Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στους ελεγκτές δόμησης


ssouanis

Recommended Posts

Σταυρο, αναφερομουν σε περιπτωσεις καταγγελιων.

 

 

ΥΓ. Τι ακριβως ελεγχο εκανε η ΕΥΕΔ σε εΔ? Και για ποιον λογο?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οι καταγγελίες θα μπουν στη συνέχεια. Δίκιο έχεις.

 

Ο έλεγχος ήταν δειγματοληπτικός.

Προβλέπεται από την νομοθεσία για την λειτουργία ΕΥΕΔ.

 

Ουσιαστικά σου ελέγχουν και αυτοί την οικοδομή, όχι με την "ένταση" του ΕΔ κατά τον τελικό έλεγχο.

Βασικά πιστεύω ότι όσο σε βρίσκουν ok τόσο χαλαρώνουν.

Δεν μέτρησαν δλδ όλους τους Η/Χ, μέτρησαν σε 2 ορόφους, τους βρήκαν ok και σταμάτησαν.

Θέση κτιρίου, ύψος κ.λπ.. Τα χοντρά δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Το ασυμβίβαστο του ΕΔ περιγράφεται κάπου;

 

π.χ.

Συγγένεια ΕΔ με τον επιβλέποντα μηχανικό. 

Εμπλοκή του ΕΔ στην φάση κατασκευής.

κλπ

 

Υπάρχει σχετικός κατάλογος που περιγράφει κάθε περίπτωση;;  

Link to comment
Share on other sites

Το ασυμβίβαστο του ΕΔ περιγράφεται κάπου;

 

π.χ.

Συγγένεια ΕΔ με τον επιβλέποντα μηχανικό. 

Εμπλοκή του ΕΔ στην φάση κατασκευής.

κλπ

 

Υπάρχει σχετικός κατάλογος που περιγράφει κάθε περίπτωση;;  

 

ν. 4030/2011, άρθρο 10, παρ. 2

Η ιδιότητα του ελεγκτή δόμησης είναι ασυμβίβαστη με την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου ή υπαλλήλου Ν.Π.Δ.Δ. ή υπαλλήλου στον ευρύτερο δημόσιο τομέα με σχέση δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου.

 

ν. 4030/2011, άρθρο 11, παρ. 2

Κατά την άσκηση των παραπάνω αρμοδιοτήτων από τους Ελεγκτές Δόμησης εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 2690/1999. Ενδεικτικά απαγορεύεται η διενέργεια ελέγχου από ελεγκτή δόμησης, σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:
α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β΄ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.
Edited by geoste
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β΄ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.

 

Δηλαδή για να καταλάβω σε ένα παράδειγμα

Νέα πολυώροφη οικοδομή διαμερισμάτων

(ας πούμε την έχουν πάρει ως αντιπαροχή). Έχουν γίνει συμβόλαια και οριζόντια ιδιοκτησία και μπορεί κάποιες από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (έστω μια) να την έχει αγοράσει από τα σχέδια κάποια θεία μου. (Κι εγώ φυσικά δεν το ξέρω.. σιγά μη με ενημερώνουν οι θειες και τα χαμένα ξαδέρφια μου τι κάνουν όταν έχουμε και χρόνια να βρεθούμε.)

 

Με καλούν για Ελεγχο Δόμησης Α φάση στα μπετα.

 

Πριν πάω θα πρέπει να μου έχουν δώσει και τα συμβόλαια αγοραπωλησίες που πιθανά έχουν γίνει?

Ή πάμε ελέγχουμε μπετα κλπ… δίνουμε το οκ και μετά μερικά χρόνια επειδή η θεία είχε αγοράσει διαμέρισμα πριν ή μετά την αυτοψία μας για 200€ θα έχουν δικαίωμα να μας τρέχουν σε δικαστήρια?

(μια ζωή στην Ελλάδα για να πιάσουν την αθερίνα και τον γάβρο αφήνουν να περάσουν οι τόνοι και οι φάλαινες)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 7 Ν 2690/99

προσοχή και στο κοκκινισμένο 

 

2.Τα μονομελή όργανα, καθώς και τα μέλη των συλλογικών οργάνων, οφείλουν να απέχουν από κάθε ενέργεια ή διαδικασία που συνιστά συμμετοχή σε λήψη απόφασης ή διατύπωση γνώμης ή πρότασης εφόσον: α)η ικανοποίηση προσωπικού συμφέροντός τους συνδέεται με την έκβαση της υπόθεσης, ή β)είναι σύζυγοι ή συγγενείς εξ αίματος ή εξ αγχιστείας, κατ΄ ευθεία μεν γραμμή απεριορίστως, εκ πλαγίου δε έως και τέταρτου βαθμού, με κάποιον από τους ενδιαφερομένους, ή γ) έχουν ιδιαίτερο δεσμό ή ιδιάζουσα σχέση ή εχθρότητα με τους ενδιαφερομένους

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω σε ένα παράδειγμα

Νέα πολυώροφη οικοδομή διαμερισμάτων

(ας πούμε την έχουν πάρει ως αντιπαροχή). Έχουν γίνει συμβόλαια και οριζόντια ιδιοκτησία και μπορεί κάποιες από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες (έστω μια) να την έχει αγοράσει από τα σχέδια κάποια θεία μου. (Κι εγώ φυσικά δεν το ξέρω.. σιγά μη με ενημερώνουν οι θειες και τα χαμένα ξαδέρφια μου τι κάνουν όταν έχουμε και χρόνια να βρεθούμε.)

