Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στους ελεγκτές δόμησης


ssouanis

Recommended Posts

το θέμα των εξετάσεων ΕΔ και ΕΕ έτσι όπως αντιμετωπίζεται τα τελευταία χρόνια είναι αστείο... καλά κάνουν και τις καταργούν...

 

'' Τωρα αν ειναι ο καθενας να γινεται ελεγκτης χωρις να γνωριζει νοκ απλα με μια αιτηση τοτε τι να πω... Και δεν καταλαβαινω γιατι φοβαστε τις εξετασεις. Αν ειστε διπλωματουχοι λοιπον ολοι ειναι ευκολο οπως λετε να περασετε το τεστ.''

''Οι σοβαροι μηαχνικοι δεν θα επρεπε να δεχονται τετοιες καταστασεις. Εμεις που διαβασαμ νοκ ειμαστε ηλιθιοι???''

 

Μα δεν μπορείς να εργάζεσαι έτσι και αλλιώς σαν Μηχανικός αν δεν έχεις διαβάσει ΝΟΚ ΓΟΚ και τη λοιπή νομοθεσία... και αν νομίζεις ότι μπορείς να ελέγξεις ένα κτίριο παρα μόνο διαβάζοντας 50 σελίδες (για να δώσεις τις εξετάσεις) αυταπατάσαι...

άρα οι εξετάσεις δεν προσφέρουν τίποτα... 

Στην Ελλάδα δεν έχουμε πρόβλημα εξετάσεων, αλλά ελέγχου και επαγγελματικής ευσυνειδησίας 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για τις εξετάσεις  εγγραφής στο ΤΕΕ θα πούμε κάτι?

 

θα έπρεπε να υπάρχουν ?

και αν ΝΑΙ  έτσι όπως είναι  εξυπηρετούν κάτι?.... γιατί μια φορά θυμάμαι παλιός πρόεδρος ΤΕΕ σε εξεταστή που εκοψε μερικούς  τουκανε παρατήρηση ότι θα χαθούν οι συνδρομές και μην κόψει άλλους....

 

 

οι ιατροί πχ  για εγγραφή στον ΙΣΑ δεν έχουν εξετάσεις......αλλά για ειδικότητα  έχουν σοβαρές που διαβάζουν 2-3 μήνες και πέφτει κόψιμο

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι μπερδευεστε.
Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη "περασα 50 μαθηματα και βαζω την υπογραφη μου για οτι γουσταρω".

Τελικα ολες οι χωρες που εχουν συνεχεις εξετασεις, πισυοποιησεις και εκπαιδευση ειναι κοροιδα.

Ας μας πουν αυτοι που δε θελουν τις εξετασεις αν ειναι ΕΔ ή αν θα γινουν τωρα που δε θα σπσιτουνται εξετασεις.

ΚΑΝΑ ναι οκ μπορεις να κανεις και να υπογραψης μελετη με ΝΟΚ χωρις να εχεις εξεταστει σε αυτον. Αλλα ο ΕΔ καλειται να ελεγξει καποιον και να υπογραψει οτι ολα ειναι οκ.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΝΤΟΝΩΣ οτι ειναι απλα ενα ερωτηματολογιο. Κριμα που το γραφεις με κεφαλαια. Αφου ειναι ερωτηματολογιο μηπως να το συμπληρωσουμε και σπο το γραφειο;;;

Αν οι εξετασεις εχουν σωστη θεματολογια ειναι αλλο θεμα. Ας σχολιασουμε αυτο. Οχι να τις καταργησουμε.

ΒΑΣ το οτι θα προσκομισω 20 ΑΠΥ ή 20 φυλλα ΟΑ που εχω συμμετεχει δε αποδεικνυει τιποτα. (Παραδειγμα συναδελφου με πανω απο 200 ΟΑ καιο ιδιος εχει μαγαζι με λαχανικα και φρουτα και υπογραφει οτι του δωσουν).

Δεν μπορω να τα καταλαβω, οταν κατεχουμε κατι, που ειναι το προβλημα να εξεταστουμε σε αυτο?

