι που πέρασε στο ντούκου και θα το ξανανεβάσω .

 

Με τα σημερινά δεδομένα , οι νέοι συνάδελφοι έχουν από ελάχιστη έως μηδενική εμπειρία , οπότε τι κάνουμε ? Τους αποκλείουμε , τους εκπαιδεύουμε ?

 

Οι παλιότεροι συνάδελφοι έχουν εμπειρία δεκαετιών , αλλά καμία διάθεση να μπουν σε διαδικασία εξετάσεων για τα αυτονόητα . 

 

Το αποτέλεσμα είναι ότι ελάχιστοι προφανώς ενδιαφέρονται για ΕΔ και για αυτό αναγκάζονται να καταργήσουν τις εξετάσεις . 

 

Αλλά γενικά είμαι εναντίον των αποσπασματικών εξετάσεων . Θα δεχόμουν τις εξετάσεις , αν ξεκίναγε αλλιώς όλο το επάγγελμα . 

 

Δηλαδή εξετάσεις από την αρχή και ανά χρόνια για αύξηση του αντικειμένου εργασίας .

 

Με τα σημερινά δεδομένα , ο Χ μεσίτης βρίσκει τον Ψ άνεργο μηχανικό και του υπογράφει 100όροφο κτίριο . Αλλά θα πρέπει να δώσει εξετάσεις για να ελέγξει ένα ισόγειο κατάστημα .

 

Δεν είναι οξύμωρο ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να καταργησουμε τις εξετασεις για τους ΕΔ?

Γιατι να μην τις βελτιωσουμε, ξεκινωντας παραλληλα κουβεντα, για τον τροπο με τον οποιο καποιος θα φτασει στο σημειο να υπογραφει για 100οροφο??

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.