 

Με καλούν για Ελεγχο Δόμησης Α φάση στα μπετα.

 

Πριν πάω θα πρέπει να μου έχουν δώσει και τα συμβόλαια αγοραπωλησίες που πιθανά έχουν γίνει?

Ή πάμε ελέγχουμε μπετα κλπ… δίνουμε το οκ και μετά μερικά χρόνια επειδή η θεία είχε αγοράσει διαμέρισμα πριν ή μετά την αυτοψία μας για 200€ θα έχουν δικαίωμα να μας τρέχουν σε δικαστήρια?

(μια ζωή στην Ελλάδα για να πιάσουν την αθερίνα και τον γάβρο αφήνουν να περάσουν οι τόνοι και οι φάλαινες)

 

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. Ζωή να έχουν οι θείες και να χαρούν τις διαμερισματάρες.

 

Συγγενική σχέση α΄ βαθμού έχουν οι γονείς με τα παιδιά τους και β΄ βαθμού τα αδέρφια μεταξύ τους. Η σχέση με τις θείες ξεφεύγει οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ... πάλι καλά (τα παιδιά μου λογικά θα ξέρω αν αγοράσουν διαμέρισμα)

 

οπότε θα γίνω κι εγώ να με βάλουν να παραλάβω το έργο του akius να πάμε και για καφέ μετά αφού του τα μετρήσω όλα...  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα και εγώ (για τον κερασμένο καφέ).

 

Οι βαθμοί συγγένειας δείχνουν πόσες γεννήσεις μεσολαβούν ανάμεσα σε δύο άτομα. Έτσι, ένα άτομο έχει τους παρακάτω βαθμούς συγγένειας, με τους αντίστοιχους συγγενείς του.

  • Α' βαθμού:
    • (κατιόντες - ανιόντες) γονείς, παιδιά
    • (εξ αγχιστείας) ο σύζυγος, η σύζυγος, πεθερός, πεθερά
  • Β' βαθμού:
    • (κατιόντες - ανιόντες) παππούδες, γιαγιάδες, εγγόνια
    •  (εξ αγχιστείας) γαμπρός, νύφη, κουνιάδος, κουνιάδα (γυναικάδελφοι)
    • (εκ πλαγίου) αδέρφια
  • Γ' βαθμού:
    • (κατιόντες - ανιόντες), προ-παππούδες, προ-γιαγιάδες, δισέγγονα
    • (εκ πλαγίου) ανίψια, θείοι, θείες
  • Δ' βαθμού:
    • (εκ πλαγίου) ξαδέρφια, θείοι και θείες των γονέων, προ-προ-παππούδες, προ-προ-γιαγιάδες, τρισέγγονα
  • Ε' βαθμού:
    • (εκ πλαγίου) παιδί ξαδερφιών, ξαδέρφια των γονέων, θείοι και θείες των παππούδων, θείοι και θείες των γιαγιάδων
  • ΣΤ' βαθμού:
    • (εκ πλαγίου) 2α ξαδέρφια, ξαδέρφια των παππούδων, ξαδέρφια των γιαγιάδων
  • Ζ' βαθμού:
    • (εκ πλαγίου) παιδί 2ων ξαδερφιών, 2α ξαδέρφια των γονέων, ξαδέρφια των προ-παππούδων, ξαδέρφια των προ-γιαγιάδων

 

  1. Συγγενείς εξ αίματος σε ευθεία γραμμή είναι μεταξύ τους τα πρόσωπα αν το ένα κατάγεται από το άλλο (συγγένεια μεταξύ ανιόντων και κατιόντων) (άρθρο 1463 Αστικού Κώδικα - Π.Δ. 456/1984)
  2. Συγγενείς εξ αίματος σε πλάγια γραμμή είναι τα πρόσωπα που χωρίς να είναι συγγενείς σε ευθεία γραμμή, κατάγονται από τον ίδιο ανιόντα.
  3. Συγγένεια εξ αγχιστείας προκύπτει ύστερα από γάμο.  Οι συγγενείς εξ αγχιστείας του ενός από τους συζύγους είναι συγγενείς εξ αγχιστείας του άλλου στην ίδια γραμμή και στον ίδιο βαθμό. Η συγγένεια εξ αγχιστείας εξακολουθεί να υπάρχει και μετά την λύση ή την ακύρωση του γάμου, από τον οποίο δημιουργήθηκε. (άρθρο 1464 Αστικού Κώδικα - Π.Δ. 456/1984)
  4. Τέλος, ο βαθμός της συγγένειας ορίζεται από τον αριθμό των γεννήσεων που συνδέουν τα πρόσωπα.
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.