Edited by terry
  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα εξασφαλίσεις τον σωστό έλεγχο και την επαγγελματική ευσυνειδησία? Οι ελεγκτές δόμησης είναι ένα πρώτο βήμα για να εξασφαλίσουν οτι ο έλεγχος θα γίνει σωστά. Αντί να τις καταργήσουν θα έπρεπε να προσλάβουν πέντε μηχανικούς στην αθήνα να ελέγχουν τους ΕΔ και να συνυπογράφουν το πόρισμα. Επίσης θα έπρεπε να αλλάξει το έντυπο σε ποιό αναλυτικό γιατι όπως είναι τώρα είναι αστείο (αναλυτικό κείμενο και με ποιο πολλές φωτογραφίες). Το πρόβλημα με το να έχεις πολλούς ΕΔ (όλους τους μηχανικούς δηλαδή) είναι οτι δεν μπορείς να τους ελέγξεις ποτέ, και τώρα πολλοί είναι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ναι οκ μπορεις να κανεις και να υπογραψης μελετη με ΝΟΚ χωρις να εχεις εξεταστεις σε αυτον. (όπως χωρίς εξετάσεις είναι και ο ΕΛΕΓΧΩΝ κατά ΓΟΚ)

 

Αλλα ο ΕΔ καλειται να ελεγξει καποιον και να υπογραψει οτι ολα ειναι οκ. (που το είδες το ΟΛΑ- έντυπο συμπληρώνεις με ΘΕΣΕΙΣ και ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 

 

ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΝΤΟΝΩΣ οτι ειναι απλα ενα ερωτηματολογιο. Κριμα που το γραφεις με κεφαλαια.

 

Αφου ειναι ερωτηματολογιο μηπως να το συμπληρωσουμε και σπο το γραφειο;;;  (ΔΕΝ είμαι εναντίον του θεσμού Ε.Δ και μην ...κατεβάζεις το επίπεδο αντιπαράθεσής! - ξαναδές το # 49)

 

Αν οι εξετασεις εχουν σωστη θεματολογια ειναι αλλο θεμα. Ας σχολιασουμε αυτο. Οχι να τις καταργησουμε. (δηλ πως να ΜΕΤΡΑΣ καλύτερα διαστάσεις και θέσεις?)

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια άλλη ερωτηση...

 

Εγώ στη "καριέρα" μου, ας πούμε, εχω ασχοληθεί μόνον με δημόσια έργα και τοπογραφικά (ας αφήσουμε το θεμα των ΕΔ απ'εξω).

 

Γίνομαι αύριο ΕΔ. Είμαι όμως ασχετος με το αντικείμενο.

 

Δύο ομως τα τινά: απ'τη μία έχω δικαίωμα να το ελέγξω, απο την άλλη όντας άσχετος είμαι επικίνδυνος.

 

Για ποιο λόγο όμως να ΜΗΝ μπορώ να γίνω ΕΔ (παρολο που δεν ασχολήθηκα ποτέ), θα κάτσω να διαβάσω, να μελετήσω, να ρωτήσω, να παρω μαζί μου ένα εμπειρότερο συνάδελφο κτλ κτλ κτλ

 

Θέλω να πω εν ολίγοις, πως βγαίνοντας απο μια σχολή, μπορει να εχει διδαχθεί κανείς τα πάντα. Ομως δύσκολο να ασχοληθεί με τα πάντα. Εχει επιλέξει μια επαγγελματική ρότα...Για ποιο λογο να τον εμποδίσει κάποιος να την αλλάξει και να πλεύσει αλλού;

 

Απλά για κουβέντα τα άνωθεν, οχι πως καίγομαι να γίνω ΕΔ με εξετάσεις ή χωρίς (οπως και δε θα γινω, γι'αυτο δεν εγινε και ΕΠ)

 

Υ.Γ. απλά κατ'εμέ, θα πρέπει και οι ΕΔ να ελέγχονται. (σε μεγαλύτερο δείγμα).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κανα τωρα εσυ ριχνεις το επιπεδο διοτι δεν ειναι ο ελεγχος, απλα δυο "κορδελιες".

Δε θελω τωρα να σου πω παραδειγματα για να καταλαβεις τη δυσκολια που μπορει να αντιμετωπισει καποιος.

 

Με τη λογικη τη δικη σου, οποιοσδηποτε τελειοφοιτος δημοτικου μπορει να γινει ΕΔ.

 

Εγραψα και παραπανω οτι ο ΕΔ δεν ειναι καμια σοβαρη ιδιοτητα, ουτε οι εξετασεις ειναι.

Απλα οι εξετασεις διασφαλιζουν οτι δε θα γινει καθε καρυδιας καρυδι, ΕΔ, απλα με μια αιτηση.

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι , ούτε θέλω να γίνω ΕΔ . Εχω μεγαλώσει και δεν έχω αντοχές για τσακωμούς . Αλλά τον ΓΟΚ 73 και 85 τους γνωρίζω άριστα . Τον ΝΟΚ θεωρητικά μια και δεν έτυχε να κάνω άδεια με αυτόν τώρα . Αλλά τι θα ελέγξω κατά ΝΟΚ ?

 

Την εφαρμογή των εγκεκριμένων σχεδίων θα ελέγξω . Αυτή δεν είναι η δουλειά του ΕΔ ? Δεν ελέγχει μελέτες ως προς την εφαρμογή του ΝΟΚ . Αυτές ελέγχθηκαν από την ΥΔΟΜ κατά την έκδοση της ΑΔ . 

 

Αλλά το πρόβλημα είναι γενικότερο . 

 

Η ξεκινάμε με εξετάσεις και επίπεδα έργων και ανάλογα ελέγχων , πραγματογνωμοσυνών και εκτιμήσεων , ή τα αφήνουμε όλα ελεύθερα . 

 

Ο τύπος με το μανάβικο και τις 200 άδειες , είναι πολύ πιο επικίνδυνος για το δημόσιο συμφέρον , από κάποιον που δεν ξέρει καλά τον ΝΟΚ και είναι ελεγκτής . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή είμαι ΕΔ αναρωτιέμαι...

Ο ΕΔ τι ελέγχει;

Θέση του κτιρίου στο οικόπεδο ή γήπεδο

Τελικές διαστάσεις του κτιρίου (τελικό περίγραμμα)

Πλάγιες αποστάσεις του κτιρίου

Τελικό διαμορφωμένο ύψος κτιρίου

Εύρος αντισεισμικού αρμού 

Ύψος στέγης

Θέσεις των εξωστών

Διαστάσεις των εξωστών

Θέσεις των ημιυπαίθριων χώρων

Διαστάσεις των ημιυπαίθριων χώρων

Θέση του λεβητοστασίου

Διαστάσεις του λεβητοστασίου

Διαστάσεις ανοιγμάτων λεβητοστασίου

Πάχος εξωτερικής τοιχοποιίας (μόνο στις περιπτώσεις όπου αυτή δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης)

Τήρηση θέσεων στάθμευσης (υποχρεωτικών και προαιρετικών)

Θέση κολυμβητικών δεξαμενών / υδάτινων επιφανειών

Διαστάσεις κολυμβητικών δεξαμενών / υδάτινων επιφανειών

Θέση δεξαμενών λυμάτων

Τήρηση πρόβλεψης χώρου για την υποχρεωτική φυτοκάλυψη του προκηπίου και του ακάλυπτου χώρου

Τήρηση εφαρμογής των ειδικών όρων και περιορισμών που έχουν επιβληθεί από ειδικά διατάγματα και αποφάσεις υπαγωγής περιοχών ή κτιρίων σε καθεστώς προστασίας για την όψη του κτιρίου

 

Σε ποιο από τα παραπάνω θέλει ειδικές γνώσεις ΓΟΚ, ΝΟΚ ή ότι άλλο όταν όλα ελέγχονται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια και μόνο; 

Ελέγχει κάτι άλλο πλην των ανωτέρω;

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά όταν κάνω ελέγχους;

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.